Existuje spojení mezi poezií a psychózou? Tvrzení, že od geniality je jen krůček k šílenství se považuje za téměř platné a je na snadě, že psychologové věnovali a věnují hledáním souvislostí mezi duševní nemocí a psychózou mnoho času.
ČlánkyDobrá zpráva přichází po nedávném celosvětovém dni boje proti tomuto zákeřnému viru. HIV mutuje a přizpůsobuje se lidskému imunitnímu systému, jinými slovy zabiják slábne!
ČlánkyLidé, kteří trpí antibiotikům vzdorujícím bakteriálním onemocněním střev, mají novou naději. Laboratoř Massachusettské všeobecné nemocnice našla jednoduší formu terapie, než je účinná transplantace fekálií, která se praktikuje i v České republice. Zdravé exkrementy od dárce na potřebné místo dopraví kapsle.
ČlánkySmrtící virus ptačí chřipky H5N1 byl poprvé objevena před 17 lety. Přestože virus je nebezpečný pro lidi, jeho šíření bylo omezeno přenos z ptačí krve. Vědci však nyní varují, že stačí jen pět mutací, aby se infekce začala snadnošířit mezi lidmi jako běžná chřipka.
ČlánkyBěhem 23 hodin se nizozemskému neurochirurgovi Bon Verweijovi z Univerzitního medicínského centra (UMC) v Utrechtu podařilo transplantovat kompletní mozkovou část lebky 22-leté ženě. Nová lebka byla vytištěna z tvrzeného plastu technologií prostorového 3D tisku ve spolupráci s australskou firmou.
ČlánkyAmazonský kmen Kayapó vede nekonečný boj. V minulosti odrazil rančery i zlatokopy, teď jeho vůdci musejí znovu bojovat, jinak riskují, že kmen přijde o svůj způsob života. O tom vypráví reportáž Chipa Browna a fotografa Martina Schoellera v lednovém čísle.
8 fotografií
ČlánkyVědci odhalili dosud utajený kód ukrytý uvnitř lidské DNA, který obsahuje instrukce pro kontrolu genů. Převratný objev otevírá nové možnosti při diagnostice chorob a jejich léčení.
ČlánkyZásady správné výživy se kolem nás míhají vzduchem, často s kadencí dělostřelby světové války. Nicméně některá omílaná tvrzení o škodlivosti či naopak prospěšnosti některých potravin se ve světle řady výzkumů jeví jako čirý výmysl.
ČlánkyVíce než 560 místních dobrovolníků Člověka v tísni pomáhá již rok bojovat s dětskou podvýživou v Angole. V provincii Bié zdevastované občanskou válkou, kde trpí nedostatkem potravy každé šesté dítě, vyškolení dobrovolníci vyšetřili 230 000 dětí a přes 32 000 z nich se s podvýživou léčí.
ČlánkyNěkdy může i pouhé škrábnutí do prstu vyvolat v těle infekci, která vyvrcholí sepsí. Lidově se jí říká otrava krve a na jednotkách intenzivní péče je jednou z hlavních příčin úmrtí.
ČlánkyZatloukat, zatloukat, a když je nejhůř – zase zatloukat. Zlaté pravidlo kriminálníků objevila příroda už v šerých dobách pravěku. Nejrůznější tvorové se snaží „zatlouct“ sami sebe. Jen tak se vyhnou čelistem, drápům nebo jedu dravců.
SPECIÁL: Strategie přežitíVymyšlená zpráva tvrdí, že zírat na dámy obdařené výrazným poprsím se může zdát neslušné, ale je prospěšnější než návštěva posilovny. Odkazuje se na studii v časopise New England Journal of Medicine. Až po zveřejnění článku jsme zjistili, že se tento hoax objevuje od roku 2007 a přinejmenším polovina lidstva mu chce věřit. Alespoň neubližuje.
