ŠTÍTEK: Nigérie

Mileta
Hořice - Textilní společnosti Mileta z Hořic na Jičínsku v účetním roce od dubna 2015 do konce března 2016 podle předběžných výsledků klesl obrat o 14 % na 605 milionů korun. Důvodem byly špatná bezpečnostní situace v západní Africe a propady cen ropy, které se negativně dotkly vývozu afrických damašků a voálů z Milety. Zisk firmě klesl na 24 milionů korun z předchozích 54 milionů korun.

Hořické textilce Mileta kvůli krizi v Africe klesly tržby

Ekonomika
Londýn/New York 7. června (ČTK) - Světové ceny ropy dnes vystoupily na maxima za osm měsíců, severomořská ropa Brent se vyhoupla nad 51 dolarů. Ropný trh čerpá dál podporu ze slabého kurzu dolaru a prohlubování poklesu těžby v Nigérii.

Ceny ropy vystoupily na maxima za osm měsíců

Ekonomika
Ilustrační foto
Abuja/Niamey - Třicet vojáků z Nigeru a dva z Nigérie bylo v pátek zabito a téměř 70 zraněno při útoku teroristů z Boko Haram na hranicích obou zemí. Oznámilo to dnes nigerijské ministerstvo obrany. Stovky útočníků napadly vojenské postavení u pohraničního města Bosso, které leží nedaleko Čadského jezera.

Po útoku Boko Haram na severu Nigérie přes 30 mrtvých

Svět
Na Simbach přišla pohroma...
Pasov – Potok Simbach protékající městečkem stejného jména v Dolním Bavorsku se během půldne zdvihl z půlmetrové hladiny na více než pět metrů. „Jak informoval bavorský úřad životního prostředí, měl v noci na středu ještě kolem 50 centimetrů. Kolem 13.15 dosáhla hladina více než dvou a půl metru a během následujících 60 minut už 506 centimetrů," napsal deník PNP.

Potok u sousedů se zvedl o pět metrů

Z okolí
Ilustrační foto.
Broumov (Náchodsko) - Společnost Veba Broumov, která patří k největším českým textilním firmám, kvůli krizi na africkém trhu propouští. Za poslední rok a půl opustilo firmu přes 300 zaměstnanců a do konce letošního roku by mělo odejít dalších 120 lidí. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD) v příloze pro hradecký kraj. Hlavním produktem firmy je bavlněný brokát, který Veba vyvinula speciálně pro africký trh.

Textilka Veba kvůli krizi na africkém trhu propouští stovky lidí

Ekonomika
Ilustrační foto
Washington - Počet teroristických útoků loni ve světě klesl poprvé od roku 2012, a to meziročně o 13 procent. Uvádí to výroční zpráva amerického ministerstva zahraničí mapující terorismus, podle níž se útoky teroristů rozptýlily do více míst než dříve. Hlavní podíl na celkovém poklesu má podle Washingtonu úbytek atentátů v Iráku, Pákistánu a Nigérii.

Teroristických útoků ve světě loni ubylo, tvrdí statistiky USA

Svět
Ilustrační foto
Niamey – Bezpečnostní síly v Nigeru zabily zhruba 12 bojovníků radikální islámské skupiny Boko Haram. V sobotu to podle agentury Reuters uvedla nigerská armáda. Tři příslušníci bezpečnostních složek utrpěli během pátečního střetu lehká zranění.

Bezpečnostní síly v Nigeru zabily 12 bojovníků Boko Haram

Svět
První zachráněná školačka z Chiboku. Má dítě, jehož otcem je podle nigerijských zdrojů jeden z únosců.
Abuja – Nigerijské bezpečnostní jednotky našly druhou dívku ze skupiny unesených školaček z Chiboku a osvobodily dalších 96 rukojmí. V noci na dnešek o tom informovala agentura DPA. Armáda uvedla, že při čtvrteční operaci v lese Sambisa na severovýchodě země vojáci také zabili 35 členů radikální islámské skupiny Boko Haram.

Nigerijská armáda našla druhou školačku a dalších 96 rukojmí

Svět
Ilustrační foto
Abuja - Mezinárodní jednotky bojující proti nigerijské radikální organizaci Boko Haram zadržely pět vůdců této organizace a osvobodily desítky zajatých žen a dětí. Oznámil to dnes mluvčí kamerunské vlády. Kamerun je členem těchto mezinárodních sil a účastní se i dnešního summitu o bezpečnosti v Africe, který se má věnovat právě boji proti Boko Haram.

Mezinárodní jednotky zajaly pět velitelů africké Boko Haram

Svět
Ilustrační foto.
Brusel - Úředníci z některých afrických států mají v Evropě brzy pomáhat s identifikací svých občanů tak, aby je země Evropské unie mohly začít vracet zpět. Po dnešním jednání ministrů osmadvacítky zodpovědných za rozvojovou pomoc to novinářům řekla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Úředníci z afrických zemí mají EU pomáhat s identifikací migrantů

Svět
Světové ceny ropy dnes vymazaly počáteční ztráty a obnovily růst. Posílily je odpolední údaje o překvapivém poklesu ropných zásob na americkém trhu.

