ŠTÍTEK: Nigérie

Novinářka a fotografka Lenka Klicperová.
/ROZHOVOR/ Fotografka a novinářka Lenka Klicperová z Pardubic navštívila v minulých letech několikrát Afghánistán. Zajímala se mimo jiné o situaci tamních žen. Současný rychlý vývoj situace v Afghánistánu ji překvapil, i když čekala, že k tomu dojde. „Toto je facka Američanům, kterou jim Tálibán velmi rád uštědřil. Američani jsou vyhnáni, to se bohužel jinak říct nedá,“ říká Lenka Klicperová. Jak zdůrazňuje, to, co se v minulých dnech stalo, se podle ní opravdu dalo čekat, a to dávno. Ovšem zároveň podotýká: "Afghánistán nyní bude bezpečný." Více čtěte v exkluzivním rozhovoru pro Deník.
11 fotografií

Novinářka, která zažila Afghánistán: Tálibán Američany prostě vyhnal

Regiony
„Vypadáte, jako byste se chystal do postele,“ pronesl v roce 2003 dobromyslně princ Philip, vévoda z Edinburghu, k prezidentovi Nigérie, který ho přivítal oblečen v národním kroji. Manžel britské královny tím málem způsobil mezinárodní skandál. V londýnském The Eccentric Club koluje celá řada podobných historek o princi, který byl upřímným zastáncem excentricity a dlouholetým patronem tohoto klubu, založeného již roku 1781.  
24 fotografií

Soumrak princů

Komentáře
Humanitární pomoc pro občany Etiopie, kteří prchají před boji
Stovky mrtvých na obou stranách sporu. Letecké nálety, regulérní dělostřelecké kampaně. Počínající humanitární krize. Více informací ale z bohem zapomenutého koutu Afriky není k dispozici. Etiopský premiér a šéf jedné z válčících stran vypnul v rebelujícím regionu Tigraj internet a telefonní signál.

Neklidný Africký roh je opět ve varu. V Etiopii hrozí občanská válka

Svět
Švandovo divadlo na Smíchově v úterý večer uvede hru Na Větrné hůrce.
Přesto, že na dveře zabouchal Nouzový stav, je stále možné vyrazit se pobavit do (byť nepočetné) společnosti. Podívejte se na pár tipů na zajímavé úterní akce.

Tipy na úterý 6. října

Volný čas
Ilustrační foto.
Po odloženém březnovém termínu dvacetiny festivalu dokumentárních filmů Jeden svět Pardubice budou nakonec skromnější. V pozměněné podobě ho organizátoři uvedou v Divadle 29 od 8. do 10. října. Počet filmů s lidskoprávní tematikou zkrátili na polovinu a kvůli epidemické situaci zrušili doprovodný program.

Dvacetiny Jednoho světa v Pardubicích budou ve skromnější podobě

Volný čas
O Vzdělávací dny byl v Holešově zájem.
Vzdělávací dny, které během srpna zorganizovala Asociace školních sportovních klubů ve spolupráci s MŠMT, reagovaly na situaci po karanténě a jejich cílem bylo prostřednictvím pedagogů základních škol a asistentů pedagoga zrealizovat ve 2 dnech vždy 8 hodinový program pro patnáct dětí. Do těchto vzdělávacích dnů se zapojilo také naše SVČ TYMY Holešov jako jedno z mála SVČ. Ve většině případů vzdělávací dny organizovaly školy. Celkem jich po celé ČR bylo cca 180.
11 fotografií

O Vzdělávací dny byl v Holešově zájem. Děti také oprášily znalosti

Čtenář reportér
Mladí animátoři z SVČ TYMY tvořili na RETASU.
Na letním pobytovém táboře SVČ TYMY Holešov na Retasu v Beskydech se kromě jiného konal také tábor s názvem Mladý animátor pod vedením animátorky Aminy Akorede z Nigérie. Tohoto tábora se zúčastnily čtyři velmi šikovné a talentované děti s velkým zájmem o animaci. Většina z nich už měla za sebou první pokusy v animační tvorbě a na tento tábor se přijely zdokonalit.
4 fotografie

Mladí animátoři z SVČ TYMY tvořili na RETASU

Čtenář reportér
Generál František Ridzák hovoří 12. června 2020 v Bamaku poté, co převzal velení výcvikové mise Evropské unie v Mali (EUTM)
Brigádní generál František Ridzák převzal velení výcvikové mise Evropské unie v Mali (EUTM). Česká armáda tak poprvé ve své historii vede mezinárodní vojenskou misi. Ridzák bude stát v jejím čele šest měsíců, funkci velitele mu předal jeho portugalský předchůdce Joao Boga Ribeiro. Slavnostní ceremoniál se konal v hlavním malijském městě Bamaku. O převzetí funkce informovala armáda.

