ŠTÍTEK: Mráz

Kvetoucí meruňky.
Škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům přesáhne podle odhadů ovocnářů miliardu korun. Poškozena je většina ovocných stromů v Čechách, mrazy zlikvidovaly téměř 100 procent úrody. Škody na Moravě jsou asi 50 procent, vlivem počasí se tam situace může zhoršit. Ministerstvo zemědělství spustí program s pomocí 70 až 100 milionů korun pro pěstitele ovoce, jeho výši upřesní. Novinářům to ve čtvrtek v Daminěvsi na Mělnicku řekli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík. Případné zdražení ovoce a zeleniny závisí podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy také na úrodě jinde v Evropě.
11 fotografií

Největší pohroma za sto let. Škoda na úrodě ovoce kvůli mrazům přesáhne miliardu

Ekonomika
Mrazem poškozená vinná réva na Hustopečsku. Konkrétně se jedná o odrůdu tramín.
Nad síly vinařů byla ochrana vinic na jihu Moravy před pátečními mrazy. Například Pavel Košulič z Hustopečí řekl, že v brzkých ranních hodinách byla teplota zhruba mínus tři stupně Celsia. „Zkusili jsme experimentálně postřik. Zkoušeli jsme ho na meruňkách, kde se nám celkem osvědčil, proto jsme jej zkusili i na révě. Mráz byl zřejmě příliš silný," podotkl vinař.

Mráz poškodil vinnou révu na Břeclavsku. Vinaři bojují s nízkými teplotami

Břeclavsko
Vinař Martin Šebesta s kolegy chránil v pátek před mrazy vinnou révu ve svých vinohradech v Březí zapálenými parafinovými svícemi.
/FOTO/ Na zhruba jeden až jeden a půl stupně Celsia pod nulou klesla teplota v pátek brzy ráno v Březí na Břeclavsku. Zatímco většina lidí spala, vinař Martin Šebesta s kolegy ve svých vinohradech v Březí na Břeclavsku zapalovali parafínové svíce, kterými se snažili ochránit rostoucí vinnou révu před mrazy. „Topili jsme zhruba ode dvou do půl sedmé ráno," řekl Deníku vinař.
14 fotografií

Ohně ve vinohradech. V Březí chránili vinnou révu před mrazy, podívejte

Břeclavsko
Meteorologové varují, že na šumavských kopcích může napadnout až 40 cm sněhu. Na snímku je při úklidu 18. dubna 2024 před svým penzionem na Kvildě Jaroslava Orságová.
/ANKETA/ Už máte přezuto na letní? Není to ani čtrnáct dnů, co v Krumlově padl teplotní rekord pro celé Česko – 28,6 °C. Teď meteorologové varují, že by na šumavských kopcích mohlo napadnou až 40 centimetrů sněhu. V neděli se přidá mráz, který může zamávat s letošní úrodou ovocným stromů a vinné révy a s už vzešlou zeleninou. Kdo už má přezuto na letní, měl by se tento víkend od vyšších partií regionu držet dál.
11 fotografií

Další den, další výstraha. Na Krumlovsku bude sněžit, v neděli přijde mráz

Českokrumlovsko
Šumavskou Kvildu zasypal sníh. Na snímku je při úklidu před svým penzionem Jaroslava Orságová.
Zima se do vyšších partií ve čtvrtek ráno vrátila v plné síle a na mnoha místech zkomplikovala dopravu. Kvůli sněhu na I/39 ve čtvrtek ráno uvízly hned tři kamiony, provoz komplikovaly i na Šumavě, např. na Kubově Huti nebo na hlavním tahu do Strážného. Odpoledne ČHMÚ vydal výstrahu před mrazem, který by mohly odnést kvetoucí ovocné stromy. Mrazivé noci mají přijít i v neděli a v pondělí.    
36 fotografií

Zima je zpátky. ČHMÚ vydal výstrahu před mrazem pro téměř celou republiku

Českokrumlovsko
Živý plot z habru má na jaře svěží zelené listy.
Živé ploty chrání nejen před větrem, prachem, hlukem a zvědavými pohledy sousedů. Jsou také krásné a čím dál oblíbenější, protože vaší zahradě dávají soukromí a barevnost po celý rok. Habrový živý plot vaše nároky jistě splní. Je totiž velmi odolný a také nenáročný. Snáší dobře pravidelné prořezávání a dají se z něj vytvořit dokonale husté stěny. Přečtěte si, jak rychle habr roste, jak živý plot stříhat i jak daleko od sebe byste měli habr vysadit.

