ŠTÍTEK: obilniny

Zrní zahrálo společně s orchestrem.
Kladno - Kladenská sportovní hala téměř praskala ve švech, koncertovala tu totiž oblíbená kladenská kapela Zrní. Po úspěšné spolupráci s Janáčkovou filharmonií Ostrava a Filharmonií Hradec Králové se Zrní pustilo do dalšího koncertního projektu.
23 fotografií

Zrní zahrálo společně s orchestrem

Volný čas
Kladenská kapela Zrní
Pardubický kraj, Litomyšl - Páteční večer se litomyšlským klubem Kotelna rozezněla hudba kladenské skupiny Zrní. Vedle starších skladeb představila pětičlenná formace rovněž písně z nového alba Jiskřící, které vyšlo pouhý den před koncertem.

Kapela Zrní představila novou desku

Volný čas
Ilustrační foto.
Mělnicko - V zimním období, kdy teploty klesají pod bod mrazu a pole jsou pod sněhovou pokrývkou, má lesní zvěř velký problém s nedostatkem přirozené potravy. Musí se proto spolehnout na členy mysliveckých spolků, kteří do lesů pravidelně jezdí se zásobami obilí, sena a dalšího krmiva.

Lesní zvěř by bez pomoci myslivců strádala

Regiony
Hýl obecný. Ptáci pózují u krmítek. Ládují se slunečnicemi.
Blanensko – Sýkorky, vrabci, hrdličky. Ale také dlaskové, hýlové nebo stehlíci. U ptačích krmítek je v těchto mrazivých dnech pořádná tlačenice. „Lidé s oblibou ptákům sypou do krmítek různé dobroty. Je to spíš taková atrakce pro děti. Zásadní vliv na ptačí populaci to nemá. Majitelé krmítek by tam ale v žádném případě neměli dávat žádné kořeněné zbytky jídel. Nejlepší je zrní, různá semena nebo lůj. Ten mají rády sýkorky a strakapoudi. Na zimu se k nám stahují ptáci ze severských oblastí. Zatím o žádné raritě nevím, ale kolegové už viděli například brkoslava severního, jehož tahy na naše území jsou co do počtu ptáků značně kolísavé," řekl ornitolog David Horal.
9 fotografií

OBRAZEM: Ptáci pózují u krmítek. Ládují se slunečnicemi

Blanensko
Česká kapela Zrní vystoupila v uherskohradišťském klubu mír s Lotem Namlingem v rámci její Česko-tibetské turné 2016.
Uherské Hradiště – Česká kapela Zrní přijela v pátek do Uherského Hradiště v rámci jednoho ze svých koncertů na Česko-tibetském turné 2016. V Klubu Mír tak vystoupila s jedním z předních tibetských zpěváků Lotenem Namlingem, aby společně s ním kapela oslavila své patnácté výročí od založení.
13 fotografií

Česko-tibetské tóny ovládly Klub Mír

Volný čas
Kapela Zrní.
Olomouc – Originální spojení české alternativní hudby a tradiční tibetské hudby v moderní podobě si v úterý 6. prosince užijí návštěvníci koncertu kapely Zrní v olomouckém Jazz Tibet Clubu. Vy můžete být u toho, soutěžte o volné vstupenky. Společně s českými muzikanty na koncertě vystoupí i přední tibetský exilový hudebník Loten Namling.  

Kapela Zrní zahraje v Olomouci. V klubu i na náměstí

Volný čas
Kapela Zrní
Praha - Hostem předvánočního turné kapely Zrní bude tibetský exilový hudebník Loten Namling. Česko-tibetské turné 2016 začne 6. prosince v Olomouci a skončí 12. a 13. prosince v Praze. Sedmi koncerty kapela také oslaví své 15. narozeniny. Před každým koncertem budou provozovat busking, tedy pouliční hraní, kterým vzdávají hold těmto muzikantům, ze kterých sami vzešli. Za kapelu o tom informovala Barbora Olšanová.

