ŠTÍTEK: nouzový stav

Středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) a pražský primátor Zdeněk Hřib uspořádali společnou tiskovou konferenci kvůli skončení nouzového stavu.
Praha od pondělí nejspíš částečně převezme krizové řízení v souvislosti s epidemií koronaviru. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) je kvůli ukončení celostátního nouzového stavu připraven vyhlásit během víkendu v hlavním městě stav nebezpečí. Hřib a hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN) se také shodli na tom, že případné kroky v rámci stavu nebezpečí budou oba kraje s ohledem na svou provázanost „úzce koordinovat“. Současná situace je podle obou komunálních politiků příležitostí k posouzení smysluplnosti a revizi některých opatření proti šíření infekční virózy covid-19.
23 fotografií

Hřib: Opatření budou hlavně v režii ministerstva, nejspíš otevřou i bazény a zoo

Praha
Odběr vzorku pro test na koronavirus. Ilustrační foto
Od pondělí by měl v Česku přestat platit nouzový stav, a to v okamžiku, kdy pandemie koronaviru neustupuje a řada nemocnic je na hraně nebo už za hranou svých kapacit. Nutno podotknout, že poslanci několikrát žádali vládu, aby upravila zákony tak, že by nebyl pro protipandemická opatření nouzový stav zapotřebí. Ta však v tomto směru za poslední rok nepodnikla téměř nic. I přesto má řadu možností, jak opatření prodloužit.
16 fotografií

PŘEHLEDNĚ: Co nastane, až skončí nouzový stav. Variant je několik

Česko
Martin Netolický
Pardubický hejtman Martin Netolický žádá po vládě vyhlášení nového nouzového stavu od pondělí, ačkoliv panují obavy, že by bez schválení sněmovnou byl neústavní. Pokud nouzový stav prodloužen nebude, vyhlásí kraj alespoň stav nebezpečí, který ale nemá takovou právní sílu, není tak vymahatelný a úřady při něm nemají tak široké pravomoci. Řada současných omezení by nejspíš nemohla platit.
29 fotografií

Hejtman Netolický chce po vládě další nouzový stav

Pardubicko
Martin Červíček  - Krajští zastupitelé zvolili 2. listopadu 2020 na ustavujícím zasedání Královéhradeckého kraje v Hradci Králové nové vedení kraje.
Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS) dnes očekává, že od vlády zazní, jaká opatření chce přijmout po skončení nouzového stavu a také vyhodnocení dosvadních opatření v době jeho trvání. Uvedl to dnes dopoledne v prohlášení zaslaném ČTK. Odpoledne se má konat videokonference hejtmanů s vládou. Poslanecká sněmovna ve čtvrtek nouzový stav neprodloužila, platí do neděle.

Červíček čeká od vlády jasná vyjádření,co bude po nouzovém stavu

Hradecko
Pacienti s covidem zaplňují lůžka nemocnic. Na snímku kovidová ARO jednotka v nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice.
/INFOGRAFIKA/ Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) bude jedním z hejtmanů, kteří budou odpoledne žádat vládu o vyhlášení nouzového stavu. Holiš to ČTK sdělil dnes před polednem v SMS. Vyhlášení nouzového stavu budou zřejmě požadovat i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák nebo hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (3PK/ČSSD), vyplývá to z jejich dnešního vyjádření. Někteří další hejtmani za opoziční strany jsou připraveni vyhlásit po nedělním skončení nouzového stavu ve svých krajích stav nebezpečí.
14 fotografií

Hejtmani požádají o nouzový stav, říká Vondrák. Hamáček: Vláda by vyhověla

Česko
Uzavřené nákupní centrum - ilustrační foto
Kvůli ukončení nouzového stavu nebude moci ministerstvo financí na základě stávajícího zákona o kompenzačním bonusu vyhlásit další období pro čerpání příspěvku podnikatelům a společníkům malých firem. Vyhlášená období předcházející konci nouzového stavu úřad vypořádá tak, aby podnikatelé nebyli poškozeni. Na dotaz ČTK to dnes sdělilo ministerstvo financí. Novela zákona, která by měla být účinná zpětně od 1. února a zvyšuje denní příspěvek z 500 na 1000 korun, by již neměla být podle úřadu navázán na nouzový stav. Novelu by měla v pondělí projednat vláda.
16 fotografií

S nouzovým stavem končí i finanční náhrady. Vláda chystá alternativu

Podnikání
Šéf KSČM Vojtěch Filip
Nejdéle sloužící předseda parlamentní politické strany Vojtěch Filip vyhlíží poslední týdny či měsíce ve funkci. Po patnácti letech si komunisté vyberou nového šéfa. Než to ale udělají, čekají je důležitá rozhodnutí, například o nouzovém stavu (rozhovor vznikl před hlasováním o jeho prodloužení), o novele zákona o státním rozpočtu nebo o další toleranci vlády hnutí ANO a ČSSD. Netáhne je ke dnu právě spojenectví s miliardářem Andrejem Babišem? I o tom Deník hovořil s lídrem KSČM a prvním místopředsedou sněmovny Vojtěchem Filipem.
8 fotografií

