ŠTÍTEK: operační systém

Ilustrační foto.
Praha – Testovací nehotovou verzi nového operačního systému Windows si stáhlo přes milion lidí, zítra ho čeká oficiální spuštění. Přestože je devátý v řadě, nese číslo deset. Společnost Microsoft totiž dospěla k závěru, že díky velkému počtu novinek si nový Windows zaslouží v pořadí poskočit hned o dvě verze.

Zítra spustí Microsoft devátou verzi Windows s číslem deset

Ekonomika
Petr Jankuj, vývojář aplikací pro iphone
Přerov – Svůj první iphone si Petr Jankuj z Přerova přál v době, kdy v Česku ještě nebyl k sehnání. Je to sice teprve sedm let, za tu dobu se ale tento chytrý telefon stal jedním z nejprodávanějších na světě. Vyvíjení aplikací pro jejich unikátní operační systém bere pětadvacetiletý student chemického inženýrství stále spíš jako koníček.

Nechci prosedět celý život u počítače, říká vývojář aplikací pro iphone

Přerovsko
Ilustrační foto
Valašsko - Půjčování e-knih je největší novinkou v činnosti knihoven ve Vsetíně a ve Valašském Meziříčí. Díky této službě mají čtenáři k nejnovějším titulům ze současné produkce českých nakladatelů snadný a legální přístup. Rožnovská knihovna zavedení této služby teprve připravuje.

Čtenáři vtrhli do knihoven se čtečkami

Valašsko
Ilustrační foto.
Praha - V zimním období je podle neurochirurgů víc úrazů páteře, nejčastěji při zimních sportech, pádech na náledí a autonehodách. Lidé si většinou naštípnou či polámou obratle, v horším případě si poraní také míchu, takže skončí na vozíku. Pád je podle statistiků příčinou téměř 60 procent poranění, která si vyžádala nemocniční péči.

V zimě je víc úrazů páteře, hlavně ze sportů a pádu na náledí

Česko
Ilustrační foto
Česká Třebová – Město již od roku 2009 nabízí občanům a návštěvníkům souhrnné informace do mobilních telefonů prostřednictvím mobilních aplikací. Nyní reaguje na významné změny, které v oblasti mobilních telefonů nastaly.

Česká Třebová nabízí novou mobilní aplikaci

Orlicko
Ilustrační foto
Prostějov – Novou službu nabídne svým čtenářům od nového roku prostějovská knihovna. Kromě knih v tištěné podobě si budou moct lidé vypůjčit i jejich elektronické verze. Knihovna bude mít pro začátek v nabídce přibližně tisícovku titulů. A mezi nimi nebudou chybět ani opravdové bestsellery.

Prostějovská knihovna bude půjčovat i elektronické knihy

Prostějovsko
Ilustrační foto.
San Mateo – Celosvětový prodej počítačových tabletů se letos zvýší o 7,2 procenta na 235,7 milionu přístrojů. Tempo jeho růstu tak prudce zpomalí z loňských 52,5 procenta. Vyplývá to z prognózy, kterou na svých internetových stránkách zveřejnila výzkumná společnost IDC. Za předpokládaným zpomalením růstu stojí podle IDC především očekávání, že dodávky tabletů iPad společnosti Apple letos zaznamenají svůj první celoroční pokles.

Růst prodeje počítačových tabletů letos prudce zpomalí

Ekonomika
Vyškovská knihovna.
Vyškov - Větší výběr knih. I to může přinést nová služba Knihovny Karla Dvořáčka ve Vyškově, kterou chtějí její pracovníci zavést. Znamenalo by to ovšem, že čtenáři, kteří ji budou chtít využít, budou muset vytáhnout z kapsy o něco víc peněz. Jde o půjčování elektronických knih. Jestli ji zavedou, závisí na odpovědích v dotazníku.

Knížky chtějí nově půjčovat už i přes internet

Vyškovsko
Operační středisko Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.
Liberec - Dokončení nového operačního střediska Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje se protahuje. Kvůli nezájmu musí kraj zopakovat veřejnou soutěž na dodavatele a servis technologie. Soutěž vyhlásil už v únoru, nikdo se však nepřihlásil, tak ji teď vyhlašuje znovu.

Dokončení centra pro záchranku se protahuje

Liberecko
Operační středisko Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.
Liberecký kraj - Dokončení nového operačního střediska Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje se protahuje. Kvůli nezájmu musí kraj zopakovat veřejnou soutěž na dodavatele a servis technologie.

