ŠTÍTEK: Občanská demokratická aliance

Ilustrační snímek.
Jihočeský kraj – Pondělní 16. h ukončila šarády na kandidátních listinách pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Ty se budou konat 20. a 21. října a v Jihočeském kraji do nich míří 25 subjektů.

Skončily rošády na kandidátkách

Z okolí
Kandidát na prezidenta Vratislav Kulhánek.
/ROZHOVOR/ Bývalý šéf mladoboleslavské Škoda Auto Vratislav Kulhánek na první pohled v sobě nezapře sportovce – opálený, vzpřímený, sršící energií. Hrával závodně volejbal, běhal maraton a baví ho tenis. Není divu, že dnes ho hodně trápí, že děti tráví většinu času v lenoškách u počítačů, tabletů a mobilů. „Co ale mají dělat, když hřišť je málo, jsou daleko, za plotem a za peníze?“ říká rozhněvaně a přiznává, že prezidentskou kandidaturu chce využít i k propagaci budování hracích plácků všude, kde to jen trochu půjde. Má ovšem i vyšší cíle, například zvýšit kredit a vliv České republiky v Evropské unii.
15 fotografií

Kulhánek: Před Macronem nebo Merkelovou by se mi kolena netřásla

Česko
Pavel Sehnal.
Praha - Obnovená Občanská demokratická aliance (ODA), v jejímž čele stojí miliardář Pavel Sehnal, chce získat nové členy prostřednictvím makléřů pojišťovací společnosti. Láká je na celodenní bezplatný rodinný pobyt v aquaparku svého předsedy. Oznámila to v pondělí v souvislosti se zahájením celorepublikové náborové kampaně.

Nová ODA láká členy na bezplatný vstup do aquaparku svého šéfa

Praha
Martin Fendrych, novinář a spisovatel
Praha - Novinář a spisovatel Martin Fendrych, který 10. ledna oslaví šedesátiny, působil v devadesátých letech v politice - nejdřív jako mluvčí federálního ministra vnitra Jána Langoše, později jako náměstek ministra vnitra Jana Rumla. Nějaký čas také řídil týdeník Respekt a komentoval dění ve společnosti a v politice. Dnes je komentátorem internetového deníku Aktuálně.cz a deníku Insider.
3 fotografie

Novinář a spisovatel Martin Fendrych oslaví šedesátiny

Ostatní
Investiční a realitní miliardář Pavel Sehnal není prvním byznysmenem, který u nás vytváří politickou stranu. Jako první však použil známou značku, která byla řadu let opuštěná.
Psal se 9. březen 2008, když se v pracovně ředitelky Národního archivu Evy Drašarové na pražském Chodovci odehrál zajímavý ceremoniál. Jaromír Mário Císař, poslední místopředseda a také likvidátor Občanské demokratické aliance, tam tehdy tuto kdysi tak významnou partaj slavnostně „uložil do hrobu".
4 fotografie

Zmrtvýchvstání ODA v éře oligarchů

Česko
Ilustrační foto.
Chtějí si pohlídat svůj byznys. Jsou z podnikání unavení a rozhodli se zapsat do historie. Objevili v sobě politický talent. Potřebují postavit hráz Andreji Babišovi. Je pro ně výhodné pomoci Andreji Babišovi.

Miliardáři jdou do politiky. S jakými úmysly?

Česko
Pavel Sehnal.
Miliardář Pavel Sehnal se rozhodl obnovit známou politickou značku z 90. let, Občanskou demokratickou alianci (ODA), v září ji zaregistroval na ministerstvu vnitra do rejstříku politických stran a hnutí. ODA sídlí na adrese Sehnalovy skupiny SPGroup, šéfové skupiny jsou zároveň ve stranickém vedení. Napsal to dnes server Seznam Zprávy.

Miliardář Sehnal obnovuje ODA, v září ji zaregistroval

Česko
Ilustrační foto
Praha - Před 20 lety, 22. listopadu 1996, začalo druhé kolo historicky prvních voleb do Senátu České republiky. Nejvyšší počet mandátů obsadila ODS, která patřila k největším odpůrcům zřízení horní parlamentní komory.

