ŠTÍTEK: Nigérie

ŽENY z afrických zemí zdobí stromeček, přestože v jejich vlasti tato tradice neexistuje
Jezová - Stromeček, vánoční cukroví, perníčky, výzdoba. Přestože jde výhradně o české tradice, cizinci, kteří v současné době žijí v detenčním zařízení v Jezové u Bělé pod Bezdězem, než získají potřebné doklady k vycestování do vysněného Německa, je neignorují. Přestože to z venku příliš nevypadá, uvnitř dětského centra skutečně přicházejí Vánoce.

Cizinci v Jezové stromeček neznají, přesto ho ozdobili

Boleslavsko
Zleva Mahesta jako Melichar a Edith coby Baltazar.
Pasov - V Engelhartszellu v okrese Schärding budou za pár dnů mezi tříkrálovými koledníky také čtyři azylanti. Na myšlenku Geralda Zaunera, že by lidé, kterým Rakousko pomohlo, mohli takovým způsobem pomoci dalším, okamžitě slyšeli 30letý Hamid z Iránu, jeho krajan Mossayeb coby Kašpar, Peršanka Mahesta v roli Melichara a Edith z Nigérie jako Baltazar. Hamid při obchůzkách domácností 4. ledna ponese hvězdu. Jediný z aktérů je muslim, ostatní jsou křesťané.

U sousedů zakoledují králové – uprchlíci

Z okolí
Uprchlíci tráví volný čas volnočasovými programy. Na snímku jsou v knihovně.
Bělá pod Bezdězem – Zatímco před měsícem, kdy se vrata detenčního zařízení v Bělé Jezové otevřela pro média vůbec poprvé, žilo uvnitř kolem šedesáti migrantů, dnes se jejich počet snížil na devět. Jsou to lidé z Nigérie, Somálska, Ukrajiny, Afghánistánu, ale také Ruska.

Uprchlíci z Jezové jsou pryč, tábor je teď téměř prázdný

Boleslavsko
Miloslav Ransdorf
Bratislava - Peníze na účtu ve švýcarské bance, kvůli kterému byl minulý týden v pobočce tamního peněžního ústavu zadržen český europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) spolu se třemi Slováky, prý mohly patřit dědici nejmenovaného nacistického pohlavára. Napsal to dnes slovenský list Denník N s odvoláním na vyjádření starosty slovenské obce Ivanka pri Nitre Ľuboše Gála, který příslušné dokumenty o účtu prý viděl již před dvěma lety, ale nepokládal je za věrohodné.

Kauza Ransdorfa: Peníze ve švýcarské bance mohly patřit dědici nacisty

Svět
Ilustrační foto
N'Djamena - Při sérii sebevražedných útoků na ostrově v Čadském jezeru dnes zahynulo 15 lidí. Dalších 130 jich utrpělo zranění, informovala agentura Reuters s odvoláním na čadskou státní televizi. Původní informace hovořily o 27 obětech. K útokům se zatím nikdo nepřihlásil, podobné atentáty ale měli v minulosti na svědomí islamisté z hnutí Boko Haram, kteří do oblasti pronikají ze sousední Nigérie.

Při sérii sebevražedných atentátů v Čadu zahynulo 15 lidí

Svět
Ilustrační foto
Niamey – Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala obyvatele a návštěvníky Afriky, že v mnoha oblastech kontinentu hrozí nové epidemie zánětu mozkových blan. Především pak v Nigeru a Nigérii, které tato silně nakažlivá a smrtelná choroba tvrdě postihla již letos. Informuje o tom dnes agentura AFP.

Mnohým africkým zemím hrozí epidemie smrtelné meningitidy

Svět
Ilustrační foto.
Varšava – Neznámí únosci zaútočili v noci na dnešek u břehů Nigérie na polskou nákladní loď a zajali pět ze 16 členů posádky včetně kapitána. Oznámil to dnes polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski, podle kterého je zbytek osazenstva s lodí na cestě do bezpečí. Polsko podle ministra zahájí s únosci vyjednávání, uvedla agentura AP.

Únosci zaútočili na polskou nákladní loď, zajali pět členů posádky

Svět
Ilustrační foto
Yaoundé - Při útoku sebevražedného atentátníka dnes na severu Kamerunu zahynulo deset lidí. Z útoku, který se stal blízko hranic s Nigérií, je podezřelá radikální islamistická skupina Boko Haram, která v poslední době v Kamerunu často páchá bombové útoky. S odvoláním na bezpečnostní zdroje to uvedla agentura Reuters.

Při sebevražedném útoku v Kamerunu zemřelo deset osob

Svět
Festival Setkání národů v Adalbertinu v Hradci Králové.
Hradec Králové - Je libo bábovku z Eritreje, pravý holandský sýr nebo sezamový zákusek ze Sýrie? Tradiční festival Setkání národů v Hradci i letos představil více než tři desítky zemí, kulturních tradic a netradičních pochoutek. Hodně se ale také hrálo, zpívalo a tancovalo.

