ŠTÍTEK: obilniny

Silnici z Dolní Cerekve do Kosteleckého kopce zasypalo zrní.
Silnici v Dolní Cerekvi zavřela ve středu ráno pořádná nálož zrní. Konkrétně šlo o sladovnický ječmen, což zamrzí hlavně pivaře. Řidič nákladního auta zřejmě dostatečně nezajistil náklad, který se mu sypal z Dolní Cerekve až na kopec za Kostelcem. Tam si teprve všiml, že něco není v pořádku a auto zastavil. V Dolní Cerekvi během středečního dopoledne zrní odstraňovali hasiči ve spolupráci s Krajskou správou a údržbou silnic Kraje Vysočina.
7 fotografií

Něco se vám sype, pane řidiči. Silnici z Dolní Cerekve do Kostelce zavalilo zrní

Nehody
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula
Česko zatím nechystá zákaz dovozu obilí a dalších zemědělských komodit z Ukrajiny. Oznámil to v tiskové zprávě ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Zákazy, které zavedly v posledních dnech Polsko, Maďarsko a Slovensko, jsou podle něj v rozporu s podmínkami jednotného trhu Evropské unie i Světové obchodní organizace (WTO). Země, které zákazy zavedly, opatření zdůvodňují potřebou ochrany domácích zemědělců před dovozem levných komodit i ochranou zdraví spotřebitelů.
13 fotografií

Nepřijatelné opatření. ČR nechystá zákaz dovozu ukrajinského obilí, uvedl Nekula

Ekonomika
Polsko zakázalo dovážet obilí i vybrané potraviny z Ukrajiny
Polská vláda zakázala dovoz obilí a dalších potravin z Ukrajiny. V reakci na protesty polských rolníků to v sobotu oznámil šéf vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Řekl to za přítomnosti premiéra Mateusze Morawieckého a nového ministra zemědělství Roberta Teluse. Na dovoz levného ukrajinského obilí si stěžují zemědělci i v dalších středoevropských zemích.
4 fotografie

Musíme bránit své rolníky. Polsko zakázalo dovoz obilí i potravin z Ukrajiny

Státy EU
Do podoby statku s půdorysem rovnostranného trojúhelníka byl přestavěn na přání Františka Václava z Vrtby. Trojúhelník byl symbolem patronky rodu Vrtbů - svaté Anny.
Ve zvlněné posázavské krajině je zemědělský dvůr v Benicích u Benešova nepřehlédnutelný díky ojedinělé dispozici. Tři hospodářské objekty spojila barokní přestavba v rovnostranný trojúhelník. Vydařená rekonstrukce nyní proměnila bývalou sýpku v multifunkční sál. Výrazným prvkem se stalo točité schodiště, které zpřístupňuje galerii pod otevřeným krovem. Díky citlivým zásahům novodobé prvky přirozeně souzní s původními historickými.
24 fotografií

Svatba v sýpce. Špejchar barokního statku se proměnil v multifunkční sál

Stavba
Koncert kapely Zrní
Kladno, Omán, Antarktida. Čtenáři nového magazínu Víkend v sobotu procestují celý svět, a to klidně z pohodlí domova. Při svých toulkách se dozví novinky o hudební skupině Zrní, která nedávno vydala album Široko daleko, ochutnají to nejlepší z turisticky atraktivní země a také exkluzivně nahlédnou do života členů expedice za polárním kruhem. Tradiční jazykové okénko se tentokrát zaměří na slova, která vnímáme jako nadávky, ale jejich původní význam nás může překvapit.    

Čtěte v sobotním magazínu Víkend: Fanoušci nám věří, říká Honza Unger ze Zrní

O Deníku
Polský voják u vjezdu do vesnice Przewodów.
Před tímto týdnem o Przewodówu slyšel jen málokdo. Nyní část této malé polské vesnice hlídá armáda, lidé zde žijí ve strachu a smutku. Právě sem se totiž na moment přenesla válka na Ukrajině. V úterý na místo nedaleko hranic dopadla raketa a zabila dva lidi. Střela, která zasáhla sklad na obilí, vyvolala pobouření a šok i mezi členskými zeměmi NATO. 
4 fotografie

V polské vesnici se po zásahu rakety změnil život: Lidé se bojí, hlídá ji armáda

Státy EU
Loď Navi-Star naložená obilím v ukrajinském přístavu Oděsa, 29. července 2022.
Rusko se ve středu vrátilo k dohodě o vývozu ukrajinského obilí z černomořských přístavů, od které odstoupilo v reakci na víkendový útok proti ruské flotile v Sevastopolu na anektovaném Krymu. I bez ruské účasti ovšem lodě v minulých dnech zajišťovaly transport ukrajinského obilí, protože Turecko, OSN a Ukrajina trvaly na pokračování operace, klíčové zejména pro zásobování afrických a blízkovýchodních států.