Nemůžeme vládě odpustit nicnedělání, říká Vojtěch Filip

Česko
Školáci v rouškách
Školy budou i po skončení nouzového stavu fungovat ve stejném režimu jako dosud, uvedl dnes ráno na twitteru ministr školství Robert Plaga (ANO) bez dalších podrobností. Stav nouze končí tuto neděli, poslanci odmítli návrh vlády na prodloužení tohoto mimořádného právního režimu o další měsíc. Kvůli epidemii koronaviru jsou nyní otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol. Ostatní žáci mají výuku na dálku.
7 fotografií

Školy pojedou ve stejném režimu jako dosud i bez nouzového stavu, řekl Plaga

Česko
Hejtmanka Petra Pecková.
Do celostátní politiky ve čtvrtek 11. února rázně vstoupila hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). Prostřednictvím svého twitterového účtu odpoledne zveřejnila společné prohlášení hejtmanů krajů Středočeského, Libereckého, Karlovarského, Olomouckého a Pardubického i primátora Prahy. Zabývají se řešením situace kolem boje s šířením koronavirové nákazy pro případ, že Poslanecká sněmovna nepřijme prodloužení platnosti nouzového stavu po 14. únoru. Což se také posléze stalo.

Kraje mohou vyhlásit stav nebezpečí, navrhují hejtmanka Pecková a spol.

Z okolí
Společný briefing Pirátů a Starostů k představení plánu na zvládnutí pandemie
Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes ve Sněmovně potvrdil, že menšinová vláda ANO a ČSSD nemá v dolní komoře hlasy pro další prodloužení nouzového stavu v souvislosti s epidemií koronaviru. Opozici požádal o jednání. Piráti a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) představili plán Za pět dvanáct na řešení koronavirové krize. Chtějí upravit provoz škol, kompenzace pro firmy a živnostníky postižené protikoronavirovými opatřeními nebo vytvořit takzvaný Covid fond, v němž by byly rezervní peníze na financování všech nutných opatření. Koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 prodloužení nouzového stavu nepodpoří. 
19 fotografií

Babiš nemá hlasy k prodloužení nouzového stavu. Piráti a STAN přišli s plánem

Česko
Premiér Andrej Babiš (uprostřed) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (vpravo) diskutují na jednání Poslanecké sněmovny.
Opětovné vyhlášení nouzového stavu poté, co by jeho prodloužení neschválila Sněmovna, by bylo protiústavní, shodují se experti na ústavní právo oslovení ČTK. Poslanci budou o žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu jednat ve čtvrtek. Kabinet chce, aby místo 14. února skončil kvůli koronavirové epidemii až 16. března. Zatím pro to nemá ve Sněmovně vyjednanou podporu. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ústavnost varianty s opakovaným vyhlášením stavu nouze prověřují právníci ministerstev i úřadu vlády.
22 fotografií

Opětovné vyhlášení nouzového stavu by bylo protiústavní, tvrdí právníci

Česko
Zleva ministryně financí Alena Schillerová a ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček
Vláda dnes schválila nový systém kompenzací podnikatelům a firmám, které zasáhly dopady koronavirové pandemie, informoval o tom ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Kompenzační bonus podnikatelům stoupne z 500 na 1000 korun denně. Ministři rovněž připravili i podporu pro lidi v karanténě. Vláda rovněž řešila i návrat žáků do škol, prioritou je, aby se žáci vrátili na začátku března, řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet rovněž schválil žádost o další prodloužení nouzového stavu. I tentokrát žádá menšinový kabinet o dalších 30 dnů, tedy do 16. března.  
16 fotografií

Nový systém kompenzací i návrat žáků do škol. Vláda schválila nová nařízení

Česko
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
Vláda bude podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) jednat v pondělí o finanční motivaci lidí, aby se nevyhýbali karanténě či izolaci. Ve hře je příspěvek nebo vyšší nemocenská. Maláčová to uvedla v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. Maláčová v debatě rovněž prohlásila, že koronavirus způsobil větší zásahy do vzdělávání dětí, než druhá světová válka. 
10 fotografií

