ŠTÍTEK: operační systém

Ilustrační foto.
Praha – Žádné kritické situace naštěstí nehlásí pražští záchranáři, kteří uprostřed noci na středu zaznamenali, že někteří telefonující měli problém dovolat se na tísňovou linku 155. „Mezi 22. a 23. hodinou došlo ke krátkodobému výpadku sítě O2," informovala ještě v noci na svém twitterovém účtu Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy.

Volání na tísňovou linku 155 vyžadovalo v noci trpělivost

Praha
Kybernetická bezpečnost. Ilustrační foto.
Státní správu ani jiné systémy důležité pro chod státu zatím současný masivní kybernetický útok nezasáhl. Bezpečnostní radu státu o tom dnes odpoledne informoval vládní zmocněnec pro kyberbezpečnost Dušan Navrátil. „Naštěstí se týká České republiky tato záležitost pouze okrajově. Útoky nebyly provedeny na velké nebo státní organizace," řekl po zasedání novinářům. Ve Strakově akademii mimo jiné jednal o platech pracovníků IT ve státní správě, které podle něj nemohou konkurovat soukromým firmám.

NBÚ: Státní správu zatím kybernetický útok nezasáhl

Česko
Ilustrační foto.
Kdo by neznal Lochnesskou příšeru, která se nejčastěji vyskytuje ve vodách skotského jezera Loch Ness. Divíte se slůvku nejčastěji? Už několikrát totiž byla v minulých dnech pozorována také na hladině Hlučínského jezera.

Štěrkovna ukrývá Lochnessku

Opavsko
Windows vista
Praha - V úterý přestane společnost Microsoft vydávat aktualizace a opravy pro operační systém Windows Vista. Jeho uživatelé by měli přejít na novější Windows, jinak se vystaví zvýšenému bezpečnostnímu riziku, vyplývá z informací společnosti.

Microsoft v úterý ukončí podporu Windows Vista

Podnikání
Nokia 3310
Finská společnost HMD Global, která vyrábí telefony značky Nokia, uvede ve druhém čtvrtletí na trh pokračovatele legendárního tlačítkového modelu 3310. Telefon bez operačního systému přichází na trh téměř 17 let po svém předchůdci a má stát 49 eur, tedy asi 1350 korun. HMD to dnes oznámila před zahájením veletrhu MWC v Barceloně.

HMD Global po 17 letech vzkřísila legendární Nokii 3310

Ekonomika
Google se dohodl na využívání svých map s firmou Uber
Praha - Internetová firma Google nově propojila své mapy s poskytovatelem přeprav Uber. S novou aktualizací už nebude pro rezervaci ani platbu jízdy s Uberem nutná žádná další aplikace. Postačí pouze aplikace Mapy Google. Aktualizace bude během několika dní dostupná pro operační systémy Android a iOS.

Google se dohodl s Uberem na používání map

Cestujeme
Ilustrační foto
Brusel - Evropská komise schválila americké softwarové společnosti Microsoft záměr koupit za 26 miliard dolarů (655 miliard Kč) internetovou sociální síť LinkedIn. V dnešním sdělení komise uvedla, že její souhlas je podmíněn několika požadavky, jejichž splnění by mělo zachovat konkurenci na poli sociálních sítí pro odborné pracovníky v Evropě.

Evropská komise Microsoftu schválila převzetí sítě LinkedIn

Ekonomika
Nokia
Helsinky (Finsko) - Chytré telefony se značkou Nokia se objeví zpátky na trhu v příštím roce. Finská společnost Nokia dnes oznámila, že její dohoda s firmou HMD Gobal Oy byla dokončena a HMD může spustit výrobu telefonů. Nový majitel plánuje přijít s novým přístrojem pod značkou Nokia s operačním systémem Android v první polovině příštího roku.

