ŠTÍTEK: nouzový stav

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) hovoří 19. listopadu 2020 v Praze na schůzi Sněmovny k prodloužení nouzového stavu.
Poslanci řeší prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii nového koronaviru. Menšinová vláda ANO a ČSSD požádala Sněmovnu o souhlas s prodloužením nouzového stavu o 30 dnů do 20. prosince. Z dosavadních vyjádření představitelů sněmovních stran vyplývá, že dolní komora by mohla podobně jako minule kývnout na kratší dobu. Kabinet naposledy žádal o 30 dnů, poslanci souhlasili se 17 dny do 20. listopadu.
64 fotografií

Poslanci řeší prodloužení nouzového stavu. Blatný: Je nutné stále držet opatření

Česko
Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nechtěl na dnešní tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) odhadovat, kdy by mohla platit nová legislativa s alternativou k nouzovému stavu. Zda se ústavní předloha, která by zavedla celostátní stav nebezpečí pro případy epidemie či kyberútoků, využije i při epidemii covidu-19, není podle Hamáčka jisté. Ovlivní to podle něj vývoj epidemie a případně účinná vakcína.
24 fotografií

Hamáček: Ohledně epidemie jsem mírným optimistou. Tři ukazatele jsou ale vysoké

Česko
Průvodci divočinou po Národním parku Šumava. Ilustrační foto.
Letošní rok bude ve statistikách návštěvnosti Národního parku Šumava už navždy výjimečným. Důvod je všem dobře známý – koronavirová krize, která zásadně změnila veškeré návštěvnické trendy. Přitom v mnoha ohledech byla návštěvnická sezóna rekordní.

Průvodci šumavskou divočinou měli letos rekord

Prachaticko
Žáci s nasazenými rouškami v základní škole Juventa v Milovicích na Nymbursku (na snímku z 1. září 2020)
Ministerstvo zdravotnictví s účinností od středy 18. listopadu mírně upravilo své opatření o nošení roušek kvůli epidemii covidu-19. Vyplývá to z výsledků jednání vlády uveřejněných na webu Strakovy akademie. Nová úprava nahrazuje opatření, které kvůli nedostatečnému odůvodnění minulý týden k 21. listopadu zrušil soud. Účinnost nové má skončit zatím o půlnoci z pátku na sobotu, kdy končí nouzový stav.
219 fotografií

Ministerstvo kvůli školám mírně upravilo nařízení o nošení roušek

Česko
Jan Blatný, Andrej Babiš
Vláda schválila žádost o prodloužení nouzového stavu kvůli koronaviru, a to do 20. prosince. Sněmovna zatím posvětila trvání nouzového stavu do 20. listopadu, podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) však bude nezbytné jeho prodloužení o třicet dní. Vláda rovněž schválila omezení počtu zákazníků v obchodech. Od středy 18. listopadu tam bude moci být jeden člověk na 15 metrů čtverečních. Od stejného dne se prodlouží i otevírací doba obchodů - lidé si nakoupí do 21 hodin. 
16 fotografií

Vláda chce nouzový stav do 20. prosince. Schválila i omezení zákazníků v obchodě

Česko
Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Cílem žádosti o prodloužení nouzového stavu nebude podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) další zpřísňování opatření proti covidu-19. Má naopak umožnit jejich řízené uvolnění. Řekl to dnes na tiskové konferenci pražského magistrátu k letošním oslavám 17. listopadu. Nouzový stav zatím platí do 20. listopadu, vláda bude Sněmovnu žádat o jeho prodloužení. Kabinet bude jednat v pátek, nebo v pondělí.
17 fotografií

Blatný: Nouzový stav je třeba pro uvolňování. ČR má zájem o vakcínu Pfizer

Česko
Oddělení ARO v nemocnici v Hořovicích
Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku za dnešek do 18:00 stoupl o 4398. Je to téměř o 600 méně než v úterý ke stejné době a o 2900 méně než minulou středu. Ubylo také lidí hospitalizovaných s nákazou novým koronavirem, kterých bylo podle posledních údajů z úterý 7890, o 194 méně než o den dřív. Stav 1131 pacientů lékaři hodnotí jako těžký. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
16 fotografií

