ŠTÍTEK: obilniny

Kladenská kapela Zrní ve Veselí nad Moravou.
Veselí nad Moravou /SOUTĚŽ/ – Hudba, která zaujme texty k zamyšlení, čtyři báječní muzikanti a charismatický zpěvák s osobitým kouzlem. To je kladenská kapela Zrní, která si v letošním roce připomíná patnácté výročí.Při svém turné tento milník oslaví i ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku. „Ačkoliv muzikanti hrají na festivalech v hlavních časech, nezapomněli, kde začínali. Na ulici. Proto v každém městě před koncertováním zahrají několik písniček akusticky na náměstích jako zamlada," uvedl Ivo Juřena z Veselského kulturního centra.

První patnáctiletku kapela Zrní oslaví s fanoušky. Také ve Veselí

Volný čas
Současná podoba budovy ve dvoře Primagry.
Příbram /3. DÍL/ – Denně při procházkách, cestách do zaměstnání nebo při nákupech v Příbrami míjíme budovy, o nichž víme jen to, že tu prostě jsou, že sem zkrátka patří. Ale co o nich víme? Pojďme se dnes s Josefem Podlahou zastavit u jedné z prvních významných výškových budov ve městě. Ne, řeč nebude o věžáku, ale o budově, které se říká „bývalé silo". Kdo jezdí nakupovat do prodejny Primagry v ulici Československé armády, bude vědět, o které stavbě si právě povídáme. Někomu možná napoví přiložené snímky. Také v tomto případě se jedná o stavbu architekta Františka Bělky provedenou v letech 1936 až 1937.
8 fotografií

Okénko do historie Příbrami: budovy, které míjíme. Co o nich víme?

Příbramsko
Ilustrační foto.
Blanensko – Letovickým zemědělcům divoká prasata každý rok poničí pole s kukuřicí a obilím a sežerou část úrody. Protože jsou přemnožená v celé republice, rozhodlo se to ministerstvo zemědělství řešit novelou vyhlášky, která umožňuje střílet i bachyně se selaty po celý rok. Novinka platí od začátku ledna.

Myslivci: Střílení bachyní je neetické

Blanensko
Ilustrační foto
S příchodem zimy se do zahradních chat, sklepů, kůlen i stodol začínají stěhovat myši, které mohou napáchat velké škody. Nelákají je pouze semena, ale dokáží se pustit i do oděvů pro práci na zahradě. Včas proto nastražíme granule proti myším, otrávené zrní či různé druhy pastí. Osvědčují se i některé zvukové plašiče.

Rady do zahrady: Ochrana před škůdci

Bydlení
Kapela Zrní.
Ústí nad Labem - Kladenská kapela Zrní přiveze už ve čtvrtek večer od 20.00 do ústeckého Národního domu i písničku legendárního moravského písničkáře Ivana Bulise. Je to jedna z jejich novinek a my poté co ji zahraje se můžeme těšit, že ji uslyšíme i z alba.

Letošní poslední koncert Zrní je v Ústí

Volný čas
Ilustrační foto
Prostějovsko – Co šlo sklidit už je většinou sklizené a zemědělci z Prostějovska tak bilancují letošní úrodu. Podle jejich vyjádření byla u různých plodin naprosto odlišná. Zatímco letní sucho některé z nich poškodilo a sklizeň je tak i o polovinu horší ve srovnání s minulými lety, v dalších případech se naopak vedlo nad očekávání.

Zemědělci bilancují: obilniny v pořádku, jablka krásná, kukuřice propadla

Prostějovsko
Ilustrační foto.
New York - Letošní rok bude pro americké zemědělce jeden z nejméně ziskových, varovalo americké ministerstvo zemědělství. Mohou za to hlavně nízké ceny obilí, mléka a prasat. Čistý zisk v zemědělství se má snížit o 36 procent na 58,3 miliardy USD (1,4 bilionu Kč), což bude nejméně za devět let.

