ŠTÍTEK: nápoj

U samoobslužného baru v Ponědrážce si turisté dopřejí nápoje i něco na zub.
Obliba samoobslužných stánků stoupá. Pěší turisté i cyklisté na jihu Čech se mohou obsloužit hned u několika takových zařízení. Na Jindřichohradecku poslouží turistům samoobslužný bar, pivomat, výčep, ale i perníkomat. U některých stánků jsou umístěné kasičky a prodej je tak založený na poctivosti zákazníků, jinde zase zaplatíte přímo do automatu.
20 fotografií

Turisty na cestách Hradeckem potěší samoobslužné stánky. Víme, kde je najdete

Jindřichohradecko
Limonáda z květů bezu černého je velmi rychlá a současně mimořádně dobrá. S bylinkami a citronem je v létě krásně osvěžující.
Prozradí ho na metry daleko omamný závan vůně: černý bez bohatě kvete právě teď. Bílé a něžně nažloutlé květy zdobí bezové keře zpravidla od konce května až do července. Byl by hřích nezaklít jejich chuť a vůni do domácích limonád - jsou chladivé, osvěžující, stojí jenom trochu námahy a tvoří skvělý základ jak pro kombinace s bylinkami a ovocem, tak pro letní drinky s kapkou alkoholu.
6 fotografií

Černý bez není dobrý jen na sirup. Zkuste voňavou limonádu, nadchne i návštěvy

Za jídlem
Nadbytek vypité kávy může škodit zdraví.
Kávu pije většina z nás. Vnímáme ji jako povzbuzující nápoj a užíváme si její chuť. Je ale možné, že může být nezdravá? A pokud ano, jak káva škodí a proč ji nepít? Názory lékařů se už hodně změnily a více než o škodlivosti kávy se mluví o její prospěšnosti pro zdraví. Přesto jsou určité situace, kdy nám tento lahodný nápoj opravdu může škodit.

Škodlivá káva: jak nápoj, který milujete, může ubližovat vašemu zdraví

Zdraví
Průmyslová zóna Přátelství v Citicích ožívá. Stáčírna přinese práci a rozvoj.
Průmyslová zóna Přátelství–Silvestr v Citicích na Sokolovsku ožívá díky novému výrobnímu závodu na výrobu širokého sortimentu nápojů. Automatizovaná linka na nápoje slibuje významný ekonomický impuls pro region. Firma má za cíl produkovat až 150 milionů plechovek s nápoji ročně. Plocha, která patří skupině SUAS GROUP a Sokolovská uhelná, se tak proměňuje z bývalého brownfieldu na všestranně využitelný prostor s potřebnou infrastrukturou pro budoucí investory.
17 fotografií

Průmyslová zóna Přátelství v Citicích ožívá. Stáčírna přinese práci a rozvoj

Sokolovsko
Nutriční specialista Jakub Přibyl
Podle statistik Státního zdravotního ústavu patří Češi mezi nejobéznější Evropany. Nadváhu má šedesát procent dospělých a čtvrtina dětí. A podle předpokladů ztloustnou ještě víc. Nehýbou se dost, zato ale mají velkou chuť k jídlu. Zejména nezdravému a sladkému. „Češi určitě mají problém s nadměrnou spotřebou cukru, jí větší množství průmyslově zpracovaných potravin, hotových jídel, produktů fast foodů a zároveň méně tradičních potravin. Pokud bychom se na tento problém dívali optikou konzumovaných makroživin, cukr mezi nimi tvoří největší podíl,“ poukazuje v rozhovoru pro Deník produktový vývojář v Trime a nutriční specialista Jakub Přibyl.

Generace cukrových závisláků. Na problémy dětem zadělávají rodiče, říká odborník

Zdravotnictví
Vysoké dávky cukru škodí podle posledních výzkumů více než přemíra soli v jídelníčku.
Za limonády slavných značek a další sladké nápoje si Češi možná v budoucnu připlatí. Členové Národní ekonomické rady vlády vidí v jejich vyšším zdanění zdroj přilepšení pro státní rozpočet. Podporu návrhu, primárně kvůli zdravotním dopadům na stále více tloustnoucí Česko, vyjádřil i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Spotřební daň na sladké nápoje chce prosadit ještě do dalších sněmovních voleb. Do rozpočtu by to mohlo přinést miliardy korun. Navíc, jak ukazují zkušenosti ze zahraničí, zdražení skutečně v boji proti obezitě pomáhá a lidé nápoje nakupují méně. Obezitou v Česku trpí více než polovina dospělých a čtvrtina dětí. 