Nových případů covidu je méně než před týdnem. Výrazně ovšem přibylo zemřelých

Česko
Předseda ČSSD Jan Hamáček.
Kvůli vývoji epidemie koronaviru bude vláda muset Sněmovnu opět požádat o prodloužení nouzového stavu, uvedl vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Novinářům dnes řekl, že požádal ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), aby do připravované tabulky protiepidemických opatření doplnil, zda daná opatření nouzový stav vyžadují. Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek uvedl, že Sněmovna o prodloužení stavu nouze s největší pravděpodobností rozhodne ve čtvrtek 19. listopadu.
16 fotografií

Vláda znovu požádá o prodloužení nouzového stavu, řekl Hamáček

Česko
Divadlo Boleradice v době pandemie revitalizuje prostory a těší se na diváky
Většina z nás se na jaře tohoto roku ocitla v nouzovém stavu poprvé v životě. Málokdo tehdy předpokládal, že se nám to ve stejném roce podaří ještě zopakovat.Tak, jak většina lidí, ani my, z boleradického divadla, jsme v době nouzového stavu a ukončení provozu divadel  neseděli s rukama za zády. Nemohli jsme zkoušet ani hrát divadlo, tak jsme nečekaně volný čas věnovali jiným záležitostem, na které v běžném provozu nezbývá čas.  
3 fotografie

Divadlo Boleradice nezahálí, čte dětem pohádky a digitalizuje archiv

Čtenář reportér
Podívejte se na fotky se značkami, že mají restaurace zavřeno. Foto: Vojta Gallo
Pražské radnice zatím reagují na zastavení činnosti některých podniků kvůli koronaviru hlavně zavedením slev na nájem za komerční prostory, které spravují městské části. Vedení hlavního města zatím nechystá obdobu jarního programu výhodných půjček pro firmy Covid Praha. Důvodem může být napjatý rozpočet metropole a také polemika kolem zmíněného programu, který nebyl ani podle některých koaličních politiků zcela transparentní.
79 fotografií

Radnice zlevňují nájmy podnikatelům, ti čekají pomoc hlavně od státu

Podnikání
Organizace MAS Královédvorsko zřídila linku, na které si mohou lidé objednat zajištění nákupů.
Místní akční skupina (MAS) Královédvorsko, ve spolupráci s Farní charitou a dobrovolníky z královédvorského Junáku nabízejí v době nouzového stavu zajištění nákupů pro osoby v karanténě, seniory a další občany, jimž nákaza covid-19 znemožňuje obstarání nejnutnějšího nákupu. Pomoc nabízejí každý všední den. Pro objednávky byla zřízena telefonní linka 702 889 537.

MAS Královédvorsko nabízí pomoc se zajištěním nákupů v nouzovém stavu

Krkonoše
Ilustrační foto
Až na osm let může zamířit za mříže muž, který nedávno vykradl chatu v Malšovicích. Vloupal se do ní totiž v době nouzového stavu, kdy hrozí vyšší tresty. Další podobnou vloupačku řeší policisté v Děčíně. Nezabývají se ale jen kriminalitou, dohlížejí také na dodržování vládních nařízení týkajících se například nošení roušek nebo zákazu nočního vycházení.

Za vykradení chaty hrozí muži osm let, policisté řeší také dodržování opatření

Děčínsko
Vyhlídka Josefa II. nad Kraslicemi.
Výlety jsou i v době nouzového stavu dovoleny, ba dokonce doporučeny. Pokud bude přát počasí, naším dnešním tipem je vyhlídka Josefa II., která se nachází nad Kraslicemi, na samé hranici se sousedním Německem.

Tip Deníku: Vydejte se na vyhlídku Josefa II.

