ŠTÍTEK: národní knihovna

Martin Kocanda.
Praha - Po jednání nového ředitele Národní knihovny Martina Kocandy tamní odborová organizace zatím hrozbu stávkové pohotovosti neodvolala. O možnosti stávky informovali odboráři z knihovny ve středu ve chvíli, kdy byl Kocanda do funkce uveden. Podle odborářů nemá k řízení knihovny dostatečné odborné zkušenosti. Kocanda ve středu řekl, že obavy zaměstnanců chápe, je ale přesvědčen o tom, že knihovnu nemusí nutně řídit knihovník.

Nový ředitel NK jednal s odboráři, hrozbu stávky neodvolali

Praha
Části zdiva stavby ze 13. století v Klementinum.
Praha - Archeologové našli v Klementinu další cenný doklad dávného osídlení této lokality u vltavského břehu. Pod halou služeb, nejznámějším místem pro návštěvníky Národní knihovny, se našly části zdiva stavby ze 13. století. Mohla patřit ke středověkému dominikánskému klášteru, jehož části objevili archeologové v minulých letech. Významné jsou podle nich i doklady staršího osídlení. Jsou jimi slitky barevných kovů i výrobních zařízení, které dokládají, že už ve 12. století na místě pracovali kovolitci a další řemeslníci.

Archeologové našli v Klementinu zbytky zdí a raně středověký hrob

Praha
Logo Národní knihovny. Ilustrační foto.
Praha - Po páteční uzávěrce pro přihlášky do konkurzu na ředitele Národní knihovny ministerstvo kultury nechce sdělit, kdo ani kolik zájemců se do výběrového řízení přihlásilo. Nový ředitel, který nahradí pověřeného Petra Kroupu, by se měl podle plánů zřizovatele funkce ujmout už 1. června. „Otevírají se obálky, teď se bude kontrolovat, zda mají přihlášky všechny náležitosti, poté budou pohovory s uchazeči. Předpokládáme, že výsledek výběrového řízení bude znám do konce května," řekla v úterý mluvčí ministerstva Simona Cigánková.

Nový ředitel Národní knihovny bude vybrán do konce května

Praha
Radovan Charvát.
Praha - Radovan Charvát patří k nejvytíženějším českým překladatelům. Zaměřuje se na literární díla v angličtině, ale hlavně v němčině. Díky němu si tuzemští milovníci knížek přečetli svazky od Thomase Bernharda, W. G. Sebalda, Roberta Walsera nebo Hermanna Hesseho. V rodné Praze se často vydává po cestách svých oblíbených literátů a neopomíjí ani milované kavárny.

Radovan Charvát: Jaká místa mám v Praze rád

Praha
Jan Kaplický
Praha - Pamětní desku dnes v Praze 6 odhalí architektovi Janu Kaplickému, který by se v tento den dožil 80 let. V lednu roku 2009 však náhle zemřel. Pamětní deska bude odhalena na domě v ulici Československé armády, před níž tehdy architekt skonal.

V místě skonu Jana Kaplického odhalí pamětní desku

Volný čas
Výstava Magičtí Lucemburkové v Karolinu.
Praha - Magičtí Lucemburkové zaplnili Křížovou chodbu Karolina. Výstava mapující přibližně sto dvacet let vládnutí této dynastie bude pro veřejnost ke zhlédnutí až do 29. dubna. Expozice je připravená jak pro laiky, tak pro odborníky. Alespoň to tvrdí autor výstavy Oldřich Beneš. „Jsou tu modely, hračky, ale i koruny, faksimile, každý si tu najde to své," uvedl. „Výstava představuje dobu od roku 1310 až po rok 1437. Tedy od sňatku Jana Lucemburského s Eliškou Přemyslovnou až po úmrtí Zikmunda Lucemburského," vysvětluje Beneš.
20 fotografií

Lucemburkové odhalí i rodinnou nevraživost

Volný čas
Národní knihovna v pražském Klementinu.
Praha - Ministerstvo kultury po téměř dvouletém provizoriu ve vedení Národní knihovny (NK) začalo hledat jejího nového ředitele. Vypsalo výběrové řízení na obsazení místa generálního ředitele, uchazeči se mohou hlásit do 21. dubna. Funkce by se měl ujmout už 1. června. Před knihovnou je především poslední a nejdražší etapa revitalizace Klementina, která bude stát přibližně miliardu korun.

