ŠTÍTEK: Mráz

Sněhová bouře ve městě Amherst v americkém státě New York, 24. prosince 2022
Více než milionu Američanů a Kanaďanů hrozí, že stráví Boží hod vánoční bez dodávek elektřiny v důsledku silné sněhové bouře, která nadále sužuje rozsáhlé oblasti Severní Ameriky. V souvislosti s vichrem, sněžením a extrémními mrazy již podle agentury AP zahynulo ve Spojených státech nejméně 18 lidí, televize CNN se zmiňuje o 22 a televize Sky News dokonce o 28 obětech.

Severní Ameriku stále sužuje sněhová bouře. Zemřelo 28 lidí, míní některá média

Svět
Oblečení musí psovi dobře sedět a ochránit ho před mrazem a deštěm
Je váš pes zvyklý spát v teple, jeho srst není zrovna hustá a snadno prochladne? Má potíže s klouby, je starší, nemocný, nebo jde naopak o štěně? Pokud jste v některém případě odpověděli ano, je na místě zvážit, zda by nebylo vhodné mu obzvlášť v chladném období s termoregulací pomoci a pořídit mu funkční oblečení. V některých případech jde dokonce o nezbytnost, jinak svého parťáka vystavujete zdravotním problémům. A ty v mrazech hrozí obzvlášť.
4 fotografie

Nejen módní trend. Oblečení pro psy je někdy nutností, obzvlášť v mrazech

Zvířecí deník a chovatelství
Českokrumlovské adventní trhy na náměstí.
Počasí, že bys psa nevyhnal. Úterní ranní teploty klesly na Šumavě k minus 25 °C. Nejchladněji v kraji bylo v Pohoří na Šumavě – minus 25,8 stupně. Mrzlo ale i v nižších polohách. Například v Borkovicích meteorologové zaznamenali minus 14,9 stupně, stanice v Kocelovicích u Blatné naměřila teplotu minus 14,6 °C a v Českých Budějovicích bylo ráno minus 10,8.
22 fotografií

Třeskuté mrazy: Prodejce na trzích zachraňuje karimatka, hady uklidili do lednic

Českokrumlovsko
Rozhlednu zahalil ledový příkrov, mráz kouzlí na Havranu
Desetistupňový mráz, mírný vítr a sníh umí vykouzlit v Českém lese na ocelové rozhledně překrásné tvary ledového příkrovu. Na vrcholu Havran je v současné době přes deset centimetrů sněhu a podle meteorologů zřejmě ještě nějaký připadne, a navíc má několik dní mrznout. Tedy ideální podmínky, kdy krásy na Havranu jen tak neroztají. Podívejte se, jak se rozhledna dokáže i zahalit záře zapadajícího Slunce.
41 fotografií

OBRAZEM: Rozhlednu zahalil ledový příkrov, mráz kouzlí na Havranu

Tachovsko
Loňská sezóna v Nové Pace trvala až do půlky března
S nastupujícími mrazy si lyžaři na Jičínsku začínají chystat lyže a s očekáváním sledují, jestli se na sezonu připravuje také Skiareál Máchovka v Nové Pace. Jedna z mála sjezdovek v okolí se těší oblibě všech, kterým se kvůli víkendovému lyžování nechce jet až do Krkonoš, nabídka lyžařské školy pro nejmenší navíc láká také rodiny s dětmi. Největší obavy panovaly z energeticky nákladného zasněžování, na kterém je provoz sjezdovek v nižších polohách Podkrkonoší závislý. Máchovka ale se sezonou počítá už od podzimu.
13 fotografií

FOTO: Skiareál v Nové Pace chystá sezonu. V pondělí tady začnou zasněžovat

Jičínsko
Houby ještě rostou, ale už je spálil mráz.
Josef Kovář z Vyškova se o víkendu vydal do přírody a našel ještě spoustu hub. Například klanolístky, čirůvku dvoubarvou i hnojník nasetý. Ale mráz a první sníh už je poznamenaly a houby pomalu zamrzly. Do smaženice už by vhodné nebyly, ale stále je na ně hezký pohled. Děkujeme za zaslání krásných fotografií.
14 fotografií

