ŠTÍTEK: nouzový stav

Uprchlíci. Ilustrační snímek
Lotyšská vláda se rozhodla vyhlásit od středy 11. srpna do 10. listopadu nouzový stav ve třech krajích a městě Daugavpils ležících poblíž hranice s Běloruskem, odkud do země proudí migranti. "Pohraničníkům bylo dovoleno použít fyzickou sílu a speciální prostředky, aby okamžitě do Běloruska vraceli lidi nezákonně překračující státní hranici," napsal server Delfi.lv.
6 fotografií

Lotyšsko vyhlásilo nouzový stav. Vedou proti nám hybridní válku, obvinilo Minsk

Státy EU
Ústavní Soud v Brně
Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti pachatele krádeže v době nouzového stavu. Dostal nepodmíněný trest 28 měsíců vězení ještě před tím, než praxi ukládání trestů usměrnil a zmírnil velký senát Nejvyššího soudu (NS), podle kterého se přísnější trest ukládá jen v případě souvislosti krádeže s pandemickou hrozbou. Mužovým případem se však NS zabýval ještě v době, kdy justice ukládala přísnější tresty prakticky za každou krádež v nouzovém stavu. Nyní musí NS rozhodovat znovu o mužově dovolání.
5 fotografií

Za krádež žiletek 28 měsíců vězení. Ústavní soud se pachatele zastal

Krimi
V SVČ TYMY byly předány ceny Talentík 2021.
SVČ TYMY pořádalo letos už 15. ročník akce pod názvem Talentík 2021. Akce se konala ve čtvrtek 17. 6. 2021. Na základě nominací učitelů a vedení 1. + 2. + 3. ZŠ a SVČ TYMY bylo navrženo celkem 19 děvčat a chlapců z různých oborů činností. Na slavnosti byly dětem předány pamětní listy, placka a věcné dárky od města Holešova. Všechny přítomné přišla také pozdravit patronka této akce - paní Alena Grygerová, bývalá ředitelka 3. ZŠ Holešov.
4 fotografie

V SVČ TYMY byly předány ceny Talentík 2021

Čtenář reportér
Ilustrační foto
Krajské město vyplatí odměny 44 pedagogům, kteří pomáhali vyučovat a zajišťovat provoz škol během období nouzového stavu. O výši odměn v úterý rozhodli radní města na svém zasedání, celkem bude mezi pedagogy rozděleno více než 150 tisíc korun.

Město odmění učitele, kteří pomáhali o nouzovém stavu

Hradecko
Kontroly řidičů na Přerovsku
O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav. Opatření proti šíření koronaviru se nově budou řídit pandemickým zákonem. Změna s sebou přináší konec zákazu cestování mezi okresy nebo nočního vycházení. Zároveň se do škol vrací žáci prvního stupně a do školek předškoláci. Řada opatření ale zůstává i nadále kvůli stále vážné epidemické situaci platná.
66 fotografií

Konec nouzového stavu: Hranice okresů se otevřou, zoo přivítají návštěvníky

Česko
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) navrhne v pondělí vládě, aby se venku a uvnitř mohli nadále setkávat jen dva lidé. Uvedla to Česká televize. Od začátku nového týdne, kdy už v zemi nebude platit nouzový stav, mělo být původně podle rozhodnutí bývalého ministra Jana Blatného (za ANO) povoleno setkávání až 20 lidí pod širým nebem a deseti uvnitř budov. Dnešní mimořádné opatření je účinné od pondělí, navazuje tak na opatření k nouzovému stavu, upřesnil na dotaz ČTK Arenberger. 
29 fotografií

Ministr zdravotnictví Arenberger: Vládě navrhnu omezení setkávání lidí

Česko
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD)
Koncem dubna by mohly znovu začít otevírat provozovny služeb, obchody nebo zahrádky restaurací, které jsou nyní zavřené kvůli protiepidemickým opatřením vlády. V dnešním rozhovoru pro deník Mladá fronta Dnes (MfD) to řekl vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Harmonogram rozvolňování má ale podle něj ještě určit ministerstvo zdravotnictví.
51 fotografií