Cena ropy stále roste

Ekonomika
David Cameron
Londýn - Nigerijský prezident Muhammadu Buhari nepožaduje žádnou omluvu za to, že britský premiér David Cameron v rozhovoru s královnou Alžbětou II. označil jeho vlast za jednu z nejvíce zkorumpovaných zemí světa. Buhari, který se ve čtvrtek v Londýně zúčastní summitu proti korupci, podle portálu BBC prohlásil, že více než o nějakou omluvu má zájem o navrácení ukradeného majetku uloženého v britských bankách.

Nigerijský prezident nechce od Camerona omluvu za slova o korupci

Svět
Robert Mikoláš, zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu 1 Radiožurnál se před pár dny vrátil ze Sýrie
Liberec - Robert Mikoláš, zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu 1 Radiožurnál, který se před pár dny vrátil ze Sýrie, podá příští týden v úterý v Krajské vědecké knihovně v Liberci unikátní svědectví.

Co se aktuálně děje v Sýrii

Liberecko
Ilustrační foto
Řím - Itálie jako první ze zemí Evropské unie začne běžencům, kteří utíkají do Evropy, vydávat zdravotní karty. Od července je budou dostávat migranti v přijímacích uprchlických zařízeních v sicilském městě Trapani a na ostrově Lampedusa. Informovala o tom agentura ANSA.

Itálie bude běžencům vydávat při vstupu zdravotní karty

Svět
Ilustrační foto
Nairobi – V západní Africe se výrazně zvýšil počet pumových atentátů ve školách a na tržištích, k nimž teroristická skupina Boko Haram využívá i jen osmiletých dětí, zejména pak dívky. Uvedl to dnes Dětský fond OSN (UNICEF). Loni bylo v západní Africe, především v Nigérii a Kamerunu, zaznamenáno nejméně 44 dětských bombových útočníků. O rok dřív byly takové atentáty jen čtyři.

Islamisté z Boko Haram využívají k atentátům stále více děti

Svět
Ilustrační foto.
Lagos – Námořní piráti přepadli u břehů Nigérie tureckou nákladní loď a unesli šest členů její posádky včetně kapitána, jeho zástupce a hlavního mechanika. Informovalo o tom dnes nigerijské vojenské námořnictvo, které se vydalo k lodi, aby se pokusilo zbylým členům posádky pomoci.

Piráti přepadli u Nigérie tureckou loď a unesli část posádky

Svět
Ilustrační foto
Abuja - Nigerijské úřady otevřou v průběhu dubna tábor pro převýchovu islamistů z hnutí Boko Haram s cílem jejich opětovného zařazení do společnosti. Program by mělo podstoupit více než 800 někdejších bojovníků, kteří složili zbraně. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na mluvčího nigerijské armády.

Nigérie zahajuje program převýchovy islamistů

Svět
Ilustrační foto
Lagos – Policie prošetřuje, zda dívka s výbušninami zadržená v pátek ve městě Limani na kamerunsko-nigerijské hranici patří mezi studentky střední školy z města Chibok unesené v roce 2014 islamisty z hnutí Boko Haram. Nigerijská vláda již do Kamerunu poslala rodiče dívky, aby ji identifikovali, uvedla dnes BBC.

Dívka zadržená v Kamerunu tvrdí, že ji islamisté unesli z Nigérie

Svět
Ilustrační foto
Abuja - Nigerijská státní ropná společnost zadržela za posledních pět let zhruba 25 miliard dolarů (603 miliard Kč), které měla převést státu. Sdělila to dnes nezávislá národní komise pro státní příjmy a veřejné finance. Příjmy, které podnik Nigerian National Petroleum Corporation (NNPC) odvádí státu z prodeje ropy, tvoří zhruba dvě třetiny státních financí.

Nigerijský ropný podnik nepředal státu příjmy 25 miliard dolarů

Ekonomika
Bezkontaktní platba jízdenek
Jablonec n. N., Liberec - Kdo by to řekl, že Jablonec a Liberec jsou teprve třetím, potažmo čtvrtým, městem na světě (po Londýnu a Chicagu), kde se používá bezkontaktní nákup jízdenek.

Dopravní podnik radil Nigerijcům

Jablonecko
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Ženeva - Organizace spojených národů zaznamenala loni 99 případů obvinění personálu světové organizace ze sexuálního zneužívání: z toho 69 případů se týkalo členů mírových misí a zbylých 30 obvinění směřovalo proti pracovníkům OSN v jiném zařazení. Oproti roku 2014, kdy bylo evidováno 80 takových událostí, jde o značný nárůst, napsala dnes agentura Reuters. Drtivá většina kauz se týká afrických členů mezinárodní organizace, do několika incidentů jsou zapleteny i evropské země, mimo jiné Slovensko.

