ŠTÍTEK: Mráz

Když nastanou kruté mrazy, potrava z krmítek může ptákům zachránit i život
Déle trvající mráz a sněhová pokrývka komplikují život i ptákům, kteří si za příznivějších podmínek umí najít v přírodě potravu sami. Pomoc lidí a potravu, kterou jim sypou do krmítek, proto uvítají. Čím ptáky správně přikrmovat? Proč nejsou vhodné zbytky z kuchyně? A víte, že pro malé ptáky velikosti čížka může být i jediné zrnko soli ze slaného rohlíku smrtelnou dávkou?
11 fotografií

Co dát v mrazech ptákům do krmítka? Pomáhejte opatrně, některé krmení zabíjí

Zvířecí deník a chovatelství
Pardubičtí fotbalisté jsou v prvním týdnu přípravy na jarní část. V kádru nechybí ani Michal Hlavatý.
ROZHOVOR/Každý je nahraditelný. Ano to se říká. Nicméně najdou se oblasti života a v tomto případě fotbalový tým, které tvrzení vyvrací. Pro pardubické trenéry je totiž Michal Hlavatý nepostradatelný. Ve svých pětadvaceti letech se vypracoval ve vůdčí osobnost svého týmu. Není divu, že se stává středem zájmu kopaček svých strážců. A také se nemůže nikdo divit, že ho sledují skauti konkurenčních klubů. Jedinou vadou na jeho kráse v této sezoně je skutečnost, že ještě nerozvlnil sítě za zády brankářů. Momentálně se připravuje s mužstvem v domácím podmínkách. První dny přípravy mu „zpestřilo“ mrazivé počasí.
80 fotografií

Půjdeš s ním i na záchod! Dodává mi sebevědomí, že mě musí hlídat, říká Hlavatý

FORTUNA:LIGA
Vlasy mohou v zimě viditelně ztrácet lesk a sílu a dokonce se i lámat a třepit.
Příchod mrazivého počasí vystavuje náš organismus vyšší zátěži. Trpí i pokožka a vlasy, které jsou vystaveny venkovnímu chladu nejvíce, a navíc musí snášet prudké změny teploty při přechodu z mrazivých venkovních prostor do vytopených místností, kde je často suchý vzduch. Nejvýrazněji na to reagují vlasy, které mohou viditelně ztrácet lesk a sílu a dokonce se i lámat a třepit. Jak pečovat o vlasy v mrazivém počasí? A co vlasům v mrazu škodí?

Mráz vlasům nesvědčí, může způsobit i jejich lámání. Jak pečovat o vlasy v zimě?

Zdraví
Lipno začalo zamrzat. Na snímku pláž lipenská marina ve středu 10. ledna.
Velkou část Lipna během noci z úterý na středu pokryl led. Noční teploty kolem minus patnácti a jasná obloha, to je kombinace, která přináší naději bruslařům: vodní hladina se postupně mění ve velké zrcadlo. Ledaři ale pro jistotu vydali hned ve středu 10. ledna varování: přes tuhé mrazy, které jsou od neděle, zatím lipenské jezero zamrzá pouze na některých místech a Frymburk je stále bez ledu. Vstup na led je nebezpečný i v zátokách.
43 fotografií

OBRAZEM: Zamrzá Lipno. Silné mrazy mění vodní hladinu v hladký černý led

Českokrumlovsko
Ilustrační foto: Auto v mrazech
Mrazivé počasí posledních dnů, kdy venkovní teploty klesají v noci na některých místech v republice i pod -10 °C, patří k nočním můrám mnoha řidičů. Mráz dokáže ráno před jízdou vystavit nejednomu motoristovi stopku. Pojďme si připomenout několik základních rad, jak si v takovém případě poradit.

Udeřily mrazy: jak na slabou baterii, námrazu i přimrzlé dveře

Život řidiče
Psí packy v zimě potřebují zvýšenou péči
Psi procházky milují a neodradí je ani fakt, že venku udeřily tuhé mrazy. Ve většině případů se s poklesem teploty vyrovnají dobře a ve sněhu hravě dovádějí. Ale jejich tlapky mohou vlivem nízkých teplot utrpět značná poranění a pes se dokonce může jejich olizováním i otrávit. Proč psům mazat tlapky, jak se v zimě o psí packy starat a jak psovi tlapky ošetřit?
4 fotografie

Jak se v mrazech starat o psí tlapky? Při nesprávné péči hrozí omrzliny i otrava

Zvířecí deník a chovatelství
Vltava v Českém Krumlově klesla 8. ledna 2024 ze třetího na druhý stupeň povodňové aktivity.
Kolem pětaosmdesáti kubíků za vteřinu od pondělního rána teče z Lipna do Vltavy ve Vyšším Brodě. Podobný průtok by mělo Povodí Vltavy držet i v následujících dnech. V Českém Krumlově řeka klesla v pondělí 8. ledna ráno na druhý stupeň povodňové aktivity, drží se pár centimetrů pod 3. SPA. Podle Radovana Honzy z Povodí si řeka říká o další velkou prohrábku.  
26 fotografií

