ŠTÍTEK: nouzový stav

Martin Netolický
/DOPLNĚN DOKUMENT - ŽÁDOST O VYHLÁŠENÍ NOUZOVÉHO STAVU/ Pardubice/Praha - Výsledkem nedělního dopoledního jednání hejtmanů s předsedou vlády Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Janem Blatným je žádost o vyhlášení nového nouzového stavu na dobu 14 dní. O finální podobě bude ještě dnes odpoledne jednat vláda. Hejtmani se shodují, že jasnou prioritou je návrat dětí do škol. Zároveň chtějí plán pro úpravu opatření včetně pravidel pro otevření maloobchodu či venkovních sportovních aktivit. Řekl to pardubický hejtman Martin Netolický.

VIDEO: Hejtmani žádají vládu o nouzový stav na 14 dní a otevření škol

Z okolí
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) považuje řešení covid-19 za nejen epidemiologický problém, ale také jako krizi důvěru občanů ve vládu.
Výsledkem nedělního dopoledního jednání hejtmanů s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) je žádost o vyhlášení nového nouzového stavu na dobu 14 dní. O finální podobě bude ještě odpoledne jednat vláda. Hejtmani se shodují, že jasnou prioritou je návrat dětí do škol od března. Zároveň chtějí plán pro úpravu opatření včetně pravidel pro otevření maloobchodu, kultury či amatérského sportu. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že s prodloužení nouzového stavu nesouhlasí.
23 fotografií

Hejtmani kývli Babišovi na nouzový stav. Hřib byl s „těžkým srdcem“ proti

Zprávy z Česka
Martin Netolický
Výsledkem nedělního dopoledního jednání hejtmanů s předsedou vlády Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Janem Blatným je žádost o vyhlášení nového nouzového stavu na dobu 14 dní. O finální podobě bude ještě dnes odpoledne jednat vláda. Hejtmani se shodují, že jasnou prioritou je návrat dětí do škol. Zároveň chtějí plán pro úpravu opatření včetně pravidel pro otevření maloobchodu či venkovních sportovních aktivit. Řekl to pardubický hejtman Martin Netolický.
14 fotografií

Hejtmani žádají 14 dní nouzového stavu, řekl Netolický. Vyzývají k otevření škol

Česko
Premiér Andrej Babiš
Na sobotním jednání členů vlády s hejtmany k dohodě nedošlo. Debaty proto budou pokračovat i v neděli. Premiér Andrej Babiš a jeho ministři debatují s lídry jednotlivých krajů o možnosti vyhlášení nouzového stavu. Ministr zdravotnictví Jan Blatný v pondělí vládě předloží návrh nového pandemického zákona, který chce předseda vlády následně v úterý projednat s opozicí.
16 fotografií

Babiš: Vláda chystá nový pandemický zákon. Jednání s hejtmany budou pokračovat

Česko
Z tiskové konference v sídle hejtmanství Středočeského kraje. Na snímku hejtmanka Petra Pecková.
Vyhlásit stav nebezpečí, který by na regionální úrovni usnadňoval přijímání opatření v rámci boje s novým typem koronaviru, jsou připraveni hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN) a primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti). V pátek to oba politici oznámili na společné tiskové konferenci s tím, že chtějí postupovat v úzké součinnosti v rámci celého metropolitního regionu, v němž žijí a pravidelně se pohybují bezmála tři miliony obyvatel.
14 fotografií

Bude kraj v neděli vyhlašovat stav nebezpečí? To ukážou příští hodiny

Z okolí
Testování na koronavirus - Ilustrační foto
Nouzový stav by v Česku po neděli mohl platit jen v krajích, které o to požádají vládu. ČTK to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda vlády ale doufá, že kabinet o vyhlášení stavu nouze požádají všichni hejtmani, aby v různých částech republiky neplatila odlišná opatření proti covidu-19. Kabinet má k dispozici analýzu, podle které by opětovné vyhlášení nouzového stavu na základě žádosti krajů nebylo protiústavní, dodal.
16 fotografií

Náhradní plán: Nouzový stav by mohl být jen v krajích, jež o něj požádají

Česko
Martin Netolický.
Zastánce vyhlášení nového nouzového stavu ze strany vlády, pardubický hejtman Martin Netolický, je ochoten z požadavku ustoupit. Podstatnější pro něj je společný postup celé země a dohoda všech hejtmanů. Uvedl to před i po dnešním jednáním hejtmanů a vlády o nahrazení nouzového stavu, který končí v neděli. Netolický zároveň představil návrhy opatření, pro ně by však postačoval kraji vyhlašovaný stav nebezpečí.

AKTUALIZOVÁNO: Nouzový stav? Nebo stav nebezpečí? To je jedno, hlavní je dohoda!

Z okolí
Martin Netolický
Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického kraji původně uvažované vyhlášení stavu nebezpečí, jenž mohou hejtmanství vyhlásit, mnoho neřeší a skýtá více rizik než možností. Potvrdil proto svůj příklon k požadavku na vládu k opětovnému vyhlášení nouzového stavu.

VIDEO: Hejtman Netolický: Buď nic, nebo opět nouzový stav

Z okolí
Petr Kulhánek krátce po svém jmenování novým hejtmanem.
Je na zvážení každého z krajů, jestli kvůli zachování určitého potřebného rozsahu krizových opatření nevyhlásí stav nebezpečí. S takovým závěrem skončilo dnes večer (12. února) jednání Asociace hejtmanů s vládou o tom, jaká budou platit od pondělka, až přestane platit nouzový stav, pravidla v boji s covidem a v jakém režimu.