ČlánkyVýzkum mytí rukou proběhl sice na Michiganské státní univerzitě, ale pokud občas zavítáte na veřejné či společné toalety situace je stejná i u nás, jen pět procent si ruce myje správně. Nemluvě o tom, že přes deset procent lidí si ruce neumyje vůbec. Inu infekce to nemají zas tak těžké.
ČlánkyRozsáhlá studie na úctyhodném vzorku 73 000 lidí sledovala, jaká skladba potravin je nejzdravější z pohledu délky života. Závěry studie byly zveřejněny v posledním vydání Journal of American Medical Association.
ČlánkyKult opálené pokožky upadl před několika lety v nemilost, když se prokázala spojitost mezi přemírou slunění a rakovinu kůže. Někteří odborníci dokonce začali doporučovat, aby lidé vystavování UV paprskům minimalizovali. Nicméně nová studie varuje, že přínosy slunění jsou mnohem vyšší než rizika.
ČlánkyGeneticky upravené potraviny jsou terčem kritiky kvůli možným negativním, ale doposud neprokázaným účinkům na lidský organismus. Čínští vědci narazili na mechanismus, kterým vlastně cokoli, co přijímáme, může ovlivnit lidský organismus. Informuje o tom server Alternet.org.
ČlánkyAmerickým vědcům se podařil toužebně očekávaný průlom v oblasti klonování. Vyprodukovali kmenové buňky z klonovaných lidských embryí, což by mohlo vést k nové cestě, jak účinně pokročit v léčbě například Parkinsonovy choroby nebo cukrovky. IO svém úspěchu informovali v odborném časopise Cell.
ČlánkyAčkoli se v hodinách dějepisu uvádějí jako příčina pádu říše římské nájezdy barbarů, nejcitelněji moc impéria podlomila mnohem méně patrná bakterie moru. Ukazují to nové analýzy koster z 6. století.
ČlánkyLidstvo nepřežije pokud nebude schopné uniknout během tisíce let ze své křehké planety, varoval na své přednášce Los Angeles známý fyzik Stephen Hawking. Současné rozpočty na pronikání do vesmíru jsou přitom škrcené hospodářskou krizí.
ČlánkyJak se rodí v DR Kongu? Podívejte se přímo na místo s Danielou Hranaiovou, která rok a půl působila v Kongu, a s fotografkou Lucií Pařízkovou.
16 fotografií
ČlánkyMnohé rutinní rady lékařů už neplatí, a proto se možná stojí za to zamyslet nad vlastním vzděláváním. Poučit se o vlastní DNA a pochopit její fungování znamená odhalit její užitek pro vaše vlastní zdraví.
ČlánkyTaké nemáte dost času na svou rodinu, přátele, koníčky a připadá vám, že svůj život nežijete tak, jak byste si přáli? Pocit věčného „nestíhání“ a časového tlaku přiměl mladého německého dokumentaristu Floriana Opitze hledat příčiny a možná řešení tohoto problému moderní společnosti.
ČlánkyStát se kosmonautem je dětským snem mnoha z nás. Většina ale v průběhu dospívání zjistí, že věc není tak jednoduchá, jak se jim zdálo, a pravděpodobnost, že se jim to podaří, je docela malá.
ČlánkyJenom my, lidé, neseme vinu za vyhynutí tasmánského tygra. Je to pravda, jakkoli bychom chtěli svést vinu na něco nebo někoho jiného. Jak se to stalo?
