ŠTÍTEK: Nigérie

Než se rozhoří jeho mistrovské dílo...
Pasov – O Velké noci na neděli se v kostele sv. Petra a Pavla ve Waldkirchenu, v dómu Bavorského lesa, jak mu říkají, opět rozhoří „mistrovská" svíčka, které Franz Ilg (81) tvoří už 39 let. Na každé pracuje i pět týdnů, píše PNP.

Na velikonoční svíčce pracuje soused pět týdnů

Z okolí
Ilustrační foto
Nigérie bojuje s epidemií zánětu mozkových blan a nemá dostatek finančních prostředků na zajištění rozsáhlé vakcinace. S odkazem na nigerijské úřady o tom dnes informoval zpravodajský web BBC. Nová epidemie si v zemi od prosince vyžádala 328 obětí, během epidemie v roce 2009 přišlo o život 196 osob.

Meningitida v Nigérii má už přes 300 obětí, vakcíny je nedostatek

Svět
Samička kvakoše nočního s označením K57 se vrátila na své hnízdiště v pražské zoo.
Praha - První ze čtyř kvakošů nočních, které loni odborníci v Zoo Praha vybavili „batůžky" se satelitními vysílači umožňujícími mapovat jejich migraci, se již vrátil ze západní Afriky na hnízdiště. V sobotu byl pozorován (a také vyfotografován) ornitology Lubomírem Peškem a Karlem Pithartem.

Africká cesta kvakoše z Prahy budí obdiv

Praha
Lenka Klicperová
Novinářka a fotografka. Pochází z Pardubic. Začínala jako zpravodajka, od roku 2002 pracuje v časopise Lidé a Země, který patří mezi nejstarší dosud vydávaná periodika v ČR a zaměřuje se na reportáže z cizích zemí. Od roku 2004 zastává funkci šéfredaktorky.

Lenka Klicperová, novinářka

Pardubický kraj
banány
Abidžan (Pobřeží slonoviny) - Země chce v příštích dvou letech téměř zdvojnásobit produkci banánů za pomoci příchodu dvou velkých producentů a iniciativ na podporu místních farmářů a regionálního obchodu. Pobřeží slonoviny je předním světovým producentem kakaa a jedním z největších pěstitelů banánů v Africe.

Pobřeží slonoviny: banánů není nikdy dost

Ekonomika
Ilustrační foto
Německá Spolková zpravodajská služba (BND) sleduje od roku 1999 zahraniční novináře mimo jiné v Afghánistánu, Pákistánu a v Nigérii. Napsal to dnes magazín Spiegel s odvoláním na blíže neurčené dokumenty. BND se k těmto informacím odmítla vyjádřit.

Spolková zpravodajská služba sleduje zahraniční novináře

Svět
Ilustrační foto.
Praha - Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zablokovali pražské nemovitosti třiačtyřicetiletého byznysmena z Nigeru Himy Aboubakara, kterého v Nigérii vyšetřují kvůli předraženým nákupům zbraní pro armádu. Plombu na tři byty, které si podnikatel loni koupil v Praze Libni za zhruba 50 milionů korun, dali na žádost Nugérie kvůli podezření, že byly zaplaceny penězi pocházejícími z korupce. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy.

Policie zablokovala majetek afrického obchodníka v Praze

Zločiny a soudy
Ilustrační fotografie.
Amsterodam (Nizozemí) - Čistý zisk nizozemské pivovarské společnosti Heineken za loňský rok vzrostl o 8,5 procenta na 2,10 miliardy eur (56,7 miliardy Kč). Prodej piva rostl zejména v Asii, druhý největší světový výrobce piva si však vedl dobře i na velkých evropských trzích.

Heineken se pije. V Evropě i Asii

Ekonomika
Unesené dívky na videu Boko Haram v roce 2014
Islamistická teroristická skupina Boko Haram unesla v posledních letech na severovýchodě Nigérie několik tisíc žen a dívek. Napsal to dnes zpravodajský web BBC s odkazem na místní neziskovou organizaci, která se věnuje zachráněným obětem této skupiny. Některé dívky, které skončí u Boko Haram, jsou podle BBC oběťmi únosu, zatímco jiné teroristům přivedli jejich vlastní rodiče.

