ŠTÍTEK: Mráz

Po kalamitě přichází na řadu odklízení sněhu. Toho na jihu Čech napadlo kolem půl metru. Na snímku Větřní.
Meteorologové v neděli odvolali výstrahu před sněhem, varovali naopak před mrazem. Na jihu Čech, kde byla situace spojená s vydatným sněžením nejhorší, platil i po většinu neděle kalamitní stav. Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) ho odvolal až v 18:00. Situace se zklidnila poté, co přestalo sněžit, řekl. Na některých místech ale stále lidé zůstávali bez elektrické energie či tepla, jejichž dodávky se podařilo obnovit až v odpoledních hodinách.
123 fotografií

Po vydatném sněžení česko potrápí mráz. Na jihu Čech skončil stav kalamity

Česko
Zimní táboření na Policku má 60letou historii. Tak ideální sněhové podmínky jako letos jim příroda ale nenadělila už deset let.
Svou vstřícnou tvář po dlouhých deseti letech ukázala příroda táborníkům, pro něž sníh a mráz tvoří ty správné podmínky. První tři prosincové dny budou patřit jubilejnímu 60. ročníku Zimního táboření na Hvězdě, které pořádá polický Klub přátel turistiky. Podle organizátora Petr Scholze totiž takto výborné zimní podmínky byly před deseti lety, kdy zimní táboření slavilo půl století.
16 fotografií

Dočkali se! K 60. výročí Zimního táboření na Hvězdě nadělila příroda sníh a mráz

Náchodsko
Mrazivá momentka z Královéhradecka.
Česko ve středu zažilo první ledový den začínající zimní sezony. Mrzlo nejen ráno, ani odpolední teploty téměř na celém území republiky nevystoupaly nad nulu. Největší mráz hlásí Orlické Záhoří na východní straně Orlických hor. Sněžit a mrznout má i v dalších dnech. Meteorologové zatím vydali předběžné varování, předpověď budou dále upřesňovat.

Největší mráz byl ve středu v Orlickém Záhoří. Teplota klesla na minus 20 stupňů

Rychnovsko
Aby vás krása růží těšila i příští rok, musíte se postarat o jejich včasné zazimování, které zabrání poškození lístků nebo kořenů
Růže nazýváme královnami květin, a podle toho je potřeba s nimi i zacházet. Aby vás krása růží těšila i příští rok, musíte se postarat o jejich včasné zazimování, které zabrání poškození lístků i kořenů. Jak správně zazimovat růže? Kdy je nejvhodnější čas na zazimování a jak se před zimou postarat o růže popínavé a o růže v květináčích?

Růže je nutné zazimovat právě teď: Potřebují chránit před mrazem, ale i dýchat

Zahrada
Vodoměr.
Vodoměry je v současnosti nutné chránit před mrazem. Opatření mohou zabránit mnohatisícovým škodám. Nebezpečí hrozí zejména na chatách a chalupách bez celoročního provozu, kde majitelé dlouho nemusí zjistit, že jim nemovitost zaplavila voda. Upozorňuje na to Vodárna Plzeň.

Vodoměry je třeba chránit před mrazem, upozorňuje vodárna

Plzeňsko
Než přijde zima, je důležité postarat se o rostliny na zahradě
Zimy bývají v posledních letech teplotně nadprůměrné. Ty skutečně tuhé, kdy mrzlo až praštělo a sněhová pokrývka chránila zahrady, známe spíš už jen z ladovských obrázků. Není tedy zbytečné chránit choulostivé rostliny? Kdepak! Počasí je vrtkavé a náhlý příchod silného mrazu může způsobit nevratné poškození některých dřevin či rostlin v nádobách. Jak se postarat o zahradu před zimou?

Postarejte se o své rostliny dříve, než na zahradu přijde mráz

Zahrada
Přízemní mráz.
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před mrazem ve vegetačním období. Od pondělí 16. října do středy 18. října meteorologové předpokládají, že v nočních a ranních hodinách teploty při zemi klesnou pod bod mrazu, a to zejména v místech s uklidněním větru a malou oblačností. Takové teploty mohou poškodit především teplomilnější druhy zeleniny.  

V noci na Vysočině udeří mráz. Může poškodit úrodu, varují meteorologové

Jihlavsko
Přízemní mráz.
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před mrazem ve vegetačním období. Od pondělí 16. října do středy 18. října meteorologové předpokládají, že v nočních a ranních hodinách teploty při zemi klesnou pod bod mrazu, a to zejména v místech s uklidněním větru a malou oblačností. Takové teploty mohou poškodit především teplomilnější druhy zeleniny.

