ŠTÍTEK: Občanská demokratická aliance

Vladimír Dlouhý
Praha - Ekonom Vladimír Dlouhý by jako prezident vládu opírající se o KSČM nejmenoval. Řekl to dnes novinářům při představení své vize, se kterou se v přímé volbě bude ucházet o křeslo hlavy státu. Chtěl by mimo jiné pomoci zvýšit sebevědomí Čechů a zrychlit růst životní úrovně. Vstup ČR do současné eurozóny odmítá.

Dlouhý by jako prezident vládu opírající se o KSČM nejmenoval

Česko
Vlasta Parkanová
Praha /POHLEDEM DENÍKU/ – Vlasta Parkanová je známou postavou polistopadové éry. Byla jednou z mála nepřehlédnutelných političek, a to nejen kvůli své ohnivé kštici. Stála u zrodu Občanského fóra ve svém bydlišti, pak se přemístila do pravicové ODA, za níž byla jako první žena v české vládě ministryní spravedlnosti.

Žena s rudými vlasy a ztracenou pamětí. Vlasta Parkanová

Česko
S KOMUNISMEM radní Eva Vorlíčková nebyla zadobře. Podepsala Chartu 77, tiskla samizdaty, po revoluci pak zakládala Občanskou demokratickou alianci.
Praha /ŽENY NA RADNICI/ - Ženu, která má na pražském magistrátu na starosti informatiku a evropské fondy, jsem si představoval docela jinak. Jako typickou úřednici. Vladimíra Špidlu v sukni. „Nejsem žádná vypravěčka, budete mít co dělat, abyste z toho vyrobil kloudný rozhovor,“ upozornila mě hned. Nebylo to přitom vůbec třeba. Stačilo, aby vzpomněla, co ji před lety přivedlo k informatice, a bylo mi jasné, že tento rozhovor rozhodně neskončí u Opencard, mediálně zdánlivě nejatraktivnějšího tématu, které má Eva Vorlíčková na starosti.

Já a informatika? Byl to jediný obor, který mi tehdy dovolili studovat

Praha
Ilustrační foto
Praha /AKTUALIZOVÁNO/ - Pražská ODS a ČSSD se dnes po téměř roce společného vládnutí na magistrátu oficiálně domluvily na ukončení koaliční spolupráce. Po jednání to řekl předseda pražské ODS Boris Šťastný. Vedení obou stran se dohodla na třicetidenní lhůtě, po níž skončí koaliční smlouva.

ODS a ČSSD ukončily společnou vládu na magistrátu

Praha
Ludmila Rakušanová
Vážený pane ministře Pospíšile,na to, že Vám ještě ani není šestatřicet, jste toho na politickém parketu stihl docela dost: být členem ODA a pak ODS, v jejích barvách se stát zastupitelem Plzeňského kraje, v sedmadvaceti se dostat do sněmovny, jen o čtyři roky později usednout v Topolánkově vládě poprvé do křesla ministra spravedlnosti a pak je znovu obdržet od premiéra Nečase.
0 fotografií

Sobotník Lídy Rakušanové - Ministru Pospíšilovi

Sobotník Lídy Rakušanové
Daniel Kroupa - karikatura Radek Fetters
Ústí nad Labem /OTÁZKY ŠÉFREDAKTORA/ - Mohl být horkým kandidátem na rektora ústecké univerzity. Jenže Daniela Kroupu akademický senát do voleb vůbec nepustil. Prý jeho navrhovatelé nepodali přihlášku řádně v termínu. Bývalý předseda ODA, poslanec a senátor přišel do Ústí před pěti lety. Nyní se obává negativního vlivu podnikatelského sektoru na univerzitu.

Kroupa: Nový rektor bude mít na sobě velkou kaňku

Ústecko
Ilustrační foto
Praha – Od prvního dne roku 2000 se Česká republika úředně dělí na nové kraje. Ty však začaly sloužit své funkci téměř o rok později, až po zvolení krajských zastupitelstev. První volby do krajských zastupitelstev se konaly před deseti lety, 12. listopadu 2000. V prosinci 2000 pak zastupitelstva krajů zvolila rady a hejtmany, načež začaly kraje fakticky fungovat.

Po krajských volbách před 10 lety začaly fungovat kraje

Česko
Vítěz v senátním obvodu číslo 61 Olomouc Martin Tesařík se raduje po sečtení hlasů.
Olomouc - Novým senátorem olomouckého obvodu je sociální demokrat Martin Tesařík. Hejtman Olomouckého kraje v sobotu odpoledne zvítězil ve druhém kole voleb do horní komory. Svého soupeře, dosavadního senátora Jana Hálka (ODS), porazil o necelých deset procent hlasů.

Hejtman Tesařík porazil Hálka a míří do senátu

Olomoucko
Vladislav Nechvátal
Jihlava –Do Senátu chce další zkušený politik. V barvách Strany svobodných občanů ohlásil kandidaturu starosta Třeště Vladislav Nechvátal, který je současně předsedou této strany na Vysočině.

O Senát se pokusí také starosta Třeště

Jihlavsko
Ivan Hoffman
Žebříček politické popularity má nového lídra. Je jím předseda strany Věci veřejné Radek John. Vysvětlit se to dá různě, ale především poráží politiky proto, že ještě není brán jako jeden z nich.
0 fotografií

Populární John

Hoffmanův deník
Lídr pražské kandidátky za stranu Věci veřejné Radek John
Znojmo – Znojemsko se v posledních měsících stává až nezvykle politicky činorodým regionem. Svůj místní klub zde v těchto dnech založili členové další z nových stran, Věcí veřejných. Podle politologa souvisí vzestup malých stran hlavně s nadcházejícími komunálními volbami.

Do Znojma dorazily Věci Veřejné

Znojemsko
Ivan Hoffman
První průzkum v supervolebním roce zaujal údajem, že ODS meziměsíčně ztratila šest procent preferencí. Stranu, která by podle stejné agentury ještě v listopadu vyhrála volby, přitom nic dramatického nepotkalo.
0 fotografií

Ztrácející ODS

Hoffmanův deník
Karel Schwarzenberg
KOMENTÁŘ - V těšanské restauraci Korok by dnes mohlo být veselo. Že by tam někdo ze štamgastů mázl souseda po lebeni půllitrem, až začne mrmlat cosi o politice?Naopak, politikou se tam budou stěny otřásat. Na jihomoravský sněm hitu posledních měsíců, strany TOP 09, tam přijede i Karel Schwarzenberg.

Jedna osoba stranu nedělá

Názory z regionu
Ilustrační obrázek
Komentář - Inspirovat se politiky většinou není v České republice úplně moudré. Člověku by se mohlo stát, že si o něm budou ostatní lidé myslet, že je domýšlivý a prolhaný.

Vážně hloupý manžel?

Brněnsko
Jitka Seitlová v on-line rozhovoru v Přerovském deníku.
Přerov - Bývalá senátorka a současná zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová právě odpovídala v pátek 8. února od 14 do 15.30 hodin v on-line rozhovoru na vaše dotazy.

On-line rozhovor s Jitkou Seitlovou

Hranicko