ŠTÍTEK: nákladní auto

Poslanci Evropského parlamentu v minulých dnech schválili emisní normu Euro 7. A to v mírnější podobě, než původně navrhovala Evropská komise
Poslanci Evropského parlamentu v minulých dnech schválili emisní normu Euro 7. A to v mírnější podobě, než původně navrhovala Evropská komise. Automobilky tedy budou mít méně práce se snižováním emisí nových vozidel, navíc dostanou více času na přípravu na změny technologií. Pro osobní a užitková auta se oproti předpisům platným dnes nemá měnit nic, limity se o něco zpřísní u nákladních automobilů. Deník nyní přináší odpovědi na nejdůležitější související otázky.

Co vše změní nová norma Euro 7: Měřit se budou i emise pneumatik či brzd

Česko a EU
Za znečištěním ovzduší stojí podle odhadu smrt 40 tisíc Britů ročně.
Europoslanci ve čtvrtek v Bruselu schválili svůj postoj k emisní normě Euro 7, která hovoří o limitech výfukových zplodin pro osobní i nákladní automobily. Zprávu podpořilo 329 europoslanců, 230 jich bylo proti a 41 se zdrželo. Nové nařízení aktualizuje limity pro emise výfukových plynů, jako jsou například oxidy dusíku, pevné částice, oxid uhelnatý a amoniak, a zavádí nová opatření ke snížení emisí z pneumatik a brzd a ke zvýšení životnosti baterií.

Evropský boj s emisemi: Europoslanci schválili svůj postoj k normě Euro 7

Česko a EU
Ulice Na Malém Spořilově čelí v těchto dnech zvýšené nákladní dopravě, mezi kamiony bývají i tatraktory.
/FOTOGALERIE/ Kamionová doprava trápí Mělník dlouhodobě. A v době řepné kampaně, která je teď v plném proudu, se především v ulicích Bezručova, Řípská a Na Malém Spořilově objevuje navzdory zákazu mnoho nákladních automobilů. Jsou mezi nimi i takzvané tatraktory. Vozidlo s podvozkem tatry je homologované jako traktor, tudíž pro něj neplatí zákaz pro nákladní vozidla. Radnice hledá řešení.
3 fotografie

V řepné kampani stoupá v Mělníku nákladní doprava. Tatraktory čeká zákaz

Mělnicko
Domy v Pásmu Gazy zničené izraelským ostřelováním
Kamiony s humanitární pomocí, které několik dní čekaly na Sinajském poloostrově, přejely přes hraniční přechod Rafáh z Egypta do Pásma Gazy. V palestinském Pásmu Gazy, které Izrael od 7. října masivně bombarduje v odvetě za útok hnutí Hamás, se zhoršuje humanitární krize, a místní obyvatelé podle humanitárních organizací dodávky pomoci nutně potřebují. Není však jasné, jak dlouho zůstane přechod otevřen. Izrael souhlasil s tím, že v sobotu do Gazy vpustí 20 nákladních vozidel. 
43 fotografií

Přechod Rafáh se otevřel. Humanitární pomoc z Egypta zamířila do Pásma Gazy

Svět
Velkostroj K800/K54 za hodinu odtěží 1350 metrů krychlových zeminy.
Věkem už by se mohlo řadit mezi veterány, ale rypadlo K800/K54 je stále v chodu. Po několika generálních opravách a modernizacích dále těží v podkrušnohorském revíru miliony kubických metrů skrývky. Stroj vysoký jako polovina Petřínské rozhledny, dlouhý jako Boeing 747 a těžký jako sto nákladních automobilů Tatra 815 navíc před jedenácti lety absolvoval jedinečný transport, kdy urazil trasu dlouhou téměř čtyři kilometry. Rypadlo se stalo i cílem aktivistů protestujících proti těžbě uhlí. 
6 fotografií

Rypadlo vysoké jako rozhledna a dlouhé jako Boeing. A podvozek? Jako housenka

Věda a technika
Kamenolom v Budislavi, odkud se vozí materiál na stavbu dálnice D35.
Lom v Budislavi u Litomyšle zásobuje stavbu dálnice D35 v Pardubickém kraji kamenem. Dovoz materiálu tak není tolik drahý, ale desítky nákladních aut zatěžují vesnice na trase. Lidé si nejvíce stěžují na prach a zaneřáděné silnice. To by mohlo už brzy skončit. Kraj totiž přispěje vedení lomu na speciální myčku nákladních aut. Problém jsou však i rozbité silnice od náklaďáků.
14 fotografií