Rusko se vrací k obilné dohodě poté, co fungovala i bez něj. Dostalo prý záruky

Státy mimo EU
Nákladní loď Glory (uprostřed) vyplula z ukrajinského přístavu v Oděse s nákladem obilí, 7. srpna 2022
Rusko pozastavuje plavbu v bezpečném koridoru v Černém moři, oznámilo ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS. Koridor byl dohodnut letos v létě v rámci dohody umožňující vývoz obilí a dalších zemědělských plodin z ukrajinských černomořských přístavů zablokovaných po ruské invazi na Ukrajinu. Moskva tvrdí, že plavba je nepřípustná, protože koridor využil Kyjev k bojové akci proti Rusku.
144 fotografií

Rusko uzavřelo koridor v Černém moři. Plavba je nepřípustná, uvedla Moskva

Svět
Nákladní loď Glory vyplula z ukrajinského přístavu v Oděse s nákladem obilí.
Z ukrajinských přístavů dnes vypluly další dvě lodě se zemědělskými produkty. Informovalo o tom turecké ministerstvo obrany. Stalo se tak na základě dohod o odblokování ukrajinských přístavů, které v červenci uzavřela Ukrajina, Rusko, Turecko a OSN. Celkem od minulého týdne vyplulo z Ukrajiny deset nákladních plavidel, poznamenala agentura Reuters.
144 fotografií

Dohody platí. Z ukrajinských přístavů vypluly další lodě s obilím či sójou

Státy mimo EU
Dožínky ve skanzenu jsou ve Strážnici již tradiční folklorní akcí.
Polovina léta byla od pradávna zasvěcena dožínkám, oslavám na konci žní. Připomenout lidem tento hezký lidový zvyk se rozhodli ve Skanzenu Strážnice - Muzeu vesnice jihovýchodní Moravy. Při bohatém kulturním programu si Skanzen připravil ukázky žňových prací, jako bylo sečení obilí kosou s hrabicí a žacím strojem nebo mlácení obilí motorovou mlátičkou i cepy. Nechyběl ani dožínkový průvod, který byl složen z místních souborů a prošel skanzenem celkem dvakrát. Děkujeme paní Rostislavě Svobodové za dnešní příspěvek.
100 fotografií

Ve skanzenu při dožínkách nezaháleli. Sklízeli a mlátili obilí, pak tančili

Čtenář reportér
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula
Není důvod, aby se potraviny zdražovaly, naopak jejich ceny by měly jít dolů. Tvrdí to lidovecký ministr zemědělství Zdeněk Nekula v rozhovoru pro Deník: „Zhruba před dvěma měsíci velice výrazně začala klesat cena obilí, takže logicky bude klesat i cena mouky. A když to nastane, mělo by se to propsat do ceny pečiva včetně toho rohlíku.“ 
13 fotografií

Zemědělci šroubují ceny, říká ministr Zdeněk Nekula

Česko
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v neděli v Káhiře jednal s egyptskými představiteli, zatímco se Moskva snaží prolomit diplomatickou izolaci a sankce, které na ni uvalil Západ kvůli její invazi na Ukrajinu. Informovala o tom agentura AP. Podobně komentuje současnou cestu šéfa ruské diplomacie do Egypta a dalších afrických zemí stanice BBC, podle níž chce Lavrov získat podporu pro Moskvu, která čelí mezinárodnímu hněvu kvůli své vojenské agresi vůči sousední zemi.

Lavrov se v Egyptě snažil získat podporu pro Moskvu. Vsadil na obilí

Svět
Hasiči bojují s požárem v ukrajinském přístavu Oděsa
Rusko tvrdí, že sobotní raketový úder na přístav Oděsa mířil na vojenské cíle a zasáhl vojenskou loď. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. V sobotu Moskva nechtěla útok komentovat, ale Ankaře podle tureckých zdrojů sdělila, že s ním nemá nic společného. Rakety na Oděsu dopadly necelých 24 hodin poté, co zástupci Ruska a Ukrajiny podepsali dohodu o vývozu ukrajinského obilí, které se má nakládat mimo jiné právě v Oděse.
144 fotografií

Raketový útok na Oděsu: Mířili jsme na vojenské cíle, tvrdí Rusko

Státy mimo EU
Sklizeň obilí na Ukrajině, na snímku kráter po zásahu pole ruskou raketou
Ruské rakety zasáhly ukrajinský černomořský přístav Oděsa, oznámila ukrajinská armáda. Útok přišel jen den poté, co Moskva a Kyjev podepsaly dohodu o vývozu obilí, v níž hraje oděský přístav klíčovou roli. Moskva se přímo nevyjádřila, podle tureckého ministra obrany ruští představitelé Ankaře řekli, že s úderem nemají nic společného. Úder skladiště obilí v přístavu nepoškodil, uvedla odpoledne mluvčí ukrajinské armády. Tamní ministr dopravy Oleksandr Kubrakov sdělil, že Ukrajina pokračuje v přípravách na obnovení vývozu plodiny. 
144 fotografií