Dokončení centra pro záchranku se protahuje

Z okolí
Ilustrační foto.
New York – Americký internetový gigant Google plánuje spustit po dohodě s vládou v Pekingu čínskou verzi své webové stránky Google Play, jejímž prostřednictvím prodává aplikace pro svůj operační systém mobilních zařízení Android. Uvedl to zpravodajský web The Information. Společnost by tím získala přístup ke zhruba polovině všech uživatelů Androidu.

Google chce v Číně spustit prodejní stránku Google Play

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Mobilní aplikace pro vozíčkáře VozejkMap shromáždila za tři čtvrtě roku fungování přes 7100 bezbariérových míst v Česku. Aplikace má přes 1100 uživatelů, kteří mohou nová místa do mapy vkládat. Uvedla to dnes ředitelka České asociace paraplegiků Alena Jančíková.

Aplikace pro vozíčkáře shromáždila 7100 bezbariérových míst

Česko
Americký softwarový gigant Microsoft představil první chytrý telefon z řady Lumia.
New York – Americký softwarový gigant Microsoft představil první chytrý telefon z řady Lumia, který nebude mít v názvu značku Nokia. Nový přístroj Lumia 535 využívá operační systém Windows Phone 8.1 a jeho cena bez daně se bude pohybovat kolem 110 eur (zhruba 3000 Kč), píše agentura Reuters.

Microsoft uvedl na trh první telefon z řady Lumia

Ekonomika
Nejen vilu Karla Čapka mohou prozkoumat zájemci díky nové bezplatné hře.
Veřejnosti je zatím zavřená, přesto se do ní lze 
dostat – a dokonce si zde zahrát hru. Řeč je o slavné vile Karla Čapka nacházející se v ulici Bratří Čapků v Praze. Vilu lze už nějaký čas na internetu navštívit virtuálně. Teď ale navíc přibyla možnost pro uživatele chytrých telefonů zahrát si zde zábavnou hru.

Vilu Karla Čapka lze navštívit už teď. Virtuálně

Bydlení
Nejen vilu Karla Čapka mohou prozkoumat zájemci díky nové bezplatné hře.
Praha - Veřejnosti je zatím zavřená, přesto se do ní lze 
dostat - a dokonce si zde zahrát hru. Řeč je o slavné vile Karla Čapka nacházející se v ulici Bratří Čapků v Praze. Vilu lze už nějaký čas na internetu navštívit virtuálně. Teď ale navíc přibyla možnost pro uživatele chytrých telefonů zahrát si zde zábavnou hru.

Vilu Karla Čapka lze navštívit už teď. Virtuálně

Praha
Ilustrační foto
Praha - České dráhy spustily mobilní aplikaci pro nákup jízdenek a vyhledávání informací o aktuální poloze vlaků. Cestující by mohla přesvědčit nakupovat online i jízdenky na kratší trasy, řekl na čtvrtečním setkání s novináři spoluautor aplikace Roman Menc. Zatím lidé online nákup prostřednictvím internetových stránek využívají převážně při cestách na delší trasy.

České dráhy spustily aplikaci umožňující nákup jízdenek přes mobil

Ekonomika
Ilustrační foto
Slavičín – Právě probíhá jedna z nejnákladnějších stavebních rekonstrukcí střední školy za více než pětapadesát milionů korun z evropských fondů a za spolufinancování Zlínského kraje. Dalších osm milionů škola investovala z jiných projektů do pedagogického procesu.

Odborné vzdělávání 
ve Slavičíně oslaví 50 let

Zlínsko
iPad Air 2 je podle vedení firmy Apple nejtenčí na světě.
Cupertino - Americká společnost Apple představila po roce novou generaci svých počítačových tabletů iPad. Od přístroje iPad Air 2, který je podle marketingového vedení firmy "nejtenčí na světě", Apple očekává, že zastaví pokles jeho podílu v segmentu, který sám založila. Apple na své dnešní prezentaci rovněž oznámil, že od pondělka spouští platební servis Apple Pay, který umožní platit zboží bezdotykově a bez platebních karet majitelům jeho nejnovějších telefonů iPhone 6.

Apple představil novou generaci tenkých tabletů Pad Air 2

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Zastaralý operační systém Windows XP stále používá téměř 17 procent počítačů v České republice. Před půl rokem, kdy Microsoft ukončil jeho technickou podporu, systém běžel na 23 procentech PC. Vyplývá to z údajů Microsoftu a Rankings.cz (www.rankings.cz) .

Windows XP stále běží na 17 procentech počítačů

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha – Počítače s operačním systémem Mac OS X od Apple čelí útokům škodlivých programů sedmkrát méně často než zařízení s Windows. Zatímco u Apple je šance, že uživatel narazí na škodlivý kód tříprocentní, u Windows je to 21 procent. Uvedla to antivirová firma Kaspersky Lab.