Na tradičním festivalu se pilo, jedlo i zpívalo

Hradecko
Ilustrační fotografie.
Hradec Králové - Také během dnešního dne redaktoři a fotografové našich novin získávali další aktuální materiály, informace, snímky a témata, aby vše zařadili na stránky nadcházejícího vydání tohoto periodika. Pokud o to nechce být ochuzeni, pořiďte si další vydání Hradeckého deníku. Co vás uvnitř listu čeká?

Ochutnávka následujícího vydání Deníku: co v něm najdete?

Hradecko
Ilustrační foto
Abuja - Nigerijští vojáci zachránili ze zajetí 338 osob, většinou dětí a žen, které zadržovali ve svých táborech ozbrojenci z islamistických milic Boko Haram. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na prohlášení nigerijské armády. Při úterním útoku na dva tábory v pralese Sambisa, který je baštou islamistů, bylo zabito 30 radikálů. Při jiné operaci vojáci usmrtili čtyři osoby podezřelé z plánování bombových útoků.

Nigerijská armáda zachránila tři stovky lidí ze zajetí Boko Haram

Svět
Ilustrační foto
Maiduguri (Nigérie) - Desítky mrtvých si dnes vyžádaly dvě exploze v mešitách na severovýchodě Nigérie. V Maiduguri zahynulo podle agentury AFP nejméně 28 lidí, agentura Reuters hovoří o deseti mrtvých. Dalších přinejmenším 17 obětí si vyžádal výbuch při pátečních modlitbách ve městě Jimeta u kamerunských hranic.

Při pumových útocích v Nigérii zahynuly nejméně tři desítky lidí

Svět
 Během letošních prázdnin se v Maďarsku počet osob žádajících o azyl zvýšil o polovinu. Napsal to dnes list Magyar Hírlap s odvoláním na data Maďarského imigračního úřadu.
Budapešť - Během letošních prázdnin se v Maďarsku počet osob žádajících o azyl zvýšil o polovinu. Napsal to dnes list Magyar Hírlap s odvoláním na data Maďarského imigračního úřadu. Zatímco v červenci registroval úřad kolem 31.000 žádostí, v srpnu se jejich počet zvýšil na 47.000.

V srpnu požádalo v Maďarsku o azyl 47 tisíc lidí

Svět
Ilustrační foto
Yaoundé – Na severu západoafrického Kamerunu poblíž hranic s Nigérií se dnes odpálily dvě sebevražedné atentátnice, zemřelo devět lidí, dalších 30 osob je zraněných. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na zdroje z kamerunských bezpečnostních složek. Podle všeho šlo o akci nigerijské radikální skupiny Boko Haram, která v poslední době v Kamerunu často páchá bombové útoky. Od července při nich zahynula už více než stovka lidí.

V Kamerunu se odpálily dvě sebevražedné útočnice, zemřelo 9 lidí

Svět
Dávné obchodní město Timbuktu.
Haag – Před Mezinárodním trestním soudem (ICC) stane první islamista obviněný z ničení historických budov ve starobylém maliském městě Timbuktu v roce 2012. Oznámil to dnes ráno ICC. Islámští radikálové před třemi roky město obsadili a podle Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) tam zničili 16 mauzoleí a dalších stavebních památek.

Před Mezinárodní soud se dostane první islamista obviněný z ničení Timbuktu

Svět
Ilustrační foto
Abuja - Při sérii nedělních výbuchů ve městě Maiduguri na severovýchodě Nigérie zahynulo nejméně 54 lidí. Informovala o tom dnes s odvoláním na policii agentura AFP. Podle očitých svědků se exploze odehrály nejméně na čtyřech místech, jedna z nich v mešitě. K činu se zatím nikdo nepřihlásil, úřady však podezírají členy islamistického hnutí Boko Haram.

Při sérii výbuchů v nigerijském Maiduguri zahynulo přes 50 lidí

Svět
„ČÍZO“ MCDON MBAH hájí momentálně barvy divizní Litole. Do Čech se přistěhoval před pěti lety z Nigérie
Litol – Divizní fotbalisté Litole mají ve svém středu dvě zahraniční akvizice. Jednou z nich je McDon Mbah. Ten je už v České republice pět let a nyní nastupuje v dresu Sršňů. Život v naší zemi si pochvaluje. „Líbí se mi tady, Je tady klid," uvedl mladý Nigerijec.