Hnutí Boko Haram v posledních letech uneslo tisíce žen a dívek

Svět
Ilustrační foto
Londýn (Velká Británie) - Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v lednu dodržovali dohodu o snížení produkce z více než 90 procent. Bez zahrnutí Nigérie a Libye, jež mají z dohody výjimku, se produkce OPEC dostala těsně pod 29,9 milionu barelů denně. Z říjnové úrovně, ke které se dohoda vztahuje, se tak produkce snížila asi o 1,1 milionu barelů denně.

Členové OPEC dohodu o snížení produkce ropy dodržují

Ekonomika
Ve věku 93 let zemřel v Nigérii bývalý muslimský duchovní, který se zhruba stokrát oženil. Oznámil to list The Independent s odvoláním na nigerijská média. Mohammed Bello Abubakar proslul v Nigérii vlastní interpretací Koránu, podle níž se prý muž může oženit s tolika ženami, o kolik se dokáže postarat.

Nigerijský muslimský duchovní se prý stokrát oženil

Svět
těžba ropy
Londýn/Dubaj (Velká Británie/Spojené arabské emiráty) - Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) tento měsíc klesla o více než jeden milion barelů denně. Zpráva ukazuje, že dohodu o snížení těžby schválenou koncem loňského roku nyní kartel dodržuje zhruba z 82 procent.

Jak slíbil, tak učinil. OPEC omezil těžbu ropy

Ekonomika
Ilustrační foto
Abuja - Nigerijská armáda minulý týden omylem zabila 236 uprchlíků a humanitárních pracovníků, nikoliv 90, jak se původně předpokládalo. Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC s odkazem na oficiální odhady záchranných služeb.

Nigerijská armáda omylem zabila 236 uprchlíků

Svět
Ozbrojenci z islamistického hnutí Boko Haram. Ilustrační foto.
Nejméně 46 vážně zraněných osob je stále v uprchlickém táboře, který v úterý omylem bombardovala nigerijská armáda. Podle OSN je incident velmi vážný a musí se důkladně vyšetřit. Nigerijská armáda uvedla, že tábor na severovýchodě země zasáhla omylem, jejím cílem bylo udeřit na pozice islamistické teroristické skupiny Boko Haram. Bombardování si vyžádalo životy 70 uprchlíků a nejméně šesti humanitárních pracovníků.

Po bombardování uprchlického tábora v Nigérii zůstává zraněno 46 lidí

Svět
Ilustrační foto.
Maiduguri (Nigérie) - Nigerijská armáda dnes omylem místo pozic radikálních islamistů z hnutí Boko Haram bombardovala uprchlický tábor. Při útoku zahynulo více než 100 uprchlíků, zraněni byli i humanitární pracovníci. S odvoláním na nigerijské úřady o tom informovala agentura AP, podle níž jde patrně o první případ, kdy armáda přiznala takovou chybu.

Nigerijská armáda omylem místo islamistů zabila 100 uprchlíků

Svět
UNIKLA ZE SPÁRŮ. Nigerijští vojáci našli jednu ze studentek, které v roce 2014 unesli teroristé ze skupiny Boko Haram; mladá žena má šestiměsíční dítě. Na snímku v nigerijském prezidentském paláci je školačka Amina Ali, které se jako první podařilo utéci.
Druhý nejbohatší Afroameričan podporuje dívky z Nigérie, které byly uneseny teroristy z Boko Haram a podařilo se jim uprchnout, nebo byly propuštěny. Platí jim školné na prestižní univerzitě v Nigérii.

Miliardář pomáhá dívkám uneseným Boko Haram

Svět
Ilustrační foto.
Londýn (Velká Británie) - Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v prosinci snížila o 200 000 barelů na 34,18 milionu barelů denně. Zaznamenala tak první pokles od května a sestoupila z rekordních 34,38 milionu barelů denně, kde byla v listopadu. K poklesu přispěly útoky na ropnou infrastrukturu v Nigérii a snižování exportu ropy ze Saúdské Arábie.
8 fotografií

OPEC v závěru roku omezil těžbu ropy

Ekonomika
Ozbrojenci z islamistického hnutí Boko Haram. Ilustrační foto.
Abuja - Domobrana na severovýchodě Nigérie tvrdí, že zabránila sebevražednému teroristickému útoku. Kmenoví bojovníci ve středu zastřelili tři příslušnice islamistické skupiny Boko Haram, které u sebe měly výbušniny.

V Nigérii zmařili sebevražedný útok Boko Haram

Svět
Ilustrační foto.
Lagos (Nigérie) - Nigerijská policie zabránila bombovému útoku na rušný most ve městě Lagos, které je v Nigérii finančním centrem. Policie našla výbušniny, které zneškodnila, a zatkla jednoho muže. Jde podle ní o vůdce vzbouřenců, kteří v Nigérii provádějí útoky na ropnou infrastrukturu, aby prosadili změnu v rozdělování výnosů z prodeje ropy. Informovala o tom dnes agentura AP.

