ŠTÍTEK: Oklahoma

Bombový útok na Federální budovu Alfreda P. Murraha, komplex úřadu vlády USA v centru Oklahoma City, jenž poškodil řadu dalších budov v okolí. Zločin byl spáchán pomocí kamionu, který byl plný výbušniny vyrobené z hnojiv
Před 20 lety, 1. června 2004, začal v USA poslední proces s Terrym Lynnem Nicholsem, spolupachatelem bombového útoku v Oklahoma City v roce 1995. Tento útok představoval až do řízeného nárazu letadel do Světového obchodního centra z 11. září 2001 nejhorší teroristický čin v amerických dějinách, který zabil 168 lidí. Porota teď měla rozhodnout, zda jej svým životem zaplatí i ten, kdo ho pomohl zosnovat.
7 fotografií

Výbuch v Oklahoma City: Soud po krvavém útoku se změnil v bitvu o trest smrti

Historie
Tornádo v USA. Ilustrační foto
Prudké bouře a tornáda v noci na neděli zasáhla mimo jiné americké státy Texas, Arkansas a Oklahoma. Nepříznivé počasí si podle agentury AP vyžádalo nejméně 15 mrtvých, další lidé skončili v nemocnicích, řada přišla o střechu nad hlavou. Stovky tisíc domácností a podniků se ocitly bez elektrického proudu.

Tornáda zasáhla americké státy Texas, Arkansas a Oklahoma, 15 lidí zahynulo

Svět
Litevský diskař Mykolas Alekna překonal nejstarší mužský atletický světový rekord
Tahle litevská rodinka si hod diskem docela slušně podmanila. Začal to zkraje nového tisíciletí Virgilijus Alekna, dvojnásobný olympijský vítěz, dvojnásobný mistr světa i mistr Evropy. Dvoukilové náčiní poslal do vzdálenosti 73,88 metru a za světovým rekordem vrhače NDR Jürgena Schulta z roku 1986 zaostal o 20 centimetrů.

Bugár o diskařské dynastii Aleknů: Mykolas překonal otce i světový rekord

Atletika
Thomas Stafford
Ve věku 93 let  v pondělí 18. března po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Thomas Stafford, který byl zapojený do programů Apollo a Gemini. Rodák z Oklahomy čtyřikrát letěl do vesmíru, z toho jednou na oběžnou dráhu Měsíce, a v roce 1975 se v době vrcholící studené války ve vesmíru na palubách kosmických lodí Sojuz a Apollo setkal se sovětskými kosmonauty. O jeho úmrtí s odvoláním na šéfa NASA informoval veřejnoprávní rozhlas NPR.

Zemřel Thomas Stafford. Amerického astronauta proslavilo vesmírné podání rukou

Svět
Country zpěvák Toby Keith na snímku z loňského září.
Ve věku 62 let v zemřel zpěvák Toby Keith, který byl v uplynulých třech dekádách jednou z největších hvězd americké country scény. O jeho pondělním úmrtí informoval dnes Keithův oficiální web. Umělec z Oklahomy si získal fanoušky svým "drsňáckým" vystupováním i písněmi s vlasteneckým nádechem.

Zemřel americký zpěvák Toby Keith, hvězdě country hudby bylo 62 let

Hudba
Jaroslav Vašíček obléká v současné době nejen fotbalový dres TJ Spartak Horní Slavkov, ale také hokejový HC Stadion Cheb.
/OSOBNOST DENÍKU/  Je mu sice třiadvacet let, přesto má za sebou Jaroslav Vašíček kupu sportovních zkušeností. A nejen těch. Nejenže hraje hokej, ale také řádí na fotbalových kolbištích. A v obou případech patří k tahounům. Zejména však hokej je pro něj vším, když stále věří, že se karta může obrátit a on se díky své píli dostane do vyšší soutěže. „Ambice jsou ve mně stále, myslím si a věřím tomu, že když budu tvrdě pracovat a budu trpělivý, mohu se probojovat ještě výš,“ prozradil Jaroslav Vašíček, že stále neztrácí naději, že by mohl nakouknout do vyšší soutěže.
22 fotografií

Jsem na sebe přísný, navíc jsem horká hlava, prozradil na sebe Vašíček

Fotbal
Členové rady Osedžů ve Washingtonu, kde jednali o právech osedžského národa na ropu a nerostné suroviny v Oklahomě. V popředí komisař pro indiánské záležitosti Cato Sells, zástupce komisaře E. B. Meritt a superintendent osedžského národa J. George Wright
Velkou pozornost vzbudil v Cannes nový snímek režiséra Martina Scorseseho Killers of the Flower Moon s Leonardem DiCapriem v hlavní roli, pojednávající o záhadných vraždách příslušníků indiánského kmene Osedžů v Oklahomě. Film vychází ze skutečných událostí. Zhruba před sto lety bylo v Oklahomě skutečně zavražděno více než 60 bohatých Osedžů - a to se na mnohé další vraždy zřejmě ani nepřišlo.
7 fotografií