Před 20 lety si Češi poprvé zvolili senátory

Česko
Vlasta Parkanová.
Praha - Politička Vlasta Parkanová, která se narodila 21. listopadu 1951, se v lednu 1997 stala první ženou, která po vzniku České republiky usedla do ministerského křesla. Až do července 1998 vedla resort spravedlnosti, o deset let později - od ledna 2007 do května 2009 - byla ministryní obrany. Druhé vládní angažmá ale skončilo pro Parkanovou neslavně, kvůli nákupu dopravních letadel CASA ji od roku 2012 stíhá policie, případ ale není dosud uzavřen.

Politička Vlasta Parkanová oslaví pětašedesáté narozeniny

Praha
Michal Prokop.
Praha - Zpěvák, skladatel a moderátor Michal Prokop v den svých 70. narozenin 13. srpna společně s kapelou Framus Five a Karlovarským symfonickým orchestrem poprvé přehraje naživo legendární album Město ER. Stane se tak v rámci festivalu Krásný ztráty Live 70, který se uskuteční 12. až 13. srpna v Amfiteátru v Lokti nad Ohří.

Prokop si na své sedmdesátiny poprvé živě zahraje Město ER

Hudba
Ilustrační foto
Praha - V pátek 31. května 1996 začaly první parlamentní volby v historii samostatné České republiky, které skončily velkou změnou na politické scéně. Díky intenzivní kampani vedené Milošem Zemanem v nich výrazně uspěla do té doby spíše okrajová sociální demokracie a vládní strany, tedy ODS, ODA a KDU-ČSL, přišly o většinu v Poslanecké sněmovně. Občanští demokraté získali 29,62 procenta hlasů a 68 mandátů, ČSSD jen o tři procenta a sedm mandátů méně.

Před dvaceti lety začaly první volby v samostatné České republice

Česko
Radní Benešova v roce 2010, zleva Věra Petrová, Pavel Khek a Jaroslav Hlavnička.
Benešov – Nedostatky v účetnictví či evidenci majetku, které odhalil vnitřní audit plánovaný už bývalým vedením města z VPM, ODA a STAN v Městských sportovních zařízeních Benešov, zahájený po převzetí radnice ČSSD a ANO s podporou KSČM a TOP 09, vyústily v odvolání ředitele MSZ Pavla Kheka. Ten organizaci, která spravuje zimní i fotbalový stadion, tenisové kurty, veřejné tábořiště na Nové Živohošti nebo městské bazény, vedl od roku 1992 a jako člen ODS pracoval současně i jako radní města.

Ředitel MSZ Benešov Pavel Khek skončil, nahradil ho krizový manažer Petr Kotouč

Podnikání
Jan Rejžek.
Havlíčkův Brod – Kavárna U Notáře a Stolová společnost praotce Broda pořádají ve středu od 19 hodin v poetickém podkroví kavárny v Havlíčkově Brodě Kaleidoskop Jana Rejžka.

Kaleidoskop Jana Rejžka

Havlíčkobrodsko
Ilustrační foto.
Opava – Věřte, nevěřte. Chátrající budova bývalého obchodního domu Breda jeho majitele, známého podnikatele Kamila Kolka, podle vlastních slov trápí. To ale prohlásil již několikrát, a nic se nemění.

Kamil Kolek: Breda mě trápí

Opavsko
Na Obecní dům v Hlubočci je odnedávna hned jiný pohled. Konečně totiž byla dokončena rekonstrukce, která zahrnovala výměnu oken, vrat, dveří, plánované úpravy prostor za budovou OD a hlavně jeho zateplení.
Hlubočec - Na Obecní dům (OD) v Hlubočci je odnedávna hned jiný pohled. Konečně totiž byla dokončena rekonstrukce, která zahrnovala výměnu oken, vrat, dveří, plánované úpravy prostor za budovou OD a hlavně jeho zateplení.