Zisk zemědělců v USA má být letos nejnižší za devět let

Ekonomika
Ilustrační foto
Vyškovsko – Oproti loňsku budou výnosy o dost horší. Dobré to letos nebude. Chyběl déšť. I takové věty pronášeli před časem zemědělci z Vyškovska, kteří se začínali smiřovat s tím, že letošní sklizeň se k lepším rokům nepřipíše. Žně jsou u konce a všechno je jinak. Sucho se nakonec sklizně příliš nedotklo. Výnosy jsou dokonce nadprůměrné.

Výnosy obilí jsou vyšší o tuny, zemědělci si pochvalují rekordní sklizeň

Vyškovsko
Sklizeno hlásí zemědělci v regionu ohledně obilovin. Úroda byla průměrná nebo nadprůměrná. Ale na polích zůstává kukuřice a na té se sucho hodně podepíše. Snímek je ze sklizně obilovin v Zemědělské společnosti Dubné.
Českobudějovicko - Chmurné vyhlídky mají před sebou zemědělci, kvůli žhnoucímu slunci a panujícímu suchu. Z rozpálených polí mizí rychle poslední vláha, a tak je vážně ohrožena úroda kukuřice a lépe na tom nebude ani sklizeň pícnin na lukách.

Slunce si vezme půl kukuřice

Z okolí
Požár zasáhl nejenom přibližně 25 hektarů pole, ale také vysokotlaký lis na slámu. Majetkovou škodu vzniklou na stoji majitel odhadl na částku 2 miliony korun.
Třebíčsko - Na pole nejen na Třebíčsku vyjíždějí letos v létě hasičské cisterny téměř stejně často jako zemědělské stroje. O uplynulém víkendu oheň napáchal v regionu miliono- vé škody. Řádil na poli, strništi, louce i v silničním příkopu. V kraji proto i nadále platí výstrahy od meteorologů, hasičů i hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka.
8 fotografií

Na polích hoří obilí i technika. Škody jdou do milionů korun

Požáry
Ilustrační foto.
Křetín – Deset hasičských jednotek v pondělí odpoledne likvidovalo požár na poli u Křetína. Podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky tam plameny zachvátily obilí. „Způsobily čtvrtmilionovou škodu. A také několikatisícovou škodu v lese," popsal Mikoška.  

Na poli u Křetína hořelo obilí

Požáry
Příbram zhruba před sto lety.
Příbram /Z ARCHIVU/ – Deštivý rok 1897 přinesl červnovou povodeň a v červenci po katastrofálním krupobití ještě velkou povodeň 30. toho měsíce. Louky byly podmáčené a ornice z polí byla splavena. V důsledku špatné úrody vzrostly ceny obilí o třetinu. Již tak těžké životní podmínky dělnictva ve zdejších podnicích se ještě zhoršily. Hornímu závodu bylo povoleno ministerstvem orby vyplácet přídavek 4 až 10 krejcarů na šichtu podle platové třídy dělníků. To ale lidem příliš nepomohlo, píše v následujícím textu ředitelka Státního okresního archivu Příbram Věra Smolová.

Sucho v Příbrami není nic výjimečného. Zavítejte s námi do léta roku 1889

Příbramsko
Kombajn ilustrační foto
Kněževes – „Žně jsou v plném proudu a mají hladký průběh," potvrzují v těchto dnech všichni zemědělci na Rakovnicku. Díky extrémním teplotám a počasí beze srážek sklízejí obilí v plné zralosti a odpadá dosoušení.

Horké počasí: žně v plném proudu

Podnikání
Z polí v těchto dnech mizí hlavně jarní ječmen, ozimá pšenice a řepka olejná.
Pelhřimovsko – Letošní žně nabírají na tempu. Podle údajů Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Kraje Vysočina, které sklizeň monitoruje, bylo v pondělí 3. srpna na Pelhřimovsku pokoseno obilí na téměř pětině ploch určených ke sklizni a výrazně pokročila rovněž sklizeň řepky.

Je čas sklizně tří hlavních plodin

Pelhřimovsko