Na nalezišti Pachacamac nedaleko hlavního města Peru Limy byl nedávno objeven rozsáhlý hrob s více než sedmdesáti kostrami. Komu patřily, zatím nevíme.
ČlánkyK vyhynutí mamutů srstnatých přispělo několik faktorů – zvýšení teplot, změna vegetace, rozšíření lidského druhu. S tímto zjištěním přišli vědci v posledním čísle časopisu Nature Communications.
ČlánkyPočet nádorových onemocnění by do roku 2030 na celém světě mohl stoupnout o 75 procent. Vyplývá ze studie Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) v Lyonu a Americké společnosti pro rakovinu (ACS), kterou dnes otiskl odborný časopis The Lancet Oncology.
ČlánkyFenomén placeba dokazuje, že lidé mají v sobě skrytou moc samoléčby. Neumíme ji však aktivovat silou vůle, kdykoliv potřebujeme, musíme se spoléhat na sugestivní oklamání někým jiným.
ČlánkyFenomén déja vu souvisí se strukturami v lidském mozku a zřejmě má neurologický původ. Vyplývá to z výzkumu vědců ze Středoevropského technologického institutu (CEITEC) v Brně a jejich britských kolegů.
ČlánkyČim se zabývá český výzkum a jak dlouho to může trvat? Jaké rostliny a živočichy zkoumá česká expedice nejvíce? Jak probíhá lékařský výzkum? A jaká je budoucnost toho všeho?
SPECIÁL: Antarktický projektJako jediný Čech zdolal Radek Jaroš dvanáct osmitisícovek. Už jen dvě mu zbývají, aby pokořil všech čtrnáct vrcholů. Na Annapurnu se chystá už letos, na druhou největší horu světa K2 by chtěl vystoupit v roce 2013.
4 fotografie
SPECIÁL: Osmitisícovky Radka JarošePravěký muž Ötzi, jehož mimořádně dobře zachované tělo bylo nalezeno před 20 lety v alpském ledovci na pomezí Rakouska a Itálie, trpěl nesnášenlivostí mléčného cukru, laktózy, a měl problémy s krevním oběhem.
ČlánkyVědci, kteří se věnují ekosystému oceánu, varují před šířením nákazy parazity suchozemských zvířat na mořské savce a před ohrožením, které podobné nemoci znamenají pro člověka.
8 fotografií
ČlánkyRakovina je nejobávanější nemocí současnosti. Každá zpráva o úspěšném boji proti ní potěší. Vy teď máte možnost podívat se, jak to vypadá, když rakovinu porazí lidský imunitní systém.
ČlánkyVědci poodhalili oponu, za níž se skrývá tajemství neuvěřitelné rozmanitosti psích tvarů a velikostí. Za stejnou oponou možná najdeme i klíč k lidským chorobám.
53 fotografií
ČlánkyAntropolog Michal Josephy na svých cestách Hongkongem objevil sídlištní komplex, který byl zasažen epidemiemi virového onemocnění SARS. Podívejte se, jak toto město opět ožívá.
ČlánkyV únorovém vydání jsme si pro čtenáře připravili témata, která hýbou dnešním světem. V článku "Nové kousky starých psů" najdete vysvětlení toho, jak genetický kód určující vzhled a velikost psa může pomoci při objasňování lidských chorob. "Město zítřka" vám představí troufalé hlavní město ropou bohatého Kazachstánu. Má opravdu všechno – včetně „Banánu“ a dvousetmetrové jurty. Obří vlna cunami udeří skoro každý rok. Kdy a kde zaútočí příště? To se dozvíte v článku "Výzkum cunami". "Život Meakambutů" je fascinující reportáž, na níž se reportéři National Geographic přišli se setkat s kočovníky z Papuy-Nové Guineje a našli krizi, v níž jde o bytí a nebytí. "Leonardo… nebo ne?" - to je název článku o géniovi, který předběhl svou dobu o staletí, a jednom jeho nenápadném obrazu v ceně 100 milionů dolarů. Posledním, ale rozhodně ne nejméně zajímavým, článkem únorového čísla jsou "Rumělkové útesy"; poznáte národní monument s úchvatnými útesy v mnoha odstínech rumělkové barvy jsou dosud dobře střeženým tajemstvím.
ČasopisSetkání s významně vrčícími psy či agresivními opicemi můžou končit častou a obávanou nemocí všech cestovatelů - vzteklinou. Naštěstí je možné se proti ní preventivně očkovat.
SPECIÁL: To nejlepší z HedvabneStezky.czDíky létům v otroctví možná získali Afričané obranné látky, které jejich potomkům zachránily životy, tvrdí čínští vědci.
ČlánkyČínské legendy už dávno vychvalují účinky vzácné bílé květiny siantianžský lotus, která roste v zasněžených horách a je považována za všelék. Elixír z ní je prý tak mocný, že údajně dokáže vzkřísit k životu mrtvého.
ČlánkyJako jediný Čech zdolal Radek Jaroš dvanáct osmitisícovek Už jen dvě mu zbývají, aby pokořil všech čtrnáct vrcholů. Na Annapurnu se chystá letos, na druhou největší horu světa K2 by chtěl vystoupit v roce 2013.
36 fotografií
ČlánkyTanec v maskách patří na Srí Lance ke kulturnímu dědictví a je také velkou inspirací pro moderní taneční terapeutii. Jaký je vlastní příběh nejznámějšího rituálu Sanni Yakuma a kam vlastně odchází 18 démonů, které obtěžovalo nemocného?
SPECIÁL: To nejlepší z HedvabneStezky.czRadek Jaroš je jeden z nejlepších českých horolezců – ze čtrnácti světových osmitisícovek mu ke zdolání chybí už jenom dvě. Kromě toho, že leze po horách jako Bůh, také o svých expedicích píše.
SPECIÁL: Osmitisícovky Radka JarošeZdá se, že antibiotika lidstvu moc dlouho nevydrží. Používáme je jen jedno století, ale bakterie se už učí, jak jim odolávat.
ČlánkyInteligence je často poměřována vůči zástupcům říše zvířat, že je někdo chytrý jako liška nebo opice patří k těm pozitivním. Ovšem nadávka hloupá jako ovce je nezasloužená.
ČlánkyNetopýři jsou pro ekosystém velmi důležití: požírají hmyz, rozptylují semena a opylují květiny.Ve Spojených státech je hromadně hubí nový zákeřný nepřítel.
ČlánkyNa Kryštofovi Kolumbovi ulpělo kromě objevení Ameriky i obvinění, že právě on a jeho muži zavlekli do Evropy syfilis. Nová analýza kosterních ostatků však prokázala, že tato nepříjemná, pohlavně přenosná choroba byla ve Starém světě ještě před tím, než se Kolumbus narodil.
ČlánkySmělé plány má český projekt "7 vrcholů světa". Jak už název napovídá, jeho tři aktéři by chtěli zdolat sedm nejvyšších vrcholů světa. K nejbližším plánům patří expedice na Mount Everest, nejvyšší horu světa.