ŠTÍTEK: národní knihovna

Ilustrační foto.
Kratochvíle - Křehká arabská lidová poezie inspirovala další ročník výstavy květinových instalací v renesančních interiérech zámku Kratochvíle, který nese název „Letí pávi mezi sedmi moři“.

Květiny na Kratochvíli představí pávy

Prachaticko
Modely z vlnité lepenky.
Kopřivnice, Havířov - Do soutěžního klání se letos přihlásilo celkem 28 středních stavebních škol z celé České republiky. Mezi účastníky stejně jako v předchozích letech ani tentokrát nechybí mladí stavaři z Vyšší odborné školy, Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Kopřivnice a Střední průmyslové školy stavební z Havířova.
6 fotografií

Studenti staví Národní knihovnu z lepenky

Novojičínsko
Národní technické muzeum.
Spatřit unikátní staletí staré dokumenty a památky z českých sbírek, které byly nedávno zapsané do registru Paměť světa spravovaného organizací UNESCO, umožní výstava v Praze. Od 5. do 11. dubna se budou moci lidé přijít do Národního technického muzea podívat na Kynžvartskou daguerrotypii, Janáčkův archiv a sbírku Camociových map. Spolu s nimi má Česko na seznamu UNESCO Paměť světa, který registruje památky dokumentárního dědictví, osm zápisů.
13 fotografií

Výstava ukáže vzácné mapy, snímek a archiv zapsané v UNESCO

Volný čas
Ilustrační foto
Kralupy – Knihovna Českých drah má nové sídlo. Teprve nedávno byla z hlavního města přesunuta do Kralup do Poděbradovy ulice přímo naproti vlakovému nádraží. Nový domov tu našlo tisíce knih, časopisů i jiných dokumentů, včetně mnoha map, zabývajících se převážně tematikou železniční dopravy. Studovna je přístupná pro veřejnost třikrát týdně.

Drážní knihovna nabízí tisíce historických svazků

Mělnicko
Národní technické muzeum. Ilustrační foto.
Ministerstvo kultury prodlužuje rozdělování peněz na národní kulturní poklad, příčinou jsou mimo jiné průtahy v zadávacích zařízeních. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Kontroloři odhalili některé systémové nedostatky a několik dílčích nedostatků u prověřovaných akcí. Peníze prý ale byly využívány ke svému účelu. Informoval o tom mluvčí NKÚ Václav Kešner.
11 fotografií

Rozdělování peněz na národní kulturní poklad se zpožďuje, tvrdí NKÚ

Česko
Národní knihovna představila novinářům nový depozitář v Praze Hostivaři
Národní knihovna zahájila rekonstrukci svého Centrálního depozitáře v Praze Hostivaři. Poté, co tam byla před čtyřmi lety otevřena nová budova, začíná v těchto dnech první ze dvou fází oprav těch starších. Rekonstrukce by měla skončit v polovině roku 2019 a stát by měla 117 milionů korun bez DPH. ČTK to dnes řekla mluvčí knihovny Irena Maňáková. Knihovna ještě letos plánuje zahájit dostavbu nové budovy depozitáře a také začít poslední etapu obnovy svého historického sídla v Klementinu, jež má přijít na miliardu.
11 fotografií

Národní knihovna zahájila opravu depozitáře, plánuje i dostavbu

Praha
Nádvoří lipnického hradu.
Havlíčkův Brod – Úžasnou příležitost podívat se na Havlíčkův Brod a další města v České republice očima umělce, který je zachytil před dvěma sty lety, budou mít návštěvníci brodské Galerie výtvarného umění. Ta na letošní rok připravuje unikátní výstavu děl Jana Antonína Venuta, který namaloval několik set kreseb a maleb českých měst a městeček a v roce 1824 je daroval císaři Františku I.

Unikátní výstava nabídne pohled do minulosti českých měst a vesnic

Havlíčkobrodsko
Ilustrační foto
Slovenští čtenáři mají k české literatuře stále silný vztah, jiný než k ostatním literaturám. Berou ji i téměř 25 let po rozdělení společného státu za svou. Také české překlady ze světové literatury mají pro slovenské čtenáře velký význam. Slovenští nakladatelé jejich vydání zohledňují a vyhýbají se v běžných případech duplicitním vydáním. U významných autorů umělecké literatury ale slovenské překlady vznikají bez ohledu na to, zda existuje aktuální český. A děje se to stále častěji, řekl médiím slovenský literární teoretik Peter Zajac.

Slováci znají českou literaturu z originálu, Češi jen z překladů

Praha
Klementinum.
V sídle Národní knihovny v pražském Klementinu se dnes budou udílet ceny Knihovna roku 2017. Ceny udílí ministerstvo kultury, které tak chce odměňovat nejlepší malé knihovny v obcích a významné knihovnické počiny. Od pondělí se koná Týden knihoven, při němž chtějí knihovníci více upozorňovat na svoje služby a výhody toho, když lidé chodí do knihoven.