Hamáček o rozvolňování: Na konci dubna by se mohly otevřít obchody či zahrádky

Česko
Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Všechny nynější protikoronavirové restrikce by měly podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) platit až do konce nouzového stavu. Ministr to uvedl v Otázkách Václava Moravce s tím, že jejich dodržování by mělo být kontrolováno. Zaměstnanci by také měli být na covid testováni jednou za pět dnů místo nynějších sedmi. V pondělí o tom podle Blatného rozhodne vláda.   
51 fotografií

Žádné uvolnění. Všechna opatření by měla být do konce stavu nouze, uvedl Blatný

Česko
Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)
Premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že Sněmovna podpoří žádost menšinové vlády ANO a ČSSD prodloužení nouzového stavu alespoň do Velikonoc. Novinářům ve Strakově akademii premiér řekl, že důležité jsou počty hospitalizovaných a pacientů na jednotkách intenzivní péče. Komunisté se už vyjádřili, že prodloužení nouzového stavu pravděpodobně podpoří. Mají však nějaké podmínky. Nepovažují například za potřebné omezení cestování mezi okresy v rámci jednoho kraje, je to podle nich také zatěžující pro policii a armádu, která by se jinak mohla využít například ve zdravotnictví či v sociálních zařízeních.
29 fotografií

Prodloužení nouzového stavu do Velikonoc? Babiš doufá. Komunisté mají podmínku

Česko
V týdnu po Velikonocích bude spuštěna registrace k očkování další věkové skupiny, tj. 60 a více let.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na tiskové konferenci zhodnotil dosavadní průběh pandemie v Česku. Zmínil, že v týdnu po Velikonocích bude spuštěna registrace k očkování další věkové skupiny, tj. 60 a více let. Podle něj však dochází ke zklidnění epidemické situace, počty nakažených klesají. „Čísla jsou však stále nesmírně vysoká a musíme vytrvat," řekl Blatný. Termín návratu žáků do škol je zatím stanoven na druhou polovinu dubna. 
47 fotografií

Stát spustí další vlnu očkování. Blatný: Návrat žáků do škol je v plánu v dubnu

Česko
Premiér Andrej Babiš (ANO)
Česko by v opatřeních proti šíření koronaviru mělo podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pokračovat minimálně do Velikonoc, aby se ulevilo nemocnicím a nepřišla další vlna. ČTK v komentáři k dnešnímu jednání s lídry sněmovní opozice premiér dál napsal, že ho ho přístup opozice mrzí. Předsedové opozičních stran po schůzce vládu kritizovali za nekoncepční přístup a absenci plánu rozvolnění. Pokud vše půjde jako dosud, vláda během Velikonoc navrhne první změny, které zmírní opatření proti koronaviru, uvedl k dnešnímu jednání s opozicí ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).  
29 fotografií

Babiš chce opatření nejméně do Velikonoc, kritický postoj opozice nechápe

Česko
Nejen mezi právníky, ale i v obecných (nejen odborných) mediích se často řešila otázka – zda v nouzovém stavu mají být přísněji posuzovány veškeré trestné činy, nebo pouze ty, které mají vazbu právě na pandemický nouzový stav. Připomeňme například medializované krádeže vibrátorů nebo housek z minulého roku. Mají být tedy přísněji trestány všechny trestné činy, či jen ty „pandemické“?

Petr Kolman: Jak posuzovat trestné činy při nouzovém stavu?

Komentáře
Respirátory v centru Prahy ve čtvrtek 25. února 2021.
Protikoronavirová opatření podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) zafungovala. Mírnější pokles počtu nakažených byl dán i plošným antigenním testováním ve firmách, řekl dnes v pořadu Partie Terezie Tománková v televizi Prima. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) považuje za problém, že občané ztratili důvěru v opatření, což také ovlivňuje jejich dodržování. Ve vládě je shoda na prodloužení nouzového stavu po 28. březnu minimálně o 14 dní, tedy do 11. dubna. Podle slov ministryně financí Aleny Schillerové však vláda požádá Sněmovnu o prodloužení o 30 dní.
29 fotografií