Cizinci v okrese: „Čízovi“ z Nigérie se české holky líbí

Fotbal
Ilustrační foto
Yaoundé - Nejméně devět mrtvých, včetně dvou útočníků, si dnes v Kamerunu vyžádaly dva sebevražedné atentáty. Dalších asi 20 lidí bylo zraněno, uvedla s odvoláním na místní vojenské zdroje agentura AFP. Rovněž poznamenala, že se tak stalo v oblasti, kde v poslední době pravidelně útočí islamistické hnutí Boko Haram ze sousední Nigérie.

Dva pumové atentáty v Kamerunu zabily nejméně devět lidí

Svět
Danny Glover.
Lagos (Nigérie) - Americký herec Danny Glover známý především z role detektiva Rogera Murtaugha v sérii akčních snímků Smrtonosná zbraň si zahraje v připravovaném filmu o ebole. Nigerijský film bude podle agentury AP vyprávět příběh lékařky, která zabránila šíření nemoci v nejlidnatější zemi Afriky.

V chystaném filmu o ebole si zahraje i Danny Glover

Film a televize
Kromě porážky šest let trvajícího povstání islamistických radikálů z Boko Haram na severovýchodě země slíbil nový nigerijský prezident Muhammadu Buhari v předvolební kampani také rozhodný boj proti korupci.
Abuja – Kromě porážky šest let trvajícího povstání islamistických radikálů z Boko Haram na severovýchodě země slíbil nový nigerijský prezident Muhammadu Buhari v předvolební kampani také rozhodný boj proti korupci. Kampaň za větší transparentnost v politice začal u sebe a tento týden zveřejnil údaje o svém majetku, informoval server BBC.

Nový nigerijský prezident slíbil boj s Boko Haram i korupcí

Svět
Ilustrační foto
Kyjev - Světová zdravotnická organizace (WHO) je znepokojena výskytem dětské obrny na západě Ukrajiny a varuje před jejím možným rozšířením. Napsal to dnes ukrajinský server Cenzor s odvoláním na společné prohlášení WHO a Dětského fondu OSN (UNICEF). O dvou případech nebezpečné virové infekce v Zakarpatské oblasti sousedící se Slovenskem informoval ukrajinský tisk v minulých dnech.

Na Ukrajině hrozí rozšíření dětské obrny, varují zdravotníci

Svět
Ilustrační foto
Praha – Podíl nevyžádané pošty ve druhém čtvrtletí celosvětově klesl o šest procentních bodů na 53 procent. Výrazně se ale ve spamu zvýšilo zneužívání světových událostí. Cílem bylo získat osobní údaje a dobrovolné příspěvky od uživatelů po celém světě. V dnešní tiskové zprávě to uvedla antivirová firma Kaspersky Lab.

Podíl spamu ve světe v 2. čtvrtletí klesl na 53 procent

Ekonomika
Ilustrační foto
Londýn/New York - Ceny ropy na světových trzích se dnes prudce zvýšily, v závěru obchodování stouply o více než deset procent a zažily nejlepší den za posledních několik let. K růstu přispělo zotavení globálních akciových trhů, údaje o nečekaně hlubokém poklesu zásob ropy na americkém trhu i solidní data z americké ekonomiky.

Ceny ropy prudce oživily, růst přesáhl deset procent

Ekonomika
Výkonný ředitel HFK Třebíč Pavel Němec otevřeně přiznal, že klub má vůči hráčům závazky, které ale postupně splácí.
Třebíč - Je to veřejné tajemství, které ještě více podpořila výsledková mizérie. Fotbalisté Třebíče tápali už v závěru letní přípravy a bídnou formu si přenesli i do sezony. Po třech kolech MSFL mají na kontě jediný bod a naposledy si odvezli šestigólový výprask z Otrokovic. Klub hráčům dluží peníze a nepřivedl ani slibované posily.

Dlužíme hráčům, ale pracuje se na tom, přiznává Němec

Fotbal
Městská policie Domažlice. Ilustrační foto.
Domažlice – První běženec ze současné uprchlické vlny na Domažlicku. Městští strážníci legitimovali v úterý v Masarykově ulici občana Nigérie, ten pobývá na území Česka neoprávněně.

Nigerijec byl zadržen v Domažlicích

Domažlicko
Ozbrojenci z islamistického hnutí Boko Haram. Ilustrační foto.
Ndjamena - Zhruba 40.000 lidí uteklo v Čadu ze svých domovů za poslední dva týdny kvůli útokům radikálů z islamistického hnutí Boko Haram. Uvedla to dnes organizace Lékaři bez hranic (MSF). V oblasti okolo Čadského jezera, které leží mezi Nigérií, Nigerem, Čadem a Kamerunem, vyvolaly akce radikálů podle MSF humanitární krize.

V Čadu uteklo z domovů 40 tisíc lidí kvůli útokům islamistů

Svět
Ilustrační foto
Kano – Nejméně 150 lidí zahynulo minulý čtvrtek při útoku islamistů z hnutí Boko Haram na vesnici na severovýchodě Nigérie. S odvoláním na svědky o tom dnes informuje agentura AFP. Většina obětí se utopila v blízké řece, když utíkala před radikály.