OSN čelí desítkám sexuálních kauz, nejvíce násílníků pochází z Afriky

Svět
Ilustrační foto.
Amsterodam - Mezi 59.000 migranty, kteří loni v Nizozemsku požádali o azyl, odhalily místní úřady 30 lidí podezřelých z válečných zločinů. S odvoláním na ministra pro migraci Klaase Dijkhoffa o tom dnes informoval list De Volkskrant. Asi třetinu z podezřelých tvořili Syřané.

Nizozemci odhalili mezi uprchlíky podezřelé z válečných zločinů

Svět
Ilustrační foto.
Abuja – Kolem 140 bojovníků radikálních milic Boko Haram zabili dnes vojáci na dvou místech severovýchodní Nigérie. S odvoláním na armádu o tom informovaly agentury DPA a AP. Při jedné z operací na území neklidného nigerijského státu Borno, který je baštou islamistů, se podařilo místní a kamerunské armádě osvobodit z rukou radikálů údajně i několik stovek zajatců.

Nigerijská armáda zabila na severu země 140 radikálů z Boko Haram

Svět
Kofi Annan
Mnichov – Chybějící respekt k lidským právům, porušování práva a skutečnost, že z hospodářského růstu nemají prospěch všechny skupiny, je příčinou nestability a násilností v Africe a na Blízkém východě. Dnes to na Mnichovské bezpečnostní konferenci řekl bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan. Podle něj je třeba vytvořit pracovní místa pro tamní obyvatele, aby získali perspektivu a nepřidávali se k radikálům.

Annan: Nestabilitu ve světě posiluje nerespektování lidských práv

Svět
Ilustrační foto
Abuja - Přinejmenším 60 lidí zahynulo v úterý při dvojitém sebevražedném útoku v uprchlickém táboře na severovýchodě Nigérie. S odvoláním na místní armádu o tom dnes informovala agentura Reuters. Teroristické útoky v oblasti už od roku 2009 páchají islamistické milice Boko Haram.

Při dvojitém sebevražedném útoku v Nigérii zahynulo 60 lidí

Svět
Ilustrační foto
Praha - Německá firma A.M.F. Aircraftleasing Meier und Fischer (AMF), spoluvlastněná podnikatelem a bývalým senátorem Václavem Fischerem, hrozí Česku mezinárodní arbitráží. Požaduje tři miliardy korun za dvě dopravní letadla Boeing 737 zadržená před 11 lety při konkurzu na Fischerův majetek. Stát má nyní půl roku na to se s firmou dohodnout. Napsal to dnes server IHNED.cz.

Firma spoluvlastněná Václavem Fischerem hrozí Česku arbitráží o 3 miliardy

Ekonomika
Ilustrační foto.
New York - Do poloviny prosince 2015 slíbilo na různých místech světa věrnost Islámskému státu (IS) 34 radikálních skupin. Tento počet se letos bude nejspíš zvyšovat, řekl v pátek generální tajemník OSN Pan Ki-mun. IS podle něj představuje bezprecedentní hrozbu, protože je s to získat na svou stranu extremistické organizace ze zemí jako Filipíny, Uzbekistán, Pákistán, Libye a Nigérie.

OSN: Islámský stát má ve světě podporu již 34 radikálních skupin

Svět
Ilustrační foto
Yaoundé – Čtyři sebevražední atentátníci zabili dnes v městečku Bodo na severu Kamerunu nejméně 28 lidí a dalších 65 zranili. S odvoláním na představitele tamních úřadů o tom informovala agentura AP. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, ale podezření padá na radikální islamistické hnutí Boko Haram, které působí v Nigérii.

Při sebevražedných útocích v Kamerunu bylo zabito osmadvacet lidí

Svět
Dril černolící
Dvůr Králové - Během pouhých osmi dnů se v místní ZOO narodila hned dvě mláďata drila černolícího a stávající tlupa se tak rozrostla na devět jedinců. V současné době se jedná o druhou největší skupinu drilů chovaných v evropských zoologických zahradách.

ZOO slaví dvojnásobný úspěch v chovu drilů černolících

Krkonoše
Abubakar Shekau z Boko Haram
Abuja - Nejméně 20 lidí dnes zahynulo při bombovém útoku islamistů z hnutí Boko Haram na mešitu ve město Maiduguri na severovýchodě Nigérie. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady. Atentát nastal poté, co bojovníci Boko Haram v neděli večer po několika měsících opět zaútočili na město a zabili na jeho předměstí asi 30 lidí.

Radikálové z Boko Haram zabili v Nigérii dalších nejméně 50 lidí

Svět
ŽENY z afrických zemí zdobí stromeček, přestože v jejich vlasti tato tradice neexistuje
Jezová - Stromeček, vánoční cukroví, perníčky, výzdoba. Přestože jde výhradně o české tradice, cizinci, kteří v současné době žijí v detenčním zařízení v Jezové u Bělé pod Bezdězem, než získají potřebné doklady k vycestování do vysněného Německa, je neignorují.

Cizinci v Jezové stromeček neznají, přesto ho ozdobili

Z okolí