ČlánkyExkluzivní měsíčník National Geographic přináší strhující pohled do přírodních, technických, kulturních a etnických tajů tohoto světa. Jeho reportáže jsou doprovázeny fotografiemi výjimečné kvality. Únorové číslo přináší reportáž o těch nejsmrtelnějších jedech, které ale zároveň mohou léčit dosud nevyléčitelné nemoci. Více si přečtěte v reportáži Léčivé uštknutí. V článku Nová stará Libye se dočtete o budoucnosti rozbouřené severoafrické země. Snímky z vesmíru vám poodhalí tajemství satelitní archeologie. Královny toků, neboli vydry byly téměř vyhubeny, ale dnes se vrací do britských řek. Uvězněni na střeše pekla - to je osud kyrgyzských kočovníků a Afghánistánu. Jak vypadá jejich život v nebeských výšinách? Vědcům se ve spolupráci s National Geographic podařilo nalézt a popsat všech 39 druhů vzácných rajek – rajských ptáků. Podívejte se na jejich fantazijní opeření v článku Nalezené rajky. Článek Radost je kulatá vám ukáže, jak se mění plastové tašky, staré hadry a zbytky pneumatik na magické koule – fotbalové míče.
SPECIÁL: Osobnost týdneBěhem 168 hodin se stane spousta úžasných, děsivých i fascinujících věcí. Podívejte se na to, co se stalo zajímavého minulý týden.
ČlánkyLékaři bez hranic se museli brodit řekou a bažinami, prodírat se pralesem a žít ve spartanských podmínkách. Výsledkem jejich odhodlání a profesionálního přístupu je vyléčených téměř 20 000 lidí.
36 fotografií
ČlánkyInteligence je "genetickou příhodou", která odstartovala před 500 miliony lety a způsobila vývoj inteligence. Jejím neblahým důsledkem jsou ale duševní choroby.
ČlánkyV DNA pravděpodobně hraje důležitou úlohu její negenetická část, která se dlouho považovala za "odpadní". Ukazují to nové výzkumy vědců z celého světa.
Články„Sanitace je důležitější než svoboda,“ řekl v roce 1925 Máhatma Ghándí. Už tehdy si uvědomoval si důsledky, které přinesl vynález záchodu. Obyčejná toaleta totiž dokáže snížit dětskou úmrtnost, zlepšit rodinný rozpočet i zdraví žen.
ČlánkyBolest kostí, zvětšené mizní uzliny a vysoká teplota jsou příznaky virového onemocnění s názvem horečka dengue. Dostat ji můžete i v Thajsku, Mexiku a Brazílii. Víte, jak se proti ní bránit?
SPECIÁL: To nejlepší z HedvabneStezky.czPřečtěte si tři hrozné historky, u kterých budete rádi, že je jen čtete! Máte-li podobné, nezapomeňte se s námi taky podělit.
SPECIÁL: To nejlepší z HedvabneStezky.czVědci z Vysokého učení technického v Brně pracují na počítačovém programu, který prostřednictvím analýzy řeči rozpozná některá neurologická onemocnění. Program pomůže například při odhalení Parkinsonovy nemoci, a to i v raném stadiu.
ČlánkyV minulém, osmém díle jsme se zabývali prací Josého Argüellase, který se významně zasloužil o současnou podobu fenoménu roku 2012. V tomto díle se seznámíme s dílem Carla Callemana, který se také podílel na zformování této věci
SPECIÁL: Mayský kalendář - rok 2012Nový potencionálně nebezpečný vir podobný tomu, který byl před deseti lety původcem onemocnění dýchacího ústrojí SARS a zabil stovky lidí, je úzce spojený s netopýry, možná i s velbloudy, ovcemi či kozami.
SPECIÁL: Zachraňte oceán - Mise Pristine SeasVědci zaznamenali první významnější úspěch v boji proti krvácivé horečce dengue, kterou přenášejí moskyti. Podařilo se jim vyvinout vakcínu, která dosahuje 30procentní úspěšnosti.
ČlánkyKoho nezajímá výzkum DNA, připravuje se o pochopení vlastní budoucnosti. Jestli bude nějaký vědní obor ve 21. století vzkvétat, tak je to právě genetika…
ČlánkyRadek Jaroš je náš dlouhodobý spolupracovník. Jsme velice rádi, že se našem webu mohou objevovat články nejlepšího českého horolezce. Proto je nám líto, že vám musíme přinést smutné oznámení…