ŠTÍTEK: obilniny

Zrní
Hranice – Málokterá kapela se do Hranic vrací s takovou intenzitou jako Zrní. Kladenští alternativci zde absolvují již třetí koncert během čtyř let. V rámci Hranického kulturního léta se představí v neděli 7. srpna od šestnácti hodin v zámecké zahradě.

Zrní zakončí hranickou trilogii v zámecké zahradě

Hranicko
Žně. Ilustrační snímek.
Břeclavsko – Nadprůměrná bude letošní sklizeň obilí na Břeclavsku. Alespoň to tvrdí předseda tamní okresní agrární komory Antonín Osička. Příznivému vývoji napomohlo podzimní i jarní počasí. „Pole dostala více vláhy než vloni. I když mohlo jí být ještě více. Kdyby více zapršelo, mohla být úroda ještě mnohem vyšší," myslí si Osička.

Výnosy obilí jsou na Břeclavsku vyšší. I díky počasí

Podnikání
K letošnímu prvnímu žňovému požáru v Olomouckém kraji vyjížděli hasiči v pátek odpoledne. Na poli blízko olomouckého nákupního centra Olympia hořelo obilí i kombajn.
Olomouc – K letošnímu prvnímu žňovému požáru v Olomouckém kraji vyjížděli hasiči v pátek odpoledne. Na poli blízko olomouckého nákupního centra Olympia hořelo obilí i kombajn. Na místo vyjelo po 14 hodině celkem šest jednotek hasičů, profesionálové z Olomouce ale i dobrovolní hasiči z Olomouce – Holice, Olomouce a Velké Bystřice.
14 fotografií

FOTO, VIDEO: U Olympie v Olomouci hořelo pole i kombajn

Požáry
Sklizeň slámy po žních na poli u Sedlečka.
Karlovarský kraj - Sklizeň obilí začala v uplynulém týdnu v Karlovarském kraji. Kombajny zatím sklízejí ozimý ječmen, z celkové úrody obilovin ale zatím nebylo sklizeno ani půl procenta. To je nejméně ze všech krajů, ve většině z nich začaly žně o týden dříve.

Začínají žně, zatím se sklízí ječmen

Podnikání
Ilustrační foto
Bratislava - Slovensko letos očekává nejvyšší úrodu hlavních obilovin za posledních více než 20 let. Vyplývá to z odhadu tamního statistického úřadu. K předpokládanému zvýšení objemu sklizně oproti loňsku by měly přispět větší osetá plocha a hektarové výnosy.

Slovensko očekává nejvyšší úrodu obilí od roku 1994

Ekonomika
Zrní
Hranice – Tvrzení, že je v létě, co se kultury týče nuda, se bude v Hranicích stejně jako každý rok snažit vyvrátit série koncertů Hranické kulturní léto. Na své si přijdou jak fanoušci toho nejlepšího z české alternativní scény, tak milovníci staré country klasiky.

Hranické léto zpestří Zrní i František Nedvěd. Vstup zdarma

Hranicko
Zemědělec Bohumír Rada, bývalý ředitel podniku Agro Jevišovice.
Velký Karlov, Znojmo – Když do zrajícího pole u Velkého Karlova vyjely loni v létě stroje a zničily soukromému zemědělci Bohumíru Radovi úrodu, nestal se trestný čin. A to přesto, že škoda činí čtyři miliony korun. K takovému závěru dospěla policie, která případ vyšetřovala. Za zmatky kolem pole prý může pozemková reforma. S takovými závěry skončilo vyšetřování nebývalého sporu mezi zemědělcem Radou a Agrofertem ministra financí Andreje Babiše. Právě jeho holding před časem sporné pozemky od podnikatele Rady koupil.

Obilí mi spálili, budu se dál bránit, reagoval Rada na skončení vyšetřování

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
Třebíčsko, Vysočina - Jihlava Na Vysočině se díky oteplení pomalu rozbíha- jí polní práce, zemědělci už někde začali se setím jarního obilí. Někde jsou traktory na polích vidět i dva týdny, ale u Sněžného ve Žďárských vrších mohly vyjet až po Velikonocích.

Zemědělci už díky oteplení sejí na polích obilí

Podnikání
Ilustrační foto
Jihlava – Na Vysočině se díky oteplení pomalu rozbíha-
jí polní práce, zemědělci už někde začali se setím jarního obilí. Někde jsou traktory na polích vidět i dva týdny, ale 
u Sněžného ve Žďárských vrších mohly vyjet až po Velikonocích.

Zemědělci už díky oteplení sejí na polích obilí

Z okolí
Ilustrační foto
Jihlava – Na Vysočině se díky oteplení pomalu rozbíha-
jí polní práce, zemědělci už někde začali se setím jarního obilí. Někde jsou traktory na polích vidět i dva týdny, ale 
u Sněžného ve Žďárských vrších mohly vyjet až po Velikonocích.

Zemědělci už díky oteplení sejí na polích obilí

Jihlavsko
Vladimír Merta.
Opava - Opavský multikulturní festival Další břehy uvede písničkáře Vladimíra Mertu, besedu s hercem Jaroslavem Duškem, koncert kapel Longital a Zrní či hru Divadla Na zábradlí Hamleti. Festival se uskuteční od 1. do 29. dubna na několika místech Opavy, řekl jeho dramaturg Petr Rotrekl.

Další břehy v Opavě uvítají Mertu, Duška či kapelu Zrní

Ostatní