ŠTÍTEK: národní knihovna

Přibližně takto by měly vypadat prostory nového muzea v Častolovicích, které by tam rádi začali budovat již letos v září. Získaná vizualizace je dílem studentky Martiny Řeháčkové.
Častolovice – Obyvatelé Častolovic se konečně dočkají svého vlastního muzea, které by se mělo začít budovat v září letošního roku. S nápadem zřídit v městečku muzejní expozici přišli členové Spolku přátel Častolovic.

Obřadní místnost se brzy promění v muzeum

Rychnovsko
Žďárské webové stránky.
Žďár nad Sázavou – Obsah webových stránek Žďáru bude archivován. Žďárští se totiž zapojí do projektu WebArchiv. Ten slouží jako digitální archiv českých webových zdrojů, které jsou shromažďovány za účelem jejich dlouhodobého uchování.

Žďárský web bude archivován

Žďársko
Univerzitní teze Jana Bedřicha z Valdštejna z roku 1661 s ilustrací podle malby barokního mistra Karla Škréty.
Praha - Grafické listy o úctyhodné velikosti až jeden a půl na dva metry doplnily na pouhých šest dnů výstavu v Křížové chodbě Klementina, která seznamuje s největšími poklady této někdejší jezuitské koleje. V případě listů však nejde o volnou grafiku, ale o univerzitní teze, jakási oznámení o ukončení univerzitního studia, jež si nechávali zhotovovat absolventi pro informování veřejnosti.

Univerzitní teze, součást Paměti světa, na šest dnů vystaveny v Klementinu

Volný čas
Náhled na seniori.nmnm.cz
Nové Město na Moravě - Webové stránky novoměstských seniorů byly v rámci projektu Národní knihovny České republiky vybrány jako typ zdroje informací, který by se měl stát součástí českého kulturního dědictví.

Senioři měli první český web

Žďársko
Barokní sál Klementina patří k největším architektonickým skvostům Národní knihovny České republiky.
Praha – Nejasná situace kolem budoucnosti Národní knihovny ČR (NK ČR) by měla být minulostí. Dokladem toho je dlouhodobá strategie rozvoje knihovny na léta 2011 až 2016, s kterou ve středu seznámil generální ředitel Národní knihovny Tomáš Böhm. „Jde nejen o revitalizaci Klementina, ale také o zásadní rozšíření služeb,“ vysvětlil ředitel.

Z projektu Kaplického zůstal jen semafor služeb

Regiony
Vyšehradský kodex je vystavován v domažlické knihovně.
Domažlice –Poslední dva dny mají zájemci čas prohlédnout si v čítárně domažlické knihovny jednu z nejvzácnějších knih, které tato instituce vlastní - faksimili Kodexu vyšehradského.

Vzácná kniha je vystavena do pátku

Volný čas
Barokní sál Klementina patří k největším architektonickým skvostům Národní knihovny České republiky.
Staré Město – Nejasná situace kolem budoucnosti Národní knihovny ČR (NK ČR) by měla být minulostí. Dokladem toho je dlouhodobá strategie rozvoje knihovny na léta 2011 až 2016, s kterou ve středu seznámil generální ředitel Národní knihovny Tomáš Böhm. „Jde nejen o revitalizaci Klementina, ale také o zásadní rozšíření služeb,“ vysvětlil ředitel.

Z projektu Kaplického zůstal jen semafor služeb

Praha
Ilustrační fotografie.
Žďár nad Sázavou – Úryvky z „knihy knih“ budou ve středu znít náměstím Republiky ve Žďáře nad Sázavou. Už potřetí se tam totiž koná Celonárodní čtení z Bible. Do akce, nad níž převzal záštitu ministr kultury Jiří Besser a opět Národní knihovna, se během velikonočního týdne zapojí sedmdesátka dalších měst a obcí republiky

Ve Žďáře se bude číst z Bible

Žďársko
Fotograf, historik a hlavně spoluautor knihy o hranické vojenské akademii Tomáš Pospěch.
Hranice – „Vojenskou akademii považuji za jednu ze dvou nejzajímavějších věcí v Hranicích,“ uvedl v rozhovoru o své tvorbě Tomáš Pospěch, fotograf, historik a asistent na vysoké škole. Jeho nejnovější knížka o hranické vojenské akademii s názvem Orel Lev Svastika a Hvězda vznikla z dobových i novějších fotografií v kasárnách.

Kniha o hranické vojenské akademii mapuje celou její historii

Hranicko
Kongresové centrum Praha.
Praha - Co s budovou Kongresového centra (KCP), stále tíží představitele Prahy. Už v minulosti mělo vedení města problémy s jeho využitím. Padaly dokonce návrhy, že by se do ní mohla nastěhovat Národní knihovna a nebylo by třeba stavět „nějaký blob“.

Na dluhy město půjčí 78 milionů korun

Praha
Maraton čtení proběhne také v příborské knihovně, která prošla před nedávnem náročnou rekonstrukcí.
Novojičínsko – Knihu jako takovou v Březnu, jenž je také nazýván Měsícem čtenářů uctívá mimo jiné i celorepubliková akce Maraton čtení. Začala ve středu 2. března a do její první etapy se zapojí také tři městské knihovny na Novojičínsku.

Maraton čtení bude v knihovnách okresu

Novojičínsko
Naděžda Čížková získala cenu Papilio bibliothecalis
Příbram - Ve středu 16. února se v zasedací síni Národní knihovny v Praze konal 1. ročník Novoročního skipování. Pořadatelem setkání byla středočeská organizace Svazu knihovníků a informačních pracovníků – zkráceně SKIP. Bohatý program zahrnoval výroční zprávu SKIP za rok 2010, setkání s hosty i autorské čtení spisovatelky Radky Denemarkové.

Naděžda Čížková z příbramské knihovny získala cenu

Příbramsko
Ilustrační foto
Letná /ZAŠLÁ SLÁVA PRAŽSKÝCH MÍST/ - Jedno z dominantních návrší hlavního města je výzvou pro architekty již déle než celé století, všechny projekty zatím ztroskotaly.

Letná je symbolem nepovedených projektů

Praha
Ilustrační foto
Zlín, Praha – Internetový portál www.zkola.cz, který provozuje pro oblast školství Zlínský kraj, se má stát součástí českého kulturního bohatství. S touto informací přišla Národní knihovna ČR. Vedení kraje s ní podepíše smlouvu o tom, že může stahovat a zveřejňovat obsah školského webu na svém portálu.

Regionální web má být kulturním bohatstvím

Zlínsko
Břeclavský zámek.
Břeclav - Pracovní týden končí a nabízí se čas na víkendový odpočinek. Komu se nechce páteční a sobotní večer trávit u televizní či počítačové obrazovky, neholduje výhradně relaxaci sportem a navíc se cítí kulturně nenasycený, tomu je určena tato rubrika.

Zámeckým jízdárnám Kaplického díla sluší

Břeclavsko
Za takovými obřími sumci někteří rybáři cestují až dva tisíce kilometrů daleko. Jakub Vágner (vlevo) tohoto sumce chytil na Záplavách.
Uherské Hradiště – Exkluzivní akce, filmovou a fotografickou soutěž, výstavy či promítání pro školy nabídne ekologický festival Týká se to také tebe (TSTTT). Ten je pravidelnou podzimní stálicí v nabídce hradišťských kulturních programů. Letos se koná od pondělí 22. do 28. listopadu.

Na TSTTT přijede světoznámý rybář

Volný čas