Nigerijská policie zmařila bombový útok v Lagosu

Svět
Ilustrační foto
Abuja - Nigerijské úřady zabránily dívkám, které více než dva roky věznila islamistická organizace Boko Haram, aby strávily Vánoce doma se svými rodinami a příbuznými. Dívky chtěl totiž rodičům předat místní politik, který na místo dorazil až po Vánocích. Informovala o tom dnes agentura AP.

Úřady zabránily dívkám propuštěných Boko Haram vidět rodiče

Svět
Papež František
Vatikán - Papež František dnes v tradičním poselství Městu a světu popřál ve Vatikánu pokoj a mír lidem v konfliktních oblastech v Sýrii, v Izraeli a Palestině, v Iráku, Jemenu, Libyi, Nigérii, Jižním Súdánu a dalších zemích. Pokoj přeje rovněž lidem zasaženým teroristickými útoky i migrantům.

Papež popřál mír lidem v Sýrii a dalších konfliktních oblastech

Svět
Ilustrační foto
Řím - Itálie předpokládá, že se letos na její území dostane rekordní počet migrantů. Pokud se udrží nynější trend, dorazí na Sicílii do konce letošního roku celkem 192.000 běženců, domnívá se italské ministerstvo vnitra. Výrazně tak bude překonán dosud nejvyšší počet 170.000 uprchlíků z roku 2014, informovala agentura APA.

Itálie počítá za letošek s rekordním počtem 192.000 migrantů

Svět
Přes 60 lidí zahynulo při neštěstí v jižní Nigérii, kde se na věřící zřítila střecha nedostavěného kostela.
Abuja - Nejméně 160 lidí zahynulo při sobotním neštěstí na jihu Nigérie, když se na věřící zřítila střecha ještě nedostavěného kostela. S odvoláním na ředitele místní nemocnice to dnes uvedla agentura AP. Informace médií o počtu mrtvých se ale výrazně rozcházejí, všeobecně se však předpokládá, že bilance obětí není konečná a ještě se zvýší.

Pád střechy kostela v Nigérii si vyžádal nejméně 160 obětí

Svět
Ilustrační foto
Madagali (Nigérie) - Na 45 stoupl počet obětí sebevražedného bombového útoků ve městě Madagali na severovýchodě Nigérie. Další více než tři desítky osob byly zraněny. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na nejnovější informace záchranných služeb. Úřady viní z masakru islamisty z organizace Boko Haram.

Patrně islamistky z Boko Haram zabily v Nigérii 45 osob

Svět
Ilustrační foto
Ženeva - Do Evropy se letos zatím dostalo 372.128 migrantů, z toho 348.664 po moři a zbytek po souši. Celkem 4690 běženců při této cestě zahynulo nebo je pohřešováno. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), která se letos v září stala přidruženou organizací OSN.

Do Evropy se letos zatím dostalo 372.128 migrantů

Svět
Ilustrační foto
Lagos - Nigerijští vojáci našli jednu z více než 200 školaček, které už dva a půl roku drží v zajetí islamistická organizace Boko Haram. Sdělil to dnes mluvčí nigerijské armády. Jde o první případ, kdy byla jedna z těchto dívek objevena vojáky, uvedla agentura Reuters.

V Nigérii se našla jedna z dívek unesených Boko Haram

Svět
Fotbal - ilustrační snímek
Alžír - Bývalý trenér belgické reprezentace Georges Leekens povede fotbalisty Alžírska. Angažmá získal jen dva dny poté, co byl odvolán z lavičky Lokerenu. Sedmašedesátiletý kouč působil u alžírské reprezentace už v roce 2003, kdy po šesti měsících z rodinných důvodů funkci složil.

Alžírsko má dovést na MS někdejší kouč Belgie Leekens

Fotbal
Hrajeme si s Chrudimkou - pukec
Chrudim – Audioučebna Základní školy Dr. J. Malíka v Chrudimi se proměnila v hernu bez hazardu nazvanou Hrajeme si s Chrudimkou. Už do tří je místnost slušně zaplněna zhruba dvacítkou dětí, mezi kterými sedí i několik dospělých.
7 fotografií

Když se hrál Pukec, všichni fandili

Chrudimsko