Kapela Zrní pozvala na vánoční turné tibetského muzikanta

Hudba
KAPELA ZRNÍ vystoupí ve středu v Karlových Varech.
Karlovy Vary - Fanoušci mohou skupinu Zrní vidět a slyšet ve středu 16. listopadu od půl osmé večer v karlovarské Husovce, ještě předtím se kapela představí od 16 hodin na kolonádě. Zrní tak oslavuje své patnáctiny na ulici s fanoušky.

Kapela Zrní letos slaví své 15. narozeniny

Volný čas
Zrní
Teplice /ROZHOVOR/ - V sobotu 12. listopadu uvede teplický klub Hvjezda koncert turné „Prvních 15 let kapely Zrní" z Kladna. „Hudbou chceme šířit chuť pozorovat, fascinovat se, brát život jako hru, velkej zážitek. Zrní je hra, kladenskej uhelnej zen," říká kapela hodná pozornosti.

Zrní: Těšíme se na Česko-tibetské turné 2016

Volný čas
Kapela Zrní
Jablonec n. N. - Před pátečním večerem v Klubu Na Rampě si chce kapela Zrní zahrát i na ulici, jako mají tradičně v plánu. Snad ten nápad nezkazí špatné počasí.

Zrní si zahraje také na ulici

Volný čas
MLÁTIČKA PŘED STARTEM. V pozadí „stabilák“ značky Slavia (rok výroby 1938), který ji poháněl.
Martínkovice - Lidé sdružení ve Spolku přátel koní opět připravili pro místní i přespolní další netradiční setkání. Ukázku mlácení obilí na historické mlátičce si nenechala ujít bezmála stovka příchozích, pro které bylo připravené i bohaté občerstvení, pod nímž se téměř prohýbaly stoly.

Na staré mlátičce získávali zrno jako za časů pradědů

Z okolí
MLÁTIČKA PŘED STARTEM. V pozadí „stabilák“ značky Slavia (rok výroby 1938), který ji poháněl.
Martínkovice - Lidé sdružení ve Spolku přátel koní opět připravili pro místní i přespolní další netradiční setkání. Ukázku mlácení obilí na historické mlátičce si nenechala ujít bezmála stovka příchozích, pro které bylo připravené i bohaté občerstvení, pod nímž se téměř prohýbaly stoly.

Na staré mlátičce získávali zrno jako za časů pradědů

Náchodsko
Ilustrační foto.
Praha – Letošní sklizeň obilovin je o tři procenta vyšší než loni, kdy byla nadprůměrná úroda. Zemědělci letos sklidili 8,422 milionu tun obilí, vyplývá z odhadu, který dnes podle stavu k 15. září zveřejnil Český statistický úřad. Podle něj je to čtvrtá nejvyšší úroda obilovin od roku 1920, více obilovin se z polí sklidilo v letech 1990, 2004 a 2014. Meziročně vyšší úroda je i u řepky a brambor. Podle Agrární komory ale bude letos rentabilita u řady plodin nižší než loni.

Sklizeň obilí je o tři procenta vyšší než loni, vyšší je i úroda řepky

Ekonomika
Ilustrační foto.
Větrný Jeníkov (Jihlavsko) - Kvůli nízkým výkupním cenám mléka, vepřového masa i obilí klesnou letošní tržby českých zemědělců v porovnání s minulým rokem zhruba o deset miliard korun. Uvedl to předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha na dnešním zasedání ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Jedinou důležitou komoditou, u níž se cena v Česku drží na evropské úrovni, je podle něj řepka.

Kvůli nízkým cenám obilí i mléka přijdou zemědělci o miliardy korun

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - V tuzemsku zůstává zhruba polovina středočeského obilí, zbytek míří většinou do Německa. Výkupní cena pro zemědělce se nyní u potravinářské pšenice pohybuje okolo 3300 až 3500 korun za tunu. Další vývoj cen ale zatím nelze předvídat, dosud klesaly, ale za měsíc se mohou až o stokoruny za tunu lišit. Řekl to ředitel společnosti ZZN Polabí Roman Kubíček. Firma je jednou ze dvou největších v oblasti rostlinných komodit ve středních Čechách.