Oděsu zasáhly ruské rakety, tvrdí Ukrajina. Den po podpisu přelomové dohody

Státy mimo EU
Podepsání dohody ohledně vývozu obilí. Recep Tayyip Erdogan (dole vpravo) a Antonio Guterres (dole vlevo) v paláci Dolmabahçe v pátek 22. července 2022
Zástupci Ruska a Ukrajiny se podepsali pod dohodu zprostředkovanou OSN a Tureckem. Umožnit to má vývoz milionů tun obilí z ukrajinských černomořských přístavů, které jsou nyní zablokované v důsledku ruského útoku proti sousední zemi. Ceremonie v Istanbulu se zúčastnili také generální tajemník OSN António Guterres a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Dohoda má Ukrajině umožnit export okolo 22 milionů tun obilí, které kvůli válce uvázly v přístavech, Rusku pomůže vyvážet jeho zemědělskou produkci a hnojiva na světový trh, uvedla agentura AP.

Ukrajina a Rusko podepsaly v Turecku dohodu, která umožní vývoz obilí

Státy mimo EU
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že u Ukrajiny nevidí ochotu plnit podmínky "předběžné mírové dohody", které podle něj vyjednávací strany dosáhly v březnu v Istanbulu. Informovala o tom agentura Reuters. Po své návštěvě Íránu šéf Kremlu novinářům dále řekl, že Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty se nabízejí jako prostředníci mezi Kyjevem a Moskvou. Rusko vyslalo své invazní jednotky do sousední země před téměř pěti měsíci.
14 fotografií

Předběžná mírová dohoda? Kyjev nejeví ochotu plnit podmínky, prohlásil Putin

Státy mimo EU
Hadí ostrov v Černé moři, o který sváděli tvrdé boje Ukrajinci a Rusové.
/VIDEO/ Ruské invazní jednotky opustily ukrajinský Hadí ostrov v Černém moři. Vyplývá to z prohlášení ukrajinské armády i ruského ministerstva obrany. Server RBK-Ukrajina s odvoláním na Jižní velitelství ukrajinských sil nejprve informoval o tom, že po nočním útoku ukrajinských jednotek se Rusové evakuovali a pravděpodobně ostrov opustili. Moskva vzápětí ústup potvrdila, zdůvodňuje ho však podle agentury TASS jako svou dobrou vůli s ohledem na vývoz zemědělských produktů z Ukrajiny. Moskva nechala z okupovaného Berďansku odplout první loď s ukrajinským obilím. Podle ukrajinského generálního štábu se ruské síly snaží zablokovat Lysyčansk.
144 fotografií

Ukrajinci dobyli zpět Hadí ostrov. Opustili jsme ho z dobré vůle, tvrdí Moskva

Státy EU
Situace v ukrajinském Severodoněcku.
Ruská invaze na Ukrajinu pokračuje už čtvrtý měsíc. Téměř polovina ukrajinského obilí podle prezidenta Zelenského zůstává ve skladech. To podle něj může způsobit hladomor v zemích, kam dodávky z Ukrajiny měly zamířit. Zelenskyj ve svém nejnovějším projevu slíbil navrácení Donbasu pod ukrajinskou kontrolu. Kyjev žádá pomoc v podobě raketových systémů. Ruský prezident Putin uvedl, že je Moskva připravena znovu zahájit jednání s Kyjevem.
144 fotografií

ON-LINE: Moskva je připravena obnovit jednání s Ukrajinou, řekl Putin

Státy mimo EU
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Ruská invaze na Ukrajinu pokračuje třetím měsícem. Ruská společnost Gazprom v sobotu ráno zastavila vývoz plynu do Finska. Rusko nově zařadilo mezi „zahraniční agenty“ i šachového velmistra Garriho Kasparova a někdejšího nejbohatšího ruského podnikatele Michaila Chodorkovského. Americký prezident Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí finanční pomoci Ukrajině v objemu téměř 40 miliard dolarů (téměř 933 miliard korun). Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Rusko v ukrajinských přístavech blokuje 22 milionů tun obilí. 
144 fotografií

ON-LINE: Rusko blokuje v přístavech 22 milionů tun obilí, upozornil Zelenskyj

Státy mimo EU
Ilustrační foto
Zemědělci dlouhodobě bojují s nenasytnými hlodavci, kteří sužují jejich pole. Ovšem ani když obilí sklidí a uskladní, ještě zdaleka nemají vyhráno. Vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby (VÚRV) v Praze tvrdí, že škůdci ve skladištích znehodnotí až desetinu zásob. Nevyhýbají se ani skladištím Správy státních hmotných rezerv (SSHR). Výzkumníci pro ni proto nyní nově sestrojili zařízení, které dokáže přítomnost škůdců včas odhalit ze zvuků, které vydávají. Zachytí dokonce i jemné impulzy larev ukusujících zevnitř zrna.
10 fotografií

Zásoby potravin požírají škůdci. Nový přístroj má nyní ochránit i rezervu státu

Ekonomika