ŠTÍTEK: objev

Měsíc v úplňku nad oceánem.
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) oznámil, že v pondělí 26. října zveřejní "nový vzrušující objev" týkající se Měsíce. Informuje o tom server Science Alert. Ten v této souvislosti poukazuje na nové výsledky Stratosférické observatoře pro infračervenou astronomii (Sofia), což je ve skutečnosti letadlo Boeing 747 SP nesoucí velký zrcadlový dalekohled.
8 fotografií

NASA oznámí vzrušující nový objev. Týká se Měsíce

Věda a technika
Archeologové našli v pouštní nekropoli v Sakkáře 13 dřevěných rakví
V egyptském pouštním pohřebním komplexu Sakkára byla objevena neobvyklá skrýš uchovávající nejméně třináct sarkofágů pocházejících z doby před 2500 lety. Mimořádné na novém objevu je to, že všechny sarkofágy jsou po tisíce let zcela nedotčené a stále ještě neprodyšně uzavřené - stovky let poté, co do nich byla uložena těla jejich "obyvatel". 
7 fotografií

Egypt vydal další cenný poklad: tajemná podzemní skrýš ukrývala 13 sarkofágů

Věda a technika
Srpnový archeologický průzkum na severní skále hradu Kalich u Třebušína přinesl řadu objevů.
Šipky pocházející ze střel do kuše, olověný projektil z palné zbraně nebo kamenná skříňka, ve které byly umístěny zvířecí kosti či nádoby. To jsou některé z objevů, které během srpna při průzkumu severní skály hradu Kalich u Třebušína našli odborníci z mosteckého Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech (ÚAPPSZ) společně se studenty Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.  
26 fotografií

Na hradě Kalich u Třebušína našli šipky do kuše i tajemnou kamennou skříňku

Věda a technika
Xifaktinus byl obří masožravou rybou a významným predátorem. Ilustrace: Vladimír Rimbala
Asi jen málokdo ví, že zhruba před 86 miliony let plavaly v mělkém moři na území dnešních východních Čech obří dravé ryby, které by dokázaly spořádat dospělého člověka na několik polknutí. Jak byly vlastně objeveny jejich zkameněliny a co všechno o nich dnes víme?

V mělkém moři u Borohrádku kdysi plavala obří dravá ryba

Příběhy
Fragment čelisti mosasaura z Dolního Újezda. Foto: Vladimír Socha
Na našem území kdysi žili draci, nebyli to ale okřídlení plazi chrlící z tlamy oheň, nýbrž velcí mořští plazi s ploutvovitým zakončením končetin. Jedním z nich byl i mořský drak z Dolního Újezdu u Litomyšle, jehož nádherná čelist byla objeveny náhodou před šedesáti lety tehdejším žákem základní školy F. Hurychem  

U Litomyšle žil skutečný drak. Jeho čelist našel žák základní školy

Z okolí
Hudební skladatel Antonín Dvořák
Pozůstalost Antonína Dvořáka, kterou spravuje Národní muzeum v rámci Českého muzea hudby, obsahovala mimo jiné neznámý vzorek léku, který významný hudební skladatel užíval krátce před svou smrtí. A po víc než sto letech došlo díky Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv k jeho přesné identifikaci. Výsledky náročného rozboru ukázaly, že Antonín Dvořák trpěl zánětem močových cest.
6 fotografií

Unikátní objev. Rozbor starého léku ukázal, čím se léčil Antonín Dvořák

Věda a technika
dinosaurus*ilustrační foto
Minule jsme se zaměřili na jediného dosud vědecky popsaného a pojmenovaného dinosaura z našeho území, kterým je Burianosaurus augustai, objevený nedaleko Kutné Hory. V České republice však máme k dispozici ještě jednu dinosauří fosilii, a ta je o celých 65 milionů let starší.  

Skutečný Jurský park od Brna: zkamenělý zub dravého dinosaura

Hradecko
Lebka skytské válečnice, již kdysi zřejmě zdobila čelenka
"Za časů dávných bohů, hrdinných náčelníků a králů, neklidem zmítaná země zrodila hrdinku," opakovalo se v úvodu jednoho z nejpopulárnějších seriálů 90. let o udatné válečnici Xeně, velmi vzdáleně inspirovaného řeckou mytologií. Nový archeologický objev však naznačuje, že legendární Amazonky, tedy dívky bojující jako muži, ve starověku opravdu existovaly. Našel se totiž hrob jedné z nich.
11 fotografií

Amazonky existovaly. Hrob skytského válečníka ukrýval překvapení

Věda a technika
Ivo Hlobil.
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Už jen měsíc je v Muzeu východních Čech v Hradci Králové k vidění výjimečná výstava Gotické a raně renesanční umění východních Čech 1200 - 1550. Duchovním otcem mimořádně rozsáhlého výstavního projektu je vynikající znalec středověkého a raně renesančního umění, emeritní profesor olomoucké Univerzity Palackého a pracovník Ústavu dějin umění Akademie věd Ivo Hlobil (*1942).
35 fotografií

