ŠTÍTEK: National Geographic Society

Ilustrační foto.
Jihlava – Delfín, zuby žraloků či populární Willy neboli kosatka dravá. Nejen to si budou moct brzy prohlédnout návštěvníci v jihlavském Cityparku. Tato nákupní pasáž se totiž na měsíc promění v podvodní království.

Obři oceánů zavítají do jihlavského Cityparku

Jihlavsko
Jiří Středa
Královéhradecko, Úpice - Vylezl na Himálaje, v Amazonce ho uštkl had, několikrát bojoval s malárií. Točil ale i se slavnými sportovci nebo v USA s legendárním zpěvákem Karlem Gottem. Kameraman Jiří Středa je jedním z nejslavnějších rodáků Úpice. Už deset let tu provozuje také vlastní televizi. „Je to rarita. Tvoříme takovou živou kroniku města,“ usmívá se dokumentarista, jehož proslavila spolupráce s rybářem Jakubem Vágnerem.

Jiří Středa: „Co je pro kameramana snadno, to je pro diváka nudno“

Z okolí
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se musel v Bruselu na summitu NATO podívat přímo do očí těm, které v uplynulých měsících na dálku urážel. Setkal se s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. I když s pohledem do očí má v případě Angley Merkelové prezident Turecka problémy. Při jednáních v únoru v Ankaře se turecký prezidnet očnímu kontaktu s kancléřkou v maximální možné míře vyhýbal.
6 fotografií

Erdogan v bruselských kleštích. Jednal s Merkelovou i Macronem

Svět
Jiří Středa
Úpice - Vylezl na Himálaje, v Amazonce ho uštkl had, několikrát bojoval s malárií. Točil se slavnými sportovci nebo v USA s legendárním zpěvákem Karlem Gottem. Kameraman Jiří Středa je jedním z nejslavnějších rodáků Úpice. Už deset let provozuje také vlastní televizi. „Je to rarita. Tvoříme takovou živou kroniku města," usmívá se dokumentarista, jehož proslavila spolupráce s rybářem Jakubem Vágnerem.

Každej na sebe kouká jak sádrovej pstruh, směje se Středa výročí televize

Krkonoše
Seriál Génius se z velké části natáčel i na liberecké radnici, na náměstí Edvarda Beneše nebo před Severočeským muzeum.
Liberec - /GALERIE/ Liberec se rozhodl zúročit svou „filmovou" slávu a pro své obyvatele i návštěvníky připravuje novou atrakci. Už letos v létě se tak milovníci pohyblivých obrázků budou moci projít filmovou stezkou, jež jim připomene snímky, které se zde natáčely.
26 fotografií

Libercem povede filmová stezka

Liberecko
Časopis National Geographic (vydavatelství Vltava Labe Media)
Čtvrteční večer patřil v pražském klubu Sasazu udílení cen pro tuzemské magazíny, které vyhlašuje Unie vydavatelů. Letos se soutěžilo ve třinácti kategoriích podle obsahového zaměření, v rámci kterých byly vyhlášeny nejlepší magazíny. Na závěr pak pořadatel soutěže vyhlásil absolutního vítěze, který si odnesl ocenění Časopis roku 2016. Stal se jím byznysový měsíčník Forbes.
3 fotografie

Nejlepší Časopisy roku. Vydavatelství Vltava Labe Media sbíralo ocenění

Česko
Michael Fokt.
Březnice - Nature in Picture je název sezónní výstavy, která byla v březnickém Městském muzeu a Galerii Ludvíka Kuby v bývalé jezuitské koleji zahájena první květnový den. Své velkoformátové fotografické obrazy zde představuje uznávaný fotograf Michael Fokt.

Výstava Nature in Picture poodhaluje krásy přírody

Příbramsko
Jeden díl seriálu Svět pod hlavou se natáčel v libereckém Kulturním domě.
Liberec – Zájem filmových tvůrců o Liberec roste. Potvrzením tohoto faktu je i čerstvé a oficiální uznání, že je městem přátelským k filmařům. Zdejší filmová kancelář uspěla v celostátní konkurenci a dostala prestižní ocenění Film Friendly.

