ŠTÍTEK: Naděžda Goryczková

Löw-Beerova vila v Brně
Secesní sousedka vily Tugendhat se už příští rok na podzim představí v plné kráse. V Löw-Beerově vile začala před několika dny rozsáhlá rekonstrukce za pětašedesát milionů korun, díky které se přemění na muzeum s knihovnou a čítárnou. V zahradním domku vznikne kavárna a prodejna suvenýrů. V plánu je i možné propojení s vilou Tugendhat, která stojí na sousedním pozemku.

V Löw-Beerově vile vznikne muzeum buržoazie a architektury

Bydlení
Löw-Beerova vila v Brně
Brno – Secesní sousedka vily Tugendhat se už příští rok na podzim představí v plné kráse. V Löw-Beerově vile začala před několika dny rozsáhlá rekonstrukce za pětašedesát milionů korun, díky které se přemění na muzeum s knihovnou a čítárnou. V zahradním domku vznikne kavárna a prodejna suvenýrů. V plánu je i možné propojení s vilou Tugendhat, která stojí na sousedním pozemku.
5 fotografií

V Löw-Beerově vile vznikne muzeum buržoazie a architektury

Brněnsko
Pozadu nezůstávají ani hrady a zámky ve správě NPÚ. Spojovat je letos bude téma Francie. Centrum dění bude na zámku Sychrov.
Už posedmnácté na čtvrtek připadá Mezinárodní den památek a sídel. Otevírají se běžně zavřená místa. Inspirujte se, kam na výlet… Přestože počasí výletům přeje až v posledních dnech, zámecká sezona už je v plném proudu. Většina hradů a zámků se po zimě otevřela poslední březnový víkend, kvůli sněhu a mrazu první návštěvníky o několik dní později přivítalo jen pět objektů. Mezi nimi byl například Bezděz nebo Trosky.

České zámky v duchu Francie. Vstupné jako loni

Cestujeme
Zámek v Miloticích
Praha /INFOGRAFIKA/ - Přestože počasí výletům přeje až v posledních dnech, zámecká sezona už je v plném proudu. Většina hradů a zámků se po zimě otevřela poslední březnový víkend, kvůli sněhu a mrazu první návštěvníky o několik dní později přivítalo jen pět objektů. Mezi nimi byl například Bezděz nebo Trosky.

České zámky v duchu Francie. Vstupné jako loni

Česko
Výstavní budova Slezského zemského muzea. Ilustrační foto.
Opava - Slezské zemské muzeum se bude spolupodílet na celorepublikové fotografické soutěži s názvem Wiki miluje památky. Do té se může zapojit naprosto kdokoli. Speciální sekce soutěže je věnována Slezsku.

Muzeum spolupořádá fotografickou soutěž

Volný čas
Národní památkový ústav na Bítově uspořádal akci v rámci projektu Oživlé památky na téma A kuchyní to vonělo…
Bítov - Sumeček vařený na zelenině s rozinkovou omáčkou, nebo roláda z mléčného selátka s kaší z rozvařené zeleniny a brambor. Pochoutky, které ve starobylé kuchyni připravil profesionální kuchař Michal Hájek, provoněly ve čtvrtek odpoledne komnaty hradu Bítov.
16 fotografií

OBRAZEM: bítovskou kuchyní to vonělo

Znojemsko
Brno darovalo hradu Veveří milion korun na dokončení jeho oprav.
Brno /ANKETA, FOTOGALERIE/ - Zatímco ještě letos musí návštěvníci různých kulturních akcí na hradě Veveří s obavami hledět k obloze, zda nezačne pršet, už příští rok bude vše jinak. Na hradě se totiž otevře nově opravený sál, kde najdou lidé v případě nepříznivého počasí útočiště. Milion korun na dokončení jeho oprav darovalo hradu Brno.
12 fotografií

Brno přispěje na opravu hradu Veveří

Brněnsko
Pohled z Ledeburské zahrady, která je součástí Palácových zahrad pod Pražským hradem, na malostranské střechy a Prahu.
Praha – Do letošní turistické sezony vstupují Palácové zahrady pod Pražským hradem s novým správcem. Poprvé po deseti letech od zpřístupnění zahrad je jejich vlastník – Národní památkový ústav (NPÚ) – nepronajme soukromé firmě, ale bude je provozovat sám. Zahrady by si tak podle památkářů mohly konečně vydělat na rekonstrukci.

