ŠTÍTEK: operační systém

Ilustrační foto.
Jižní Morava - Nový způsob pomoci zraněným a nalezeným zvířatům představil Český svaz ochránců přírody. „Mobilní aplikace Zvíře v nouzi umožní nálezci kontaktovat nejbližší záchrannou stanici a nebude tak muset obtelefonovávat záchranáře a různé stanice nebo zvířata zbytečně nosit, jak je obvyklé nyní. Umí také odeslat GPS souřadnice," popsala Zdeňka Nezmeškalová ze svazu.

Zraněné zvíře? Pomůže mobil a nová aplikace

Z okolí
Ilustrační foto.
Toronto - Kanadský výrobce chytrých telefonů BlackBerry hospodařil ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí s čistou ztrátou 238 milionů dolarů (5,6 miliardy Kč), zatímco o rok dříve měl zisk 28 milionů USD. Za ztrátou stojí hlavně náklady na restrukturalizaci a akvizice, oznámil dnes podnik. Tržby se snížily o 30 procent na 464 milionů USD.

BlackBerry je kvůli restrukturalizaci ve ztrátě 238 milionů dolarů

Ekonomika
Ilustrační foto
San Francisco – Celosvětový prodej chytrých hodinek a dalších nositelných digitálních zařízení letos vzroste o 38 procent na 110 milionů kusů. Předpověděla to dnes výzkumná společnost International Data Corporation (IDC). Lídrem tohoto trhu jsou hodinky Apple Watch.

Světový prodej nositelných zařízení letos vzroste o 38%

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Testy skončily, jedeme naostro. To mohli v úterý vpodvečer poznamenat pražští záchranáři na adresu aplikace Záchranka pro „chytré" mobilní telefony s operačním systémem Android a iOS. A jeli. Vyrazili na pomoc prvnímu pacientovi, k němuž kolemjdoucí přivolali zdravotníky pomocí této novinky.

Záchranka v mobilu již pomohla prvnímu muži

Nehody
Ilustrační foto.
Moskva - Moskevský arbitrážní soud dnes potvrdil rozhodnutí, podle kterého americká internetová společnost Google zneužila dominantního postavení svého operačního systému Android, a porušila tak ruské antimonopolní zákony. Firma nyní musí upravit své smlouvy s výrobci smartphonů a zaplatit pokutu, uvedla agentura Reuters.

Google porušil antimonopolní zákony, potvrdil ruský soud

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Stačí podržet prst na telefonu - a sanitka je na cestě. Ne nejedná se o přestavení výhod takzvaného seniorského mobilu vybaveného SOS tlačítkem. Tuhle službu může zajistit přístroj, který má v kapse většina lidí. Kterýkoli z takzvaných smartphonů - „chytrých telefonů" s operačním systémem Android nebo iOS.

Záchranáře je možno přivolat mobilem. Postaru - i úplně nově

Nehody
Ilustrační foto.
Brno - Zdravotní záchrannou službu lze od včerejška volat i pomocí mobilní aplikace, stačí stisknutí tlačítka. Záchranářům výrazně pomůže tím, že odešle i přesnou polohu volajícího. Lidé si ji mohou stáhnout do mobilu zdarma a funguje pro operační systémy Android a iOS. Jde o novou aplikaci pro chytré telefony, kterou budou využívat záchranáři v celé České republice. Na tiskové konferenci ji představil ředitel jihomoravské záchranné služby Milan Klusák.

Záchranku lze volat pomocí aplikace, která odešle i přesnou polohu

Česko
Ilustrační foto
Praha - Počet vyděračských programů pro chytré mobilní telefony s nejrozšířenějším operačním systémem Android se za poslední rok zdvojnásobil. Tyto škodlivé aplikace, tzv. ransomware, jsou schopné zašifrovat zařízení, změnit jeho PIN nebo uzamknout obrazovku a za opětovné zprovoznění požadují výkupné. Vyplývá to ze studie antivirové firmy Eset.

Počet vyděračských programů na Android se zdvojnásobil

Ekonomika
Výdejní místo karty Lítačka ve Škodově paláci v Jungmannově ulici v Praze.
Praha - Za týden se vydalo téměř 3500 pražských karet na MHD zvaných Lítačka. Skoro třetina lidí si požádala poprvé, asi 400 lidí chtělo zelenou kartu místo červené opencard, přestože si za výměnu museli zaplatit. V tiskové zprávě o tom informoval pražský magistrát.

