ŠTÍTEK: Mráz

Strážníci kontrolují lidi bez domova i v noci. V těchto dnech jim hrozí podchlazení a umrznutí.
/FOTOGALERIE/ Teploty hluboko bod bodem mrazu přinášejí nemalé útrapy také lidem bez domova. V Kladně žije trvale osob bez přístřeší celá řada a přečkat noc v mrazu na ulici se rovná přímému ohrožení života. Díky tomu, že v Krizovém centru v Kladně-Kročehlavech funguje řadu let projekt s názvem Teplá židle, nachází zde v těchto mrazivých dnech i v době co-vidové přístřeší více než desítka lidí.
9 fotografií

Lidé bez přístřeší mohou využít krizové centrum, ne všichni ale o pomoc stojí

Kladensko
Dráhoví cyklisté brněnské Dukly (na snímku Tomáš Bábek) při oficiálním focení v ostravské hutnické továrně.
Otužování mu není cizí, ráno se sprchuje v ledové vodě. Jenže provozovat jeho sport v mrazech pod nulou dost dobře nejde. Dráhový cyklista Tomáš Bábek se s dalšími parťáky z brněnské Dukly připravuje i v současných klimatických podmínkách na venkovním velodromu, protože regulérní krytá dřevěná dráha v České republice schází. „Obdivuji všechny zimní sportovce, co závodí venku v biatlonu nebo v běžeckém lyžování, v takovém počasí jsou to fakt extrémní výkony,“ uznává třiatřicetiletý Bábek, který si vybojoval místo na letních olympijských hrách v Tokiu.
71 fotografií

Bábek: Trénovat v zimě? Jako ve studeném autě, které dělá divné zvuky

Ostatní sporty
Pracovníci technického úseku Slovácka se snaží, aby hřiště bylo na páteční utkání s Teplice dobře připravené.
Situace z minulého víkendu, kdy byl odložený zápas fotbalistů Slovácka v Jablonci, by se opakovat neměla. Trávník na Městském stadionu Miroslava Valenty v Uherském Hradišti je totiž v mnohem lepší kondici než rozbité a podmáčené hřiště na Střelnici, kvůli vydatnému sněžení a mrazivým teplotám ale moravští funkcionáři úplně v klidu nejsou.

Na Slovácku se tráva zelená. Situaci ale komplikuje sníh i mráz

FORTUNA:LIGA
Plzeňští strážníci při pravidelné kontrole bezdomovců.
Pomoc lidem bez domova posiluje v mrazivých dnech město Plzeň, aby se zvýšily šance na jejich přežití nízkých teplot bez újmy na zdraví. V Domově sv. Františka, který provozuje městská charita a funguje jako denní nízkoprahové centrum a noclehárna, proto připraví pro každého příchozího teplou židli, na níž může přečkat noc. Také tam zmírní podmínky pro přijetí.
42 fotografií

Plzeň v mrazech posiluje pomoc bezdomovcům, zřizuje i krizové středisko

Plzeňsko
Ilustrační foto.
Na jihovýchodě Česka napadne od středy do čtvrtku dalších pět až deset centimetrů sněhu a v celé zemi může od čtvrtku silně mrznout. Teploty mohou klesat až k 12 stupňům pod nulou. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav. Už dříve informoval o tom, že v severní polovině země bude silný mráz od noci na dnešek, na jihu je s ním podle aktuálních údajů třeba počítat od čtvrteční noci. Upozornění před silným mrazem platí do odvolání.  
7 fotografií

Česko znovu čeká sněžení. Teploty v příštích dnech klesnou na minus 12 stupňů

Česko
Ledovka na silnici na Tachovsku
Od večera má ve většině Česka s výjimkou Jihomoravského a Zlínského kraje znovu sněžit, do rána může napadnout až 15, výjimečně 20 centimetrů sněhu. Na jihu země, zejména na Moravě, hrozí také v pondělí ráno silná nebo velmi silná ledovka, která může být v některých oblastech na jihovýchodě extrémně nebezpečná. V aktuální výstraze to dopoledne uvedl Český hydrometeorologický ústav. Nadcházející týden počasí ovlivní také silné mrazy.
18 fotografií

Do rána může napadnout až dvacet centimetrů sněhu, varují meteorologové

Česko
První větší mráz letošní zimy zaznamenala v pondělí automatická meteorologická stanice v Kobylí na Břeclavsku. „Vstávala jsem v šest. Nad ránem u nás bylo minus devět stupňů. Na vícedenní silné mrazy zatím čekáme,“ uvádí dobrovolná pozorovatelka Českého hydrometeorolo­gického ústavu Květa Fridrichová s tím, že paní Zima se lekla a už v poledne za svitu slunce teplota vystoupala k nule.
8 fotografií

Paní Zima se lekla. Na silné mrazy čekáme, říká pozorovatelka z Kobylí

Břeclavsko