ŠTÍTEK: Norsko

Jiří Truhlář pracuje jako trenér brankářů v hokejovém klubu Vålerenga Ishockey a také pro norskou reprezentaci.
Už pět let litvínovský trenér Jiří Truhlář cepuje hokejové brankáře v norském klubu Vålerenga Ishockey. Sedmadvacetiletý Litvínovan dostal před lety nabídku jít trénovat do Norska. Neváhal. První dva roky pracoval jako trenér brankářů, pak dostal na starost jako hlavní kouč mládežnický výběr klubu U14, a protože jeho práce byla vidět, tak se propracoval až do norské reprezentace U16, kde bude pokračovat jako trenér gólmanů další dvě sezony. Navíc v poslední sezoně pracoval v klubu jako asistent trenéra U18, když s týmem vyhrál základní část a zároveň i titul. Zkrátka žije si svůj norský sen!
5 fotografií

Litvínovan Truhlář prorazil v norském hokeji. Vychovává novou generaci brankářů

Hokej
Bulharský režisér Stephan Komandarev převzal na závěrečném ceremoniálu Křišťálový glóbus za film Blažiny lekce. V pozadí je americká herečka Robin Wrightová, která převzala Cenu prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.
Velkou cenu v hlavní soutěži karlovarského filmového festivalu v sobotu večer dostal bulharsko-německý film Blažiny lekce režiséra Stephana Komandareva. Za sociální drama zaměřené na zranitelnou generaci seniorů převzal režisér Křišťálový glóbus z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky. Velká cena hlavní soutěže je spojena s odměnou 25 tisíc dolarů (asi 600 tisíc korun) a patří rovným dílem režisérovi a producentovi filmu.
8 fotografií

Film Blažiny lekce získal Křišťálový glóbus. Toto jsou všichni ocenění z Varů

Film a televize
Žena porodí dítě, ale prakticky okamžitě ho odevzdá jeho biologickým rodičům. Tak ve zkratce vypadá náhradní mateřství.
Porodí dítě, ale hned vzápětí ho předají jeho biologickým rodičům. Tak ve zkratce vypadá takzvané náhradní mateřství. V Česku je tento institut v „pološedé zóně“, to by se však mělo zanedlouho změnit. Vláda sice nedávno zamítla návrh dvou poslankyň hnutí ANO na výslovný zákaz náhradního mateřství, nicméně pověřila ministerstvo spravedlnosti, aby ve spolupráci s resortem zdravotnictví začalo připravovat zákon upravující náhradní mateřství.
9 fotografií

Vláda chce zpřísnit náhradní mateřství. Policie varuje před obchodováním s lidmi

Česko
Házenkářský trenér Dušan Poloz v době svého angažmá v Mostě. Snímek je z října 2013.
Jedna z nejvýraznějších postav, která kdy držela ochranná křídla nad lavičkou Černých Andělů. Zkušený trenér, srdcař i vizionář. Všechna tato slova sedí na Dušana Poloze, který v Mostě strávil nemálo příjemných let. Za tu dobu prošla házená mnoha změnami, ale některé aspekty v ní přetrvaly až dodnes… Nicméně bude to přesně deset let, co Dušan Poloz dovedl Černé anděly ke zlatu v evropském Challenge Cupu. 

Trenér Poloz vzpomíná: Challenge Cup v Mostě? Dodnes nad tím musím přemýšlet

Házená
Kateřina Kašparová.
/FOTOGALERIE/ Doba se mění a s ní přicházejí stále nové vymoženosti, které byly před lety nepředstavitelné. Promítají se moderní metody a přístupy, které se aplikují v různých oborech kolem nás, i do školství? Až na výjimky to zatím úplně neplatí. „I to je jedním z důvodů, proč roste počet soukromých škol a rodiče přistupují k individuální výuce svých dětí,“ říká učitelka matematiky Kateřina Kašparová, která působí v Národním pedagogickém institutu ČR.
11 fotografií

Kateřina Kašparová: Učitel se musí sám rád učit a neodmítat moderní technologie

Rakovnicko
Fenka Odetta a Daník při společné hře na zahradě.
Dítě a pes nebo někdy spíše dítě nebo pes? I přes to, že jsme jako Češi národem pejskařů, je tohle téma stále jedním z těch, které často naši společnost rozděluje na dva nesmiřitelné tábory, na sociálních sítích rozpoutává velmi vášnivé diskuze a bohužel se ještě stále setkáváme s inzeráty, kde z důvodu, že do rodiny přijde dítě, jde pes pryč…

Počítejte s rovnicí pes + miminko = Dvakrát více radosti a třikrát více práce

Rady, tipy
Výstavní sestava.
Vousatí a kníratí coby námořníci, mušketýři nebo císařsky kreativní měli o víkendu v Burghausenu své mistrovství světa. Soutěž uspořádal Ostbayerischen Bart & Schnauzerclub z Altöttingu. Zazávodily si i ženy - s kníry nebo plnovousy z pravých nebo umělých vlasů.