V Hlubočci opravili Obecní dům

Opavsko
slavnostního zahájení se zúčastnili také tehdejší politici Karel Ledvinka z Vysokého Mýta (vpravo) a Jan Stránský (měl hlavní proslov) - dnes je předsedou Klubu českých turistů
Východní Čechy - Co dělají bývalé jedničky: Rodilý pravičák a konzervativec, který se směje všem dnešním hybridům, které stírají rozdíl mezi pravicí a levicí, mezi liberály a konzervativci, který jednání Miloše Zemana po vyhraných prezidentských volbách v pondělí označil za „nabubřelé buranství" a kterému je nejvíc smutno z toho, jak politici dokážou ohýbat a měnit ústavu jen podle toho, jak se jim to zrovna hodí.

Politik Karel Ledvinka: Ústava je od toho, aby omezovala moc mocných

Pardubický kraj
slavnostního zahájení se zúčastnili také tehdejší politici Karel Ledvinka z Vysokého Mýta (vpravo) a Jan Stránský (měl hlavní proslov) - dnes je předsedou Klubu českých turistů
Východní Čechy - Co dělají bývalé jedničky: Rodilý pravičák a konzervativec, který se směje všem dnešním hybridům, které stírají rozdíl mezi pravicí a levicí, mezi liberály a konzervativci, který jednání Miloše Zemana po vyhraných prezidentských volbách včera označil za „nabubřelé buranství" a kterému je nejvíc smutno z toho, jak politici dokážou ohýbat a měnit ústavu jen podle toho, jak se jim to zrovna hodí.

Ledvinka: 'Ústava je od toho, aby omezovala moc mocných'

Z okolí
Miloš Zeman ve Sněmovně.
Praha - Prezident Miloš Zeman se dnes v projevu na podporu žádosti o důvěru pro vládu premiéra Jiřího Rusnoka inspiroval někdejšími slovy svého předchůdce Václava Havla, který v roce 1998 jednal o vzniku úřednické vlády Josefa Tošovského po pádu koaličního kabinetu ODS, ODU-ČSL a ODA. Jeho reálné kroky se ale od Havlových liší, řekl Havlův dlouholetý spolupracovník Martin Vidlák.

Zeman se inspiroval Havlem, ale postupuje jinak, říká znalec

Česko
Kamil Kolek
Opava /ROZHOVOR, DOPLNĚNO/ – Následující rozhovor vznikl zhruba dva roky poté, co podnikatel Kamil Kolek v našem Deníku řekl, že má kvůli obchodnímu domu Breda výčitky svědomí, a že pokud tento dům někdo zavře, bude to on a nikdo jiný. Po dvou letech jsme se minulou středu odpoledne sešli k rozhovoru znovu.

Kamil Kolek: Nechci Bredu zavřít, ale opravit a otevřít

Opavsko
Končící prezident Václav Klaus ve studiu před rozhovorem, který poskytl 6. března České televizi.
Praha – Končící prezident Václav Klaus uvedl, že jeho pohled a pohled bývalé hlavy státu Václava Havla na svět byl vždy diametrálně odlišný, a to prakticky ve všem. Klaus v dnešním rozhovoru pro Českou televizi řekl, že jde o jeho stálý postoj. Dodal, že tím, kdo začal s útokem, nebyl on a připomněl Havlův takzvaný rudolfinský projev.

Klaus: Havel měl odlišný pohled na svět, s útokem začal on

Česko
Jitka Seitlová.
Brno – Zástupkyni ombudsmana Jitce Seitlové skončilo ve čtvrtek šestileté funkční období. Zůstane ve funkci, dokud zákonodárci nevyberou jejího nástupce. Ombudsman Pavel Varvařovský by si přál na postu zástupce někoho jiného, proto se rozhodla o něj už neucházet. Na její místo jsou navrženi kandidáti s právnickým vzděláním; Filip Dienstbier z Palackého univerzity v Olomouci, poslanec ČSSD Stanislav Křeček a bývalá nejvyšší žalobkyně Renata Vesecká. Seitlová ho nemá, její nástupce by měl být vybrán do konce února.

Zástupkyně ombudsmana skončí, až bude vybrán její nástupce

Česko