Daň z cukru v Česku? Ve světě běžná věc, proti obezitě pomáhá, potvrzují studie

Česko
Podle posledních dat z roku 2021 ze studie praktických lékařů pro děti a dorost žije v Česku přes 16 procent dětí s obezitou
Dětí, které váží mnohem víc, než by měly, přibylo v České republice jako hub po dešti. Jsou tak ohroženy chorobami, které jsme byli zvyklí vídat jen u dospělých. Epidemii obezity a nadváhy mezi nejmladší generací ještě podpořilo období covidové pandemie. A jak upozorňují dětští lékaři, po jejím skončení se nic k lepšímu nemění. Lektorky kurzů hubnutí pro děti Lenky Štěchové jsme se zeptali, jak se dětská obezita určuje i jak jí předcházet.

Jak poznat, že vám doma roste otesánek? Včas to změňte, zachráníte dítěti zdraví

Zdraví
Majka obecná a majka fialová patří mezi nejznámější druhy majek u nás. Vyznačují se výrazně velkým zadečkem zčásti překrytým zkrácenými krovkami. Dospělá majka dosahuje velikosti 10-40 mm. Samičky bývají větší než samečci a zadeček mají buclatější.
Pozor, máme tu jedovatého brouka, který může dětem způsobit smrt! Sociální sítě se plní příspěvky, kde lidé upozorňují teď na jaře na hojnější výskyt brouka majky fialové (Meloe violaceus). Ačkoli je na jejich sdělení přece jen něco pravdy, riziko toxicity se zbytečně přehání. Podle odborníků není třeba panikařit. Aby se člověk otrávil, musel by vyvinout opravdu velké úsilí. Jed, který majka obsahuje, se v minulosti používal pro výrobu nápojů na povzbuzení sexuální vášně a s dávkováním to milovníci leckdy přeháněli.
8 fotografií

Česko děsí jedovatý brouk. Pozor by si měli dávat především alergici

Česko
Mluvčí Iniciativy pro zálohování Kristýna Havligerová
Povinné zálohování plastových lahví a plechovek je po vypořádání připomínek o krok blíže spuštění. Iniciativu pro zálohování podporují velcí nápojáři. Podle nich je návrh kompromisem. Někomu se ale plánovaná novinka naopak nelíbí. „Rozumíme snaze ministerstva životního prostředí vstřícně řešit obavy všech stran, které zavedení zálohového systému může nepřímo ovlivnit,“ říká v rozhovoru pro Deník mluvčí iniciativy Kristýna Havligerová.

Vratné PET? Bude to stejné jako u piva, jen o korunu dražší, říká Havligerová

Ekonomika
Jednoduchý nápoj je složen z potravin, které by měly játrům a střevům prospívat a podpořit i zdraví trávicího traktu.
Smažené nebo průmyslově zpracované potraviny, alkohol a nezdravý životní styl mohou negativně ovlivnit naše tělo. Mezi důležité orgány, které zbavují naše tělo toxinů, patří játra a tlusté střevo. Všechny emulgátory, barviva a dochucovadla z potravin, ale také plísně a další škodliviny je zatěžují. Proto je dobré jejich činnost čas od času podpořit. Řada lidí věří na účinné nápoje z ovoce, zeleniny a koření, které pomohou jejich zdraví a vitalitě. Jak pročistit játra a střeva? A jaké potraviny podpoří činnost jater a střev?

Jednoduchý nápoj na čištění jater a střev pomáhá tělu. Užívaly ho i naše babičky

Zdraví
Láhev s vodou patří mezi nejšpinavější předměty, které běžně nosíme u sebe.
Opakovaně použitelné láhve na nápoje jsou dobrou volbou, jak minimalizovat odpad a mít u sebe neustále něco k pití. Z vědecké studie ale nedávno vyplynulo, že mohou obsahovat až 40 tisíckrát více bakterií než vaše toaleta. Kromě bakterie E. Coli, která způsobuje řadu závažných infekcí, nalezli vědci v láhvích i bakterie vedoucí k nevolnostem včetně zvracení a průjmů. Jak láhev na nápoje správně čistit? Dočtete se i, kterých dalších bakterií se v láhvi obávat.