Houby ještě rostou. Ale už je spálil mráz

Čtenář reportér
Houby ještě rostou, ale už je spálil mráz.
Josef Kovář z Vyškova se o víkendu vydal do přírody a našel ještě spoustu hub. Například klanolístky, čirůvku dvoubarvou i hnojník nasetý. Ale mráz a první sníh už je poznamenaly a houby pomalu zamrzly. Do smaženice už by vhodné nebyly, ale stále je na ně hezký pohled. Děkujeme za zaslání krásných fotografií.
14 fotografií

Houby ještě rostou. Ale už je spálil mráz

Čtenář reportér
Tara a Tiffany těsně po příjmu.
V tomto seriálu vám přinášíme osudy psích duší, které nalezly lásku a pochopení až poté, co si prožily své a často nehezké. Příběhy jednotlivých pejsků pro vás zpracovala Sylva Kaplanová, která je sama patronkou některých z nich. Osmiletá kříženka jezevčíka Tara a její štěňátko Tiffany našly domovy s teplou postelí po mrazivém pekle se spaním na holé zemi.
7 fotografií

Psí osudy: Seznamte se s Tarou a Tiffany. Z mrazu do postele

Čtenář reportér
V parku Nového zámku v Kostelci nad Orlicí rozkvetly v těchto dnech  tisíce bledulí, krokusů a talovínů (na snímku z 9. března 2022).
V Česku vydrží aprílové počasí i o víkendu, v neděli se ojediněle může objevit i bouřka. V noci na pátek by zemědělci na severovýchodě ČR měli počítat podle upozornění Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) s přízemními mrazíky, které mohou poškodit vegetaci. V dalších dvou dnech by podle týdenní předpovědi neměly noční teploty klesnout pod nulu a nejvyšší denní teploty by měly šplhat ke zhruba 16 stupňům Celsia.

V Česku o víkendu vydrží aprílové počasí. V pátek bude přízemní mráz

Česko
Ilustrační foto
Letošní dubnové počasí dává milovníkům teplejších a prosluněných dnů pořádně zabrat. Jarní teploty z počátku měsíce vystřídal mráz, zatažená obloha a občasné deštivé přeháňky. Podle meteorologů byl ale úterní den nejchladnějším dnem týdne. Odpolední teploty se již pohybovaly okolo 11 °C.

Do konce dubna i na začátku května se podle meteorologů neohřejeme

Zlínsko
Rozkvetlé narcisy pod sněhem 2. dubna 2022 ve Zbýšově u Brna.
V noci a ve středu ráno se v celé republice znovu objeví mrazy, které mohou poškodit vegetaci, hlavně kvetoucí ovocné stromy. Na Vysočině, v Jihočeském kraji a v části středních Čech hrozí od úterního večera také náledí, vyplývá z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Chladné noci panovaly v Česku i v závěru velikonočního víkendu.
27 fotografií

V noci znovu hrozí mrazy, mohou poškodit stromy. V části země bude náledí

Česko
Ilustrační foto
Nevyzpytatelné aprílové počasí vystřídalo teplý březen a zemědělci mají obavy. Ovocnáři na Jičínsku v posledních dnech nervózně sledují hlavně meruňky. "Zatímco na jablka a další ovoce je ještě dost brzo, meruňky stihly v teplejším březnovém období vykvést, takže jsou na noční mrazy náchylnější a mohou být ohrožené," říká vědecký pracovník a technolog Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského v Holovousech Luděk Laňar. Někde už proto přistupují k pálení parafínových protimrazových svící.
7 fotografií