Vybíráte živý plot? Strom odolný vůči mrazu i vedru je nenáročný a rychle roste

Zahrada
Sadař zahřívá meruňkový sad ve Velkých Pavlovicích, ilustrační foto.
Začátkem příštího týdne mohou v noci a k ránu na některých místech klesnout teploty na jeden až pět stupňů pod nulu. Mráz může poškodit kvetoucí ovocné stromy, uvedli v neděli meteorologové. Aktuální výstraha na mráz ve vegetačním období platí pro polohy do 400 metrů nad mořem ve velké části Čech, Moravy a Slezska od pondělí do středy. Stromy doporučují meteorologové chránit například přípravky proti promrznutí, orosováním nebo pálením rostlinného odpadu v jejich blízkosti.

Česko po víkendu čekají ranní mrazy. Mohou poškodit rozkvetlé ovocné stromy

Česko
Hlíva ústřičná dále roste.
/VIDEO, FOTO/ Počátkem ledna jsme psali o hlívě ústřičné, která začala růst prakticky v centru Ostravy. Léčivá houba je vidění zhruba 200 metrů od křižovatky Mariánskohorské ulice a Sokolské třídy ve směru do centra. K překvapení všech hlíva přečkala několikadenní arktické mrazy, jež panovaly v první polovině ledna, kdy teplota i během dne atakovala hranici minus 18 stupňů Celsia.
4 fotografie

Hlíva ústřičná v centru Ostravy přečkala arktické mrazy. Díky sněhové izolaci

Ostravsko
Před jízdou je třeba auto důkladně zbavit sněhové pokrývky.
Určitě jste se s tím už také někdy setkali. Je zima, mrzne nebo sněží a vy potřebujete odjet, ale vaše auto ne a ne nastartovat. Na vině může být hned několik chyb, které jste při přípravě vašeho vozu na zimní období podcenili. A když už nastane zimní čas, tak si třeba i dlouhodobě ani neuvědomujete, že něco právě v této době třeba děláte špatně.
7 fotografií

Neničte si v zimě své auto. Tady je 10 chyb, které možná běžně děláte

Život řidiče
Bruslí se také na lukách vedle řeky mezi Týništěm nad Orlicí a Albrechticemi nad Orlicí.
/FOTO, VIDEO/ Není to dlouho, co rozvodněná Orlice zaplavila krajinu od Rychnovska až po Hradec a lidem v okolí přidělala starosti. Teď je zdrojem radosti. Voda opadla, ale na mnoha místech po sobě zanechala jezírka, která se po mrazech změnila v kluziště. Ta již od minulého týdne okupují skupinky bruslařů. Bruslí se tak i na polích a lukách. Například mezi Týništěm nad Orlicí a Albrechticemi nad Orlicí.
9 fotografií

Po mrazech se okolí Orlice proměnilo v bruslařský ráj. Voda opadla, led zůstal

Rychnovsko
Nízkoprahové centrum Lorenc v ulici U Bečvy v Přerově se v mrazivých dnech zaplnilo lidmi bez domova. Ti mohou strávit noc v sedárně, ve které jim pracovníci charity uvaří čaj nebo polévku.
Nafotit přerovská zákoutí a ze snímků vytvořit kalendář na rok 2024, to byla pro klienty přerovského nízkoprahového centra Lorenc výzva. Výtěžek z prodeje kalendáře přispěje na provoz noční sedárny, která je pro lidi bez domova v mrazivých dnech záchytným bodem.
9 fotografií

Bezdomovci nafotili kalendář

Zprávy
Ledová nádhera na Seči
Ledopád, který se každou zimu tvoří na skále u hráze sečské přehrady na Chrudimsku, je každoročním lákadlem výletníků. Hned vedle mohou zaparkovat auto a jít se pokochat ledovými rampouchy, které "tečou" ze skály pod hradem Oheb. Letos, kdy tuhé mrazy přišly hned po velké vodě, je však ledopád obzvláště mohutný a fascinující. Přinášíme snímky našeho korespondenta Michala Žampacha. Romantikou dýchají i fotky samotné polozamrzlé přehrady. Podívejte se.  
33 fotografií

Když po povodních přijde mráz. Ledopád u sečské přehrady je letos fascinující

Čtenář reportér