Od sousedů: Vousáči se poměřovali

Z okolí
Zlata Adamovská převzala na konci letošního Zlín Film Festivalu Zlatý střevíček.
Letošní 63. ročník Zlín Film Festivalu je u konce. Přehlídka filmů pro děti a mládež od 1. do 7. června představila celkem 132 soutěžních snímků. Zlatý střevíček převzal Pavel Nový a na konci festivalu Zlata Adamovská. Odborné i dětské poroty také vynesly svůj verdikt – jako nejlepší vybraly a Zlatými střevíčky ocenily filmy To je hustý, kámo, Svět podle Georgie, Delegace a Krab.
29 fotografií

Zlínský festival rozdal ceny vítězům, Zlatý střevíček převzala i Zlata Adamovská

Volný čas
Zlata Adamovská převzala na konci letošního Zlín Film Festivalu Zlatý střevíček.
Letošní 63. ročník Zlín Film Festivalu je u konce. Přehlídka filmů pro děti a mládež od 1. do 7. června představila celkem 132 soutěžních snímků. Zlatý střevíček převzal Pavel Nový a na konci festivalu Zlata Adamovská. Odborné i dětské poroty také vynesly svůj verdikt – jako nejlepší vybraly a Zlatými střevíčky ocenily filmy To je hustý, kámo, Svět podle Georgie, Delegace a Krab.
29 fotografií

Zlínský festival rozdal ceny vítězům. Zlatý střevíček převzala i Zlata Adamovská

Film a televize
Dominik Plhal skončil druhý
O prvním červnovém víkendu přivítal rekonstruovaný pražský bazén na Šutce první plavecké závody velké prestiže Czech Open 2023 - 3. kolo Českého poháru. Ty byly i kvalifikací na Mistrovství světa 2023 a Letní olympijské hry 2024. Přijeli nejen čeští, ale také zahraniční plavci z Nizozemska, Libanonu, Slovenska, Rakouska, Filipín, Německa, Francie, Řecka, Ázerbajdžánu, Polska, Itálie, Norska a Litvy.

Berounští plavci bodovali v Českém poháru v Praze

Ostatní sporty
Vrhač nožů Adam Čeladín poskytl Deníku rozhovor a předvedl ukázku vrhání nožů, 19. května 2023, Vrbno pod Pradědem.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Netradiční koníček, který se stal živobytím. Pro rodáka z Ostravy Adama Čeladína bylo vrhání nožů zpočátku nezajímavé. Pak začal trénovat a nyní je pětinásobný mistr světa i úspěšný youtuber s 430 tisíci sledujícími. Učí speciální techniky i kaskadéry. „Začátečníkům stačí třeba nůžky nebo hřebíky,“ zmínil během návštěvy Deníku Adam Čeladín.
25 fotografií

Házet se dá vším, co má hrot. Ostravský rodák je internetovou hvězdou

Ostravsko
MS v hokeji: Česko - Kanada
Čeští hokejisté se na domácím mistrovství světa v příštím roce utkají v Praze v základní skupině B s Kanadou, Finskem, Švýcarskem, Dánskem, Norskem, Rakouskem a Velkou Británií. Oproti původnímu plánu si tak na základě přání organizátorů vyměnily pozice Kanada a USA. Ve skupině A v Ostravě se společně s Američany představí Švédsko, Německo, Slovensko, Lotyšsko, Francie, Kazachstán a Polsko. Informovali o tom pořadatelé.
5 fotografií