Národní knihovna hledá ředitele, čeká ho zakázka za miliardu

Praha
Národní knihovna v pražském Klementinu.
Ministerstvo kultury po téměř dvouletém provizoriu ve vedení Národní knihovny (NK) začalo hledat jejího nového ředitele. Vypsalo výběrové řízení na obsazení místa generálního ředitele, uchazeči se mohou hlásit do 21. dubna. Funkce by se měl ujmout už 1. června. Před knihovnou je především poslední a nejdražší etapa revitalizace Klementina, která bude stát přibližně miliardu korun.
11 fotografií

Národní knihovna hledá ředitele, čeká ho zakázka za miliardu

Česko
V mikulovské knihovně používají nové razítko. Jeho původ sahá nejspíš do období První republiky.
Mikulov – Jsem česká kniha. Posilovala jsem český národ v těžkých dobách. Chci mu ještě dlouho sloužit, a proto mě šetři! Děkuji!Tento inkoustový nápis nyní zdobí každou novou českou knihu v městské knihovněv Mikulově na Břeclavsku. Razítko, jehož grafická podoba pochází pravděpodobně už z období první republiky, věnoval knihovně Mikulovan Jiří Tichý. Unikátní dobový předmět našel po svém pradědovi.

Jsem česká kniha, šetři mě! Mikulovská knihovna používá prvorepublikové razítko

Břeclavsko
Ilustrační foto.
Praha - Komiks Čtyřlístek známý několika generacím dětí bude hlavním motivem páteční Noci s Andersenem v Národní knihovně v Praze. V pátek to sdělila mluvčí knihovny Irena Maňáková. Autor Čtyřlístku Jaroslav Němeček popíše v Klementinu dětem vznik hrdinů komiksu, na které se během noci promění díky kostýmům pracovníci knihovny. Předčítat bude dětem herečka a moderátorka Hana Heřmánková.

Noc s Andersenem bude v Národní knihovně v duchu Čtyřlístku

Volný čas
Noc s Andersenem. Ilustrační foto.
Praha - Na 95 tisíc dětí i dospělých by se mělo letos zúčastnit Noci s Andersenem, akce, při níž u příležitosti výročí narození slavného dánského pohádkáře nocují děti v knihovnách. Původně česká iniciativa se rozrostla nejen do dalších zemí, ale i na další místa - školy, nemocnice, domy dětí, divadla, muzea i domovy pro seniory. Čeští knihovníci akci pořádají proto, aby děti přiměli ke čtení a naučili je také chodit do knihoven. Sedmnáctý ročník pohádkové Noci s Andersenem se uskuteční v pátek 31. března ve více než 1620 registrovaných čtecích míst. V pondělí o tom informoval Roman Giebisch z Národní knihovny.

Ve stovkách knihoven se chystají na Noc s Andersenem

Volný čas
Jan Holec.
Praha - Divadelní režisér Jan Holec pochází ze Vsetína. Jeho valašský naturel si zpočátku těžko zvykal na život ve velkém městě, ale po osmi letech tvrdí, že se v Praze zabydlel. V současnosti dokončuje studium režie na DAMU, má za sebou absolventskou inscenaci Pomona v Divadle DISK, spolupracoval rovněž s A studiem Rubín, Jihočeským divadlem v Českých Budějovicích či Divadlem Letí. Se svými spolužáky založil Divadlo Spektákl, kde působí jako umělecký šéf a režisér. Právě pro Spektákl připravuje již svou pátou inscenaci, dramatizaci novely Kronika ohlášené smrti od G. Garcíi Márqueze (premiéra 4. března ve Studiu Švandova divadla).