Láhve na vodu jsou 40 000krát špinavější než toaleta. Množí se v nich bakterie

Domácnost
Tradice pití vaječného likéru sahá až do středověku, kdy byl tento nápoj oblíbený hlavně mezi šlechtou.
I když se pití vaječného likéru váže spíše k vánočním radovánkám, své místo má i na velikonočním stole. Je to nápoj, jemuž vajíčka dodávají zdraví, vanilka vůni a rum lahodnost. Navíc nemusí být jen v likérové skleničce, ale můžeme jej přidávat do kávy, ke zmrzlině nebo do sladkých zákusků. Od kdy lidé pijí vaječný koňak a jak připravit výborný vaječný likér?

Sklenička vaječného likéru vždy potěší: Jak si připravit skvělý „ajrkoňak“

Za jídlem
Z čerstvé i sušené kurkumy lze připravit nápoj, který nakopne imunitu.
Nemůžete se zbavit pocitu, že je vaše tělo po zimě unavené a bez energie? Důvodem pociťované slabosti i častější nemocnosti může být nedostatek slunečního svitu, vitaminů či pohybu. Imunitní systém můžete posílit přírodní cestou. Oslabenou imunitu nastartuje například zlatavé koření s nezaměnitelnou orientální vůní - kurkuma. Přečtěte si, na co je dobrá kurkuma, co kurkuma dokáže a jak si z ní připravit nápoj, který posílí imunitu. Dozvíte se také, kdo by kurkumu používat neměl. 

Vyrobte si nápoj, který nastartuje imunitu: Stačí lžička obyčejného koření

Zdraví
Kombucha je na jaře tím správným povzbuzovačem pro náš organismus.
Pokud hledáte generacemi ověřený tělu prospěšný recept pro náročné dny, jakými je i předjaří, zkuste kombuchu. Jde o kvašený a lehce perlivý nápoj, který vzniká fermentací černého nebo zeleného čaje, má specifickou chuť a spoustu zdravotních benefitů. Podívejte se, na co je kombucha dobrá, proč a kdy pít kombuchu a jak si ji vyrobit doma. Zeptali jsme se odborníků z výroby i molekulární bioložky Tamary Mifkové z Agronomické fakulty brněnské Mendelovy univerzity.
5 fotografií

Recept na podporu imunity a trávení. Zkuste nápoj z houby: stojí jen pár korun

Zdraví
Pití kávy může být zdravotně přínosné. Pokud si ji dopřejete v nevhodnou denní dobu, může vám ale i uškodit.
Rádi si dopřejete šálek kávy? Kofein obsažený v kávě má obvykle schopnost zvýšit mozkovou a srdeční činnost a uvede vás celkově do bdělejšího stavu. Když si však kávu dáte v nesprávný okamžik, může s vaším tělem udělat pravý opak toho, co byste čekali. Útlum ale není jediná nevýhoda, kterou pití kávy bezprostředně po jídle přináší.

Nejhorší doba, kdy si dát šálek kávy. Kromě únavy může hrozit i anémie

Zdraví
Hostem podcastu Ostravské ozvěny byla dietoložka Šárka Andělová, moderuje Kateřina Součková, 6. března 2024, Ostrava.
Vítejte u dalšího dílu podcastu redakce Moravskoslezského deníku Ostravské ozvěny. Jeho záměrem je přinášet rozhovory se zajímavými hosty, jejichž životy, práce a osudy jsou spojeny s Ostravou a regionem. Naším dalším hostem byla dietoložka a odbornice na poruchy příjmu potravy Šárka Andělová. Hlavním tématem byla obezita, která se každoročně připomíná Světovým dnem obezity, jenž připadá na 4. března. Lékařka se v podcastu rozpovídala o příčinách obezity a důvodech, proč procento zasažených touto chorobou stále narůstá. Podcast moderuje redaktorka Kateřina Součková.
5 fotografií

Dietoložka Šárka Andělová: Obezita u dětí je z velké části vina rodičů

Ostravské ozvěny
Heřmánkový čaj
Problémy s usínáním nebo častým probouzením během noci má mnoho lidí. Než ale začnete uvažovat o lécích na spaní, zkuste dát šanci přírodě a nápojům, které vám pomohou. Popíjení heřmánkového čaje při čtení pěkné knihy nebo koupel s vůní levandule vám pomohou uvolnit se a připravit se na spánek. Co tedy večer pít, abyste spali dostatečně dlouhou dobu bez přerušení? Kdy pít naposledy, abyste v noci nemuseli běhat na záchod a jakým nápojům se určitě vyhnout?

