Právě před šedesáti lety, tedy v roce 1952, objevil mexický archeolog Alberto Ruz Lhuillier hrobku mayského vládce K´inich Janaab´ Pakala, která se stovky let netknutá skrývala pod Chrámem nápisů v chiapaském městě Palenque.
6 fotografií
SPECIÁL: Tajemství českých jeskyníZákladní kosmologický princip říká, že vesmír je homogenní a izotropní, tedy na dostatečně velkých škálách stejný, ať se podíváme kamkoliv. Nová studie však ukazuje, že možná tak zcela neplatí.
ČlánkyŠance, že je na Marsu život, je podle astrobiologů poměrně velká. Co by se stalo, kdyby sonda Curiosity, která právě na rudou planetu letí, život opravdu objevila?
ČlánkyDalší mayskou zmínku o roce 2012 nalezli archeologové v Guatemale v málo známém nalezišti La Corona. Po monumentu 6 z Tortuguera je to teprve druhý ověřený případ výskytu tohoto tolik diskutovaného data v mayských pramenech.
ČlánkyDavid Storch s česko-americkým týmem přírodovědců objevili univerzální matematický vztah, který popisuje, jak se mění počet druhů organismů na studované ploše.
ČlánkyNejmenší mouchu na světě nemáte moc šancí spatřit. A to ne proto, že pochází z druhého konce planety, ale protože měří necelou polovinu milimetru.
ČlánkyStřepy hliněného nádobí objevené před časem v jižní Číně jsou staré 20 000 let, potvrdili američtí a čínští vědci. Jde tak o nejstarší známé nádoby z hrnčířských dílen na světě, sdělili archeologové podle agentury AP.
ČlánkyČeští vědci umí matematicky vyjádřit, jak se mění počet druhů organismů na dané ploše. A umí tak předpovědět, kolik druhů by vymřelo, pokud zničíme prostředí, ve kterém žijí.
ČlánkyTým japonských astronomů, kteří pracují na vesmírné observatoři na vrcholu sopky Mauna Kea na Havajských ostrovech, objevili dosud nejvzdálenější galaxii, již od Země dělí celých 12,91 miliardy světelných let.
ČlánkyVědci vůbec poprvé nalezli v ostatcích známého pravěkého muže Ötziho červené krvinky. Odborníci si podle agentury DPA slibují od objevu přínos pro moderní soudní lékařství.
ČlánkyFenomén déja vu souvisí se strukturami v lidském mozku a zřejmě má neurologický původ. Vyplývá to z výzkumu vědců ze Středoevropského technologického institutu (CEITEC) v Brně a jejich britských kolegů.
SPECIÁL: DinosauřiPo objevu dlouho ztraceného chrámu takzvaného Týfónia z Merojského království ve Vád Bon Naga v severním Súdánu počátkem letošního roku se dnes čeští archeologové z Národního muzea pochlubili odkrytím jeho hlavní svatyně a objevem takzvaného raného chrámu.
SPECIÁL: TitanicCo mají společného současné myši a původní hlodavci, kteří cestovali s Vikingy na jejich výpravách? Na první pohled zdánlivě nic. Antropolog Michal Josephy vám přiblíží nedávný objev, odhalující překvapivé souvislosti…
SPECIÁL: DinosauřiPohlcení jedné galaxie druhou není ve vesmíru nikterak neobvyklou záležitostí, ba naopak. Usuzuje se, že galaktický kanibalismus je poměrně běžný. Těžší je přistihnout galaxie v procesu pohlcování, ne až po něm.
ČlánkyPůvod člověka a dalších obratlovců vystopovali paleontologové k obyčejnému červu, který žil v oceánech před půl miliardou let. Uvádí to studie, kterou v pondělí zveřejnil britský vědecký časopis Biological Reviews.
ČlánkyV brazilské jeskyni Lapa do Santo, ve stejné oblasti, kde byla objevena Luzia, dosavadní nejstarší jihoamerická lidská kostra, se našel petroglyf muže s vztyčeným údem. Vědci debatují o stáří nálezu i o jeho významu.
ČlánkyO dinosaurech už toho víme spoustu. Bohužel věda je odkázaná jen na kosterní pozůstatky, takže mnoho dalších věcí si můžeme jen domýšlet. Třeba záhada dinosauřího upíra nebude asi jen tak vysvětlená…
SPECIÁL: DinosauřiZebra se rovná černo-bílý pruhovaný vzor. To spojení je neoddělitelné. Symbol Afriky, ale i přechodu pro chodce. Typický černo-bílý vzor je stálou inspirací v umění nebo módě. Vědci nedávno odhalili, že funkce pruhů je mnohem sofistikovanější…
ČlánkyMiliony let staré kameny, na nichž jsou zobrazení dinosauři, kteří požírají indiány. Tento objev podnítil fantazii vědců i fantastů.
7 fotografií
ČlánkyMadagaskar stále skrývá neznámé druhy zvířat i rostlin. Před pár dny tam byl objeven nejmenší chameleon na světě. Ale kdo ví, co objeví vědci na Madagaskaru příště, třeba ještě tam žijí ještě menší druhy…
ČlánkyNizozemským vědcům se podařilo vytvořit v laboratoři masovou vlákninu. Ještě letos údajně hodlají dospět až k syntetickému karbanátku. Očekávají od této technologie šedesátiprocentní úsporu v ekologické zátěži vznikající při tradiční výrobě masa.
ČlánkyKaždou noc se otevřou kopule dalekohledů rozesetých po různých místech na Zemi i ve vesmíru. Ke zpracování obrovského množství dat se vědci rozhodli pozvat i amatéry. Třeba kohokoli z vás.
ČlánkyDne 9. prosince 2011 úspěšně vyvrcholilo několikaleté úsilí českých jeskynních potápěčů. V 11 hodin místního času se na mexickém poloostrově Yucatán podařilo objevit propojení zaplavených jeskynních systémů Tux Kupaxa a K‘oox Baal a vytvořit tak jediný gigantický celek s názvem K´oox Baal.
ČlánkyHlavním tématem posledního měsíce mezi odborníky na Maye je nález údajného nového mayského nápisu, který se má zmiňovat o konci třináctého b‘ak’tunu. Jde o keramickou cihlu pocházející z města Comalcalco. Co o tomto novém prameni říkají odborníci?
ČlánkyJak už jsme psali, rok 2011 byl nejen plný fascinujících vědeckých objevů, ale také vzácných mláďat. A ani to ještě není všechno: podařilo se nafilmovat i videa, na kterých zvířata dělají věci, na něž jsme u nich rozhodně nebyli zvyklí…
ČlánkyZříceniny Teotihuacanu v Mexiku patří k nejzajímavějším a zároveň nejtajuplnějším svědectvím života prastarých civilizací. Jedno z tajemství bylo možná právě nedávno rozluštěno.
4 fotografie
ČlánkyLidé, kteří umějí kontrolovat své sny, mohou zažívat díky této neobvyklé schopnosti zvláštní euforii, jako kdyby něčeho dosáhli, říká Peter Morgan, vědec z Yaleovy univerzity.
ČlánkyKdyž se dnešní cestovatel navrací z cest domů, těší se zpravidla na „svou postel“. V dobách dávno minulých takové štěstí neměl. Často musel „složit hlavu“ na ne zrovna pohodlných místech a někdy byl vůbec rád, že našel přístřeší. Jak vlastně spali pravěcí lidé?