K velké vodě se přidá mráz. Vltava v Krumlově se bude držet na povodňové dvojce

Českokrumlovsko
Takhle vypadala Vltava v Českém Krumlově od Barevné skály po pivovar 3. ledna 2024 odpoledne, těsně před dosažením povodňové trojky.
/FOTO, VIDEO/ Zpátky k třetímu povodňovému stupni po třech a půl dnech zamířila po několika dnech Vltava v Českém Krumlově. Na nejníže položených místech se objevily pytle s pískem a další zábrany, aby se voda nevylila z břehů. Město s obavami vyhlíží noční déšť. Právě na něm bude záviset, jestli se řeka v korytě udrží, nebo ne. Podívejte se, jak to teď v Krumlově vypadá. 
34 fotografií

Český Krumlov se připravuje na povodeň. Uvidí se, co udělá noční déšť

Českokrumlovsko
Sněhová kalamita, která spolu s extrémním ochlazením zasáhla Československo na přelomu roku 1978 a 1979. Nebyla sice první ani poslední, jež zemi postihla, ale prudkostí změny teploty byla přece jen výjimečná
Generace Husákových dětí si ze svého dětství na tuto noc dobře vzpomíná. Na Silvestra 1978 se k nám v nočních hodinách převalila přes Krušné hory vlna extrémně studeného arktického vzduchu. Nastal chaos. Teploty klesly z 10 °C nad nulou až k více než 20stupňovému mrazu. Padaly přitom neuvěřitelnou rychlostí tři stupně za hodinu. Důsledky pociťujeme ještě dnes: kvůli této kalamitě se totiž vrátil letní čas. 
17 fotografií

Silvestr 1978 přinesl šok: Večer bylo téměř jaro, ráno mráz uvrhl zemi do chaosu

Historie
Práce na přívozu Vladimíra Cajthamla baví
Dá se říct, že tohle povolání zdědil po svém otci, který před lety pracoval na přívozu na Berounce v nedalekých Nadrybech. Než devětačtyřicetiletý Vladimír Cajthaml definitivně zakotvil v Darové, vyzkoušel si několik různých zaměstnání, od zedníka přes pokrývače až po truhláře. Nyní pracuje na přívozu v Darové už devátý rok a jak říká, už by neměnil.
6 fotografií

Převoznická čepice mně připlavala po vodě, říká převozník Vladimír Cajthaml

Rokycansko
Suchý vzduch, mráz i vítr pokožku obličeje vysušuje.
Pokožka našeho obličeje vyžaduje v zimě odlišnou péči. Ne každý to však ví, čímž si zadělává na řadu problémů. Na rozdíl od léta je například největší chybou nanášet hydratační či opalovací krém před odchodem z domova. Co na obličej v zimě namazat, jak pleť chránit a jak o ni pečovat poradil Deníku uznávaný dermatolog a český lékař Petr Arenberger.
5 fotografií

5 chyb v péči o pleť, které ženy v zimě dělají. Lékař Arenberger radí, jak na to

Ženy
Zima může být pro vlasy náročná. Venku na ně působí chladný až mrazivý vzduch, v místnostech je zase vzduch suchý
Zima je pro lidské zdraví velmi náročným obdobím. Nízké teploty škodí i vlasům, proto bychom jim měli věnovat zvláštní péči. To, co jim prospívá v létě, v zimě nemusí platit. Některé stylingové postupy, které vlasy v jiných ročních obdobích zpravidla snášejí dobře, by je v zimě mohly dokonce poškodit. Jak chránit vlasy před mrazem? Proč elektrizují? A jak v zimě správně pečovat o vlasy?

Jaké 3 věci byste v zimě svým vlasům nikdy neměli dělat: Opatrnost se vyplatí

Ženy
Na ledovou plochu u třebíčského baseballového stadionu Na Hvězdě vyjeli 7. prosince první bruslaři.
Led hladký jako sklo a na něm spousta dětí. Od čtvrtka 7. prosince to bude typický obrázek v Třebíči, v areálu Na Hvězdě v jižní části města u zdejších nákupních center. Baseballisté Třebíč Nuclears zde totiž zahájili další sezonu svého malého zimního stadionu. „Pomohly nám mrazy, které byly před několika dny. V neděli jsme položili geotextilii, která je světlé barvy, a nepřitahuje tedy sluníčko. Pak jsme začali dělat první vrstvy ledu. A z neděle na pondělí přišel silný mráz. Ještě v pondělí odpoledne mrzlo hodně, bylo asi minus sedm stupňů. K tomu jsme my přidali zespodu minus deset. Led je díky tomu velmi pěkný,“ zhodnotil trenér baseballistů Jan Gregor.
18 fotografií

VIDEO: Na Hvězdě se opět bruslí. Třebíčské ledové ploše pomohly silné mrazy

Třebíčsko
V čerstvém sněhu si na Hvězdě mezi stromy postavilo své stany 97 táborníků z různých koutů celé republiky.
„Bylo to supr. Pro zimní táboření byly ideální podmínky. Počasí ani snad lepší být nemohlo. Být to ještě jen o trochu lepší, tak už to je kýč," ohlédl se s úsměvem Petr Scholz z pořadatelského klubu polických turistů za 60. ročníkem Zimního táboření na Hvězdě. Tradici, která začala v prosinci roku 1964, nepřerušila ani epidemie koronaviru v minulých letech.
16 fotografií

60. Zimní táboření: V mrazu a sněhu bivakoval 84letý matador i tříletá Anežka

Náchodsko