Špatně spíte? Nápoje, které vám pomohou spát jako dudek a ráno být jako rybička

Zdraví
Jednou z bylin, které můžete pěstovat na balkoně a které pomáhají v boji se zdravotními problémy, ale i s  přebytečnými kilogramy, je bazalka.
V Indii ji uctívali jako posvátnou rostlinu, ve starém Římě bazalku považovali za koření lásky. I když ji možná berete jen jako aromatickou bylinku používanou běžně v kuchyni, dokáže si poradit s řadou zdravotních problémů. Bazalka je silný antioxidant a patří mezi nejlepší protizánětlivé byliny. Chrání cévní buňky před poškozením volnými radikály. Obsahuje spoustu vitamínů a minerálů a brání i hromadění špatného cholesterolu.

Roste za oknem, má antioxidační účinky a čaji z jejích listů se říká tekutá jóga

Zdraví
Suchej únor může ukázat, zda máte problém s alkoholem či nikoliv
Snažíte se dokázat ostatním nebo sobě, že se vás závislost na alkoholu netýká, a proto jste se rozhodli držet Suchej únor? Tedy měsíc, kdy vaším hrdlem neproteče ani kapička alkoholu? Ať už máte pro únorovou abstinenci jakýkoliv důvod, s největší pravděpodobností přijde den, kdy budete mít problém svou chuť udržet na uzdě. Když si ale naplníte lednici čerstvým drinkem ze zázvoru, vaše chutě to utne hned v počátku.

S tímto nápojem bude Suchej únor hračka. Zažene chuť na alkohol a nakopne vás

Zdravý život
Popíjení alkoholu může snadno zničit jakékoliv snahy o hubnutí.
Jestli něco nejde moc dohromady, tak je to redukční dieta a popíjení alkoholických nápojů. Ty nám totiž zvedají nejen náladu, ale bohužel i tělesnou hmotnost. Pro hubnutí je proto zásadní zamyslet se jak nad jídelníčkem, tak nad tím, co pijeme. Jaký je ten nejlepší alkohol při dietě? Je lepší pít pivo nebo víno? A kolik kalorií ušetříme, když budeme abstinovat? Máme pro vás užitečné tipy na změny ve vašem pitném režimu.
5 fotografií

Hubnutí s alkoholem. Co pít, když chce být někdo štíhlejší

Zdraví
Lidský mozek je stále velkou záhadou. Lidský mozek. Víte, které potraviny mu nejvíc škodí?
Řešíme diety a zaměřujeme se na to, jaké potraviny ohrožují naši postavu. Ale co mozek? Jeden z nejdůležitějších a nejsložitějších orgánů ohrožujeme, aniž bychom to často tušili. Víte, které potraviny mozku nejvíc škodí? Co z našeho jídelníčku negativně ovlivňuje naši koncentraci, paměť, náladu a zvyšuje riziko demence? Jaké potraviny omezit nebo úplně vyřadit, aby náš mozek správně fungoval?

Pozor na mozkové zabijáky. Patří k nim i potraviny, které vypadají nevinně

Zdraví
Superpotravina červená řepa je skvělá i jako přírodní čistič jater.
Játra patří k našim nejdůležitějším orgánům. Hrají důležitou roli v metabolismu a ukládání živin, čistí krev, zbavují tělo toxinů i cizorodých látek a produkují žluč. Aby ale játra správně fungovala, musíme jim věnovat pozornost. Přejídání, alkohol, stres a málo pohybu játrům neprospívá. K jejich očistě a zbavení nadměrného tuku může pomoci obyčejná červená řepa. Tahle nenápadná a cenově dostupná zelenina je totiž na detoxikaci ideální. Červená řepa je ale nejen vynikající čistič jater. Dodá tělu vitamíny a minerály, které ho chrání před nemocemi. A je i pomocníkem při hubnutí.

