ŠTÍTEK: národní knihovna

Ilustrační foto
Praha - Fenomén neoficiální knižní a časopisecké tvorby 70. a 80. let minulého století ukazuje výstava Samizdat – tvůrčí síla odporu, která dnes odpoledne začne v pražském Klementinu. Samizdatem se nazývají publikace vydávané mimo dosah státního informačního monopolu.

Výstava v Klementinu představí fenomén samizdatové literatury

Ostatní
Ilustrační foto
Ústecko – Hrabalovský rok v knihovnách. Tak zní motto knihoven pro Březen – měsíc čtenářů. Vyhlásil ho Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP). Návštěvníky knihoven tak na Ústecku čeká celá řada zajímavých setkání. Od autorského čtení, přes soutěže o ceny, či oblíbené knižní bazary.

Knihovny na Ústecku hledají Čtenáře roku 2014

Ústecký kraj
Ilustrační foto
Praha - Jako zábavnou činnost ve volném čase vnímá četbu skoro polovina českých dětí. Pro mnohé z nich (18 procent) je ale spojeno s nudou. Mezi dětmi existují genderové rozdíly, 59 procent dívek považuje čtení za zábavné, u chlapců je to však pouze 37 procent. S rostoucím věkem vnímají děti význam četby knih pro vzdělávání (35 procent). Třetina dětí čte knihy každý den, ale další třetina nepřečte za měsíc ani jednu knihu.

Polovinu českých dětí četba baví, mnozí ale dávají přednost počítačům

Česko
Ilustrační foto.
Nová koncertní hala? Jakožto člověk obrážející koncerty třikrát týdně chtěl bych říct třikrát: Ano! Ale nemůžu. Ano, Praha koncertní sál, který by odpovídal akustickým potřebám současnosti, skutečně nemá. Až na jeden: Kongresové centrum.

NÁZOR: Nová koncertní hala? Radši knihu

Názory z regionu
Milan Knížák s AKTUALEM Klubu Na Rampě v cyklu „25 ro(c)ků bez opony“.
Jablonec n. N. /FOTOGALERIE/ – „Chtěl bych poslední třetinu života prožít
v zemi, kde nevládnou blbci," říká Knížák. Páteční večer patřil v jabloneckém klubu Na Rampě koncertu skupiny Aktuál, kterou založil Milan Knížák. Nejprve besedoval s fanoušky.
32 fotografií

Milan Knížák: Jako elitu prezentujeme plebs

Hudba
Ilustrační foto
Riga – Na 15.000 obyvatel lotyšského hlavního města dnes navzdory mrazu vytvořili v centru Rigy „řetěz knihomolů" v symbolickém gestu, které mělo připomenout obdobnou historickou akci za obnovení nezávislosti pobaltských republik. Dnešní „řetěz knihomolů" současně podle agentury AFP zahájil stěhování děl ze staré národní knihovny do nových budov, které se otevřou veřejnosti v srpnu.

"Knihomolové" v Rize předvedli svou mrazuvzdornost

Svět
Jan Kaplický
Praha - Český architekt dlouhodobě žijící ve Velké Británii Jan Kaplický, který náhle zemřel v 71 letech před pěti lety v Praze, se chtěl po emigraci v roce 1968 vrátit do rodného města originální stavbou. Jeho návrh budovy Národní knihovny pro Prahu zvaný chobotnice rozpoutal nevídané vášně a nakonec skončil nezdarem. V plánu je nyní výstavba Koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích, které ve tvaru rejnoka navrhl právě Kaplický.

Jan Kaplický zemřel před pěti lety

Ostatní
Den pro dětskou knihu ve Žďáře.
Žďár nad Sázavou – Živo bylo v sobotu dopoledne v dětském oddělení Knihovny Matěje Josefa Sychry. Malí čtenáři poslouchali pohádky a písničky, soutěžili v literárních kvízech, ve výtvarných dílnách malovali čerty. To vše v duchu motta: Den pro dětskou knihu otevírá cestu adventu
14 fotografií

Den pro dětskou knihu otevřel cestu adventu

Volný čas
Ilustrační snímek.
Hodonínsko - Hodonínská městská knihovna připravuje na poslední listopadový den několik lákadel. Především čtenářům promine pokuty za pozdní vrácení knížek. „S dlužníky, kteří přijdou vrátit knihy, sepíší dohodu o prominutí dluhu, tedy pokud nepřekročí částku tisíc korun," upozornila mluvčí hodonínské radnice Barbora Lahová.