Jan Holec: Jaká místa mám v Praze rád

Praha
Fragment reliéfu Krista.
Praha /FOTOGALERIE/ - Jedním z nejvýznamnějších objevů středověkého umění za posledních deset let je malý fragment zobrazující Ježíše Krista. Našel se náhodně loni v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora, kde si patnácticentimetrový reliéf budou moci od středy lidé prohlédnout. Kousek umělecky opracovaného kamene zobrazuje Krista v Getsemanské zahradě, ve chvíli usebrání a rozjímání před blížícím se utrpením. Pro věřící by mohl podle faráře pražské akademické farnosti Tomáše Halíka být průvodcem letošního postního období.
24 fotografií

Zbytek gotického reliéfu Krista provede věřící postní dobou

Volný čas
Matějská pouť. Ilustrační foto.
Praha - Ohňostrojem na Křižíkově fontáně začne v sobotu 25. února Matějská pouť, která do 17. dubna nabídne na Výstavišti v pražský Holešovicích 115 atrakcí. Vedle tradičních atrakcí jako kolotočů, staročeské lochnesky, střelnice nebo horské dráhy nebudou chybět ani moderní zařízení včetně českého katapultu. Na dnešním setkání s novináři to za organizátory řekl Václav Kočka. Historii akce eviduje Národní knihovna v záznamech od roku 1595, letos bude první jarní pouti v Evropě 422 let.
10 fotografií

Matějskou pouť zahájí 25. února ohňostroj na Výstavišti v Holešovicích

Praha
Národní technická knihovna.
Praha - Z fasády budovy Národní technické knihovny, která stojí v pražských Dejvicích, se uvolnily dva skleněné pláty. Znalci zjišťují, proč se desky uvolňují, uvedl server Aktuálně.cz. Kontrola fasády může trvat i několik měsíců, podle mluvčího knihovny Pavla Hortiga to provoz knihovny nikterak neovlivní.

Z budovy technické knihovny upadly kusy fasády, knihovna funguje

Praha
Výstava To se Marii Terezii povedlo začala v pražském Klementinu
Praha - Výstava To se Marii Terezii povedlo ve čtvrtek začíná v Zrcadlové kapli pražského Klementina. Pořádá ji Národní knihovna při příležitosti 240. výročí otevření klementinské knihovny pro veřejnost. Zájemci si do 11. února budou moci prohlédnout originály dokumentů, například oznámení Josefa II. a Marie Terezie o ustavení veřejné knihovny či řád pro návštěvníky čítárny z listopadu 1785. Kromě originálů dokumentů se lidé seznámí s historií knihovny v Klementinu.
13 fotografií

V Klementinu začíná výstava připomínající otevření knihovny lidem

Volný čas
Zrcadlová kaple v Klementinu.
Praha - Výstavu, která připomene 240. výročí otevření klementinské knihovny pro veřejnost, připravuje Národní knihovna. Návštěvníci si budou moci prohlédnout originály některých dokumentů, například oznámení Josefa II. a Marie Terezie o ustavení veřejné knihovny. Výstava se bude jmenovat To se Marii Terezii povedlo a v Zrcadlové kapli Klementina se uskuteční od 9. do 11. února.

Výstava připomene otevření klementinské knihovny pro veřejnost

Praha
Národní knihovna v pražském Klementinu.
Praha - Národní knihovna (NK) se podílí na souborném katalogu ruského tisku vydávaného mimo území Ruska. Projekt se jmenuje Emigrantika a cílem katalogu dostupného na adrese http://emigrantica.ru je i poradit, ve kterých světových knihovnách se určitý titul nachází a jaká jeho čísla jsou dostupná. Informuje o tom NK na svém webu. Projektu se věnuje Slovanská knihovna, jeden z jejích odborů. Její sbírky periodik ruské a ukrajinské emigrace jsou unikátní na celém světě.

Národní knihovna přispívá do katalogu ruského emigrantského tisku

Volný čas
Jako zajímavý se podle Wolfa rýsuje pozemek nad stanicí metra C Vltavská
Praha - Vedení hlavního města nechá vypracovat analýzu, ze které vzejde nejvhodnější lokalita pro umístění nové koncertní haly. Rozhodla o tom v úterý rada. Novinářům to řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Už nyní se podle něj jako zajímavý rýsuje pozemek nad stanicí metra C Vltavská, která potřebuje rekonstrukci. O vzhledu budovy rozhodne mezinárodní architektonická soutěž. Hala by mohla vzniknout mezi lety 2023 až 2025. Vyšla by na dvě až dvě a půl miliardy korun.