V Klementinu dnes vyhlásí nejlepší veřejné knihovny

Volný čas
Studenti se díky projektu seznamují s příběhy a zkušenostmi členů různých menšin.
Chodov – Studenti chodovského gymnázia si povídali s knihami. A to ne jen tak ledajakými. Díky projektu Živá knihovna do Městské knihovny Chodov zavítaly více než zajímavé „knihy“, které přijely studentům vyprávět své příběhy a zkušenosti.

Chodovští gymnazisté diskutovali s živými knihami

Sokolovsko
Budova Národního muzea.
Praha - Stát plánuje v letech 2019 až 2027 vyčlenit 12 miliard korun na opravy či novostavby sídel svých kulturních institucí. Peníze by měl zaručit nový program, který naváže na současný Program péče o národní kulturní poklad. Ten funguje od roku 2006, disponuje deseti miliardami a aktuálně se za peníze z něj opravuje Národní muzeum, Státní opera nebo Klementinum. Návrh nového programu, do kterého by se měly zapojit i další instituce, půjde podle ministerstva kultury (MK) v září do připomínkového řízení.
28 fotografií

Na opravy a stavby kulturních institucí má jít v budoucnu 12 miliard

Praha
Budova Národního muzea.
Stát plánuje v letech 2019 až 2027 vyčlenit 12 miliard korun na opravy či novostavby sídel svých kulturních institucí. Peníze by měl zaručit nový program, který naváže na současný Program péče o národní kulturní poklad. Ten funguje od roku 2006, disponuje deseti miliardami a aktuálně se za peníze z něj opravuje Národní muzeum, Státní opera nebo Klementinum.
28 fotografií

Na opravy a stavby kulturních institucí má jít v budoucnu 12 miliard

Ostatní
Národní knihovna v pražském Klementinu.
Praha - Současná kapacita Národní knihovny stačí podle jejího nového ředitele Martina Kocandy přibližně do roku 2040. Počítá do toho hlavní sídlo v pražském Klementinu po opravách i depozitáře v Hostivaři, které se opravují a dostavují. Kocanda je ve funkci od 1. června a stejně jako jeho předchůdce Petr Kroupa kritizuje současný stav rozpolcení knihovny mezi Klementinem a Hostivaří a chce stavět novou budovu. „Potřebujeme ji teď," řekl na dotaz, kdy bude budova potřeba.
11 fotografií

Nový ředitel NK Kocanda probouzí myšlenku nové budovy

Praha
Martin Kocanda.
Praha - Nový ředitel Národní knihovny Martin Kocanda slibuje, že během poslední fáze oprav Klementina knihovna zásadně neomezí své služby. Dříve se mluvilo až o několikaměsíčním uzavření haly služeb. Do náhradních prostor by se měla stěhovat jen pracoviště, s nimiž čtenář nepřijde do styku. Kocanda, který NK vede od 1. června, v rozhovoru s ČTK řekl, že plánuje personální audit a že NK chybí vize.

Ředitel NK plánuje personální audit, knihovnu prý nezavře

Praha
Martin Kocanda.
Nový ředitel Národní knihovny Martin Kocanda slibuje, že během poslední fáze oprav Klementina knihovna zásadně neomezí své služby. Dříve se mluvilo až o několikaměsíčním uzavření haly služeb. Do náhradních prostor by se měla stěhovat jen pracoviště, s nimiž čtenář nepřijde do styku. Kocanda řekl, že plánuje personální audit a že knihovně chybí vize.
11 fotografií

První úkol ředitele Národní knihovny? Personální audit

Česko
Ministr kultury Daniel Herman a premiér Bohuslav Sobotka.
Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes pokračuje v bilancování práce členů svého kabinetu setkáním s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL). Místem jejich setkání bude sídlo Národní knihovny v pražském Klementinu, navštíví také depozitáře instituce v Hostivaři. Mluvit budou o tom, zda se podařilo splnit úkoly, jež si Sobotkova vláda v kultuře stanovila i krocích, kterými by se v oblasti kultury měla zabývat nová vláda. Premiér se chce během sejít se všemi členy vlády, aby s nimi vyhodnotil plnění programového prohlášení vlády.

Sobotka se sejde s Hermanem k bilanci v Klementinu

Praha
Bohuslav Sobotka.
Premiér Bohuslav Sobotka bude příští týden pokračovat v bilančních schůzkách, na kterých hodnotí splněné závazky z programového prohlášení vlády. Po úvodním jednání s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou ho ve středu čeká v Národní knihovně setkání s ministrem kultury Danielem Hermanem.
16 fotografií

Sobotka bude bilancovat s ministrem kultury Hermanem

Česko
Martin C. Putna
Praha - Cenu Rudolfa Medka pro rok 2017 ve čtvrtek v pražské Národní knihovně ČR udělili in memoriam historikovi Mečislavu Borákovi a literárnímu historikovi, kritikovi a rusistovi Martinu C. Putnovi. Cenu od roku 2008 uděloval Nadační fond angažovaných nestraníků ve spolupráci se Slovanskou knihovnou. Po ukončení činnosti Nadačního fondu v roce 2014 se partnerem Slovanské knihovny stal spolek Ruská tradice.

Cenu Rudolfa Medka pro rok 2017 získali historici Borák a Putna

Praha