Vstřícnost ke čtenářům: hodonínská knihovna odpustí dluhy

Hodonínsko
Ilustrační foto.
Praha – Praha 1 se odvolala proti vydání stavebního povolení na přestavbu kostela sv. Michala. Úředníci se obávají, že by majitel a investor Jerry Nowikovsky mohl objekt využívat pro erotické služby. Vycházejí z toho, že investor předkládal projekt na přestavbu objektu na nákupní galerii a „ubytovací zařízení malého typu". Podle investora bude v kostele objekt spojující prodej, kulturu, koncerty a výstavy.

Praha 1 se odvolala proti stavebnímu povolení na úpravy kostela

Praha
Týden knihoven začíná tento týden i v Kladně. Ve Slaném až 7. října
Kladensko - Týdenní akce sloužící propagaci čtenářství a veřejných knihoven začíná dnes. Do akce se zapojí letos přes 470 knihoven republice, řekl Roman Giebisch z Národní knihovny. V jednotlivých městech mají knihovny připravené besedy se spisovateli, výtvarné dílny, knižní bazary, literární přednášky, vědomostní soutěže nebo třeba amnestie dlužníků.

Týden knihoven startuje dnes také v Kladně

Kladensko
Ilustrační foto
Praha - Aspoň jednu knihu za rok přečte 84 procent Čechů. Toto číslo dokonce mírně roste. Vyplývá to z průzkumu, který připravily Národní knihovna a Ústav pro českou literaturu Akademie věd. Podle jeho výsledků si aspoň jednu knihu ročně koupí 48 procent Čechů – v roce 2007 to bylo 71 procent lidí.

Češi jsou velkými čtenáři, ale knihy málo kupují

Česko
Národní knihovna stěhuje 4,5 milionů svazků
Praha – Druhá fáze stěhování fondů Národní knihovny ČR vynucená revitalizací Klementina a rekonstrukcí stávajícího depozitáře v Praze-Hostivaři byla zahájena na konci letošního srpna. Stěhování se týká zejména Národního konzervačního fondu, který se přesune do nové budovy Centrálního depozitáře v Hostivaři, ale i dalších fondů, včetně části těch, jež jsou uloženy v klementinských skladech. Celý proces pocítí i čtenáři, kteří si budou muset na některé tituly určitou dobu počkat.

Národní knihovna stěhuje 4,5 milionů svazků

Ostatní
Národní knihovna stěhuje 4,5 milionů svazků
Praha – Druhá fáze stěhování fondů Národní knihovny ČR vynucená revitalizací Klementina a rekonstrukcí stávajícího depozitáře v Praze-Hostivaři byla zahájena na konci letošního srpna. Stěhování se týká zejména Národního konzervačního fondu, který se přesune do nové budovy Centrálního depozitáře v Hostivaři, ale i dalších fondů, včetně části těch, jež jsou uloženy v klementinských skladech. Celý proces pocítí i čtenáři, kteří si budou muset na některé tituly určitou dobu počkat.

Národní knihovna stěhuje 4,5 milionů svazků

Volný čas
Ilustrační snímek.
Český Těšín - Pátek 13. září byl zcela výjimečný pro Městskou knihovnu v Českém Těšíně. Společně se sedmnácti knihovnami z celé Evropy oslavila historicky první Den sesterských knihoven NAPLE (NAPLE Sister Libraries). Ten był uspořádán na podporu četby a čtenářství pod heslem Čtení je v módě.

V Těšíně oslavili Den sesterských knihoven

Karvinsko
Národní technická knihovna v Praze.
Praha /INFOGRAFIKA/ - Zatímco se Praha hádá, co bude stát na Václavském náměstí a jak bude vypadat Národní knihovna, evropská města se rozvíjejí ve velkém. Vedle staré architektury tu vyrůstají moderní stavby, jež značí, že města žijí současností.