V tuzemsku zůstává zhruba polovina středočeského obilí

Ekonomika
Ilustrační foto.
Ústí nad Labem  - Žně v Ústeckém kraji skončily. Kombajny posekaly pšenici, ječmen i žito. Ve vyšších polohách zůstává jen několik hektarů ovsa. Výnos je u obilí o několik procent nižší než loni, řepky se naopak z hektaru sklízelo více než před rokem. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytlo ministerstvo zemědělství. S kvalitou plodin jsou pěstitelé spokojeni.

Zemědělci sklidili v Ústeckém kraji obilí i řepku, výnos je dobrý

Teplicko
Ilustrační foto.
Praha - Žně skončily, sklízejí se poslední hektary obilovin na severu a západě Čech. Výnosy jsou vyšší než v předchozích třech letech, kvalita zrna je ale proti loňsku horší. Vyplývá to z informací, které dnes sdělila mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Podle agrárního analytika Petra Havla však bude kvalitního obilí pro potravinářské účely dost.

Žně skončily. Výnosy jsou vyšší, kvalita zrna ale horší

Ekonomika
Ilustrační foto.
Brno - Vědci se snaží ve čtyřletém projektu vyšlechtit linie pšenice, které umožní dále pěstovat odrůdy s lepší tolerancí především vůči suchu. Jednou z cest, kterou se vydali, je snaha zvětšit kořenový systém rostlin, díky kterému budou schopné více využít vodu a živiny v půdě. Řekl to Tomáš Středa z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity, která na projektu spolupracuje s Univerzitou Palackého v Olomouci a Výzkumným ústavem rostlinné výroby. Cílem projektu je přizpůsobit obilniny oteplujícímu se klimatu a častějším a delším obdobím sucha.

Vědci chtějí odolnější obilí vůči suchu, rozvíjí kořenový systém

Česko
Žně na Pelhřimovsku komplikovaly dlouhé týdny časté deště, přesto jsou s výjimkou řepky výnosy velmi solidní.
Pelhřimov – Až se návštěvníci dožínek třeba na pelhřimovském Masarykově náměstí zakousnou 
do pečiva nebo pozvednou sklenici s pivem, měli by 
si kvality právě zmíněných potravin mimořádně považovat.

Zemědělce letos zklamala kvalita obilí

Pelhřimovsko
Ilustrační foto.
Č. Budějovice - Úrodnost obilovin v ČR se od vstupu do Evropské unie zvýšila o polovinu na současných zhruba 6,36 tuny na hektar. Pomáhají technologie i šlechtění, řekl dnes na agrosalonu Země živitelka člen předsednictva Agrární komory ČR Josef Kubiš. Letošní úrodu podle něj zkomplikovaly letní deště, kvůli kterým klesla kvalita sklízeného obilí.

Úrodnost obilovin od vstupu do EU vzrostla o polovinu

Ekonomika
Ilustrační foto.
Bratislava - Letošní úroda hlavních obilovin na Slovensku bude patrně nejvyšší od vzniku státu v roce 1993. Vyplývá to z nejnovějšího odhadu slovenského statistického úřadu, který výhled sklizně oproti dřívější prognóze zvýšil na 3,2 milionu tun. Dosud statistici očekávali sklizeň 2,97 milionu tun.

Úroda obilí na Slovensku dosáhne podle odhadu nového rekordu

Ekonomika
Kombajn ilustrační foto
Žďár nad Sázavou - Zemědělci na Žďársku mají téměř sklizené obilí. Výnosy jsou proti loňskému roku vyšší, suché loňské léto na úrodě příliš velké následky nezanechalo. K 22. srpnu byla pole s ozimou pšenicí a ječmenem, jarní pšenicí a ječmenem, žitem, ovsem a triticale sklizená z více než devadesáti procent. Řepka olejná je sklizená všechna.

Žně končí, výnosy jsou vyšší než loni

Podnikání
Šumperská kapela O5 a Radeček
Vysoké Mýto – Právě dnes startuje v centru města tradiční Týden hudby 2016. Letošní 17. ročník nabízí špičkové muzikanty české hudební scény – Nezmaři, O5 & Radeček, Krucipüsk, AC/DC Czech Revival, Zrní a Tata Bojs.

Mýto ovládne Týden hudby

Volný čas