Za týden se vydalo téměř 3500 pražských karet na MHD Lítačka

Praha
Ilustrační foto.
Jižní Morava – Přivolání záchranné služby je od středy pro vlastníky chytrých telefonů jednodušší. Zdravotnická záchranná služba totiž spustila novou mobilní aplikaci Záchranka, která nejenom přivolá pomoc, ale také odešle údaje o přesné poloze pacienta a o jeho případných onemocněních. Uživatelé aplikace jenom přidrží nouzové tlačítko na displeji, které tyto informace odešle na dispečink a také vytočí číslo 155. Lidé si ji mohou stáhnout do mobilu zdarma, funguje pro operační systémy Android a iOS.

Nová aplikace záchranky: lidé sdělí, kde jsou, a zavolají pomoc jedním tlačítkem

Z okolí
Ilustrační foto
Přerov – Běžečtí nadšenci v Přerově by měli zpozornět. V areálu Laguny vznikl pětikilometrový okruh, na který upozorňuje nainstalovaná tabule při vstupu od skateparku. Díky mobilní RunCzech aplikací mohou aktivní sportovci sledovat, kolik kilometrů mají za sebou.

Kolem Laguny vede nová běžecká trasa

Přerovsko
Ilustrační snímek.
Praha - Praha investuje do roku 2019 do kamerového systému 87 milionů korun. Vyplývá to z materiálu, který mají v úterý projednat pražští radní. Každý rok má do systému vložit 25 milionů, pouze letos to bude podle dokumentu pouze 12 milionů. V následujících deseti letech by se pak investice mohla vyšplhat až na miliardu.

Praha investuje do kamerového systému do roku 2019 až 87 milionů korun

Praha
Pracovníci pražského magistrátu začali v úterý 1. března 2016 ve Škodově paláci v Jungmannově ulici vydávat cestujícím městské hromadné dopravy novou kartu Lítačku.
Praha - Praha v úterý začala vydávat novou kartu městské hromadné dopravy Lítačku, která má nahradit problematickou opencard. V sídle magistrátu ve Škodově paláci v 8 hodin ráno čekalo na otevření přepážek dvacet lidí, poslední z nich byl odbavený po hodině. Za celý den o kartu požádalo 716 lidí. Vydání jedné karty trvalo zhruba šest minut.

Na vydání nové karty Lítačka lidé první den čekali asi 40 minut

Praha
Ilustrační foto.
Praha - Praha by mohla v následujících deseti letech investovat až jednu miliardu korun do rozvoje kamerového systému. Vyplynulo to z diskuse při dnešním jednání magistrátního výboru pro bezpečnost. Nyní je v ulicích města téměř tisícovka městských bezpečnostních kamer, nejvíce v Praze 8, kde jsou více než dvě stovky kamer. Rozvoj systému by měli ještě schválit radní a zastupitelé.

Praha plánuje do kamer v ulicích investovat až jednu miliardu

Praha
Ilustrační foto.
Dillí - Zhruba 89 korun bude v přepočtu stát údajně nejlevnější chytrý telefon v Indii. Model od mladé indické firmy Ringing Bells má čtyřpalcový displej, dva fotoaparáty a operační systém Android od Googlu. Na trh mu pomohly iniciativy indické vlády jako je Make in India (Vyrábět v Indii) či Digital India (Digitální Indie). Velikost státních příspěvků ale není známa, informovala dnes agentura DPA.

Nejlevnější smartphone v Indii bude prý v přepočtu stát 89 korun

Ekonomika
Ilustrační foto
Egham – Celosvětové dodávky osobních počítačů v letošním roce opět klesnou, a to o procento na 287 milionů přístrojů. V příštím roce by však měly stoupnout o čtyři procenta, a to zejména díky přechodu podniků na operační systém Windows 10. Předpovídá to výzkumná společnost Gartner.

Celosvětové dodávky počítačů letos opět klesnou

Ekonomika
Ilustrační foto
San Francisco – Celosvětové dodávky osobních počítačů se loni snížily o osm procent na 288,7 milionu přístrojů. Zaznamenaly tak již čtvrtý celoroční pokles za sebou, a to navzdory příchodu nových modelů a nové verze operačního systému Windows. Vyplývá to podle agentury AP z údajů výzkumné společnosti Gartner.

Dodávky osobních počítačů loni čtvrtý rok za sebou klesly

Ekonomika
Ilustrační snímek.
Praha – Tuzemský prodej počítačových tabletů loni klesl o jednotky procent na zhruba 900.000 kusů. Počet prodaných zařízení byl přesto zhruba o 100.000 kusů vyšší než trh notebooků. Letos čeká tablety stagnace. Uvedla to analytická firma IDC.