Telefony Nokia se příští rok vrátí na trh

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Nový škodlivý program Goolian narušil bezpečnost více než jednoho milionu účtů Google. Šíří se na zařízeních s operačním systémem Android, do kterých se dostává přes nakaženou aplikaci. Goolian krade e-mailové adresy a uložené ověřovací klíče a snaží se nad mobilním zařízením získat kontrolu. Jakmile jej ovládne, generuje tržby podvodným instalováním aplikací z Google Play a hodnotí je jménem obětí. Uvedla to dnes bezpečnostní firma Check Point.

Nový škodlivý program ukradl údaje k milionu účtů Google

Ekonomika
Software pro EET
Benešovsko /FOTOGALERIE/ - Elektronická evidence tržeb je stále více a více diskutovaným tématem s tím, jak se blíží termín jejího spuštění. Už 1. prosince 2016 se do systému evidence tržeb zapojí v první fázi zhruba padesát až šedesát tisíc podnikatelských subjektů z oblasti stravovacích a ubytovacích služeb.
4 fotografie

EET už za necelé dva měsíce. Jste připraveni?

Podnikání
Software pro EET
Praha /FOTOGALERIE/ - Elektronická evidence tržeb je stále více a více diskutovaným tématem s tím, jak se blíží termín jejího spuštění. Už 1. prosince 2016 se do systému evidence tržeb zapojí v první fázi zhruba padesát až šedesát tisíc podnikatelských subjektů z oblasti stravovacích a ubytovacích služeb. Ti tak mají již jen dva měsíce na přípravu, kterou není radno podcenit, neboť za neplnění zákonných povinností jim mohou hrozit vysoké sankce.
4 fotografie

EET už za necelé dva měsíce – jste připraveni?

Podnikání
Parkování v centru Českých Budějovic. Ilustrační foto.
České Budějovice - Bez drobných po kapsách a odbíhání k automatům se od 1. listopadu obejdou řidiči, kteří budou chtít zaparkovat na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. K zaplacení parkovného tu bude stačit chytrý telefon s operačním systémem iOS nebo Android.

Místo parkovacího lístku postačí mobil

Českobudějovicko
Ilustrační foto
New York - Softwarový gigant Microsoft představil novou aktualizaci svého operačního systému Windows 10, která umožní uživatelům pořizovat si fotografie a editovat obsah ve třech rozměrech. Aktualizace Windows 10 Creators Update má být k dispozici zdarma na počátku příštího roku. Microsoft se tak snaží oživit své klesající počítačové podnikání, napsala agentura Reuters.

Nová aktualizace Windows 10 bude mít funkce 3D

Ekonomika
Knihovna.
Benešov – Městská knihovna ve spolupráci s portálem e-Reading nabízí novou službu. Kromě klasických knih si registrování čtenáři mohou vybrat také z pestré nabídky titulu knih v elektronické podobě. Díky této službě mají čtenáři přístup k současné produkci českých nakladatelů, včetně novinek a bestsellerů. Projekt byl realizovaný s finanční podporou Ministerstva kultury ČR.

Knihy si půjčují v benešovské knihovně i elektronické podobě

Volný čas
Ilustrační foto.
Brno - Celková produkce českého slévárenství letos mírně klesne. Svaz sléváren očekává výrobu na úrovni 385 000 tun, což je zhruba o 5 % méně než v loňském roce. Slévárny budou mít i nižší obrat, a to kvůli enormnímu tlaku na kilogramovou cenu zejména v šedé litině. To je i důvod proč zavádějí sice lehčí a složitější výrobky, ale s vyšší připadnou hodnou. Obrat firem se částečně zvýší oproti loňsku cca o 5 % na 33 miliard korun. Dnes to na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně řekl předseda Svazu slévaren Josef Hlavinka.

Celková produkce českého slévárenství letos mírně klesne

Ekonomika
Americká internetová společnost Google dnes představila novou řadu chytrých telefonů, která ponese značku Pixel.
San Francisco - Americká internetová společnost Google dnes představila novou řadu chytrých telefonů, která ponese značku Pixel. Firma uvede na trh dvě varianty s různou velikostí displeje, cena přístrojů bude začínat na 649 dolarech (téměř 15.700 Kč). Smartphony budou na trhu soupeřit například s telefony iPhone firmy Apple.

