ŠTÍTEK: Mount Everest

Před deseti lety se mu jako prvnímu Brňanovi podařilo dobýt nejvyšší horu světa. Dnes vášnivý lyžař a horolezec Pavel Trčala vozí jiné na hory.
Brno /ROZHOVOR/ - Před deseti lety se mu jako prvnímu Brňanovi podařilo dobýt nejvyšší horu světa. Dnes vášnivý lyžař a horolezec Pavel Trčala vozí jiné na hory. „Češi zanevřeli na české hory. Já jim chci ukázat, že jim rozhodně mají co nabídnout. Proto jezdíme třeba do Krkonoš, Jeseníků nebo na Šumavu," říká sedmatřicetiletý podnikatel, který láká na hory i prostřednictvím netradičních videí.

Lézt na Everest? Nebezpečnější než formule 1, říká horolezec Pavel Trčala

Brněnsko
 Zpustošený Nepál, který se ještě ani zdaleka nevzpamatoval z ničivého zemětřesení na konci dubna, zažil dnes další mohutné otřesy o síle 7,4 stupně Richterovy škály.
Káthmándú – Zpustošený Nepál, který se ještě ani zdaleka nevzpamatoval z ničivého zemětřesení na konci dubna, zažil dnes další mohutné otřesy o síle 7,4 stupně Richterovy škály. V době uzávěrky tohoto vydání byly potvrzeny desítky mrtvých a více než tisíc zraněných, konečná bilance ale může být horší. Oběti na životech jsou i v Indii a Číně, které otřesy částečně zasáhly také.

Nepál se opět otřásal. Nedalo se stát, líčí Češka

Svět
 Nepál dnes postihlo další mohutné zemětřesení, jehož síla podle amerického geologického ústavu USGS dosáhla 7,1 stupně.
Káthmándú/Praha – Nejméně 60 obětí si vyžádalo zemětřesení, které dnes postihlo Nepál a také Indii a Čínu. V Nepálu zahynulo podle nejnovější bilance 42 lidí a zraněno je 1117 osob. Z Indie hlásí 17 mrtvých a z Číny jednu oběť. Zemětřesení mělo sílu 7,3 stupně. Nepál se přitom stále vzpamatovává z ničivého zemětřesení z 25. dubna, které podle nejnovější bilance zabilo 8046 lidí a 18.000 dalších zranilo. Všichni Češi původně pohřešovaní po dnešních otřesech v Nepálu a Indii jsou v pořádku, řekl velvyslanec ČR v indickém Dillí Miloslav Stašek.

Nepál a Indii postihlo další mohutné zemětřesení, zemřelo nejméně 60 lidí

Svět
Mount Everest. Ilustrační foto.
Káthmándú – Pás himálajského horstva při mohutném dubnovém zemětřesení až o metr poklesl. Dospěli k tomu vědci z amerického geologické služby USGS. Jedná se zejména o horstvo Langtang v délce až 100 kilometrů. Zemětřesení z 25. dubna o síle 7,8 stupně zabilo skoro 8000 lidí a napáchalo velké materiální škody.

Při dubnovém zemětřesní se o metr propadl horský pás Himálají

Svět
Tři živé lidi našli záchranáři osm dní po ničivém zemětřesení severovýchodně od Káthmándú.
Káthmándú – Tři živé lidi našli v sutinách záchranáři osm dní po ničivém zemětřesení v Nepálu, v jehož důsledku přišlo o život již přes 7000 osob. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na místní úřady. Dva přeživší objevili v troskách domku z nepálených cihel, třetí byl vytažen ze závalu.