Město pod Ještědem umí přilákat filmaře

Liberecko
Seriál Génius se z velké části natáčel i na liberecké radnici, na náměstí Edvarda Beneše nebo před Severočeským muzeum.
Liberec - /GALERIE/ Tohle je naše radnice! A tamto muselo být muzeum! Liberecké diváky bude při sledování mezinárodního seriálu Génius nejspíše zaměstnávat především rozeznávání známých míst ve městě. Byla by ovšem škoda, kdyby jim přitom utekl i samotný příběh jeho hlavního protagonisty Alberta Einsteina, který byl zajímavější, než by řada diváků čekala.
26 fotografií

Génius, který se natáčel v Liberci, už dorazí do televize

Liberecko
Speleolog Petr Zajíček napsal „bibli“ krasu.
Vavřinec, Moravský kras – Tajemné podzemí, jeskyně a neprobádaná místa přitahovala Petra Zajíčka už od dětství. Ve čtrnácti letech s partou kamarádů podnikali výpravy za dobrodružstvím do malých jeskyní ve Stránské skále v brněnské Slatině. Později vystudoval geologii. Diplomovou práci zpracoval na téma geochemie krápníků. S rodinou se usadil přímo v srdci Moravského krasu – v obci Vavřinec na Blanensku. Jako odborný pracovník působí ve Správě jeskyní České republiky.

Speleolog Petr Zajíček dopsal „bibli“ krasu

Blanensko
Filmové ateliéry na Barrandově. Ilustrační foto.
Praha - Společnosti Barrandov Studio loni podle předběžných výsledků klesl zisk před zdaněním a bez mimořádných vlivů na 43 milionů korun. Předloni měla společnost zisk před zdaněním 47 milionů korun. Ve středu to řekl mluvčí společnosti Jakub Zíka. Obrat firmy loni byl 444,3 milionu korun. Stejně jako v předchozím roce byly ateliéry studia vytížené na více než 80 procent.

Studia na Barrandově měla loni zisk před zdaněním 43 milionů korun

Podnikání
Jedna z fotografií Martina Frouze na výstavě Proti času.
Praha - V sídle společnosti Czech Press Photo v pražských Butovicích vystavuje ode dneška své snímky držitel Grantu Prahy Martin Frouz. Grant Prahy je zvláštní cena udílená formou tvůrčího stipendia v rámci české fotožurnalistické soutěže. Frouz ho získal v roce 2015 za dokumentaci oprav Husova pomníku na Staroměstském náměstí. Czech Photo Centre zároveň dnes zahájilo výstavu všech ostatních držitelů Grantu Prahy z let 1995 až 2016. Potrvá do 26. února.

Držitel Grantu Prahy vystavuje své snímky opravovaných památek

Volný čas
Brněnský sportovní lezec Adam Ondra (druhý zleva) se svým týmem.
San Francisco, Brno /VIDEO/ - Brněnský sportovní lezec Adam Ondra přelezl jako třetí člověk na světě patrně nejtěžší vícedélkovou cestu světa Dawn Wall v masivu El Capitan v Yosemitském národním parku v USA. V téměř kilometrové stěně strávil se spolulezcem a jističem Pavlem Blažkem osm dní, čímž o jedenáct dní překonal výkon Američanů Tommyho Caldwella a Kevina Jorgesona z ledna loňského roku.

Ondra přelezl Dawn Wall v rekordním čase a zapsal se do historie

Ostatní sporty
Fotografie Afghánky v roce 1985 obletěla svět na titulní straně časopisu National Geographic.
Péšávar (Pákistán) - Pákistán dnes deportoval zelenookou afghánskou uprchlici Šarbat Gulaovou, která se stala světově proslulou díky fotografii, jež se v roce 1985 objevila na titulní straně časopisu National Geographic. Žena byla před dvěma týdny zadržena v Pákistánu kvůli údajně zfalšovaným identifikačním dokladům.

Pákistán deportoval zelenookou Afghánku z National Geographic

Svět
Cestovatelský festival Caminos
Karlovy Vary Je tu jubilejní desátý ročník festivalu Caminos, akce, kdy se sejdou největší cestovatelská esa, ale i amatérští nadšenci, kteří návštěvníkům poreferují o svých cestách po planetě. 