Prodej tabletů v Česku loni klesl na 900 tisíc kusů

Ekonomika
Ilustrační foto.
Teplice - Žáci z 8. a 9. tříd základních škol z celé České republiky mají za sebou první kolo vědomostní soutěže s názvem IT-SLOT. Své síly mezi sebou poměřilo 24. a 25. listopadu celkem 3070 žáků ze 181 základních škol. Do finále 6. ročníku, které se uskuteční 16. prosince 2015 v prostorách Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze (SSŠVT), se probojovalo 45 nejlepších žáků, z nichž čtyři jsou ze ZŠ s RVMPP Buzulucká v Teplicích.

Čtyři žáci ze ZŠ Buzulucká postoupili do finále celostátní IT soutěže

Teplicko
OPERAČNÍ STŘEDISKO Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje má nové prostory, počítače a i modernější a rychlejší programy v nich.
Karlovarský kraj - Modernější technologie, nové verze operačních programů a zcela nové prostory pro operační středisko. To jsou novinky, z nichž se nyní těší Hasičský záchranný sbor Karlovarského kraje.

Moderní technologie pro hasiče

Z okolí
Ilustrační foto.
Framingham (USA) – Tempo růstu světového trhu s chytrými telefony v letošním roce poprvé zpomalí pod deset procent. Vyplývá to z prognózy, kterou na svých internetových stránkách zveřejnila výzkumná společnost IDC. Dodávky smartphonů by se letos podle IDC měly zvýšit o 9,8 procenta na 1,43 miliardy přístrojů.

Růst dodávek smartphonů letos poprvé zpomalí pod 10 procent

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Do finále šestého ročníku vědomostní soutěže s názvem IT-SLOT se probojovalo celkem pětačtyřicet žáků osmých a devátých tříd z celé České republiky. Sedm z nich navštěvuje pražské školy. Cílem klání je především prohloubit zájem žáků o informační technologie a zajímavou formou podporovat jejich logické myšlení. Právě na to byl zaměřený test, který se uskutečnil online formou přímo ve školách.

Žáci pražských základních škol se blýskli v celostátní soutěži

Praha
Ilustrační snímek.
Kolínsko – Do šestého ročníku celostátní soutěže v informatice s názvem IT-SLOT se přihlásilo 137 základních škol. Své znalosti z informačních technologií a logické uvažování poměří také žáci z třetí základní školy v Kolíně a také žáci z Peček.

Žáci z Peček a Kolína budou dnes a zítra soutěžit

Kolínsko
Nový operační systém zakoupila Nemocnice Kyjov na konci léta pro své Oční oddělení.
Kyjov – Nový operační systém mohou nyní využívat lékaři pro pacienty na očním oddělení kyjovské nemocnice. Primář Evžen Fric ve čtvrtek představil novou operační jednotku EVA od holandského výrobce. Jde o její první instalaci v České republice. V Evropě a ve světě je jich k dispozici již několik set.
7 fotografií

Holandská EVA vrátí vidění. V kyjovské nemocnici

Hodonínsko
Student pražské 'Úžlabiny' Jakub Topič vyhrál cenu České hlavičky 2015.
Praha - Jakub Topič, student Střední průmyslové školy elektrotechnické v ulici V Úžlabině v Praze 10, se stal jedním ze sedmi laureátů devátého ročníku soutěže České hlavičky 2015. V klání jsou oceňovány vědecké projekty studentů středních škol. Mnozí laureáti cen minulých ročníků uspěli i v mezinárodních soutěžích, díky soutěži získali stipendium na studium v zahraničí či výhodné pracovní pozice.

Student pražské 'Úžlabiny' Jakub Topič vyhrál cenu České hlavičky 2015

Praha
Také kladenští žáci budou moci v IT soutěži získat hodnotné ceny pro školu i pro sebe
Kladno - Právě startuje šestý ročník vědomostní soutěže s názvem IT-SLOT (zkratka Systém Logických Otázek), kam se zatím registrovaly také dvě kladenské školy. Žáci 8. a 9. tříd z celé České republiky změří své síly 24. a 25. listopadu v online testu zaměřeném na informační technologie a logické myšlení. Zatím se na webových stránkách soutěže IT-SLOT registrovalo 95 základních škol z celé České republiky.

Žáci z Kladna poměří svoje schopnosti

Kladensko