ŠTÍTEK: Nigérie

Jacob Osondu Nwabor, děkan poysdorfského děkanátu
Poysdorf /ROZHOVOR/ - Pochází z Nigérie. Hovoří anglicky, německy, italsky a igbošsky. Děkan Jakob Osondu Nwabor proto ví, jak velkou službu dělá českým a rakouským dětem v mateřské škole v rakouském Drasenhofenu společná výuka češtiny a němčiny. „Člověk, který ovládá jazyk jiné země, než ze které pochází, snáze pochopí mentalitu lidí, kteří v ní žijí,“ myslí si děkan Jakob.

Jazyky mezi námi budují mosty, říká poysdorfský děkan Jakob Osondu Nwabor

Břeclavsko
V holešovském SVČ TYMY se konalo Vánoční pohlazení roku 2019.
Tak jako každoročně i letos děti z kroužků TYMY připravily pro svoje rodiče, prarodiče i kamarády sérii vystoupení, které jsme nazvali Vánoční pohlazení. Ve čtvrtečním podvečeru 12. prosince vystoupily kroužky taneční, hudební, sportovní, ale i vědecké či výtvarné. Ve více než dvaceti ukázkách mohli diváci vidět, co se malí návštěvníci zájmových útvarů od září stačili naučit. Mezi účinkujícími se představili i naši zahraniční dobrovolníci EDS Zuela z Itálie, Fernando ze Španělska a Amina z Nigérie.
2 fotografie

Vánoční pohlazení od dětí z TYMY

Čtenář reportér
Ilustrační foto.
Jihlava – Již počtvrté bude v rámci dokumentární Ji.hlavy prezentován program filmů a interaktivních děl ve virtuální realitě (VR). Přináší však stále lepší zážitky, a je jich hodně. „V takto rozsáhlé podobě, kdy máme celou zónu věnovanou tomuto typu děl, je to potřetí,“ upřesnila dramaturgyně VR Andrea Slováková.  

Ji.hlava zve zájemce do virtuálního světa

Volný čas
Výbuch cisterny s naftou - Ilustrační foto
Nejméně 60 lidí zemřelo, když v Tanzanii explodovala cisterna s palivem, dalších 70 lidí bylo zraněno. Ve státní televizi to řekl mluvčí vlády Hassan Abbasi. Je to jedno z největších neštěstí tohoto druhu v zemi, uvedla agentura AP. Stalo se asi 200 kilometrů západně od hlavního města Dáresalámu. Mnoho z těch, kteří zahynuli, se snažilo z havarované cisterny odčerpat benzin.

Exploze cisterny v Tanzanii zabila nejméně 60 lidí. Na vině byla zřejmě cigareta

Svět
Hořická zemědělská škola vybudovala nový statek.
/POZVÁNKY/ Studenti Zemědělské akademie a sociálního oboru gymnázia připravili na středu pohádkový dětský den, který se koná na školním statku a u sportovní haly v Šalounově ulici. Po celé dopoledne se tu budou bavit děti při soutěžích, hrách a muzice.

Dětský den se koná na školním statku

Jičínsko
Giannis Antetokounmpo
Ani vládci posledních let z Golden State, ani tradičně silné Toronto či Houston v čele s fenomenálním střelcem Jamesem Hardenem. Kdepak. Nejlepším týmem základní části NBA se stalo Milwaukee. Hlavní důvod? Fantastické výkony Řeka s nigerijskými kořeny Giannise Antetokounmpa.

Bucks jsou na vrcholu NBA. Zásluhou řeckého monstra

Ostatní sporty
Juniorka Dynama na jaře vální, tři body přivezla i z Příbrami. Na snímku autor vyrovnávací branky Dynama Jakub Matoušek uniká exbudějovickému Milanu Nitrianskému.
České Budějovice – Juniorka Dynama, která po nevydařeném podzimu v juniorské lize na jaře šla herně i výsledkově hodně nahoru, zahájila i nadstavbu soutěže úspěšně, když zvítězila v Příbrami 2:1.

Juniorka Dynama na jaře válí, ztráta dorostu

Fotbal
Chrudimští výsadkáři střeží základnu v Mali
Chrudim, Mali – Příslušníci chrudimského 43. výsadkového praporu působí druhým měsícem v zahraniční výcvikové operaci EUTM v africké republice Mali. První česká jednotka ochrany a podpory o síle roty je zařazena do struktury španělského praporu ochrany „Force Protection“ na výcvikové základně Koulikoro Training Center (KTC).
7 fotografií

Chrudimští výsadkáři střeží základnu v Mali

Z okolí
Noční převoz parní turbíny z areálu plzeňské Škody
Plzeň – Váží 450 tun a z Plzně vyrazila v noci na neděli na speciálním návěsu. Řeč je o jednotělesové parní turbíně OKPAI o výkonu 150 MW, která areál Škody opustila již smontovaná, což je naprosto unikátní záležitost.
5 fotografií

Obří turbína míří do Nigérie

Plzeňsko