Osedžské masakry: Nový western s DiCapriem vychází z děsivých reálných událostí

Svět
Johnny Depp změnil filmový lokál. Stal se Ludvíkem XV.
Čas letí. V Cannes už zase vybalili červený koberec, který čeká na své hvězdy. Jako první na něj vstoupí Johnny Depp, jehož film Jeanne Du Barry prestižní festival na Riviéře otvírá. Paruku Ludvíka XV. prý pirát z Karibiku nechá doma, na plátně si ho ale publikum jako francouzského panovníka vychutná v plné parádě. A možná nebude nouze ani o nečekaná hercova extempore na koberci. 76. ročník přehlídky potrvá do 27. května a přivítá také Indianu Jonese, vrahy z Oklahomy a české studenty. 
12 fotografií

Filmový festival v Cannes otevře Johnny Depp. S parukou, hůlkou a kurtizánou

Film a televize
Čerokízský učenec a vynálezce Sequoyah na obrazu Henryho Inmana
V roce 1903 se v novinách Washington Evening Star objevila zpráva, že dva muži, Erwin Fancher a J. M. Hayes, narazili v pohoří Wichita v Oklahomě na jeskyni, v níž našli dýmku, jež prý patřila legendárnímu čerokízskému indiánovi Sequoyahovi. Vynálezci písma pro jazyk svého lidu a zřejmě největšímu mysliteli Čerokíů. Pak prý našli i jeho hrob. Jenže jejich objev nikdo nepotvrdil. Konec slavného muže halí tajemství.
8 fotografií

Konec geniálního indiána Sequoyaha: Jeho hrob zůstává jednou z největších záhad

Svět
Trosky domů v Powderly v americkém státě Texas 5. listopadu 2022 na snímku The Paris News.
Částmi amerických států Texas, Arkansas a Oklahoma se v pátek prohnala silná bouře s tornády. Živel srovnal se zemí desítky budov, nejméně jeden člověk zemřel a dvě desítky dalších osob utrpěly zranění. Záchranáři pátrají po pohřešovaných, lidé podle nich mohou být uvěznění v troskách domů, informovala dnes agentura AP.

Jihem USA se přehnala tornáda. Jeden člověk zemřel, zraněných jsou desítky

Svět
Ustupující voda v řece v texaském parku Dinosaur Valley odhalila unikátní stopy dinosaurů staré přibližně 113 milionů let.
Za normálních okolností by šlo o špatnou zprávu. Sucho v americkém Texasu téměř zcela vysušilo řeku protékající státním parkem Dinosaur Valley. Ustupující voda však zároveň odhalila unikátní stopy dinosaurů staré přibližně 113 milionů let. Podle odborníků jde o jednu z nejdelších stezek vytvořenou našimi gigantickými předchůdci, která kdy na světě byla nalezena.
4 fotografie

Jako v Jurském parku. Vyschlá řeka v Texasu odkryla vzkaz z doby dinosaurů

Objevy
Skautský tábor. Pro někoho chvíle radosti, pro děti nedaleko městečka Locust Grove v roce 1977 ale představoval chvíle hrůzy.
Brutální vražda tři mladých dívek ve státě Oklahoma patří k nejděsivějším nevyřešeným americkým kriminálním případům minulého století. Děti ve věku osm, devět a deset let vrah znásilnil a zabil, když nocovaly ve skautském táboře Camp Scott. Hrůza se odehrála přesně před 45 lety. Nejpravděpodobnější podezřelý spravedlnosti proklouznul mezi rukama.

Tři děti někdo znásilnil a umlátil. Horor na táboře je i po 45 letech nevyřešený

Svět
Lasvegaská metropolitní policie. Ilustrační foto
Byl to děsivý případ. Před 42 lety byla v lese v Texasu objevena těla mladého páru. Identitu obětí se podařilo objasnit až před rokem, to s sebou ovšem přineslo šokující zjištění. Pár měl malou dcerku, o které od jeho zmizení nikdo neslyšel. Nyní, téměř po půl století od vraždy rodičů, se Holly podařilo vypátrat. Živou a zdravou.

Rodiče zabili, dívka zmizela. Ženu nyní po 42 letech objevili živou a zdravou

Svět
Policisté před nemocnicií Saint Francis Hospital ve městě Tulsa, kde neznámý útočník vyzbrojený puškou a pistolí zabil 1. června 2022 čtyři lidi a další zranil.
Střelec, který ve středu v areálu nemocnice v americkém městě Tulsa zastřelil čtyři lidi a další zranil, byl bývalý pacient. Policie ho dnes identifikovala a uvedla, že si po nedávné operaci zad stěžoval na bolesti. Lékař, který ho operoval a kterého útočník ze svých potíží vinil, je mezi oběťmi, uvedla agentura AP s odkazem na policii. Muž se po činu zastřelil.

Útočník z americké Tulsy byl pacient. Zastřelil doktora, kterého vinil z bolesti

Svět
Vít Krejčí zvedá radostně ruku nad hlavu.
/ROZHOVOR/ Reklama na plnění snů. Úvodní slogan by mohl znít následovně: Máte nějaký životní sen a nevíte, jak si ho splnit? Žádný problém. Stačí požádat o radu čerstvě nejmladšího českého basketbalistu v historii se smlouvou v NBA… Vít Krejčí si pro Američany ve zcela neznámém, jihočeském městě Strakonice od osmi let vysnil, že jednou bude nastupovat v jejich obrovské zemi a v nejslavnější soutěži světa. Své dětské touhy naplnil v pouhých jednadvaceti letech.
8 fotografií

Český střízlík dobývá NBA. Basketbal nedělám kvůli penězům, říká Krejčí

Ostatní sporty