ŠTÍTEK: Mrtvé moře

Daman, typický obyvatel Judských hor i Judské pouště v oázách kolem Mrtvého moře.
Jičín – Zatímco před měsícem zněly z Regionálního muzea a galerie v Jičíně rytmy afrických bubnů, ve čtvrtek 15. března jsme zde mohli slyšet volání muezzinů, zpěv rabínů i české koledy.

Cestopisná přednáška v muzeu

Volný čas
Mrtvé moře.
Jeruzalém - Z rozboru sedimentů odebraných ze dna Mrtvého moře vyplývá, že moře před 120 tisíci lety téměř vyschlo. Bylo to v teplém období, kdy na planetě panovaly teploty srovnatelné s těmi dnešními. Tehdy k vyschnutí moře ale na rozdíl od nynější doby nepřispíval člověk.

Mrtvé moře vysychalo už v minulosti, tvrdí geologové

Svět
Titanic po česku. Místo Leonarda di Capria na něm pluje náš poutník a společnost mu dělá Vladimír Ševčík.
Ne všude vedou železniční koleje, takže do cíle své dnešní cesty musím dojet autobusem. Mířím do obce Suchý ležící v malebném prostředí Drahanské vrchoviny nedaleko Boskovic. U autobusové zastávky na mne už čeká můj dnešní hostitel a průvodce Vladimír Ševčík.
9 fotografií

Český poutník: Jak jsem plul na Titanicu

Cestujeme
BÍLÁ KOPULE Svatyně knihy je symbolem, nejznámější součástí Jeruzalémského muzea a skrývá Svitky od Mrtvého moře.
Trutnov /3./ - Když v roce 1946 pasáček u Kumránu nad Mrtvým mořem hodil za zaběhlou kozou kámen do jedné ze skalních jeskyní, uslyšel zvuk rozbité kameniny. Nejstarší zachycení tezí judaismu, nalezené v nádobách, vyvolalo senzaci.
3 fotografie

Zápisky ze Svaté země

Krkonoše
Ilustrační foto.
Stále více lidí chodí inhalovat do solné jeskyně. V místnostech, které jsou vybaveny umělými krápníky a posypány krystalky soli z dalekých končin, relaxují v pohodlí tiché hudby nebo za zvuků mořských vln.

Solná jeskyně: balzám pro vaše zdraví

Zdraví
Ilustrační foto.
Jeruzalém - Texty kumránských svitků, starých víc než 2000 let, si bude brzy možné přečíst na internetu. Jejich zdokumentování s pomocí pokročilé filmové technologie se ujala správa izraelských památek a vyhledávač Google.

Kumránské svitky budou na internetu

Svět
Pacientka při léčbě v třinecké nemocnici.
Třinec – Na kožním stacionáři Nemocnice Třinec pečují o pacienty s kožními chorobami, jako jsou například lupénka, ekzémy, atopické ekzémy, vitiligo a další onemocnění kůže. Fototerapii v kombinaci s léčebnými koupelemi je vhodné aplikovat jak při akutním stavu tak při chronickém průběhu onemocnění.

Stacionář poskytuje léčbu kožních onemocnění

Frýdecko-Místecko
Ilustrační foto
Zlínský kraj – Zajít si na manikúru, ke kadeřnici nebo na masáž je dnes běžnou záležitostí. Co když však dostávají totožnou péči i naši čtyřnozí miláčci Dopřát svému pejskovi zábal z bahna z Mrtvého moře nebo akupresuru paciček není v psích salonech ve Zlínském kraji žádný problém.

Akupresura psích paciček? Žádný problém

Zlínsko
Ilustační foto
Olomoucký kraj – Dávno neplatí, že lázně jsou jen pro nemocné. Na procedury a speciální relaxační pobyty jezdí do lázeňských domů stále více těch, kteří si chtějí odpočinout a posílit své zdraví.

Obliba roste a lázně investují miliony

Ekonomika
Herečka Zlata Adamovská je v Teplicích nad Bečvou na relaxačním pobytu.
Teplice nad Bečvou – Popovídat si se známou českou herečkou Zlatou Adamovskou měli možnost o víkendu hosté lázní v Teplicích nad Bečvou a také široká veřejnost. Herečka, v poslední době známá především jako doktorka Páleníková ze seriálu Ordinace v růžové zahradě, je v lázních na krátkodobém pobytu.

Zlata Adamovská vyprávěla o práci i o životě

Volný čas
Ilustrační foto
Mezi nejčastější chronická kožní onemocnění patří lupénka a atopický ekzém. Lupénkou ve střední Evropě trpí dvě až čtyři procenta obyvatel. Atopický ekzém postihuje 15 až 20 procent populace. V obou případech platí, že se jedná o nevyléčitelnou, ale léčitelnou chorobu, jejíž průběh se většinou zhoršuje na podzim a v zimě.

Lupénku léčí sůl z Mrtvého moře

Zdraví
Ilustrační foto
Jeruzalém – Rychle vysychající Mrtvé moře by měl zachránit plánovaný kanál s Rudým mořem. Podle izraelského veřejného rozhlasu uvolní Světová banka na tento projekt 1,25 miliard dolarů (přes 23 miliard korun), napsal dnes v noci australský zpravodajský server news.com.au.

Kanál spojí vysychající Mrtvé moře s mořem Rudým

Svět
Do lázní se lidé nejezdí jen léčit, ale i relaxovat.
Vaše pracovní tempo je závratné, a vaše tělo přestává stíhat? Jste po práci tak unavení, že už se vám nechce nic podnikat? Vyzkoušejte prodloužený víkend v lázních. Kromě léčebných procedur na vás čekají moderní wellness metody, které vás budou hýčkat a dostanou vás do kondice.

Lázeňské pobyty na míru oceňují především mladí lidé

Moje rodina
Solná jeskyně - Ilustrační foto.
Brno - Když nemůže Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi. A protože moře je od Brna daleko, rozhodlo se před čtyřmi lety několik nadšenců přivézt blahodárné účinky mořské soli a pobřežního klimatu na Moravu. Tak založili v Králově poli první brněnskou solnou jeskyni s názvem Aldiana.

Sůl z mrtvého moře léčí i Brňany

Brněnsko
Marie Roztočilová zákazníky usadí do pohodlných křesel a tři čtvrtě hodiny trvající pobyt může začít. Na nohou musí mít každý při vstupu do jeskyně návleky, aby se prostředí neznečišťovalo a větší množství soli se naopak na podrážkách nevynášelo ven.
Havlíčkův Brod - Ještě před půl rokem znalo v Havlíčkově Brodě pojem „solná jeskyně“ jen malé množství lidí, kteří si zkušenost přivezli z lázní, většího města nebo dokonce ze zahraničí. Teď je všechno jinak. Broďáci mohou sami posoudit, zda a jaké pozitivní účinky má sůl (hlavně ta z Mrtvého moře) při dýchacích či kožních potížích – jeskyně jsou tu od podzimu hned dvě.

Solné jeskyně fungují v Havlíčkově Brodě půl roku

Podnikání