Praha nechá vytipovat místa pro vybudování koncertní haly

Praha
Národní knihovna v pražském Klementinu.
Národní knihovna letos neomezí svůj provoz v Klementinu, jak avizovala před rokem. Nezahájí původně plánovanou třetí etapu revitalizace barokního areálu, jež by měla stát téměř miliardu korun. Na tuto část oprav, při níž se bude mimo jiné rekonstruovat hala služeb, teprve bude vypsána veřejná zakázka. Revitalizace Klementina trvá už téměř deset let a má stát skoro dvě miliardy korun

Poslední fáze oprav Klementina začne až příští rok

Česko
Ilustrační foto.
Havlíčkův Brod – „Mé celoživotní spojení se Slovanskou knihovnou se začalo připravovat, aniž jsem to tušil, v roce 1957. Mám před sebou maturitu na gymnáziu – tehdy jedenáctileté střední škole v Havlíčkově Brodě, do které jsem po tři roky dojížděl z Polné".

Slovanská knihovna – životní osud Jiřího Vacka

Havlíčkobrodsko
Z výstavy
Praha /FOTOGALERIE/ - Galerie Tančící dům s Pražskou správou nemovitostí otevřely na začátku listopadu novou výstavu „JKOK Nekonečno Jana Kaplického" na počest 80. výročí narození tohoto významného českého architekta a vizionáře. Expozice představuje to nejlepší z Kaplického celoživotní tvorby i některé dosud nevystavené předměty a projekty z depozitáře jeho pozůstalosti zapůjčené od Nadačního fondu KAPLICKY CENTRE. Garantkou výstavy je architektka Eva Jiřičná, která ji realizovala s týmem architektů studia AI-DESIGN.
24 fotografií

Retrospektivní výstava Jana Kaplického probíhá v Galerii Tančící dům

Volný čas
Autorem projektu Rejnoka je architekt Jan Kaplický, který představil model Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích (Rejnoka) v budově radnice 12. srpna 2008.
Praha /FOTOGALERIE/- Hlavní město zamýšlí na ostrově Štvanice vystavět novou koncertní halu. Mohl by tam stát takzvaný Rejnok od architekta Jana Kaplického. Budova by mohla vzniknout do roku 2022 a výstavba by vyšla do dvou miliard korun. V úterý řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Rejnok měl stát původně v Českých Budějovicích, ale v roce 2014 tehdejší vedení radnice přípravu stavby zastavilo. 
11 fotografií

Praha zamýšlí stavět na Štvanici budějovického Rejnoka

Českobudějovicko
Rejnok od architekta Jana Kaplického.
Praha /FOTOGALERIE/- Hlavní město zamýšlí na ostrově Štvanice vystavět novou koncertní halu. Mohl by tam stát takzvaný Rejnok od architekta Jana Kaplického. Budova by mohla vzniknout do roku 2022 a výstavba by vyšla do dvou miliard korun. V úterý řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Rejnok měl stát původně v Českých Budějovicích, ale v roce 2014 tehdejší vedení radnice přípravu stavby zastavilo. 
11 fotografií

Praha zamýšlí na Štvanici stavět Rejnoka architekta Kaplického

Česko
Rejnok od architekta Jana Kaplického.
Praha /FOTOGALERIE/ - Hlavní město zamýšlí na ostrově Štvanice vystavět novou koncertní halu. Mohl by tam stát takzvaný Rejnok od architekta Jana Kaplického. Budova by mohla vzniknout do roku 2022 a výstavba by vyšla do dvou miliard korun. V úterý řekl radní Jan Wolf (KDU-ČSL/Trojkoalice). Rejnok měl stát původně v Českých Budějovicích, ale v roce 2014 tehdejší vedení radnice přípravu stavby zastavilo. 
11 fotografií

