ŠTÍTEK: obilniny

Lidé mleli obilí jako v pravěku. Na Špilberku slavili den archeologie. Děti si zkusily také hledat kovy.
Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Hradním nádvořím se ozývá pípání detektoru kovů. Přístroj se pohybuje nad dlažbou a vydává pronikavé zvuky. Nedrží ho ale v ruce žádní hledači pokladů, nýbrž nadšené malé dítě. O kousek dál štípe mladá žena dříví. Místo moderní sekery však v ruce drží prehistorický nástroj. Neobvyklý pohled se v sobotu naskytnul návštěvníkům Špilberku. U příležitosti oslav Mezinárodního dne archeologie tam totiž archeologové připravili ukázky své práce a nabídli lidem i možnost vrátit se v čase.
22 fotografií

Lidé ručně mleli obilí a aranžovali hroby. Na Špilberku slavili den archeologie

Brněnsko
Kapela Zrní koncertuje ve žďárském klubu Batyskaf v sobotu 21. října od 21 hodin.
Žďár nad Sázavou – Ve žďárském kulturním centru Batyskaf bude v sobotu 21. října hrát skupina Zrní se svým charakteristickým soundem a k dokonalosti dovedenou kombinací elektroniky a písničkářské poetiky. „Kapela Zrní před nedávnem vyprodala pražské Forum Karlín a i do Batyskafu přijíždí se svou novou deskou, která nese název Jiskřící,“ přiblížil dramaturg klubu Batyskaf Aleš Kostečka. Koncert v klubu začíná ve 21 hodin.
2 fotografie

Zrní opět rozpohybuje žďárský Batyskaf

Volný čas
Dožínky ve Vranově jsou pro obyvatele obce ale i dalších obcí z okolí vždy událostí. Letos se v sobotu 16. září konají posedmé.
Vranov - Díky za úrodu a také poděkování těm, kteří se o ni zasloužili. To jsou oslavy, které se každoročně konají po sklizni obilí. Dožínky se ve Vranově v sobotu konají už posedmé. Jejich program začne ve 14 hodin mší svatou v kostele sv. Václava s díky za úrodu a svěcení dožínkového věnce.
6 fotografií

Oslavu sklizně obilí mají ve Vranově posedmé

Benešovsko
Žně v ekocentru Prales.
Praha - První žně v novém ekocentru Prales ve Kbelích, které se uskutečnily v srpnu, se vydařily. Obilí je sklizeno a ekocentrum se pomalu připravuje na dožínky. Ty nastanou v Kbelích tuto sobotu 2. září od 13 do 17 hodin.
11 fotografií

KRÁTCE: Pražany čekají dožínky

Praha
Řepkové pole. Ilustrační foto.
Praha - Jakost podzemních vod se loni oproti předchozím letům zhoršila, nadlimitní hodnoty některé ze sledovaných látek odborníci naměřili u 86,8 procenta sledovaných vrtů a pramenů. Jednou z příčin je i pěstování řepky a kukuřice, ke kterému se používají takové druhy pesticidů, které do podzemních vod proniknou snáz než ty spojené s pěstováním obilnin. Uvádí to zpráva o stavu vodního hospodářství ČR v roce 2016, kterou dnes schválila vláda.
10 fotografií

Znečištění podzemních vod se loni zhoršilo, je to i kvůli řepce

Z okolí
Úroda na polích v roce 2017. Ilustrační foto.
Jižní Morava – Hospodařím už dvacet let a takové horko nepamatuji. Tak si posteskl soukromý zemědělec Ladislav Hájek z Chvalovic na Znojemsku. „Za letošek jsem sklidil osmnáct metráků pšenice a jedenáct metráků ječmene. V normálním počasí sklízím i sedmdesát metráků pšenice a pětačtyřicet ječmene. Právě ten dopadl ze všech plodin nejhůř, ale očekávám problémy i s kukuřicí a slunečnicí,“ předpověděl muž.

Nejhorší úroda od roku 2012. Obilí zaschlo, řepku někde raději zaorali

Z okolí
Ozimý ječmen.
Jihlava – Deštivé počasí v minulém týdnu zbrzdilo postup žňových prací na Vysočině. V rámci kraje se tak zatím nepodařilo dokončit sklizeň ozimého ječmene. V minulém týdnu nejvýrazněji pokročila sklizeň řepky olejné. Po ozimé pšenici a jarním ječmeni, které někde začali pěstitelé sklízet už před týdnem, přibyly v některých okresech na seznam sklízeného obilí také oves a triticale.

Žně brzdilo počasí s deštěm, teď se práce rozběhnou naplno

Jihlavsko
Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy připravilo pro návštěvníky program Dožínky.
Strážnice – V neděli mohli návštěvníci skanzenu ve Strážnici zhlédnout oslavu sklizně obilí s tradičním dožínkovým průvodem v podání folklórního souboru Hanák z Troubek. „Pěstování obilnin bylo základem zemědělského hospodaření a sklizeň obilí – žně, se tak stala vyvrcholením celého zemědělského roku,“ informovala autorka programu Lucie Baňařová.
29 fotografií

Sečení kosou i mlácení obilí cepy. Ve Strážnici oslavovali žně

Hodonínsko
Divoké prase - ilustrační foto.
Blanensko, Vyškovsko – Lidé si představují, že nyní v době mimořádných opatření kvůli africkému moru prasat myslivci vběhnou do lesa a začnou střílet divočáky hlava nehlava. Tak to ale není, vzkazuje jednatel blanenské pobočky Českomoravské myslivecké jednoty Jaroslav Zelený. „Snad nikdo, až na politiky, nevěřil, že se najednou zvýší odstřel o sto procent,“ prohlásil.

Neviditelní. Divočáci v obilí unikají zrakům myslivců. Ti je loví kvůli moru

Blanensko
Ke dvěma stovkám lidí přišlo v sobotu pomoci se žněmi do Archeoskanzenu v Nasavrkách.
Nasavrky – Ke dvěma stovkám lidí přišlo v sobotu pomoci se žněmi do Archeoskanzenu v Nasavrkách. Obilí se sklízí pouze symbolicky a jde o malou část úrody z jednoho z nedalekých polí. Tvoří však pevnou součást rituálů předcházejících oslavám léta - svátku jménem Lughnasad. Ten i nasavrčtí Keltové pořádně oslaví festivalem, který se na skanzenu koná 28. a 29. července. 
18 fotografií

Bohyně úrody zve na svátek Lughnasad

Chrudimsko
V Lukovečku shořelo téměř 3,5 hektaru obilí.
Hasiče v kraji zaměstnaly ve čtvrtek večer požáry přírodních porostů. Do 22 hodin likvidovalo sedm porostů na různých místech celkem 19 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů.

Požár zničil 3,5 hektaru obilí

Požáry
Naložená pšenice ukrývala cigarety.
Ústí nad Orlicí - Zlikvidováním šesti tun pšenice skončil případ muže, který se pokusil v obilí uschovat přes 4,5 milionů kusů cigaret a dopustil se tak zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby.

Zlikvidovali šest tun vadné pšenice

Orlicko
Ilustrační foto.
Příbramsko - Na svatou Markétu zemědělci na Příbramsku srp do žita nehodili. Prozatím obilí jen dosychalo a teď po posledních deštích je potřeba nechat ho dozrát, jak vysvětluje předseda Zemědělského družstva Krásná Hora nad Vltavou Jiří Zelenka.  

Déšť posledních dní zachránil úrodu obilí

Příbramsko