Moderní architektura v metropoli? Zaspali jsme

Česko
Ze setkání esperantistů na Slovensku.
Česká Třebová /PÍŠETE NÁM/ - Neodolala jsem a také letos jsem se vydala s další členkou našeho esperantského kroužku Amikeco a pudlinkou Kati na SES (Somera Esperanta Studado Letní esperantské studium) do Martina na Slovensku.

Esperantisté z mnoha zemí poznávali Slovensko

Orlicko
Klementinum
Praha – Kvůli hrozbě záplav se pražské Klementinum uzavřelo pro veřejnost. Rozhodla o tom povodňová komise Národní knihovny ČR poté, co hladina Vltavy v hlavním městě dosáhla třetího stupně povodňové aktivity. Opatření platí až do odvolání. Voda do Klementina vnikla už při povodních v roce 2002, kdy způsobila škody asi za 20 milionů korun.

Kvůli hrozbě záplav se Klementinum uzavřelo pro veřejnost

Praha
Vila Karla Čapka na pražských Vinohradech
Praha - O historickou vilu bratří Čapků, jejíž prodej se objevil v nabídce realitní kanceláře M&M, má zájem stát i městská část Praha 10, na jejímž území dům stojí. V pátek to potvrdili mluvčí ministerstva kultury (MK) Lenka Brandtová a místostarosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (Klub nezávislých).

O vilu bratří Čapků má zájem stát i městská část Praha 10

Česko
Matějská pouť začala 3. března v Praze.
Holešovice – Letošní Matějská pouť na holešovickém Výstavišti v Praze, která měla skončit 21. dubna, bude prodloužena do 1. května. Důvodem je nepřízeň počasí, především nebývalé přívaly sněhu, s nimiž se majitelé stovek atrakcí po celý březen potýkali. Podle odhadu tak na pouť dorazila zhruba polovina obvyklého počtu lidí. Informaci oznámila Markéta Holatová, mluvčí společnosti Incheba, která má areál v pronájmu.

Matějská pouť je prodloužena do 1. května

Praha
Ilustrační foto.
Praha – Letošní Matějská pouť na holešovickém Výstavišti v Praze, která měla skončit 21. dubna, bude prodloužena do 1. května. Důvodem je nepřízeň počasí, především nebývalé přívaly sněhu, s nimiž se majitelé stovek atrakcí po celý březen potýkali. Podle odhadu tak na pouť dorazila zhruba polovina obvyklého počtu lidí. Oznámila to Markéta Holatová, mluvčí společnosti Incheba, která má areál v pronájmu.

Matějská pouť je prodloužena do 1. května

Praha
Ilustrační foto
Hodonínsko - První Noc s Andersenem se v České republice uskutečnila v roce 2001. Od té doby se k této dětmi oblíbené akci přidávají další a další knihovny. Patří mezi ně i ty z Hodonínska. Pro děti je spaní mezi knihovními regály velkým zážitkem, který jim knihovny nabídnou jen jednou do roka.

Děti opět přespí mezi regály knihoven. Čeká je Noc s Andersenem

Hodonínsko
Příprava Matějské pouti
Praha /FOTOGALERIE/ – Jubilejní padesátý ročník Matějské pouti začne v sobotu na holešovickém Výstavišti v Praze. „Na 120 atrakcí včetně nizozemských bude veřejnosti k dispozici až do 21. dubna," řekl na tiskové konferenci organizátor Václav Kočka. Dětem i milovníkům adrenalinových zážitků nabídne pouť například rodinnou horskou dráhu, třípatrový strašidelný zámek, obří vodní dráhu či megakolotoč dosahující extrémních rychlostí.
15 fotografií

Na výstavišti začne padesátá Matějská pouť

Praha
Příprava Matějské pouti
Praha /FOTOGALERIE/ – Jubilejní padesátý ročník Matějské pouti začne v sobotu na holešovickém Výstavišti v Praze. „Na 120 atrakcí včetně nizozemských bude veřejnosti k dispozici až do 21. dubna," řekl na tiskové konferenci organizátor Václav Kočka. Dětem i milovníkům adrenalinových zážitků nabídne pouť například rodinnou horskou dráhu, třípatrový strašidelný zámek, obří vodní dráhu či megakolotoč dosahující extrémních rychlostí.
15 fotografií

Na výstavišti začne padesátá Matějská pouť

Z okolí