V Nepálu vytáhli ze sutin tři živé lidi, osm dní po zemětřesení

Svět
Záchranáři objevili těla 51 obětí zemětřesení včetně šesti cizinců v nepálské trekingové oblasti Langtang. Ilustrační foto.
Káthmándú – Záchranáři objevili těla 51 obětí zemětřesení včetně šesti cizinců v nepálské trekingové oblasti Langtang. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na místní úřady. V oblasti údolí ležícího přes 60 kilometrů severně od metropole Káthmándú stále pátrají po stovce zahraničních turistů. Po ničivém zemětřesení z minulého týdne bylo podle AFP v postižených oblastech Nepálu dosud objeveno 54 mrtvých cizinců. České ministerstvo zahraničí neví o tom, že by mezi pohřešovanými či mrtvými byli čeští turisté, sdělil dnes tiskový odbor úřadu.

Záchranáři objevili 51 těl v nepálské trekingové oblasti Langtang

Svět
Počet obětí zemětřesení z minulého víkendu v Nepálu už překročil 7000.
Káthmándú – Počet obětí zemětřesení z minulého víkendu v Nepálu už překročil 7000. Informovala o tom dnes tamní policie. Zraněno bylo více než 14.000 lidí, z nichž přes 6500 je v péči nemocnic. Lidé naléhavě potřebují další materiální pomoc, která se k nim však složitě dostává kvůli nepružným celním předpisům. OSN proto podle agentury AFP vyzvala nepálskou vládu, aby je uvolnila.

Počet obětí zemětřesení v Nepálu už přesáhl 7000

Svět
Jiří Imlauf
Ústí nad Labem, Praha – Zatímco v Ústí i jeho okolí ve čtvrtek 30. dubna večer vzplanou ohně při pálení Čarodějnic, klub Mumie zve od 21.00 na křest knihy „Zlatý časy se končí" s básněmi Jiřího Imlaufa (* 1966), zpěváka, kytaristy a spoluzakladatele ústecké rockové kapely Houpací koně.

Přátelé pokřtí Jiřímu Imlaufovi knihu textů pro Houpací koně

Volný čas
Ilustrační foto
Káthmándú/Dillí - Ještě dva čeští občané nenavázali s úřady kontakt po ničivém zemětřesení v Nepálu. S dalšími 270 Čechy, kteří byli v sobotu v době neštěstí v této himálajské zemi, se už povedlo spojení navázat. Úřady nyní připravují evakuaci velké skupiny 54 českých občanů z nepálské metropole Káthmándú, kteří by se měli vrátit domů letadlem, jež odletělo zhruba po půlnoci z Prahy s týmem českých lékařů, sester a hasičů na pomoc do Nepálu. Informoval o tom velvyslanec ČR v indické metropoli Dillí Miloslav Stašek.

V Nepálu se stále pohřešují dva Češi, pět desítek jich odletí speciálem

Svět
Všichni horolezci, kteří zůstávali po ničivém zemětřesení a sesuvech lavin uvězněni ve výškových táborech na svazích Mount Everestu, již byli údajně s pomocí vrtulníků přepraveni do bezpečí.
Káthmándú – Všichni horolezci, kteří zůstávali po ničivém zemětřesení a sesuvech lavin uvězněni ve výškových táborech na svazích Mount Everestu, již byli údajně s pomocí vrtulníků přepraveni do bezpečí. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na výpravy v základním táboře.

Všichni horolezci z výškových táborů na Everestu už jsou v bezpečí

Svět
Zlepšení počasí na Mount Everestu dnes umožnilo záchranářům evakuovat z nejvyšší hory světa další desítky horolezců, které postihlo sobotní zemětřesení v Nepálu.
Káthmándú – Zlepšení počasí na Mount Everestu dnes umožnilo záchranářům evakuovat z nejvyšší hory světa další desítky horolezců, které postihlo sobotní zemětřesení v Nepálu. Nejméně 18 lidí smetla v sobotu v základním táboře pod Everestem lavina, 60 lidí utrpělo zranění a blíže neupřesněný počet se stále pohřešuje. Na 210 horolezců a jejich nepálských průvodců, kteří na svazích hory zůstali, dopravují do bezpečí vrtulníky, informoval dnes zpravodajský server BBC News.

