ŠTÍTEK: operační systém

Kostelec nad Orlicí - náměstí - ilustrační fotografie
Kostelec nad Orlicí - Poškodili mu automobil, ale viník se nenašel. Problém byl v tom, že se celý incident stal pod rouškou noci a žádní svědkové ho neviděli. Pomoci mohla kamera, ta ale nefungovala. To se v Kostelci stalo před několika měsíci. Nyní je vše jinak.

Kostelec dal více než milion za kamery

Rychnovsko
Windows 10
Praha - Společnost Microsoft chce do dvou let převést na nový operační systém Windows 10 zhruba jednu miliardu zařízení. Nový operační systém firma začala nabízet na konci července. Na setkání s novináři to dnes uvedl šéf jednoho z globálních vývojářských týmů Microsoftu Aleš Holeček.

Microsoft chce do dvou let Windows 10 na miliardě zařízení

Ekonomika
Ilustrační foto
New York - Celosvětový odbyt osobních počítačů ve třetím čtvrtletí klesl o 7,7 procenta na 73,7 milionu kusů. Uvedla to ve čtvrtek výzkumná společnost Gartner. Pokles dává do souvislosti se silnějším kurzem dolaru, kvůli němuž počítače zdražily. Podle konkurenční výzkumné společnosti International Data Corporation (IDC) se odbyt počítačů snížil o 10,8 procenta na 71 milionů kusů.

Odbyt osobních počítačů ve čtvrtletí klesl o 7,7 procenta

Ekonomika
9. ročník SMART klubu Krajské konference o podpoře interaktivní výuky na ZŠ v Krouně.
Krouna - Ve středu 7. října 2015 proběhl v krounské základní škole za přítomnosti hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického 9. ročník SMART klubu Krajské konference o podpoře interaktivní výuky.

Škola v Krouně hostila krajskou konferenci

Chrudimsko
Rychnov nad Kněžnou - ilustrační fotografie
Rychnov nad Kněžnou – Okresní město se od října letošního roku řadí k dalším místům, kde turista již není odkázán pouze na informační tabule či tištěné průvodce. Nová mobilní aplikace provede městem, představí turistické atrakce, nabídne možnosti stravování či ubytování a další služby.

Rychnov se pyšní svou mobilní aplikací

Rychnovsko
Ilustrační foto.
New York – Americký internetový gigant Google očekává, že se na podzim po pětileté absenci vrátí do Číny a bude tam nabízet služby pro mobilní zařízení. Informoval o tom server The Information s odvoláním na zdroje obeznámené s plány podniku. Firma podle serveru doufá, že získá povolení Pekingu pro čínskou verzi svého online obchodu s mobilními aplikacemi Google Play.

Google doufá, že se na podzim vrátí do Číny

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha – Nový operační systém Windows 10 od Microsoftu získal zhruba za měsíc od svého oficiálního uvedení na českém trhu pětiprocentní podíl. To je výrazně vyšší tempo růstu proti předchozím verzím, což je dáno zejména možností bezplatného přechodu. Vyplývá to z údajů serveru Rankings.cz.

Windows 10 získaly po měsíci v Česku pět procent trhu

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Webový prohlížeč Internet Explorer v posledních letech ztratil své vedoucí postavení mezi českými uživateli. Zlom nastal v loňském druhém čtvrtletí, kdy jej v podílu na trhu definitivně předstihl Chrome od Google. V současnosti Chrome vede s více než 31 procenty, Explorer má necelou čtvrtinu trhu. Vyplývá to z údajů serveru Rankings.cz.

Chrome loni definitivně předstihl Explorer mezi prohlížeči v Česku

Ekonomika
Technologické demo DirectX 12 nazvané Pláč čarodějky.
Nový operační systém od Microsoftu přináší očekávanou novou verzi technologie DirectX. Ta přináší spoustu výhod, jak pro tvůrce her, tak samotné hráče. Nabídne lepší výkon, hezčí grafické provedení a spoustu nových technologií. Novinku také vřelé vítá přední výrobce grafických karet, společnost Nvidia a ukazuje, jak využije potenciál DirectX 12.