Přírodní čistička jater: léčí a pomáhá zhubnout. Navíc je levná a chutná

Zdraví
Automaty s produkty z HHC, CBD a kratomem.
Přibližně do měsíce zmizí z automatů či pultů obchodů želatinoví medvídci a další laskominy s nebezpečnou látkou HHC. Desítky dětí a mladých lidí se jimi totiž přiotrávily a skončily v nemocnicích. Vláda se rozhodla dát látku a jí podobné dočasně mezi zakázané. Deník přináší k současné situaci přehled nejdůležitějších otázek a odpovědí na ně.

Přehledně o látce HHC: Co může způsobit, kdy zmizí z obchodů, co chystá vláda

Česko
Přípravky s HHC nabízené v automatech. Ilustrační foto
Šest dětí nedávno skončilo v Karlovarské krajské nemocnici poté, co se předávkovaly želatinovými medvídky s HHC. V minulosti byly dětským šlágrem zase jiné nebezpečné látky. Skupina poslanců se proto snaží prosadit, aby se dětem oficiálně vůbec nedostaly do rukou. „Naším návrhem přesouváme zodpovědnost na vládu, která – když se objeví nová nebezpečná látka – bude moci rychle reagovat,“ říká v rozhovoru pro Deník poslankyně Martina Ochodnická (TOP 09).

Medvídci s HHC? Výrobci jsou vždy krok před námi. Musíme jednat, říká poslankyně

Česko
Do kafe mlíko, na rakev víko. Lidové rčení úplně zbytečně straší.
Málokterý nápoj je opředen tolika mýty jako káva s mlékem. Tato kombinace je přeci škodlivá, šíří se mezi lidmi. A co že nám má udělat? Šušká se něco o rakovině, o poškození dvanáctníku, čili části tenkého střeva navazující na žaludek. A dokonce prý káva s mlékem ničí slinivku a žlučník. Oslovili jsme dva lékaře, vystudovaného odborníka na lidskou výživu a také uznávanou kávovou baristku, aby nám řekli, jak to s tím mlékem do kávy vlastně je. Možná pro vás bude překvapením, že kombinace kávy a mléka dokonce pomáhá při některých zdravotních potížích.

Káva s mlékem: Kdy ji raději nepít, a kdy naopak může pomáhat v léčbě

Zdraví
Mocným pomocníkem při nachlazení může být horký nápoj, kterých v lékárně najdete spoustu
Doba nachlazení a chřipek je v plném proudu. Jedním z poměrně spolehlivých úlevných léčivých přípravků jsou horké nápoje. Ty pomohou snížit horečku a podle další přidané účinné látky třeba i přispějí k uvolnění rýmou ucpaného nosu. Farmaceutická asistentka Martina Lachnittová vysvětluje, že mají i stinnou stránku. Při špatném užívání totiž mohou ohrozit zdraví.

Dejte pozor na léčivé horké nápoje. Hrozí i předávkování, varuje holka z lékárny

Zdraví
Liberecký kávový festival se uskutečnil v Paláci Liebieg.
Vůně nápoje intelektuálů, jak se v minulosti přezdívalo kávě, se nesla poslední lednový víkend Palácem Liebieg, který hostil druhý ročník Libereckého kávového festivalu. Představoval jedinečnou příležitost pro všechny milovníky tohoto nápoje s příběhem a nabídl jim možnost sdílet svou vášeň a znalosti. Zatímco loni se konal první ročník v Malém divadle v Liberci, kvůli rostoucímu zájmu se musel přesunout do větších prostor.
54 fotografií

VIDEO: Pražení kávy, ochutnávky či latte art. Kávomilci se sjeli pod Ještěd

Liberecko
V brněnském Baru, který neexistuje nabízí Suché menu od 19. ledna. Na snímku Blue Indigo.
/ANKETA/ Suchej únor se blíží. Výzva nabádá k měsíčnímu vynechání alkoholu. Zdrženlivost ale neznamená, že se musí vzdát společenského života. Některé bary připravují nealkoholické drinky a v nabídce mají také nealkoholická vína, sekty či pivo. Následující receptury máme z Brna, můžete se je ale naučit míchat doma nebo je předejte barmanům ve svých oblíbených hospůdkách. A čím nahrazujete v hospodách alkohol o Suchém únoru vy, pokud jej držíte? Hlasujte v naší anketě na konci článku.
6 fotografií

Jak přežít měsíc bez pití. Poručte si na tyhle nealko drinky pro Suchej únor

Orlicko