Hamáček: Opatření fungují. Chceme prodloužit nouzový stav minimálně o 14 dní

Česko
Nošení respirátorů v centru Prahy
Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) jednal ve čtvrtek o případných změnách v opatřeních proti šíření koronaviru. Platnost nařízení totiž končí k 21. březnu. Ministři však již avizovali, že kvůli stávající situaci se příliš měnit nebudou. Nově však umožní, aby lidé sportovali a vyráželi do přírody v celém svém domovském okresu. Dosud tyto aktivity omezoval na území obce. Novinářům to po dnešním mimořádném jednání vlády řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Zpřísněná opatření platí v Česku od začátku března, ministři původně hovořili o tom, že budou účinná po tři týdny.
29 fotografií

Sport i procházky po celém okrese a další změny. Vláda upravila opatření

Česko
Zleva předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, šéf ODS Petr Fiala a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka
Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravila plán návratu České republiky k normálnímu životu, počítá se třemi variantami vývoje koronavirové pandemie. Odvíjí se od toho, jak rychle se podaří snižovat počty nakažených a hospitalizovaných. Návrh dá koalice k dispozici vládě. Je rozčleněn do sedmi dat mezi koncem března a začátkem srpna a obsahuje scénáře postupného uvolňování opatření v jednotlivých oblastech. Strany plán představily na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně.
16 fotografií

Jak na boj s covidem: Koalice Spolu připravila vlastní plán

Česko
Jindy rušné srdce lázeňského města se v době nouzového stavu stalo promenádou jen pro jednotlivce.
Jindy rušné srdce lázeňského města se v době nouzového stavu stalo promenádou jen pro jednotlivce. Zvláště v době, kdy vysvitne slunko stejně jako ve čtvrtek po poledni, kdy jsme naše snímky pořídili, korzují obvykle kolem parku, lázeňských budov, restaurací, cukráren a dalších podniků skupinky švitořících lidí. Ať už se jedná o místní, návštěvníky města, nebo lázeňské hosty. Tentokrát se na kolonádě rozhostil klid.
29 fotografií

OBRAZEM: Lázeňská kolonáda je v nouzovém stavu takřka prázdná

Nymbursko
Lupič, zloděj - Ilustrační foto
Pachatele vloupání na Mělnicku, který má na svědomí škodu vyčíslenou na více než sto tisíc korun, hledají policisté z Lužce nad Vltavou. Pokud se podezřelého podaří vypátrat, u soudu to v případě prokázání viny může dopadnout hůř než za běžných okolností: krádež spáchaná v době nouzového stavu se totiž trestá přísněji než stejný skutek spáchaný v době, již bychom mohli označit jako „normální“. Tedy za běžných okolností.

Zloděj vybrakoval staveniště, za nouzového stavu mu hrozí až osm let vězení

Zločiny a soudy
Testování ve školách. Ilustrační foto
Od 12. dubna končí zákaz cestování mezi okresy nebo noční vycházení. O půlnoci vypršel po půl roce nouzový stav a opatření proti šíření koronaviru se nově budou řídit pandemickým zákonem. Zároveň se do škol vrací žáci prvního stupně a do školek předškoláci. Abyste se ve všech novinkách a příkazech neztratili, zachycujeme nejdůležitější informace z východních Čech, případně ale i ty nejdůležitější z Česka, abyste měli ucelený servis pohromadě. A nezapomínáme ani na reportáže!
30 fotografií

ONLINE: Nouzový stav je minulostí, někteří školáci se vydali zpátky do lavic

Pardubicko
Česká republika má za poslední dva týdny nejvíc pozitivně testovaných na covid-19 v Evropě. Denně je hospitalizováno přes sedm tisíc občanů, 1500 jich potřebuje plicní ventilaci, celkem zemřelo 20 tisíc lidí. To jsou hrozivá čísla, která ale nespadla z nebe.  
14 fotografií