Proč Windows 10 a DirectX 12 představují pro hry velký krok kupředu

Hry
Ivan Hoffmann
K prezentacím operačních systémů Windows tradičně patří zmatky, chaos a vtipkování IT komunity na účet Microsoftu. U zdarma nabízených Windows 10 se Microsoft rozhodl vydělávat na aplikacích, zpoplatňuje i něco z toho, co bylo dosud zdarma a některým uživatelům vadí, že některé novinky systém nenabízí, nýbrž vnucuje - nelze je s díky odmítnout. Vážným problémem může být podezření, že Windows nabízí software špionážní, který shromažďuje a vyhodnocuje data o uživatelích. Tohoto si povšiml jeden ruský poslanec, který neváhal udat Microsoft ruské prokuratuře, která bude zkoumat, zda Windows 10 neodporují zákonům.
0 fotografií

Podezřelá Windows 10

Hoffmanův deník
Ilustrační foto
Moskva – Ruská prokuratura se má na žádost ruského poslance zabývat podezřením, že nový operační systém Windows 10 odporuje ruským zákonům a je kanálem pro únik tajných informací západním špionážním službám. Napsal to dnes na svém webu ruský list Izvestija. Podle komunistického poslance Vadima Solovjova „se fakticky jedná o špionáž".

Ruský poslanec chce zakázat Windows jako tajný nástroj špionáže

Svět
Ilustrační foto
New York - Výrobci elektroniky Samsung a LG a internetová společnost Google slíbily, že budou zajišťovat pravidelné měsíční bezpečnostní aktualizace pro chytré telefony s operačním systémem Android. Informoval o tom v pátek zpravodajský server BBC. V softwaru se v červenci přišlo na velkou bezpečnostní díru, kvůli které by se hackeři mohli dostat k údajům v až jedné miliardě telefonů.

Chybu v systému Android má opravit "největší aktualizace vůbec"

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Průměrná cena mobilních telefonů v Česku se v prvním čtvrtletí zvýšila o 12 procent na téměř 4600 Kč v nedotovaných cenách. Na růstu se výrazně podílely chytré telefony, které jsou obecně dražší než obyčejné mobily bez operačního systému. Vyplývá to z údajů analytické firmy GfK Czech.

Průměrná cena mobilů do března stoupla o 12 procent na 4600 korun

Ekonomika
Windows 10
Redmond (USA)/Praha - Americká softwarová společnost Microsoft dnes začala nabízet nový operační systém Windows 10, který je jako první určen pro osobní počítače, tablety i telefony. Žádné fronty jako před dvaceti lety, kdy Microsoft zahájil prodej svých Windows 95, se ale nečekají. Na rozdíl od minulosti nabídl Microsoft všem uživatelům starších Windows 7 a 8, verze Home nebo Pro, že si ode dneška mohou nový operační systém stáhnout na jeden rok zdarma.

Microsoft spouští nabídku nového operačního systému Windows 10

Ekonomika
Ilustrační foto.
Londýn – Dodávky osobních počítačů na evropském trhu se ve druhém čtvrtletí výrazně snížily. V západní Evropě klesly o 19 procent a ve střední a východní Evropě se propadly dokonce o 23 procent. Vyplývá to z údajů, které na svých internetových stránkách zveřejnila výzkumná společnost IDC. Na poklesu má podle firmy podíl blížící se příchod nového operačního systému Windows 10.

Dodávky počítačů v Evropě se ve druhém čtvrtletí výrazně snížily

Ekonomika
V Telči nově zpřístupnili středověká sklepení
V letošním roce je v Telči pro turisty nově zpřístupněna část sklepení pod domy na náměstí Zachariáše z Hradce. Nejen pod většinou domů na náměstí Zachariáše z Hradce, ale také pod částí zámeckého areálu byste našli středověká sklepení. Jednotlivé, někde i dvouúrovňové sklepy, byly propojeny spletitými chodbami, jejichž zpřístupněná část je dlouhá 150 metrů.

V Telči nově zpřístupnili středověká sklepení

Infocentra Sezona
Ilustrační foto
Seattle (USA) - Americký softwarový gigant Microsoft zruší 7800 pracovních míst, většinu ve své telefonní divizi. Cílem propouštění je snížení nákladů a modernizace operací. Oznámila to společnost v dnešním prohlášení. Bližší informace hodlá firma poskytnout spolu s výsledky hospodaření 21. července.

Microsoft propustí 7800 zaměstnanců, převážně v telefonní divizi

Ekonomika
Ilustrační foto
Příbram - Víte, že si v Knihovně Jana Drdy můžete zapůjčit elektronickou knihu? A nabídka autorů je pestrá. Vybrat si můžete stovky knih, například od Ondřeje Neffa, Kateřiny Tučkové či Hájíčka. Tato služba je dostupná zdarma pro všechny čtenáře knihovny, kteří mají ve svém čtenářském kontě uvedený platný e-mail a jsou zaregistrováni na portálu eReading.cz.

