ŠTÍTEK: nouzový stav

Škola, studenti v rouškách - ilustrační foto.
Městský soud v Praze přikázal v úterý Gymnáziu Na Zatlance obnovit denní formu vzdělávání a zakázal distanční online výuku. Soudci vyhověli správní žalobě, kterou podal student prvního ročníku T. N. Příslušné krizové opatření vyhlášené menšinovou vládou Andreje Babiše (ANO) totiž vychází z protiústavně vyhlášeného nouzového stavu. Proti pravomocnému rozsudku podalo gymnázium ve středu kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. České televizi to sdělil advokát školy.
15 fotografií

Zrušte distanční výuku, nařídil soud pražskému gymnáziu. To podalo stížnost

Zločiny a soudy
Vlastimil Válek
Vlastimil Válek je především lékař, je přednostou Kliniky radiologie a nukleární medicíny Fakultní nemocnice Brno, tedy bývalým kolegou ministra zdravotnictví Jana Blatného. Po odchodu Miroslava Kalouska ze Sněmovny se stal šéfem poslaneckého klubu TOP 09 a je také známý jako šéf AntiCovid týmu trojbloku Spolu. Kdyby nebyla situace tak vážná, napsala bych, že Vlastimil Válek jako znalec literatury, výtvarného umění, cimbálové muziky a vína je světlým zjevem na české politické scéně.  
10 fotografií

Vlastimil Válek: Takhle hrozné to od listopadu 89 nebylo

Česko
Předseda ODS Petr Fiala
Vláda s opozicí našly shodu na znění pandemického zákona, řekl předseda ODS Petr Fiala. Kabinet do předlohy podle něj zahrnul i řešení odškodňování. Právě odškodňování bylo sporným bodem. Premiér Andrej Babiš (za ANO) dnes po jednání s opozicí uvedl, že podle pandemického zákona by měl být nárok na odškodňování od 1. března do konce platnosti předpisu. Žádosti, na jejichž předložení by měli poškození podnikatelé dostat roční lhůtu, bude přijímat ministerstvo financí. Na vyjádření by měl úřad dostat šest měsíců, uvedl premiér.
14 fotografií

Opozice se dohodla s vládou na pandemickém zákonu. Řeší i odškodňování

Česko
Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.
Koordinátor hnutí Trikolóra z brněnského Jundrova Zdeněk Koudelka v úterý vyzval hejtmana Jana Grolicha, aby odstoupil. Kvůli tomu, že nedávno požádal vládu o vyhlášení nouzového stavu. „Hejtman jednal v rozporu s ústavním zákonem o bezpečnosti a umožnil masové porušování práv a svobod občanů Jihomoravského kraje,“ uvedl Koudelka, který jako advokát zároveň vyučuje na Právnické fakultě Masarykovy univerzity.
7 fotografií

Zdeněk Koudelka z brněnské Trikolóry: Rezignujte, vyzval hejtmana Jana Grolicha

Brněnsko
Zleva předseda poslanců TOP 09 Vlastimil Válek, předseda KDU-ČSL Marian Jurečka a předseda ODS Petr Fiala
 Opoziční strany podle dohody z dnešní schůzky s vládou pošlou dnes připomínky k pandemickému zákonu, který v pondělí schválila vláda. Ministerstvo zdravotnictví se je pokusí do večera vypořádat. Pokud některé rozpory zůstanou, sešli by se představitelé stran znovu. Novinářům to po jednání ve Sněmovně řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Cílem podle něj je, aby zákon projednala Sněmovna ve čtvrtek. 
14 fotografií

Babiš jednal s opozicí. Dohoda by mohla být brzy hotová, věří Bartoš

Česko
Vědecká knihovna Olomouc v pondělí otevřela výdejní okénko u výpůjčního pultu, 15. února 2021
Obrovský zájem vyvolalo mezi Olomoučany otevření výdejních okének v městské knihovně. Jen během prvních tří hodin si přišlo předem objednané publikace vyzvednout přes sedm desítek lidí. Knihovníci ze tří olomouckých poboček v polovině týdne nabídnou další novinku, za čtenáři budou jezdit s předem objednanými knížkami až domů.
5 fotografií

Knihovny v Olomouci otevřely okénka, zájem je velký

Olomoucko
Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček.
Vláda schválila návrh zákona o mimořádných opatřeních. Urychlené projednání pandemického zákona ve Sněmovně žádali hejtmani, když o víkendu vyjednávali s vládou o prodloužení nouzového stavu. Návrh zákona se liší jen v detailech od znění, které schválila vláda už loni v květnu. Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) po dohodě s kraji také v příštích dnech navrhne vládě otevření obchodů od 22. února. Služeb a dalších provozů se to zatím týkat nebude.
22 fotografií

Vláda schválila pandemický zákon. Havlíček navrhne otevřít obchody 22. února

Česko
Jan Blatný, Andrej Babiš
Kvůli nedělnímu vyhlášení nouzového stavu se už obrátil první člověk na soud. V žalobě uvádí, že vláda svým usnesením porušila ústavní zákon. Po pražském městském soudu proto požaduje, aby rozhodnutí kabinetu pro nezákonnost zrušil. ČTK o tom informoval právník Norbert Naxera, který žalobu v zastoupení klienta podal. Advokát Petr Němec zase na twitteru informoval, že na členy vlády podal trestní oznámení.
14 fotografií