Nečekaný objev představuje většina vystavených exponátů, říká profesor Hlobil

Z okolí
Umělecká představa exoplanety LHS 1140b, obíhající kolem hvězdy typu červený trpaslík, jež aspiruje na titul "nejlepší k hledání známek života mimo sluneční soustavu"
Planet podobných Zemi je v naší galaxii Mléčná dráha možná celá řada, ale objevit je není tak jednoduché. Až do současné doby je zhruba jen třetina z více než čtyř tisíc nalezených a potvrzených exoplanet kamenná - a většina z nich se nachází v okruhu několika tisíc světelných let od Země. To ale není jediný důvod, proč je objev nové kamenné planety vzrušující.
10 fotografií

Byla objevena další planeta podobná Zemi. Rok na ní trvá zhruba 617 dnů

Věda a technika
Satelitní složený snímek hory Olympus Mons na Marsu, nejvyšší známé hory ve sluneční soustavě. Jde o štítovou sopku s několikanásobnou kalderou
Představa Marsu jako mrtvé, suché, prašné a pusté planety bere s každým dalším novým objevem stále více za své. Vedle náznaků možné existence nějaké formy života (nálezu organických molekul, podivných výkyvů hladiny kyslíku v atmosféře planety) přibývá důkazů, že Mars je také vulkanicky a geologicky aktivní. Jeden z nich vědci objevili v meteoritu.
7 fotografií

Na Marsu existovaly sopky. Vědci mají důkaz přímo z nitra rudé planety

Věda a technika
V Českém Švýcarsku se po 18 letech objevil datlík tříprstý.
Dlouhých osmnáct let čekali ornitologové na to, než jej znovu v Českém Švýcarsku uvidí. Za posledních šedesát let se to povedlo teprve potřetí. Datlíků tříprstých žije v celé České republice odhadem jen 300 až 500 párů. Samici vzácného ptáka se podařilo zpozorovat v březnu členovi ornitologického klubu při Labských pískovcích Martinu Horynovi nedaleko Mezní Louky. Později se mu datlíka povedlo také vyfotografovat. V rozmezí několika dalších dnů viděl datlíka na stejném místě ještě znovu.

Významný objev. U Mezní Louky v Českém Švýcarsku zpozorovali datlíka

Regiony
Jakub Kubeš
Před sezonou se o něm psalo jako o možném nástupci Jakuba Ference. Do Přerova také přišel z polské ligy, ke dvěma metrům mu chybí jen pár centimetrů. Jakub Kubeš skutečně ukázal extraligový potenciál, je považován za jeden z největších objevů uplynulé prvoligové sezony.
6 fotografií

Ligu bychom vyhráli my, věří objev sezony Kubeš

Hokej
Archeologové našli na poli na Přerovsku vzácný depot z pozdní doby bronzové.
Na Velký pátek se podle lidových pověr otevírá země, aby vydala své poklady. Už jednou se badatelům tento sen splnil - před sedmi lety totiž během Velikonoc odkryli v Hradčanech na Přerovsku poklad z mladší doby bronzové. Historie se znovu zopakovala - těsně před velikonočními svátky objevili badatelé na jednom z polí na Přerovsku soubor předmětů z pozdní doby bronzové.
9 fotografií

Na poli na Přerovsku našli poklad starý 3 tisíce let

Přerovsko
Irena Veverková
Původně vystudovaná učitelka Irena Veverková (62), působila dlouhé roky jako archivářka ve Státním okresním archivu Kladno, zabývá se regionální historií, osobnostmi regionu, stavebními památkami a dějinami školství. Je vdaná, má tři dospělé syny a jednu vnučku. Za svůj největší badatelský objev považuje znovuobjevení kladenského architekta Antonína Raymonda, který se v Zemi vycházejícího slunce stal v minulém století zakladatelem novodobé japonské architektury. Zásluhou znovuobjevení této významné osobnosti má právo nosit architektovo příjmení vedle svého jako jedna ze tří lidí na světě.

Když si něco vezmu do hlavy, tak to dobádám. Někdy to trvá i roky

Zprávy z Česka
Archeologové nalezli na dně hradeb břeclavského zámku kostry tří lidí, kteří pravděpodobně zemřeli násilnou smrtí.
/FOTOGALERIE/ Pozůstatky tří lidí nalezli archeologové v základech tisíc let staré hradby břeclavského zámku. Objev je to skutečně jedinečný. Kostry lidí se totiž nacházely v těsné blízkosti a v extrémních pozicích. „Nález nasvědčuje tomu, že tito lidé mohli být svázáni. Rovněž lze předpokládat násilnou smrt. Přes všechna těla jsme navíc objevili zbytky velkého kovového předmětu, který se nám dosud nepodařilo identifikovat,“ popsal archeolog Miroslav Dejmal.  
10 fotografií

Pohanské oběti? V hradbách břeclavského zámku objevili svázané lidské kostry

Břeclavsko