Výcviková mise EU v Mali: Velení převzala česká armáda, poprvé v historii

Svět
V přípravném utkání prohráli fotbalisté Sokola Bohdalice s rezervou MFK Vyškov 4:5.
Zrušené krajské a okresní soutěže si fotbalisté konečně mohou nahradit přátelskými zápasy. V Bohdalicích si domácí a hráči vyškovského béčka zastříleli. V Křižanovicích Slavkov potvrdil, že na podzim vstoupí do nové sezony opět s postupovými ambicemi. V obou soubojích trenéři nesvazovali hráče žádnými taktickými úkoly a v průběhu střídali hráče hokejovým způsobem.
6 fotografií

Na okresních trávnících padly první jarní góly. V Bohdalicích devět

Kraje
Daniel Sigan
Vytipovat na africkém kontinentu nadějného mladého hráče, přivést ho do Evropy, v nižších soutěžích mu vtisknout potřebné návyky a poté mu umožnit rozvoj velké fotbalové kariéry. A pochopitelně jeho talent zpeněžit. Manažer IFM-M Daniel Smejkal rozjel před lety zajímavý projekt se zaměřením na Afriku, jehož nedílnou součástí je i trenér Hlinska a zároveň fotbalový agent DANIEL SIGAN.

Hráčům otevřít cestu do evropského fotbalu

Fortuna divize
Záběry viru Lassa pořízené pomocí elektronového mikroskopu
Psal se leden 1969, když vědci poprvé izolovali neznámý virus, který našli v krvi dvou zemřelých misionářek v nigerijském městě Lassa jižně od Čadského jezera. Virus vyvolával krvácivou horečku, jež zasahovala téměř všechny lidské orgány. V uplynulých desetiletích se nákaza opakovaně vracela. Až do současnosti. Nyní se zkouší vakcína, jež by ji mohla zastavit.
11 fotografií

Boj se smrtící horečkou Lassa trvá už 50 let. Vědci nyní zřejmě našli vakcínu

Zdraví
Ilustrační foto
Už pojedenácté se hrál v Příbrami turnaj o pohár starosty města, který pořádal Spartak Příbram. Na turnaji si zahrál i divizní tým FK Hořovicko, který nakonec obsadil třetí místo. Turnaj se hrál za účasti v tomto roce za účasti mužstev SK Spartak Příbram, FC Rokycany dorost, FK Hořovicko a Tatran Sedlčany.

Hořovicko bralo v Příbrami třetí místo

Fotbal
Ilustrační snímek
Více než polovina Čechů naletěla několikrát takzvaným fake news, tedy falešným zprávám. Větší podíl lidí, kteří opakovaně uvěřili falešným zprávám, je jen v Egyptě, Nigérii nebo Číně. Na fake news Češi naráželi nejčastěji na různých webech nebo sociální síti facebook. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos z loňského října, jehož výsledky poskytla ČTK.  
6 fotografií

Nebezpečné fakenews? Přes polovinu Čechů jim naletělo hned několikrát

Česko
Pamětnice holokaustu Eva Grossmannová (v červeném).
/ROZHOVOR OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU Z IZRAELE/ Když začala druhá světová válka, bylo Evě Grossmannová šest let. Protože byla po otci Židovka, museli ji její příbuzní před nacisty ukrýt, aby neskončila v koncentračním táboře. „Schovali mě u dědečka na zahradě, ale nesměla jsem k plotu,“ řekla novinářům na setkání v Jeruzalémě.
5 fotografií

Pamětnice holocaustu: Skrývala jsem se se zvířaty a spoustou knih

Svět
Cenu fair play dostal fotbalista Hředlí Bethel Amauwah (vlevo). Na slavnostním galavečeru se mohl vyfotit s fotbalovou legendou Antonínem Panenkou.
/ROZHOVOR/ Fotbalista FK Hředle (Rakovnicko) Bethel Amauwah dostal při Galavečeru Grassroots fotbal cenu fair play. V zápase okresního přeboru s týmem Olešné vstřelil těsně před koncem za stavu 3:3 vítězný gól. Jenže si pomohl rukou, čehož si rozhodčí nevšiml a branku uznal. Jenže čtyřiačtyřicetiletý borec se přiznal a branka nakonec neplatila. Jeho tým pak sice vyhrál na penalty a bral dva body, jenže na konci sezony chyběl Hředlím jediný bod k postupu do I. B třídy. „Pro mě to byla samozřejmá reakce jako jindy,“ uvedl ke svému činu Bethel Amauwah.

Amauwah dostal cenu fair play. Chce být vzorem pro své děti

Fotbal
Cenu fair play dostal fotbalista Hředlí Bethel Amauwah (vlevo). Na slavnostním galavečeru se mohl vyfotit s fotbalovou legendou Antonínem Panenkou.
/ROZHOVOR/ Fotbalista FK Hředle (Rakovnicko) Bethel Amauwah dostal při Galavečeru Grassroots fotbal cenu fair play. V zápase okresního přeboru s týmem Olešné vstřelil těsně před koncem za stavu 3:3 vítězný gól. Jenže si pomohl rukou, čehož si rozhodčí nevšiml a branku uznal. Jenže čtyřiačtyřicetiletý borec se přiznal a branka nakonec neplatila. Jeho tým pak sice vyhrál na penalty a bral dva body, jenže na konci sezony chyběl Hředlím jediný bod k postupu do I. B třídy. „Pro mě to byla samozřejmá reakce jako jindy,“ uvedl ke svému činu Bethel Amauwah.

Gólem mohl rozhodnout, Amauwah ale přiznal hru rukou. Získal cenu fair play

Fotbalové perličky