Kanada i Finsko. Češi se ve skupině na domácím MS utkají s posledními šampiony

MS v hokeji 2023
Termální prameny v městečku Saturnia mají prokazatelně léčivé účinky díky velkému množství minerálů, jako je vápník, hořčík, síra, jód a brom.
Jasný tip na návštěvu během dovolené v Itálii. Zajímavé venkovní lázně Cascata di Mulino v italském Toskánsku mají tu výhodu, že jsou zcela zdarma, a to po celý rok včetně noci. Voda o teplotě 37 stupňů Celsia zde stéká po kamenných kaskádách, do nichž vyhloubila i poměrně mělké přírodní bazénky. Proto jsou termální lázně Cascata di Mulino určitě vhodné i pro neplavce. 
5 fotografií

Toskánsko láká na venkovní lázně zdarma. Překvapí vás, co v nich leze do plavek

Do světa
Patrik Kincl porazil v odevetě Karlose Vémolu na body.
V průběhu své bohaté kariéry v kleci už zažil ledacos. Taková vlna všemožných emocí, které vzbudila dlouho očekávaná odveta s nenáviděným Karlosem Vémolou, ovšem zaskočila i takhle ostříleného bojovníka. Pět let toužil šampion střední váhy organizace OKTAGON MMA Patrik Kincl po velké pomstě. A minulý týden v O2 areně se konečně dočkal. „Oslava vítězství? Místo bujarých večírků jsem si dopřál šálek výjimečné kávy za dva a půl tisíce,“ prozradil třiatřicetiletý rodák z Hradce Králové v exkluzivním rozhovoru pro Deník.
5 fotografií

Na telefon od Karlose nečekám, směje se šampion Kincl. Mrzí ho chování Novotného

Ostatní sporty
Vůz Volha GAZ 21 první série.
Tomuto autu se říká Carevna. Snad pro jeho honosnost nebo i proto, že když ve své době Volha představovala špičkovou socialistickou automobilovou produkci, obyčejný občan na ni nedosáhl. Za přezdívkou od motoristů pro vůz Volha GAZ 21 je možná i jakýsi tichý protest, právě pro jeho nedostupnost. Jaké je to řídit Volhu, si před časem vyzkoušel i Kryštof Hádek alias Standa Pekárek v úspěšné televizní minisérii. Vlastníkem jednoho speciálně upraveného modelu byl Leonid Brežněv, zbrusu novou Volhu dostal také první kosmonaut Jurij Gagarin.
9 fotografií

Volha GAZ 21 je žádaným veteránem. V minulosti Carevnu řídil i Jurij Gagarin

Věda a technika
Dominik Kubalík
Pozor, pálí Rudé křídlo z Detroitu! Otevírací brankou v dvojnásobné početní výhodě zajistil kanonýr ve službách národního týmu Dominik Kubalík čtvrté vítězství českých hokejistů na mistrovství světa v Rize, tentokrát nad výběrem Norska 2:0. Sedmadvacetiletý rodák z Plzně tak potvrdil svou skvělou střeleckou formu na turnaji, když se sedmi vstřelenými branky v rámci jednoho světového šampionátu vyrovnal rekord samostatné české reprezentace - napodobil počiny Martina Procházky, Vladimíra Vůjtka (oba 1997), Michaela Frolíka (2019) a Davida Pastrňáka (2022). 
5 fotografií

Gólový rekord? Teď to neřeším, i když se to hezky poslouchá, smál se Kubalík

MS v hokeji 2023
Trenér Kari Jalonen
Čeští hokejisté lehce proklouzli do čtvrtfinále mistrovství světa. Obhájci bronzu mají turnaj i přes všechny lapálie dobře rozehraný, Robert Kysela ale nevěří, že by národní tým letos zopakoval medailový úspěch. Podle světového šampiona z roku 1996 reprezentaci zásadně oslabila ztráta Filipa Chytila a Lukáše Sedláka, což se na konečném výsledku projeví.
5 fotografií

Pronásleduje nás smůla, nevěří Kysela v medaili. Jeho soused Orct dostal radu

MS v hokeji 2023
MS 2023 hokej: Česko - Norsko
Svěřenci trenéra Kariho Jalonena porazili ve svém pátém vystoupení na světovém šampionátu v Rize výběr Norska 2:0 a definitivně si tak zajistili postup do čtvrtfinále letošního turnaje. V brance národního týmu zazářil bezchybným výkonem Karel Vejmelka, který pochytal všech 27 střeleckých pokusů Skandinávců. Čtvrté vítězství českých hokejistů ve skupině B pak vystřelili útočníci Dominik Kubalík s Jakubem Flekem.
5 fotografií

Jistý Vejmelka i postup do čtvrtfinále. Čeští hokejisté slaví výhru nad Norskem

MS v hokeji 2023