Záchranáři v Nepálu evakuují z Everestu desítky horolezců

Svět
Tisíce Nepálců zbavených domova se uchýlily do stanů a shánějí potraviny a lékařskou pomoc. Na otevřených prostranstvích v Káthmándú leží nemocní a zranění, kteří se nemohli dostat do zničené místní nemocnice.
Káthmándú – Počet obětí sobotního ničivého zemětřesení v Nepálu již přesáhl 4000. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na místní představitele. Záchranáři se ale stále nemohou dostat do některých odlehlých oblastí, úřady se proto obávají, že počet obětí ještě poroste.

Počet obětí zemětřesení v Nepálu stoupl na 4000 mrtvých

Svět
Ivan Hoffman
Nepál postihlo zemětřesení. Následky jsou tragické, hodně mrtvých, města v troskách. Chudé zemi v těžké chvíli jako první pomáhají sousední Indie a Čína. Ale na Nepál se myslí všude na světě kvůli tomu, že na jeho území leží nejvyšší hora světa, Mount Everest. Člověka odjakživa přitahují výšky a Mount Everest je magnetem z nejsilnějších. Mezi oběťmi zemětřesení jsou i horolezci z mnoha zemí, jejichž tábory smetla či odřízla lavina. I to zpravidla rozhoduje o míře publicity a míře účasti světa.
0 fotografií

Nepál

Hoffmanův deník
Horolezecký tábor po zásahu lavinou.
Káthmándú – „Vypadněte z těch stanů, vezměte si cepíny!" křičel horský vůdce Dan na své klienty, když se na základní tábor na úpatí nejvyšší hory světa Mount Everestu v sobotu řítila lavina vyvolaná silným zemětřesením. Tak popisují svůj zážitek britští manželé, kteří byli v Himálajích na svatební cestě. Alex a Sam Chappatteovi, kteří už za sebou mají několik podobných expedic po celém světě, dorazili do základního tábora po sestupu z vrcholu hory.

Vypadněte z těch stanů a vezměte si cepíny, křičel horský vůdce

Svět
Utrpení a žal. Lidé v ulicích Káthmándú oplakávají své blízké.
Káthmándú/Dillí – Mohutné následné otřesy dnes zasáhly oblast od Nepálu po Indii, lidé v nepálské metropoli Káthmándú podle zpravodajů zahraničních agentur v panice prchali ven z uzavřených prostor. Otřesy, které měly podle americké geologické služby USGS sílu 6,7 stupně, vyvolaly další lavinu v Himálajích. Už při sobotním zemětřesení zahynulo v Nepálu a okolních zemích celkem více než 2000 lidí.

Nepál a Indii zasáhly následné otřesy, vyvolaly další lavinu v Himálajích

Svět
Následky zemětřesení v Nepálu.
Káthmándú – Mohutné zemětřesení, které v sobotu zasáhlo Nepál, si podle nejnovějších údajů vyžádalo přes 2500 životů. České úřady nemají informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli i Češi. Situace v Nepálu je kritická, do země už ale proudí mezinárodní humanitární pomoc. Chybějí především potraviny, voda, léky, stany a vaky na mrtvé. Sbírky na pomoc obětem zemětřesení vyhlásily i české humanitární organizace, které rovněž uvolnily peníze pro rychlou pomoc nejpotřebnějším.
11 fotografií

Zemětřesení v Nepálu má už dva a půl tisíce mrtvých, pohřešuje se 34 Čechů

Svět
Zřícená budova v nepálském Káthmandú.
Káthmándú/Dillí /VIDEO, FOTOGALERIE/ – Nepál dnes zasáhlo zemětřesení o síle 7,9 stupně, při mohutných otřesech zahynula více než tisícovka lidí. Mluvčí tamní policie řekl, že v samotném Nepálu je nejméně 1130 obětí. Katastrofa zasáhla i sousední státy, v Indii podle posledních informací zemřelo 23 lidí, v Tibetu 12 a v Bangladéši čtyři. České úřady zatím nemají informace o tom, že by mezi oběťmi byli Češi, s mnohými turisty ale ještě nenavázaly kontakt.
11 fotografií