Google představil nové chytré telefony Pixel

Ekonomika
Ilustrační foto.
Toronto/New York - Kanadská společnost BlackBerry opouští vývoj a výrobu chytrých telefonů, tedy odvětví, ve kterém patřila mezi průkopníky. Firma dnes uvedla, že se zaměří na software a služby, zatímco veškerý vývoj hardwaru přesune na externí firmy. Akcie podniku, který byl kdysi největším výrobcem smartphonů na světě, na zprávu zareagovaly silným růstem. Firma současně oznámila, že ve druhém fiskálním čtvrtletí vykázala čistou ztrátu 372 milionů USD (devět miliard Kč).

BlackBerry ukončí výrobu a vývoj vlastních telefonů

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Celkem 37 procent uživatelů má ve svém PC nebo jiném zařízení programy, které už nepoužívá. To nejen zbytečně přetěžuje paměť, ale nabízí to zločincům více příležitostí, jak získat přístup do systému. Vyplývá to ze studie antivirové firmy Kaspersky Lab.

Více než třetina uživatelů má v PC nepoužívané programy

Ekonomika
Ilustrační foto
Framingham (USA) - Celosvětový odbyt chytrých hodinek se v letošním roce zvýší pouze o necelá čtyři procenta na 20,1 milionu přístrojů. Předpověděla to výzkumná společnost IDC. Dodala však, že během dalších čtyř let by měl odbyt stoupnout o více než 170 procent na téměř 55 milionů přístrojů v roce 2020.

Odbyt chytrých hodinek prý letos stoupne zhruba o čtyři procenta

Ekonomika
Ilustrační foto.
Framingham (USA) - Celosvětové dodávky chytrých telefonů v letošním roce stoupnou o 1,6 procenta na 1,46 miliardy přístrojů. Tempo jejich růstu tak výrazně zpomalí z více než deseti procent v loňském roce. Předpověděla to výzkumná společnost IDC. Za zpomalením růstu podle ní z velké části stojí předpokládaný pokles dodávek ve vyspělých zemích.

Růst dodávek smartphonů letos výrazně zpomalí

Ekonomika
Ilustrační foto.
Berlín - Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics testuje propojení svých chytrých hodinek s mobilními zařízeními amerického konkurenta Apple. Chce tak se svými hodinkami oslovit širší skupinu zákazníků, a ne pouze uživatele jeho vlastních mobilních zařízení. Agentuře Reuters to řekl produktový manažer podniku Richard Knight.

Samsung testuje propojení svých hodinek s přístroji rivala Apple

Ekonomika
Představujeme vám nejvyspělejší technologii na trhu v oboru stmívání - EATON NEW RF SMART stmívače 250 a 500 W nové generace. Novinkou jsou rovněž NEW RF binární vstupy 230 V. Nové výrobky jsou již dostupné a lze je objednávat.

Nejvyspělejší stmívací technologie na trhu

Reklama
Mobilní aplikace. Ilustrační foto.
Praha - Pražský dopravní podnik (DPP) nabízí cestujícím novou aplikaci s informacemi o městské hromadné dopravě včetně jízdních řádů. Umí také najít nejbližší zastávky v okolí jejího uživatele. Informoval o tom mluvčí DPP Jiří Štábl. Aplikaci si mohou od pondělí lidé stáhnout zdarma, a to pro zařízení s operačními systémy Android i iOS. Aplikaci lze stáhnout prostřednictvím Google Play či iTunes.

DPP spustil zdarma aplikaci s informacemi a jízdními řády

Praha
Ilustrační foto.
New York - Leteckou přepravu pravděpodobně čekají další výpadky podobné potížím amerických aerolinek Delta Air Lines z tohoto týdne. Velcí letečtí přepravci totiž dostatečně neinvestují do modernizace rezervačních systémů, které jsou založené na technologiích pocházejících z 60. let minulého století. Agentuře Reuters to řekli odborníci na letecký průmysl a technologie.

Leteckou přepravu podle odborníků zřejmě čekají další výpadky

Ekonomika