ŠTÍTEK: nouzový stav

Ilustrační foto
Zastupitelé Dvora Králové nad Labem rozhodli o pomoci místním podnikatelům, kteří mají od města pronajaté prostory, ale kvůli koronaviru museli omezit či zastavit svůj provoz. Radnice jim promine buď celou částku, nebo část nájemného za pronájem městských prostor sloužících podnikání. Týká se to října, listopadu a prosince, kdy byl vyhlášen nouzový stav.

Dvůr Králové odpustí restauracím či kadeřnictvím celý nájem za tři měsíce

Krkonoše
Vápenka u Kovářské.
Je jedním z míst, kam je možné v době vyhlášeného nouzového stavu a epidemiologických opatření vlády vyrazit, je třeba vápenka nedaleko Kovářské, která je mimořádnou technickou památkou.

Tip na výlet: Vápenka u Kovářské

Cestujeme
Na testování učitelů antigenními testy se podílí i jihočeští hasiči. Ve čtvrtek vyjeli do Třeboně.
Rizikové skóre PES dnes kleslo na 66 bodů, zůstává ve čtvrtém stupni z pěti. Za zlepšením je pokles reprodukčního čísla na 1,16. Při zohlednění všech testů včetně antigenních je PES na 61 bodech a bod ho dělí od třetího, mírnějšího stupně. Vláda 22. prosince požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, oznámil premiér Andrej Babiš. Ten poslanci nedávno prodloužili do 23. prosince, vláda však žádala jeho trvání do 11. ledna.   
16 fotografií

Nově nakažených je více než před týdnem. Babiš chce prodloužit nouzový stav

Česko
První místopředseda vlády, ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
ČSSD zůstane ve vládě po dobu nouzového stavu, poté se sociální demokracie poradí, jak dále postupovat. V České televizi to řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. "Položit" vládu v současné době by považoval za nezodpovědné. Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš ČTK v reakci na jeho slova napsal, že sociální demokracii ve vládě nedrží, a pokud má se svou účastí v menšinovém kabinetu problém, může odejít a přestat o tom donekonečna mluvit. Vláda podle něj nouzový stav zvládne i bez účasti ČSSD.
14 fotografií

ČSSD zůstane ve vládě po dobu nouzového stavu, řekl Hamáček. Babiš: Ať si jdou

Česko
Zleva ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO)
Nouzový stav kvůli epidemii nového koronaviru bude moci v Česku platit do středy 23. prosince. Sněmovna dnes souhlasila s jeho dalším prodloužením podle návrhu KSČM o 11 dnů. Kabinet ANO a ČSSD, který komunisté v dolní komoře tolerují, žádal o možnost stavu nouze dalších 30 dnů do pondělí 11. ledna. Tento návrh dolní komora po téměř šestihodinové diskusi zamítla.
16 fotografií

Poslanci schválili prodloužení nouzového stavu. Potrvá do 23. prosince

Česko
Premiér Andrej Babiš
Vláda bude ve Sněmovně usilovat o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii covidu-19 o dalších 30 dní, informoval o tom premiér Andrej Babiš (za ANO). Nyní platí nouzový stav do 12. prosince. Podle Pirátů a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) však vláda neplní to, k čemu ji v usneseních vyzvala Poslanecká sněmovna. S hlasy STAN pro další prodloužení stavu nouze počítat nemůže, řekl na tiskové konferenci předseda hnutí Vít Rakušan. Piráti by mohli podpořit prodloužení v řádu dní, pokud se kabinet ANO a ČSSD zaváže k řešení některých problémů, poznamenal šéf strany Ivan Bartoš.
16 fotografií

Vláda požádá o prodloužení nouzového stavu o 30 dní. Piráti a STAN to nepodpoří

Česko
Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO)
Nouzový stav by mohl být v budoucnu nutný až od třetího stupně protiepidemického systému PES, uvedl v dnešním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Úpravy, na jejichž základě by pro nižší stupně nebylo nouzový stav potřeba vyhlašovat, se připravují, dodal. Také podle senátorky Miroslavy Němcové (ODS) není současný stav logický.
16 fotografií

Vondráček: Nouzový stav by mohl být nutný až od třetího stupně PES

Česko
Rektor Martin Bareš.
Po přechodu protiepidemiologického systému PES ze čtvrtého stupně na třetí zrušit nouzový stav. Takový krok žádá rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš s tím, že pomůže ve výuce hlavně vysokoškolským studentům, kteří mají v současné situaci pracovní povinnost v nemocnicích či školách.  

Rektor Masarykovy univerzity: Zrušte nouzový stav. Pomůže to výuce

Brněnsko
Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Během první vlny epidemie koronaviru v Česku zemřelo na covid 27 procent lidí z celkově 407 pozitivně testovaných zemřelých. Nejnovější data zveřejnili na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Zveřejnění by mělo vnést více světla do spekulací, kolik pacientů s potvrzenou nákazou zemřelo v přímé souvislosti s covid-19 a kolik v důsledku zhoršení zdravotního stavu, na němž se nákaza podepsala. 
25 fotografií

Blatný: V posledních třech měsících bude úmrtnost vyšší. Příčinou není jen covid

Česko
Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Ministerstvo zdravotnictví kvůli požadavku Poslanecké sněmovny připraví alternativní tabulku protiepidemického systému (PES), kde nebudou všechny stupně vyžadovat platnost nouzového stavu. Ministr zdravotnictví Jan Blatný by si ale přál, aby současný systém PES fungoval beze změn alespoň do konce roku. Ministr chce také v úpravě testovací strategie navrhnout opakované testování vytipovaných skupin antigenními testy.
17 fotografií

Blatný chce testovat rizikové skupiny. Systém PES dostane novou alternativu

Česko
Situace před vchodem do jednoho z marketů v Ostravě ve středu 18. listopadu 2020.
V Česku začne od pondělí rozvolňování opatření proti šíření koronaviru nového typu. V systému PES se sníží rizikovost na čtvrtý stupeň. Obchody budou mít delší otevírací dobu a shromažďování osob bude zvýšeno ze dvou na šest. Vláda rovněž dnes schválila prodloužení nouzového stavu do 12. prosince. Původně plánoval menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD prodloužení o 30 dnů do 20. prosince, nezískal pro to ale souhlas Sněmovny. 
14 fotografií

Obchody do 23. hodiny i více osob pohromadě. Vláda uvolnila některá opatření

Česko
Pohled na České Budějovice. Ilustrační foto.
V pátek 20. listopadu pokračovalo přerušené jednání krizového štábu obce s rozšířenou působností (ORP) České Budějovice. Členy štábu svolal jeho předseda - primátor Jiří Svoboda, aby projednali zejména ohlášený návrat žáků do škol a s ním související provoz městské hromadné dopravy.

Krizový štáb města pokračoval v jednání

Českobudějovicko
Zdravotnice se vzorky k testování na nákazu koronavirem
Ve čtvrtek v Česku přibylo 6471 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to o 1402 méně než před týdnem, ale také nejvíce za posledních šest dnů. I v předchozích dnech byl denní nárůst v mezitýdenním srovnání nižší. Aktuálně má nákazu méně než sto tisíc lidí. Počet úmrtí stoupl na 6874. Vyplývá to z aktuálních dat na webu ministerstva zdravotnictví.
16 fotografií

Rizikové skóre zůstalo na 62 bodech. Česko ale hlásí nejvíce případů za šest dnů

Česko