Silné zemětřesení v Nepálu zabilo stovky lidí, pohřešuje se i 32 Čechů

Svět
Sportovkyně Jitka Křížová z Radostína nad Oslavou kromě vlastního tréninku asistuje i nevidomým. Navíc letos sebrala odvahu a přihlásila se na jeden z nejtěžších maratonů světa na Velké čínské zdi, který ji čeká 16. května.
Radostín nad Oslavou - Dvanáct hodin vybíhala sjezdovku, aby nastoupala výšku Mount Everestu. Vyhrála čtyřiadvacetihodinové klání na kolečkových bruslích. Jitka Křížová má ráda „trošku jiné" závody. Svoji lásku k pohybu navíc dokázala spojit s pomocí. Jako trasérka běhá s nevidomými a účastní se pro ně různých závodů. Letos sebrala odvahu a přihlásila se na jeden z nejtěžších maratonů světa na Velké čínské zdi, který ji čeká 16. května. „Když se slepý nezastaví před ničím, proč já bych se měla zastavit před Velkou čínskou zdí," říká třiatřicetiletá rodačka z Radostína nad Oslavou.
0 fotografií

Běžkyně Křížová pomáhá nevidomým na cestě tmou

Žďársko
ÚSMĚV je pro zrakově postiženého horolezce Jana Říhu charakteristický.
Sedlčany – O své horolezecké, ale i další sportovní zážitky, se rozdělil s dětmi několika tříd sedlčanských základních škol v úterý 16. března při dvou besedách v sedlčanské knihovně zrakově postižený horolezec Jan Říha. Setkání s ním domluvila knihovnice Alena Budková.

Nevidomý horolezec Jan Říha besedoval se školáky

Příbramsko
Radek Jaroš je dlouholetým ředitelem vytrvalostního závodu. Osobně si v něm ale na lyže stoupl poprvé. Štafetu absolvoval spolu se svou přítelkyní Olgou Růžičkovou (na snímku vpravo dole).
Studnice - Netradičního vytrvalostního závodu Horolezecké čtyřiadvacetihodinovky na lyžích se zúčastnil i jeho ředitel Radek Jaroš. Na vlastní kůži si vyzkoušel, jaké to je snažit se najezdit co nejvíce kilometrů v daném časovém limitu.

Horolezec Radek Jaroš chce získat Korunu světa

Ostatní sporty
Ilustrační foto.
Budapešť, Praha /INFOGRAFIKA/– Celosvětové šílenství vyvolala na počátku 80. let malá šestibarevná krychle, kterou se dalo v blocích otáčet, kombinovat je a pomocí mazaných grifů docílit toho, aby jednotlivé strany měly stejnou barvu. Rubikovu kostku, hlavolam nazvaný po jeho „otci vynálezci", maďarském architektovi a designérovi Ernö Rubikovi, toužil mít každý teenager. V pátek uplyne 40 let od podání žádosti o patent na tento hlavolam.

Čtyři dekády kostkované mánie. Hlavolam chytil druhý dech

Svět
Ilustrační foto
Mt. Vinson - Renata Chlumská, která v roce 1999 jako první Češka zdolala nejvyšší horu světa Mt. Everest, úspěšně završila projekt zvaný Koruna planety (Seven Summits). Jednačtyřicetiletá rodačka z Malmö tento týden vystoupila na nejvyšší horu Antarktidy Mount Vinson (4892 metrů). Pokořila tak nejvyšší vrcholy všech sedmi kontinentů – šest v letošním roce.

Horolezkyně Chlumská v Antarktidě má za sebou Korunu planety

Česko