Ani druhá světová válka nezpůsobila tolik škod, co covid, prohlásila Maláčová

Česko
Ilustrační foto
Slovensko od příštího týdne znovu otevře mateřské školy, základní školy pro žáky prvního stupně a střední školy pro studenty posledních ročníků. Zároveň bude až na výjimky povinná práce zaměstnanců z domova. Rozhodla o tom vláda, řekli novinářům ministři školství, zdravotnictví a sociálních věcí. Přerušení prezenční výuky na školách naposledy nařídily úřady loni v souvislosti s druhou vlnou epidemie covidu-19. Kabinet premiéra Igora Matoviče také zpřísnil pravidla ohledně uvolňování jiných karanténních omezení, vláda zřejmě prodlouží nouzový stav a zákaz vycházení s výjimkami.
34 fotografií

Slovensko od příštího týdne uvolní opatření. Otevře část škol

Svět
Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Česko by se z nejvyššího pátého do nižšího čtvrtého protiepidemického stupně s mírnějšími omezeními mohlo přesunout nejdřív v polovině února. Do té doby by počet pacientů v nemocnicích mohl klesnout pod 3000. Až poté by se mohli vrátit do tříd také zbývající žáci prvního stupně základních škol. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný. Ten také připustil, že přímo na covid zemřela jen třetina vykázaných obětí. 
15 fotografií

Přesun do čtvrtého stupně? Nejdříve v polovině února, domnívá se ministr Blatný

Česko
Potyčka v Poslanecké sněmovně
Vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného vyústilo při dnešním jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu ve fyzickou potyčku s dalšími poslanci. Nastala potom, co předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) vypnul Volnému mikrofon. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) pak Volného vykázal do konce jednacího dne ze sálu. Uvedl, že bude následovat disciplinární řízení u mandátového a imunitního výboru. Volný po incidentu řekl, že nehodlá rezignovat na svůj mandát.
5 fotografií

VIDEO: Vyostřená debata o nouzovém stavu. Poslanci se poprali u pultíku

Česko
"Covid-19 výrazně změnil i práci policistů," říká policejní tiskový mluvčí Jiří Matzner.
Kontroly na hranicích, rozdělení kolegů do skupin, které se jen tak nepotkají a přechod na online. To byl rok 2020 pro policisty. Koronavirus obrátil životy lidí naruby. Pro ty, jejichž profese patří do integrovaného záchranného systému, to platí dvojnásob. O tom, jak se změnila policejní práce, přišel do českobudějovické Kavárna Lanna vyprávět policejní tiskový mluvčí Jiří Matzner.

Policisté se vrátili v čase. Znovu obsadili hranice

Českobudějovicko
Předseda vlády Andrej Babiš (na snímku z 14. prosince 2020).
Vláda požádá Sněmovnu o další prodloužení nouzového stavu, který aktuálně v Česku platí do 22. ledna. České televizi (ČT) to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet podle něj požádá znovu o maximum, tedy dalších 30 dní, protože epidemie covidu-19 se nevyvíjí dobře a roste počet zemřelých. Kabinet dnes prodloužil platnost stávajících protiepidemických opatření z 10. ledna tak, aby končila až s nouzovým stavem.
16 fotografií

Vláda požádá o dalších 30 dní nouzového stavu, řekl Babiš

Česko
Roušky na zastávce MHD. Ilustrační foto
Nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii nového koronaviru bude moci trvat v Česku do pátku 22. ledna. S žádostí menšinové vlády ANO a ČSSD o možnost jeho prodloužení o 30 dnů dnes souhlasila Sněmovna. Pro návrh hlasovali vedle koaličních poslanců také poslanci KSČM, kteří kabinet v dolní komoře tolerují. Opoziční strany návrh nepodpořily.
16 fotografií

Schváleno. Poslanci prodloužili nouzový stav o dalších 30 dní

Česko
Vratislav Mynář
Hygienici odložili případ dubnové zabijačky u hradního kancléře Vratislava Mynáře v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Při svém rozhodnutí se opírají o rozsudek pražského městského soudu, který zrušil některá mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví z období jarního nouzového stavu. ČTK to dnes řekla Vendula Ševčíková z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje. Na jaře uložili veterináři kvůli zabijačce Mynářovi pokutu 1300 korun, prase neměl zaregistrované.
15 fotografií

Bez trestu. Hygienici odložili případ Mynářovy zabíjačky v Osvětimanech

Česko
Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček
Zástupce KSČM v Ústředním krizovém štábu (ÚKŠ) Zdeněk Ondráček doporučil poslaneckému klubu komunistů, aby dnes podpořil žádost vlády o prodloužení nouzového stavu o 30 dní. Řekl to dnes novinářům ve Sněmovně. Návrh kabinetu ANO a ČSSD by tak tentokrát mohl uspět v plném rozsahu. V posledních případech Sněmovna souhlasila s prodloužením nouzového stavu vždy podle návrhu KSČM, místo požadovaných 30 dnů se však jednalo o 22 a 11 dní.
16 fotografií

KSČM zřejmě podpoří prodloužení nouzového stavu. Chce výjimku na Silvestra

Česko