V noci na jižní Moravě udeří mráz. Může poškodit úrodu, varují meteorologové

Brněnsko
Úrodu meruněk sadaři zachraňují zapalováním ohňů. I navzdory veškeré snaze ale letos bude nízká…
Letošní úroda ovoce v sadech profesionálních pěstitelů by mohla být kvůli jarním mrazům nižší asi o desetinu. Zásadní poškození zaznamenali pěstitelé meruněk a broskví, u nichž bude úroda proti běžným letům sotva třetinová. V pondělí to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Přesná čísla k odhadům letošní sklizně by měli mít ovocnáři k dispozici ve druhé polovině června.
11 fotografií

Úroda meruněk a broskví bude sotva třetinová. Decimují ji mrazy i kácení sadů

Ekonomika
Další rána pro sadaře na jižní Moravě. Úrodu poškodily noční mrazy na konci března, teploty v noci klesly až k mínus sedmi stupňům Celsia. Ilustrační foto
/AKTUALIZACE, FOTO/ Vážné následky na úrodě meruněk mají podle sadařů mrazivé teploty, které panovaly v noci na středu po celé jižní Moravě. Nejméně meteorologové naměřili ve Strážnici na Hodonínsku, kde rtuť teploměru klesla až k minus sedmi stupňům Celsia. Na Znojemsku a ve vyhlášené meruňkové oblasti kolem Velkých Pavlovic na Břeclavsku se teploty držely na minus šesti stupních.
16 fotografií

Mráz sklidil úrodu meruněk. Sadaři na Břeclavsku hlásí i sto procent poškození

Břeclavsko
Deštivé počasí v zimní Praze. Ilustrační snímek
Počasí v tomto týdnu bude podle meteorologů jako na houpačce, od nočních mrazů až po 17 stupňů nad nulou ve dne. Po ochlazení z počátku týdne se od středy do Česka vrátí jarní teploty a místo sněžení bude pršet. Víkend ale zase přinese ochlazení a sníh. Vyplývá to z týdenní předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
15 fotografií

Jako na houpačce. Po studené frontě se v týdnu vrátí jarní teploty

Česko
Ilustrační foto.
O týden dříve čeká střední Čechy i Prahu aprílové počasí. Do pátku zůstanou zachovány jarní teploty, které se dokonce blíží ke dvacítce, sluníčko už ale nahradí mraky a přeháňky. Stejně jako v sobotu a v neděli, kdy ale bude o pár stupňů méně. A sestupná tendence má pokračovat i v příštím týdnu, který bude chladnější: vrátí se zima, i se sněhovými přeháňkami a nočními mrazy.

Zima se vrací. Příští týden bude studený, se sněhem a nočními mrazy

Z okolí
Mrazivé zimní počasí. Ilustrační snímek
Meteorologové varují před silným mrazem, který v noci na pondělí zasáhne hlavně Českomoravskou vrchovinu, severovýchod, sever a východ Česka. Teploty klesnou pod minus 12 stupňů. Mrazy potrvají minimálně do středečního dopoledne. Informoval dnes ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hrozí nebezpečí prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla.
6 fotografií

Meteorologové varují před silným mrazem. Teploty klesnou pod minus 12 stupňů

Česko
Mráz a mrazivé počasí. Ilustrační foto
Před silným mrazem stále varují meteorologové. Zasáhne Českomoravskou vrchovinu na Vysočině také v noci na úterý a na středu. Teploty shodně klesnou pod minus dvanáct stupňů. Mrazy potrvají minimálně do středečního dopoledne, pak poleví. Informoval o tom v aktualizované výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hrozí nebezpečí prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla.
18 fotografií

Meterologové: Mráz ještě sevře Vysočinu, v noci bude zase dvanáct pod nulou

Jihlavsko
Leonhard Seppala se svými psy poté, co na Aljašce absolvoval děsivou dálkovou štafetu, která v největších mrazech vezla sérum pro městečko Nome. Seppalův vůdčí pes spřežení Togo je na snímku zcela vlevo
Je to jeden z největších příběhů lidské obětavosti v americké historii. V lednu roku 1925 vypukla v aljašském městečku Nome smrtící epidemie záškrtu, hrozící vyhladit celou tamější komunitu a rozšířit se dál. Jedinou cestou k záchraně bylo sérum. Dvacet musherů psích spřežení nasadilo život, aby v obrovském mrazu přesahujícím i minus 50 °C doručili toto sérum na vzdálenost přesahující tisíc kilometrů.
15 fotografií

Doručte to sérum. Na Aljašce běželi šílený závod se smrtí, šlo o tisíce životů

Svět
Skiareál Monínec v pondělí 19. prosince 2022.
Středočeské lyžařské areály udržely provoz – byť někde s omezeními – až do uplynulé neděle navzdory dlouhodobě trvajícímu prakticky jarnímu počasí. Teď už očekávají jen zlepšování: meteorologové ohlašují nejen mrazy umožňující zasněžování, ale i přímo sněžení. S výraznějším ochlazením se počítá od úterka 17. ledna – a v dalších dnech by teploty mohly zůstávat i pod nulou. Provozovatelé jsou tak zajedno: snad se poměry brzy zlepší.
68 fotografií

Na lyže mají příznivci stále kam vyrazit, příchod mrazů podmínky zlepší

Z okolí
Voda zde okamžitě zmrzne.
Příznivci extrémních cestovatelských zážitků mají v oblibě ruský Ojmjakon. Vesnici zhruba s pětistovkou opravdu otrlých obyvatel, kteří dokáží žít v místě, kde se teplota v zimě pohybuje i kolem 60 stupňů pod nulou. Jde o nejchladnější trvale obydlené místo na světě. Zmrzne zde klidně i vodka a jedna legenda praví, že kvůli mrazům tu praskají i digitální teploměry. A ještě tu mají takzvané zombie požáry.
14 fotografií

Předpověď v ruském Ojmjakonu: Oteplí se na minus 35 °C, ale vodka pořád zmrzne

Do světa