Cestujeme
Trénink fotbalistů Slavie před utkáním 2. kola základní skupiny fotbalové Evropské ligy proti Bayeru Leverkusen, 28. října 2020 v Praze.
Vláda prodloužila omezení pro sport do 20. listopadu, kdy nově končí nouzový stav. Zatím tak zůstávají zastavené veškeré soutěže včetně těch profesionálních a jsou uzavřena vnitřní sportoviště, kde nesmějí trénovat ani profesionálové. Další mezinárodní akce v Česku budou muset žádat o výjimku. Týká se to například mistrovství Evropy v judu, fotbalových klubových i reprezentačních zápasů nebo Světového poháru v cyklokrosu.

Vláda prodloužila nouzový stav, sport i dál zůstane omezen

Ostatní sporty
Ministr školství Robert Plaga
Od pondělí přejdou na dálkovou výuku i speciální školy, uvedl na twitteru ministr školství Robert Plaga. Návrat k běžnému provozu bude záležet na vývoji epidemie. Školy vyčleněné pro děti hasičů, zdravotníků či pracovníků sociálních služeb budou nově pečovat i o děti zaměstnanců úřadů práce, uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Díky nové výjimce pak nově budou moci své provozovny otevřít prodejci pietního zboží. Vláda také prodloužila platnost všech opatření, která měla původně skončit s nouzovým stavem.
14 fotografií

Vláda od pondělí uzavře speciální školy. Výuka bude probíhat distančně

Česko
Vyhlídka Josefa II. nad Kraslicemi.
Výlety jsou i v době nouzového stavu dovoleny, ba dokonce doporučeny. Pokud bude přát počasí, naším dnešním tipem je vyhlídka Josefa II., která se nachází nad Kraslicemi, na samé hranici se sousedním Německem.

Tip Deníku: Vydejte se na vyhlídku Josefa II.

Cestujeme
Ilustrační foto.
/PRAKTICKÉ INFORMACE/ Kvůli trvale rostoucímu počtu lidí s nákazou novým koronavirem přibyla celá řada omezení. Přinášíme přehled změn v úředních hodinách jednotlivých radnic na Břeclavsku a také seznam odběrových míst na jižní Moravě, kde lze podstoupit test na koronavirus. Většina míst vyžaduje rezervaci předem, odkazy a kontakty najdete v přiloženém seznamu.

PŘEHLEDNĚ: úřední hodiny radnic na Břeclavsku a seznam odběrových míst

Břeclavsko
Lékařka Kateřina Cajthamlová.
Každý čtvrtek po jedenácté hodině nabízí Český rozhlas Region rady všem, kteří chtějí žít zdravě. V dnešním vydání pořadu Hubněte zdravě se doktorka Kateřina Cajthamlová zaměří na to, jak si v době nouzového stavu udržet dobrou náladu.

Doktorka povypráví o hubnutí v nouzovém stavu

Volný čas
Lékařka Kateřina Cajthamlová.
Každý čtvrtek po jedenácté hodině nabízí Český rozhlas Region rady všem, kteří chtějí žít zdravě. V dnešním vydání pořadu Hubněte zdravě se doktorka Kateřina Cajthamlová zaměří na to, jak si v době nouzového stavu udržet dobrou náladu.

Doktorka povypráví o hubnutí v nouzovém stavu

Volný čas
Lékařka Kateřina Cajthamlová.
Každý čtvrtek po jedenácté hodině nabízí Český rozhlas Region rady všem, kteří chtějí žít zdravě. V dnešním vydání pořadu Hubněte zdravě se doktorka Kateřina Cajthamlová zaměří na to, jak si v době nouzového stavu udržet dobrou náladu.

Doktorka povypráví o hubnutí v nouzovém stavu

Volný čas
Ilustrační foto.
/PRAKTICKÉ INFORMACE/ Kvůli trvale rostoucímu počtu lidí s nákazou novým koronavirem přibyla celá řada omezení. Přinášíme přehled změn v úředních hodinách jednotlivých radnic na Blanensku a také seznam odběrových míst na jižní Moravě, kde lze podstoupit test na koronavirus. Většina míst vyžaduje rezervaci předem, odkazy a kontakty najdete v přiloženém seznamu.

PŘEHLEDNĚ: úřední hodiny radnic na Blanensku a seznam odběrových míst

Blanensko