Měsíc pro vládu. Nebo demise

Komentáře
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO)
Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice dostanou pravomoci vydávat rozsáhlejší restrikce proti šíření covidu-19. Výslovně budou moci omezovat například obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné a soukromé akce, a to celostátně nebo regionálně bez nutnosti nouzového stavu. Sněmovna dnes návrh takzvaného pandemického zákona schválila v senátní verzi, prezident jej již podepsal. 
16 fotografií

Poslanci schválili pandemický zákon. Ministerstvo může vydávat restrikce

Česko
Zleva předseda Pirátů Ivan Bartoš a předseda STAN Vít Rakušan
Sněmovna vybídla vládu k vyhlášení nového nouzového stavu, jak požadovala většina opozice. Rozhodla o tom dnes na popud Pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Výzvu vládě podpořila také většina komunistů, pro hlasovaly i vládní ANO a ČSSD. Prodloužení současného nouzového stavu, o což vláda Sněmovnu požádala, označila opozice za právně pochybné.
14 fotografií

Debata o nouzovém stavu: Sněmovna vybídla vládu k vyhlášení nového

Česko
Zleva ministr zdravotnictví Jan Blatný, místopředseda vlády Karel Havlíček a předseda vlády Andrej Babiš
Musíme radikálně omezit mobilitu obyvatelstva, řekl na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš po čtvrtečním jednání vlády. Nárůst hospitalizovaných je podle něj dramatický. S opozicí bude vláda řešit návrhy na maximální omezení mobility obyvatel na další tři týdny. Česko také od 1. března spustí plošné testování ve firmách. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že denní nárůsty se budou brzy pohybovat kolem 20 tisíc nakažených. 
16 fotografií

Vláda chce omezit cesty mezi okresy na tři týdny. Babiš: Situace je dramatická

Česko
Ilustrační foto
Ministerstvo zdravotnictví zakázalo kvůli novým mutacím koronaviru vstup Čechů až na neodkladné výjimky do několika afrických a jihoamerických zemí. Od pátku do 11. dubna nesmí cestovat například do Brazílie, Jihoafrické republiky, Keni nebo na Zanzibar. Vláda také požádá Sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav v Česku skončit nejpozději v sobotu 27. února. Kabinet současně požádá poslance, aby nouzový stav kvůli epidemii covidu-19 platil do konce března. 
25 fotografií

Vláda požádá o prodloužení nouzového stavu. Zakázala cestovat do rizikových zemí

Česko
Jednání Senátu - Ilustrační foto
V takzvaném pandemickém zákonu chce Senát navázat protikoronavirové restrikce na pandemickou pohotovost, kterou bude moci ukončit nebo obnovit Sněmovna. Předlohu s touto a některými dalšími úpravami dnes vrátila horní komora k novému posouzení poslancům. Zamítnutí senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz) neprosadil. Dolní komora se k zákonu sejde s největší pravděpodobností v pátek. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) změny schválené Senátem podpořil.
22 fotografií

Senát vrátil poslancům pandemický zákon, požaduje úpravy

Česko
Předseda Pirátů Ivan Bartoš a místopředsedkyně strany Olga Richterová
Vláda zvažuje, zda požádá o prodloužení nouzového stavu, nebo vyhlásí nový, řekl na tiskové konferenci předseda Pirátů Ivan Bartoš po jednání opozice s vládou. Dnešní debatu označil za konstruktivní. Podle něj však Piráti Babišovi žádný slib ohledně nouzového stavu nedali. Kabinet naopak slíbil zaslat stranám seznam, jaká chce opatření a z jakých důvodů. 
36 fotografií

Opozice jednala s vládou o nouzovém stavu. Bartoš: Nesmí to dopadnout jako dříve

Česko
Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný
Vláda večer projedná žádost o další prodloužení nouzového stavu. Opatření, která umožňuje Pandemický zákon, jsou totiž podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nedostatečná. Premiér také uvedl, že v České republice již jsou tři potvrzené případy jihoafrické mutace koronaviru. Nereálný je podle něj návrat žáků do škol, k němuž mělo dojít v březnu. 
34 fotografií

Nouzový stav je nutný, řekl Babiš. Vláda jednala i o možnosti uzavření školek

Česko