Daň za D35. Prach z kamenolomu na všech oknech. Budislavi uleví myčka na auta

Svitavsko
Automobilové emise. Ilustrační snímek
Ministři Evropské unie zodpovědní za konkurenceschopnost schválili novou emisní normu Euro 7. Na sociální síti X to oznámil český ministr dopravy Martin Kupka, který vyjednaný kompromis označil za velký úspěch. Emisní limity pro osobní i nákladní auta už nejsou tak přísné jako v původním návrhu a rovněž se podařilo dojednat delší časový rámec zavedení normy. Českou republiku, která velmi usilovala o zmírnění limitů,  na jednání v Bruselu spolu s Kupkou zastupoval i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Ministři EU schválili emisní normu Euro 7. Limity jsou ale mírnější

Česko a EU
Tragická nehoda u Stradouně, 20. 9. 2023
/DOPLNĚNY INFORMACE A FOTOGRAFIE HASIČŮ/ Na státovce I/17 mezi Chrudimí a Vysokým Mýtem, která slouží jako prozatímní sjezd z dálnice D35, se dnes dopoledne stala u Stradouně vážná tragická nehoda. Střetla se tu čtyři nákladní auta, výsledkem je jeden mrtvý a několik zraněných. Informovala o tom policejní mluvčí Iveta Kopecká. "Silnice je obousměrně uzavřená," dodala. Auta jsou z dálnice odkláněna na objízdnou trasu u Dašic, omezení mělo trvat do 15. hodiny. 
4 fotografie

U Vysokého Mýta poblíž D35 se srazily čtyři náklaďáky, jeden mrtvý a dva zranění

Nehody
Ilustrační foto.
Tachovští dopravní policisté řeší hned několik případů, kdy zatím neznámí řidiči nesplnili svoji zákonnou povinnost a z místa nehod bez ohlášení ujeli. Žádají proto svědky kterékoliv z níže uvedených událostí, aby se buď osobně přihlásili na dopravním inspektorátu v Tachově, nebo zatelefonovali na číslo 974 337 265 nebo 974 337 259, případně na bezplatnou tísňovou linku 158.

Řidiči na Tachovsku ujíždějí od nehod. Pomůžete policistům je najít?

Nehody
Řidič kamionu ohrožoval provoz na dálnici mezi Přerovem a Hranicemi.
Všímavost jednoho z řidičů, který na dálnici mezi Přerovem a Hranicemi zaregistroval přetíženou nákladní soupravu, zřejmě zabránila mnohem vážnější kolizi. Projíždějící šofér policii na lince 158 popsal, že souprava, převážející dřevní kulatinu, není řádně zajištěna. Jeden z kmenů v horní části nákladu se nakláněl na stranu a každou chvíli hrozilo, že spadne na dálnici.
4 fotografie

Přetížená souprava ohrožovala provoz na dálnici, řidič vyfasoval tučnou pokutu

Zločiny a soudy
O víkendu se v pískovně v Kunštátu jedou další závody Mistrovství České republiky v trucktrialu.
S sebou skládací křesílka, slunečníky, dalekohledy. Do pískovny v Kunštátu na Blanensku proudily v sobotu po obědě davy fanoušků motoristického sportu. Výjimkou nebyly celé rodiny s dětmi i prarodiči. O víkendu se tam totiž mezi tamními písečnými dunami jely další závody Mistrovství České republiky v trucktrialu. Disciplíně, při které nákladní auta zdolávají vytyčenou trať v extrémním terénu.
49 fotografií

Trucktrial v extrémním terénu: nákladní auta zdolávala trať v písečných dunách

Automagazín
Pohled na staveniště nového bazénu z výšky.
/FOTO, VIDEO/ Desítky let místní čekali na okamžik, kdy začne stavba bazénu, který je předmětem diskuzí a pří místních obyvatel i politiků minimálně od začátku tisíciletí. Nyní ta chvíle nastala. Stávající vedení radnice prosadilo, že nový bazén vyroste za zimním stadionem u labského břehu. A před pár dny se dosud klidné tiché místo po pravé straně cyklostezky ve směru od města stalo centrem nevídaného stavebního ruchu.
44 fotografií

Podívejte se z výšky: Místo parkoviště je jáma. Stavba nymburského bazénu začala

Nymbursko