V knihovně si můžete zapůjčit i elektronické knihy

Volný čas
Ilustrační foto
Praha - Způsobů, jak dávat dětem kapesné anebo peníze na přilepšenou (s ohledem na blížící se prázdniny) není zase tolik. Každý rodič potvrdí, že jsou v podstatě pouze dva. Buď můžete dětem svěřit celou měsíční částku v hotovosti a věřit, že peníze neztratí nebo neutratí hned první týden, nebo jim je můžete poslat na účet. Tedy pokud konto mají a doufat, že s částkou dokáží dobře hospodařit.

Rada moderním rodičům. Kapesné posílejte dětem do mobilu

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha – Nejvíce mobilních dat spotřebují sociální sítě a aplikace pro chatování. V prvním čtvrtletí vede žebříček aplikací nejnáročnějších na data Facebook před BBM a novou hrou 8 Ball Pool. Následují Instagram a Facebook Messenger. Vyplývá to ze statistik antivirové firmy AVG, zaměřené na chytré telefony s nejrozšířenějším operačním systémem Android.

Největší žrout mobilních dat? Vede Facebook

Ekonomika
Intel Enthusiast.
Věčný boj dvou skupin vyznavačů odlišných platforem, často omílané téma v diskusních fórech a velmi aktuální polemika při vydání nejočekávanějších PC her poslední doby GTA V a Zaklínač 3. Co nám přináší za (ne)výhody, kde jsou jejich přednosti, co má lepší budoucnost a jaká je vaše volba? Zúčastněte se průzkumu a vyhrajte! Rozdáváme ceny za více než 25 tisíc korun.

Konzole versus počítač: Koho volíte vy?

Hry
Ilustrační foto.
Redmond (USA) - Nový operační systém Windows 10 od americké softwarové společnosti Microsoft bude k dispozici od 29. července. Všichni uživatelé Windows 7 a Windows 8.1 si budou moci nový operační systém od toho dne stáhnout zdarma, sdělila firma. Bezplatný přechod na Windows 10 pro všechny uživatele Windows prostřednictvím upgradu bude možný po dobu jednoho roku.

Nové Windows 10 budou k dispozici od 29. července

Ekonomika
Ilustrační foto
Framingham (USA) – Celosvětový odbyt osobních počítačů letos klesne o více než šest procent na 289 milionů přístrojů. Předpověděla to výzkumná společnost IDC. Poptávku podle ní tlačí dolů snaha spotřebitelů vyčkat, až se na trhu objeví nový operační systém Windows 10, vliv má ale i pokračující konkurence ze strany smartphonů a počítačových tabletů.

Odbyt počítačů letos klesne o více než šest procent, předpovídá IDC

Ekonomika
Nová aplikace ČEZ hlídá pohyb a sbírá body pro potřebné
Severní Čechy - Chcete se hýbat, mít o svém pohybu přehled a ještě přitom pomáhat dobrým věcem? Pak přesně pro vás je určena nová mobilní aplikace EPP Pomáhej pohybem Skupiny a Nadace ČEZ, která je pro operační systémy Google Android a Apple iOS ke stažení zdarma.

Nová aplikace ČEZ hlídá pohyb a sbírá body pro potřebné

Teplicko
Obrázek z aplikace Brněnský deník Rovnost pro iOS.
Brno /FOTOGALERIE/ – Chcete číst své oblíbené noviny i v elektronické podobě, třeba na tabletu? Brněnský deník Rovnost přináší velkou novinku. Spustil aplikaci, díky níž si mohou jeho odběratelé i příležitostní čtenáři koupit noviny v elektronické podobě.
5 fotografií

Brněnský deník Rovnost spouští e-noviny

Brněnsko
Ilustrační foto
Praha - Levné počítače a notebooky s Windows 8.1 with Bing v následujících měsících zdraží až o 40 procent. Důvodem má být oslabovaní české koruny proti dolaru od podzimu minulého roku a nový způsob licencování. Oznámila to dnes společnost Microsoft.