Vyberte na Caminosu přednášku desetiletí

Volný čas
Fotografie Afghánky v roce 1985 obletěla svět na titulní straně časopisu National Geographic.
Islámábád - Afghánské uprchlici, jejíž fotografie v roce 1985 obletěla svět na titulní straně časopisu National Geographic, byla zadržena v Pákistánu a hrozí jí tam vězení. Autor fotografie Steve McCurry je ale ochoten udělat maximum, aby jí pomohl. Napsal to zpravodajský server BBC. Pákistánské úřady Šarbat Gulaovou zatkly, protože podle nich měla falešné doklady. Hrozí jí až 14 let vězení.

Fotograf chce pomoci zelenooké Afghánce, kterou před lety vyfotil

Svět
Ïlustrační foto
Teplice - V obchodním centru Galerie Teplice začíná ve středu 5. října výstava nazvaná Obři oceánů. Jedná se o edukativní výstavu tvorů z hlubin oceánů, která je připravená ve spolupráci se společností National Geographic.

Obři oceánů v Galerii Teplice

Teplicko
Před letošními krajskými a senátními volbami organizuje Deník vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA velkou předvolební diskusi předsedů hlavních politických stran.
Před letošními krajskými a senátními volbami organizuje Deník vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA velkou předvolební diskusi předsedů hlavních politických stran. Předsedové se sejdou v novém sídle vydavatelství v budově Aviatica v pražských Jinonicích. Přímý přenos diskuse zajistí web Denik.cz a následně o ní bude rozsáhle informovat Deník v tištěné i internetové podobě.

Předvolební debata Deníku se uskuteční již ve čtvrtek

Česko
Ilustrační foto
Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko) - Dvorská zoo dnes na Světový den nosorožců otevřela zmodernizované zázemí pro nosorožce. Návštěvníkům nabídne možnost vidět nosorožce za každého počasí. V jejich vnitřní expozici byla instalována skleněná stěna, která zvířata odděluje od diváků. Nesahá ale až do stropu, takže lidé mohou nosorožce i slyšet a cítit, řekla mluvčí zoologické zahrady Andrea Jiroušová.

Ve dvorské zoo se lidé dostanou k nosorožcům téměř na dosah ruky

Česko
Filmové ateliéry na Barrandově. Ilustrační foto.
Praha - Několik velkých mezinárodních produkcí využije ve druhé polovině roku ateliéry a lokace v Česku. Koncem června se začaly natáčet dva dobové televizní seriály, jejichž štáby v tuzemsku utratí přes dvě miliardy korun, oznámila Ludmila Claussová z České filmové komise.

Mezinárodní filmové produkce se vrátily do Česka

Podnikání
Vulkanologové (zleva) Benjamin van Wyk de Vries, Jeffrey Falance, Michael P. Petronis, Sarah Shields, Vladislav Rapprich a Jennifer Lindline. Na pozadí se „tyčí“ Kamenický vrch.
Zákupy - Na koupališti v Zákupech uvítali první hosty. V areálu našli své zázemí vědci ze Spojených států a Francie. Jedná se o vulkanology a zajímají je pozůstatky dávné sopečné činnosti, která nechala vzniknout místní krajině.

Vědci z USA či Francie zkoumají někdejší sopku

Jablonecko
Travel Bible - praktické rady za milion, jak procestovat svět za pusu.
Havlíčkův Brod /RECENZE/ - Patříte mezi lidi, kteří pracují osm hodin denně a jednou až dvakrát do roka vyrazí někam na dovolenou? Byli jste nejdál v Chorvatsku nebo letadlem v uzavřeném komplexu v Egyptě? Toužíte se někam podívat, ale myslíte si, že nemáte dostatek finančních prostředků? Pokud jste na některou otázku odpověděli kladně, pevně věřím, že si oblíbíte knihu Travel Bible, tedy praktické rady za milion, jak procestovat svět za pusu.

Travel Bible nabízí zcela nový pohled na cestování

Ostatní
Estonská firma Velmenni začala tento týden v pracovním provozu testovat novou metodu bezdrátového přenosu dat li-fi.
Tallinn /VIDEO/ – Estonská firma Velmenni začala tento týden v pracovním provozu testovat novou metodu bezdrátového přenosu dat li-fi (light fidelity). Nová metoda využívá pro přenos dat viditelné spektrum a může být až 100krát rychlejší než v současnosti používaná metoda wi-fi. Píše to na svých internetových stránkách BBC. Je to vůbec poprvé, kdy byla tato technologie použita mimo laboratoř.

Estonská firma začala v provozu testovat novou technologii li-fi

Ekonomika