Hejtmani se zatím neshodli, co budou dělat, až skončí nouzový stav

Karlovarsko
Premiér Andrej Babiš
Vláda si nemůže dovolit obejít Sněmovnu a znovu vyhlásit nouzový stav, řekl Andrej Babiš po jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Jediné řešení podle premiéra je, že by hejtmani o vyhlášení kabinet požádali. Kabinet bude pokračovat v jednání s hejtmany v sobotu večer, rozhodnutí o nouzovém stavu musí padnout nejpozději v neděli dopoledne. Zeman také nabídl, že zprostředkuje schůzku politických stran kvůli nouzovému stavu. Podle premiéra ale už nemá vláda s opozicí o čem jednat.  
30 fotografií

Babiš: Hejtmani musí požádat o nouzový stav. S opozicí už nemáme o čem jednat

Česko
Ministr vnitra Jan Hamáček (vlevo) a premiér Andrej Babiš.
Vláda považuje opatření, kterými může po skončení nouzového stavu bránit šíření epidemie covidu-19, za nedostatečná. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) to dnes ministři sdělili při odpoledním jednání hejtmanům. Oslabení opatření podle kabinetu bude znamenat komplikace pro zdravotnictví a posílení epidemie. Zástupci krajů se o dalším postupu poradí, napsal Hamáček na twitteru. Jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS) ČTK v textové zprávě sdělil, že ještě z jednání žádný závěr nemá.
63 fotografií

Opatření bez nouzového stavu jsou nedostatečná, tvrdí vláda. Hejtmani se poradí

Česko
Hejtmanka Petra Pecková.
Nějaký krizový režim, který pomůže se zvládáním pandemie koronaviru, bude od pondělka ve středních Čechách platit tak jako tak. To je jednomyslný závěr ze zasedání Bezpečnostní rady Středočeského kraje a krizového štábu, jejichž členové společně jednali v pátek odpoledne. Shodli se, že pokud vláda nevyhlásí nouzový stav, vstoupí ve středních Čechách v platnost regionální opatření v podobě stavu nebezpečí. Co přesně by to mělo přinést, se teprve dolaďuje.
14 fotografií

Hejtmanka: Pokud nebude vyhlášen nový nouzový stav, vyhlásíme stav nebezpečí

Z okolí
Personál infekční kliniky Fakultní nemocnice v Ostravě, vpředu zástupkyně přednosty Lenka Petroušová.
Sotva se situace s čínskou nákazou v největším krajském zdravotnickém zařízení poněkud klidní, personál neskrývá obavy o další vývoj s ohledem právě na konec nouzového stavu. „Bojíme se, co to může přinést,“ říká Lenka Petroušová, zástupkyně přednosty infekční kliniky Fakultní nemocnice Ostrava (FNO). Sama se o jara setkává se stovkami nakažených covidem v různě závažných stavech. Toto onemocnění – se středně těžkým průběhem – má ostatně už i za sebou.
13 fotografií

Infekční ve FN Ostrava volá SOS! Konec nouzového stavu? Bojíme se následků!

Ostravsko
Tisková konference Středočeského kraje k epidemiologické situaci.
Šéfové krajů se ocitli před nezáviděníhodným rozhodnutím. V pátek v podvečer je čeká klíčové jednání s vládou, na kterém by se měli dozvědět, které zákazy a omezení od pondělí „zařídí“ ministerstvo zdravotnictví pomocí běžných zákonů. Co nepůjde omezit centrálně, to by mohly v rámci tzv. stavu nebezpečí vyhlásit kraje respektive krajské hygienické stanice.
29 fotografií

Hejtmani jsou nervózní. Když vyhlásí stav nebezpečí, tak si ho i zaplatí

Česko
Ilustrační foto.
Co všechno může provést rozvolnění vládních protikoronavirových restrikcí s počtem nemocných? Raději nedomýšlet! A i když v době vzniku tohoto textu žila ještě naděje, že nedělní konec nouzového stavu z vůle poslanců ještě nemusí být díky iniciativě hejtmanů definitivním návratem „k normálu,“ vyvolala dlouho nepoznaná situace řadu rozporuplných reakcí.
3 fotografie

Rozvolnění restrikcí vyvolává na Benešovsku obavy. Ovšem také naděje

Benešovsko
V restauraci U Havířů v Kutné Hoře.
Pokud se nic nezmění, přestane v neděli 14. února platit nouzový stav. Jenže podle všeho nikdo zatím přesně neví, co to znamená a jaká opatření budou od pondělí 15. února platit a jaká ne. „Upřímně řečeno, vůbec nevím, co od toho čekat. Je to totální chaos a zmatek. Intenzivní práce a jednání teď leží na bedrech hejtmanů,“ uvedl místostarosta Kutné Hory Vít Šnajdr.
20 fotografií

Konec stavu nouze? Totální chaos a zmatek, shodují se radnice i majitelé hospod

Kutnohorsko
Špitály bojují s nakaženým personálem. Kovidová ARO jednotka v nemocnici AGEL Ostrava-Vítkovice.
Na odpoledním jednání vlády s jednotlivými hejtmany krajů bude Moravskoslezský region požadovat zachování nouzového stavu i nadále. Shodli se na tom zástupci krizového štábu a čelní představitelé kraje v čele s hejtmanem a jeho prvním náměstkem. Na poplach bijí i lékaři. Jestli nám po rozvolnění přibude vlna covidových pacientů, bude to pohroma, varuje například primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel.
5 fotografií

Nechte nouzový stav, žádají vládu Vondrák, Macura i primář z infekčního

Ostravsko