Microsoft: Levná PC s Windows 8.1 výrazně podraží

Ekonomika
Ilustrační foto.
Vršovice - Radnice Prahy 10 zprostředkovává seniorům výuku na počítači. Tedy alespoň základní postupy, jak s počítačem vůbec pracovat. Výuka bude prováděna zejména na praktických příkladech a každý účastník bude mít možnost si vše vyzkoušet na jemu přiděleném počítači umístěném v počítačové učebně.

Praha 10: Senioři, počítačů se nebojte, naučíme vás to!

Praha
Samsung Galaxy S6 Edge.
Praha – V Česku se letos prodá více než 2,5 milionu chytrých mobilních telefonů proti téměř 2,2 milionu loni. Celkový prodej mobilů na českém trhu přesáhne tři miliony, stejně jako v loňském roce. Vyplývá to z vyjádření operátorů.

Prodej chytrých mobilů letos přesáhne 2,5 milionu

Ekonomika
Ilustrační foto.
Brusel - Evropská komise došla k předběžnému závěru, že americká firma Google porušuje evropská antimonopolní pravidla a zneužívá svého dominantního postavení na trhu. Novinářům to dnes řekla Margrethe Vestagerová, eurokomisařka odpovědná za hospodářskou soutěž. Komise zároveň oznámila nové vyšetřování Google, které se tentokrát týká operačního systému Android pro mobilní telefony.

Evropská komise míní, že Google zneužívá své postavení

Svět
Ilustrační foto.
Praha – Více než polovina stávajících tuzemských uživatelů operačního systému Windows zřejmě dostane možnost bezplatně přejít na nové Windows 10, které mají přijít na trh v létě. Celkem 63 procent jich používá Windows 7 nebo 8, u kterých Microsoft za splnění stanovených podmínek, zejména hardwarových, přechod umožní. Uvedli to zástupci české pobočky firmy.

Více než polovina uživatelů by mohla bezplatně přejít na Windows 10

Ekonomika
Ilustrační foto.
New York - Americký výrobce elektroniky Apple by mohl letos na podzim začít nabízet balík televizních programů. S odvoláním na informované zdroje to napsal americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Firma o nabídce televizních služeb údajně jedná s experty v odvětví.

Apple prý plánuje zahájit na podzim internetovou TV službu

Ekonomika
IT společnost Unico Europe
Úspora energie i prostředků pro koncového uživatele, rychlá instalace a vysoký výkon. To jsou hlavní hodnoty, s nimiž vstupuje na trh IT společnost Unico Europe. Svým klientům nabídne vlastní řešení pro automatizovanou správu serverů a instalaci cloudu. Hlavní záměry společnosti nám poodhalil Ing. Petr Sluka, ředitel liberecké pobočky.

Česká firma vyvinula unikátní software pro řízení cloudu

Liberecko
iPhone - ilustrační foto
Liberecký kraj - Nová mobilní aplikace, kterou pro Liberecký kraj vyvinula společnost as4u, je ke stažení zdarma dostupná na internetu. Podle Evy Hronové, vedoucí oddělení cestovního ruchu, umožňuje aplikace uživatelům vidět v jejich telefonech kompletní informace, které se jim mohou hodit pro naplánování návštěvy Libereckého kraje.

Zapomeňte na mapy: Krajem vás provede nová mobilní aplikace

Liberecko
Ilustrační foto
Boston – Stovky milionů počítačů s operačním systémem Windows mohou být ohroženy chybou zabezpečení komunikace na internetu. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Doposud se mělo za to, že zmíněné chybě označované jako Freak jsou vystavena jen zařízení se systémy Android od Googlu a iOS a OS X od Applu.

Nedostatečné šifrování webů ohrožuje stovky milionů PC s Windows

Ekonomika
Ilustrační foto.
New York - Americká technologická společnost Google koupila internetovou doménu .app za zhruba 25 milionů dolarů (více než 600 milionů Kč). Firma doménu získala v aukci pořádané Internetovým sdružením pro přidělování jmen a čísel (ICANN). Podle serveru BBC jde zřejmě o doposud nejvyšší dosaženou částku při dražbě domén.

Google koupil internetovou doménu .app za 25 milionů dolarů

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Počet chytrých telefonů u tuzemských uživatelů loni poprvé překonal klasické mobily bez operačního systému. Smartphone používalo 59 procent lidí, klasický mobilní telefon 46 procent. Někteří uživatelé používali oba typy zařízení. Vyplývá to z průzkumu společnosti Mediaresearch mezi internetovou populací z konce minulého roku.

Počet chytrých telefonů loni poprvé překonal klasické mobily

Ekonomika