Počítače Apple čelí útokům sedmkrát méně než PC s Windows

Ekonomika
Windows 10
San Francisco - Nová verze operačního systému Microsoftu se bude jmenovat Windows 10. Systém by měl být spuštěn příští rok, tři roky po vydání nynějšího a zatím posledního systému Windows 8, a bude "nejkomplexnější platformou vůbec". Prohlásil to dnes šéf operačních systémů Microsoftu Terry Myerson. Firma přeskočí verzi 9, aby zdůraznila přiblížení světu zaměřenému na mobilní zařízení a internetové služby, uvedla agentura AP.

Název překvapil. Nové Windows budou mít číslo 10 a tlačítko Start

Ekonomika
Ilustrační foto
San Francisco/Praha - V úterý 30. září pořádá americký softwarová společnost Microsoft tiskovou konferenci, na které představí novou verzi svého operačního systému Windows, interně označovanou jako Threshold. Podle neoficiálních informací ponese systém název Windows 9 a hlavní změny se budou týkat uživatelského prostředí.

Nová Windows uživatelům vrátí nabídku Start

Ekonomika
Ilustrační foto
New York - Americká společnost Apple se omluvila za problémy s novým operačním systémem iOS 8 pro její chytré telefony iPhone. Dodala, že připravuje novou verzi, která potíže vyřeší. Akcie podniku kvůli těmto problémům v úvodu dnešního obchodování oslabily o téměř čtyři procenta. Jeho tržní hodnota se tak snížila o 24 miliard dolarů (více než půl bilionu Kč).

Apple se omluvil za potíže s operačním systémem, chystá nápravu

Ekonomika
Počítač. Ilustrační snímek.
Soul - Jihokorejská společnost Samsung Electronics ukončí prodej laptopů v Evropě, včetně modelu s operačním systémem od Googlu Chromebook, který dříve patřil mezi nejprodávanější ve své kategorii. Uvedla to na svých stránkách BBC. Firma nevyloučila, že by k podobnému kroku mohla přistoupit i na jiných trzích.

Samsung ukončí prodej laptopů v Evropě

Ekonomika
Ilustrační foto.
New York - Odborníci objevili softwarovou bezpečnostní chybu, která představuje potenciální hrozbu pro stovky milionů počítačů, serverů a dalších zařízení po celém světě. Chybu pojmenovanou Shellshock lze podle nich zneužít k převzetí kontroly nad přístroji, které používají softwarový prvek s názvem Bash. Agentura AP uvedla, že problém se týká přístrojů s operačními systémy založenými na platformě Unix, jako jsou například Linux a Mac OS X.

Stovky milionů počítačů prý ohrožuje bezpečnostní chyba

Ekonomika
Ilustrační foto
Uherské Hradiště – Vstříc příznivcům moderních technologií jde Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti. Začátkem září totiž zavedla ve spolupráci s portálem eReading.cz půjčování e-knih. Čtenáři tak mají k dispozici stovky titulů e-knih, včetně novinek a bestselerů.

Uherskohradišťská knihovna půjčuje elektronické knihy

Volný čas
Za dobití u SAZKAmobilu levné volání nebo data ZDARMA
SAZKAmobil přichází s novými odměnami za dobití. Pokud si dobijete kredit alespoň za 300 Kč, získáváte nárok na jednu ze zajímavých odměn. Vybírat můžete mezi levným voláním a SMS, internetem ZDARMA (300 MB) nebo 1 000 volných minut do sítě SAZKAmobil. Navíc máte při každém dobití možnost vsadit si do hry SAZKAmobil šance a hrát o jackpot v minimální hodnotě 250 000 Kč!

Za dobití u SAZKAmobilu levné volání nebo data ZDARMA

Reklama
Ilustrační obrázek
Praha – Začátek září je spojený s koncem pohody a začátkem školních nebo pracovních povinností. Start, který by měl být ideálně poklidný, může lehce zkazit zavirovaný počítač. K nebezpečným programům je totiž náchylnější 
v případě, že delší dobu nebyl 
v provozu. A to se děje právě 
o dovolené nebo prázdninách.

Počítače jsou po prázdninách plné virů. Škodí i modemy

Česko
Ilustrační foto.
Šanghaj - Čína by mohla mít do října kvalitní operační systém z domácích zdrojů pro počítače a mobilní přístroje. Nový software bude schopen konkurovat systémům amerických společností Microsoft, Google a Apple, sdělila v neděli čínská státní tisková agentura Nová Čína.

Čína chystá vlastní operační systém pro počítače a mobily

Ekonomika