Boko Haram zaútočil na nigerijskou vesnici, zemřelo 150 lidí

Svět
Ilustrační foto
Abuja - Výbuch v tržnici plné lidí ve státě Borno na severovýchodě Nigérie dnes zabil nejméně 47 lidí a dalších 52 zranil. S odvoláním na armádní a civilní zdroje o tom informovala agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, ale podle znalců nese znaky akcí, jaké provádějí milice Boko Haram.

Výbuch na trhu v Nigérii zabil nejméně 47 lidí a přes 50 zranil

Svět
Trenér Michal Sobota.
Znojmo /ROZHOVOR/ – Fotbalisty Inzert Expres Znojmo dostal na povel trenér, který byl u postupu 1. SC Znojma do první ligy. Michal Sobota se po dvouroční pauze vrací k trénování u dospělých, ale na nižším stupni. Povede družstvo hrající krajský přebor. „Úroveň neřeším. Mám naopak radši soutěže jako krajský přebor, kde se kluci aspoň fotbalem baví. Trénování už mě chybělo a těším se," povídá osmačtyřicetiletý trenér, který má za asistenta dosavadního kouče IE Znojmo Tomáše Pěnkavu.

V Nigérii jsem hledal jiný styl fotbalu, říká trenér Sobota

Fotbal
Ilustrační foto.
New York - Téměř čtyři miliardy lidí přibudou na světě do konce tohoto století, když poroste zvláště populace v afrických zemích. Uvádí to zpráva Organizace spojených národů, podle níž do roku 2100 bude na planetě 11,2 miliardy obyvatel. Nejlidnatější zemí se již za sedm let stane Indie, která o tento primát připraví Čínu. Předchozí odhady přitom tvrdily, že k tomu dojde až na konci příští dekády.

OSN: Do konce století bude na světě přes 11 miliard lidí

Svět
Kam s nimi?
Pasov - Podle mnichovského ředitelství spolkové policie explozivně stoupá počet dopadených ilegálních běženců, především v rakouském příhraničí. „Jedno srovnání to dokládá obzvlášť silně – zatím co od ledna do června 2014 zaregistrovala policie v oblasti Pasova 900 uprchlíků, letos jich bylo ve stejném období přes 13 000," píše PNP.

Rekordně běženců u sousedů

Z okolí
Ilustrační foto
Kano (Nigérie) – Tři nezletilé dívky se dnes ráno odpálily ve městě Damaturu na severovýchodě Nigérie a zabily nejméně 13 lidí, kteří se shromáždili k modlitbě. Agentuře AFP to řekl šéf místní policie. K trojitému sebevražednému atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, podobné krvavé útoky ale většinou mívá na svědomí islamistické hnutí Boko Haram.

V Nigérii se odpálily tři dívky, zabily 13 věřících

Svět
Ilustrační foto
Praha - Policie loni zaznamenala 67 obětí obchodování s lidmi, což je o deset více než v roce 2013. Nejčastější bylo sexuální a pracovní vykořisťování, píše ministerstvo vnitra ve výroční zprávě, kterou dnes zveřejnilo na webu. Podle statistiky bylo zjištěno 20 trestných činů, za které soudy udělily tresty šesti lidem z původně 16 trestně stíhaných.

Policie loni zjistila v Česku 67 obětí obchodování s lidmi

Česko
Ilustrační foto
New York – Rusko dnes vetovalo rezoluci Rady bezpečnosti OSN k 20. výročí srebrenického masakru. Krveprolití z roku 1995 navrhované usnesení odsuzovalo a označovalo za genocidu. Podle ruského velvyslance při OSN Vitalije Čurkina britský návrh rezoluce „není konstruktivní, je konfrontační a politicky motivovaný." Z celkem 15 členů Rady bezpečnosti se čtyři – Čína, Nigérie, Angola a Venezuela – zdržely hlasování a zbylých deset zemí hlasovalo pro, uvedla agentura Reuters.

Rusko vetovalo rezoluci OSN odsuzující masakr ve Srebrenici

Svět
Při výbuchu bomb u mešity a muslimské restaurace ve městě Jos v centrální Nigérii v neděli večer místního času zahynulo nejméně 15 osob.
Jos – Při výbuchu bomb u mešity a muslimské restaurace ve městě Jos v centrální Nigérii v neděli večer místního času zahynulo 44 osob a dalších 67 bylo zraněno a převezeno do nemocnice. Oznámila to agentura AP s odvoláním na prohlášení nigerijské Národní agentury krizového řízení. Za útoky zřejmě stojí islamistická extremistická skupina Boko Haram.

V Nigérii vybuchla bomba před mešitou, zemřelo nejméně 44 lidí

Svět