Praha zamýšlí na Štvanici stavět Rejnoka architekta Kaplického

Volný čas
Výstava historických betlémů v Klementinu.
Praha /FOTOGALERIE/ - Výstava historických betlémů je k vidění v budově Národní knihovny. Letošní novinkou je krásný betlém z 18. století a mechanický kousek. Velkou vzácností je betlém papírový, který byl tlačený do speciálně tvarovaných forem. Vánoční výstava potrvá do 8. ledna. Mapuje belémy od období baroka do konce druhé světové války. Dospělí zaplatí 50 korun, děti 30.
12 fotografií

OBRAZEM: Historické betlémy oživí Klementinum

Praha
Ilustrační foto.
Praha - Možnost nové budovy pro Národní knihovnu (NK), jejíž sídlo v pražském Klementinu prochází několik let nákladnou rekonstrukcí, zvažuje koncepce rozvoje knihoven na příští čtyři roky. Navrhuje také výstavbu nové budovy Vědecké knihovny v Olomouci, Krajské knihovny Vysočiny a Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě. Koncepci rozvoje na léta 2017 až 2020 ve středu projedná vláda.

Knihovnám chybí prostor, peníze a technologie, uvádí koncepce

Česko
Národní knihovna v pražském Klementinu.
Praha - Možnost nové budovy pro Národní knihovnu (NK), jejíž sídlo v pražském Klementinu prochází několik let nákladnou rekonstrukcí, zvažuje koncepce rozvoje knihoven na příští čtyři roky. Navrhuje také výstavbu nové budovy Vědecké knihovny v Olomouci, Krajské knihovny Vysočiny a Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě. Koncepci rozvoje na léta 2017 až 2020 ve středu projedná vláda.

Knihovnám chybí prostor, peníze a technologie, uvádí koncepce

Volný čas
Výstava Betlémů. Ilustrační foto.
Praha - Historické vánoční betlémy ze dřeva, sádry či dobové umělé hmoty představí výstava, která začne 23. listopadu v pražském Klementinu. Na návštěvníky čekají exponáty vzniklé v období od baroka do konce druhé světové války. K dispozici bude také dílnička, ve které si lidé mohou vymodelovat vlastní figurky z marcipánu. Informovali o tom organizátoři výstavy, kterými jsou Národní knihovna a Muzeum betlémů Karlštejn.

V Klementinu budou k vidění historické vánoční betlémy

Volný čas
Ilustrační snímek.
Karvinsko – Zájem o čtení v okrese stále je, knihy lákají i děti. Čtenáři přitom nezapomínají ani na české autory. Za tím vším je ale také poctivý kus práce zaměstnanců knihoven.

Do knihovny nejen pro knihu

Karvinsko
Varhany v Zrcadlové kapli Klementina
Praha - Barokní varhany v pražském Klementinu patří římskokatolické farnosti Břvany na Lounsku. Rozhodl o tom v pátek Obvodní soud pro Prahu 1, sdělila mluvčí Biskupství litoměřického Jana Michálková. Farnost se varhan domáhala žalobou v rámci církevních restitucí. I po úspěchu chce ale církev ponechat nástroj v Praze. Národní knihovně, která v Klementinu sídlí, nabízí bezúplatnou výpůjčku.

Varhany z pražského Klementina patří podle soudu církvi

Zločiny a soudy
Výstava Jana Kaplického v Tančícím domě s názvem JKOK
Praha /FOTOGALERIE/ - Průřez celoživotní tvorbou architekta Jana Kaplického i některé dosud nevystavené předměty a projekty z jeho pozůstalosti ukáže výstava, která v úterý začne v pražském Tančícím domě. Koná se při příležitosti architektových nedožitých 80. narozenin, které připadnou na duben příštího roku. Expozice s názvem JKOK Nekonečno Jana Kaplického potrvá do března příštího roku. „Nekonečno odkazuje do budoucnosti. Veškeré jeho myšlení se odehrávalo v budoucnosti," řekla v pondělí novinářům Kaplického spolupracovnice a hlavní autorka podoby výstavy Eva Jiřičná.
16 fotografií

Výstava Kaplického hledí do budoucnosti, v níž se inspiroval

Volný čas