Aprílové počasí dělá vrásky ovocnářům. Ranní mrazy ohrožují hlavně meruňky

Jičínsko
Ilustrační foto
Nevyzpytatelné aprílové počasí vystřídalo teplý březen a zemědělcům způsobuje obavy. Ovocnáři na Jičínsku v posledních dnech nervózně sledují hlavně meruňky. "Zatímco na jablka a další ovoce je ještě dost brzo, meruňky stihly v teplejším březnovém období vykvést, takže jsou na noční mrazy náchylnější a mohou být ohrožené," říká vědecký pracovník a technolog Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského v Holovousech Luděk Laňar. Někde už proto přistupují k pálení parafínových protimrazových svící.
7 fotografií

Aprílové počasí dělá ovocnářům vrásky. Ranní mrazy ohrožují hlavně meruňky

Ekonomika
Sněhové jazyky na zaváté silnici - ilustrační foto.
V části Česka se mohou v nejbližších dnech objevit sněhové jazyky. Pozor si musí řidiči dát hlavně ve vyšších polohách. Vyplývá to z výstrahy, kterou v pátek zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Už dříve meteorologové varovali před tím, že o víkendu se zřejmě objeví silné mrazy, náledí i sněžení.

Výstraha meteorologů: V části Česka se mohou objevit sněhové jazyky

Česko
Automobil na zasněžené silnici
Nadcházející víkend bude na většině území sněžit, na horách i trvale a vydatně. Teploty přes den vystoupají jen několik stupňů nad nulu, noční mráz může poškodit vegetaci. Meteorologové očekávají v noci a ráno náledí či zmrazky, na horách se mohou místy tvořit sněhové jazyky. Vyplývá to z předpovědi počasí a informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na facebooku.
17 fotografií

O víkendu se do ČR vrátí sníh. Mráz muže poškodit vegetaci, varují meteorologové

Česko
Vysoké mrazy v Pekingu výrazně nabourávají pohodu při střelbě. Na ilustračním snímku zcela vlevo Markéta Davidová, která si na zkřehlé prsty hodně stěžovala.
Kolaps. Mužská štafeta se na olympijských hrách běhá od roku 1968. Tehdy český tým nestartoval, poté ale pokaždé doběhl do cíle. Až do Her v Pekingu, kde byl na třetím úseku stažen ze závodu. „Když vám to ten den nevyjde, můžete se snažit jak chcete,“ podotýká člen nejúspěšnější olympijské české mužské štafety Ivan Masařík, který v roce 2002 v Salt Lake City vybojoval se svými kolegy pátou příčku.

Štafetu musí zajet všichni dobře, ví člen nejlepšího týmu mužů na Hrách Masařík

Český tým
Lanškrounské rybníky rozkvetly.
/FOTOGALERIE/ Lednové počasí umí někdy pořádně překvapit. Po prvních teplých dnech nového roku, které připomínaly spíše jarní období, však konečně udeřily mrazy. Na rybnících v Lanškrouně se tak objevila nádhera, za kterou ale nestojí nestojí mráz. Rybníky rozkvetly díky rybářům, kteří aplikovali vápno. Každoroční činnost rybářů prý ale často provází spekulace. Pokochejte se fotkami.
10 fotografií

Nádhera. Nebyl to mráz ani UFO. Lanškrounské rybníky rozkvetly díky rybářům

Orlicko
Lanškrounské rybníky rozkvetly.
Lednové počasí umí někdy pořádně překvapit. Po prvních teplých dnech nového roku, které připomínaly spíše jarní období, však konečně udeřily mrazy. Na rybnících v Lanškrouně se tak objevila nádhera, za kterou ale nestojí nestojí mráz. Rybníky rozkvetly díky rybářům, kteří aplikovali vápno. Každoroční činnost rybářů prý ale často provází spekulace. Pokochejte se fotkami.
10 fotografií

OBRAZEM: Nebyl to mráz, ani UFO. Lanškrounské rybníky rozkvetly díky rybářům

Regiony