Porušení zákona? Na soud zamířila první žaloba kvůli vyhlášení nouzového stavu

Česko
Pražský primátor Zdeněk Hřib.
Hejtmani se v neděli dohodli, že vládu požádají o vyhlášení nouzového stavu. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) považuje za podstatné, že dojde k revizi opatření proti šíření koronaviru. Právní rámec restrikcí je podle něj podružný. „Nová opatření by neměla občany zbytečně šikanovat, musejí být adresná, smysluplná a dobře zdůvodněná,“ poznamenal už v pátek Hřib. Ten během víkendu také na Twitteru komentoval rozhovory krajských a vládních lídrů o tom, jestli kraje požádají o nový nouzový stav a zda to učiní „kolektivně“.
41 fotografií

Pražský primátor Zdeněk Hřib: Premiér neustále jede v režimu „čau lidi“

Regiony
Redaktorka Břeclavského deníku Rovnost Iva Haghofer.
Poslanecká sněmovna odmítla prodloužení nouzového stavu. Kdyby se do věci nevložili hejtmani, znamenalo by to, že od pondělí většina nařízení v boji proti pandemii koronaviru padne. Znovu by se otevřely všechny obchody, restaurace, kina, bazény, sauny, i jiná sportoviště. Nebylo by omezeno shromažďování lidí a do svých provozoven by opět vyrazili kadeřníci, holiči, kosmetičky i masérky.

Komentář Deníku Rovnost: Nouzový stav? Nyní spíše sprosté slovo

Názory z regionu
Pražský primátor Zdeněk Hřib.
Hejtmani se v neděli dohodli, že vládu požádají o vyhlášení nouzového stavu. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) považuje za podstatné, že dojde k revizi opatření proti šíření koronaviru. Právní rámec restrikcí je podle něj podružný. „Nová opatření by neměla občany zbytečně šikanovat, musejí být adresná, smysluplná a dobře zdůvodněná,“ poznamenal už v pátek Hřib. Ten během víkendu také na Twitteru komentoval rozhovory krajských a vládních lídrů o tom, jestli kraje požádají o nový nouzový stav a zda to učiní „kolektivně“.
41 fotografií

Pražský primátor Zdeněk Hřib: Premiér neustále jede v režimu „čau lidi“

Praha
Ve srovnání s Německem, které nikdy žádný nouzový stav nezavedlo, máme proporčně čtyřnásobek nakažených a dvojnásobek mrtvých. Z toho lze vyvozovat, že ani nouzový stav není samospasitelný a pro Andreje Babiše se stal jakousi modlou, ke které se upíná a rád by k ní upřel i pozornost voličů.

Nouzový stav? Proč ne?

Komentáře
Valentýnský průvod pořádala na pražském Petříně iniciativa Chcípl PES v neděli 14. února 2021.
Zhruba tři stovky lidí se v neděli 14. února sešly v Praze na Újezdě, aby pochodem na Petřín vyjádřily nespokojenost s děním okolo prodloužení nouzového stavu, který na žádost hejtmanů schválila menšinová vláda Andreje Babiše (ANO). Akci proti vládním restrikcím souvisejícím s infekční virózou covid-19 a za návrat dětí do škol uspořádala iniciativa podnikatelů „Chcípl PES“. Podle Jiřího Janečka, jednoho ze zakladatelů, nyní budou pořadatelé nabádat majitele restaurací, hotelů a dalších podniků k otevření.
19 fotografií

„Chcípl PES“ uspořádal protestní pochod na Petřín a nabádá: Otevřete hospody!

Praha
Obchody v době koronaviru. Ilustrační foto.
Vláda Andreje Babiše kývla v neděli 14. února podvečer na výzvu hejtmanů a vyhlásila od pondělí 15. února na dva týdny nový nouzový stav. Pro podnikatele v maloobchodu, služby a lyžařská centra se nakonec oproti očekávání nic nemění. Skončilo pouze omezení úředních hodin na úřadech, aby se netvořily fronty. Další děti do škol by se měly začít vracet od 1. března. Přitom rozhodování o nouzovém stavu ale provázela po celý víkend nejistota. Prodavačky chystaly zbytečně obchody. Na otevření se těšila lyžařská centra, prověřili tam o víkendu vleky, nachystali zázemí a také k ničemu. Kadeřnice a nehtařky měly už objednané lidi na pondělí, a musejí přeobjednat. Přečtete si to tom, sledovali jsme chaos po celý víkend.  

Živnostníky i velké firmy v kraji trápila nejistota. Čekali na verdikt

Teplicko
Obchody v době koronaviru. Ilustrační foto.
Připravit zboží, nebo nepřipravit zboží. Jako Hamlet si o víkendu připadala řada živnostníků, obchodníků nebo provozovatelů služeb. Až do poslední chvíle totiž nevěděli, zda budou moci otevřít. Jistotu získali až v neděli 14. února podvečer, kdy vláda schválila na žádost hejtmanů vyhlášení nouzového stavu.

Živnostníky i velké firmy v kraji trápila nejistota. Čekali na verdikt

Liberecko