Zahrady Pražského hradu nabízejí novinky

Regiony
Pohled z Ledeburské zahrady, která je součástí Palácových zahrad pod Pražským hradem, na malostranské střechy a Prahu.
Hradčany – Do letošní turistické sezony vstupují Palácové zahrady pod Pražským hradem s novým správcem. Poprvé po deseti letech od zpřístupnění zahrad je jejich vlastník – Národní památkový ústav (NPÚ) – nepronajme soukromé firmě, ale bude je provozovat sám. Zahrady by si tak podle památkářů mohly konečně vydělat na rekonstrukci.

Zahrady Pražského hradu nabízejí novinky

Praha
Plánovaná podoba Zelného trhu.
Brno - Tisíce podpisů, odpor Brňanů a památkářů. Projekt garáží pod Zelným trhem, který vyvolal bouřlivé reakce nejen v Brně, definitivně končí. Brněnští radní ve středu zamítli pronájem pozemků, které investující firma Magnum Real Estate potřebovala.

Garáže pod Zelným trhem končí. Definitivně

Brněnsko
Ilustrační fotografie.
Brno – Stavět garáže na Zelném trhu je tak velký zásah do jednoho z nejstarších brněnských náměstí, že se o něm vůbec nemělo začít jednat. Takový vzkaz poslala do Brna Vědecká rada ředitelky Národního památkového ústavu, která se garážemi zabývala.

Zelný trh: garážím dali stop památkáři

Brněnsko
Most hradu Veveří čeká oprava.
Brno /FOTOGALERIE/ – Jednu z dominant hradu Veveří, most vedoucí k hlavnímu paláci s břitovou věží, čeká letos oprava. Za milion korun, které hradu darovalo město, projdou rekonstrukcí zchátralé sloupky mostu, přibude i nové zábradlí. To je nyní v havarijním stavu a nahrazuje ho hrazení z pletiva.
13 fotografií

Zchátralý most hradu Veveří se letos dočká oprav

Brněnsko
Kastelánka Ludmila Klimplová před děkanským chrámem.
Most – Mostecký přesunutý chrám se stane jednou z nejcennějších památek na území České republiky. Vláda totiž v pondělí rozhodla, že děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie od prvního července přibude do prestižní sestavy národních kulturních památek (NKP).

Přesunutý děkanský kostel bude národní kulturní památkou

Mostecko
Projekt zámeckého návrší. Vizualizace.
Litomyšl - Radní chtějí z Evropské unie získat půl miliardy na obnovu zámeckého návrší. V Litomyšli ale stojí před zásadním problémem. Podmínkou dotace je vlastnictví, nebo výpůjčka renesančního zámku od Národního památkového ústavu. Radní se však s památkáři neshodli. Jedinečná šance, jak na památku UNESCO získat velké peníze, je v ohrožení.
17 fotografií

Strach památkářů o zámek? Radní vzkazují: Není důvod

Orlicko
Projekt zámeckého návrší. Vizualizace.
Litomyšl -Radní chtějí z Evropské unie získat půl miliardy na obnovu zámeckého návrší. V Litomyšli ale stojí před zásadním problémem. Podmínkou dotace je vlastnictví, nebo výpůjčka renesančního zámku od Národního památkového ústavu. Radní se však s památkáři neshodli. Jedinečná šance, jak na památku UNESCO získat velké peníze, je v ohrožení.
17 fotografií

Strach památkářů o zámek? Radní vzkazují: Není důvod

Svitavsko
Hotel Palace
OSTRAVA - I když majitelům hotelu Palace, společnosti NBC Ostrava, už nikdo nebrání realizovat jejich původní plán – historickou budovu v centru krajského města s výjimkou části, v níž bývala kavárna National - zbourat, žádost o demolici si zatím nepodali.

Majitelé Hotelu Palace zatím o bourání nepožádali

Ostravsko