ŠTÍTEK: orchestr

Až pět set žáků základních uměleckých škol z Olomouckého kraje se v sobotu zúčastnilo postupové přehlídky ve hře dechových, jazzových a tanečních orchestrů. Postup do ústředního kola si zajistil Velký dechový orchestr při ZUŠ Hranice (na snímku).
Až pět set žáků základních uměleckých škol z celého Olomouckého kraje se v sobotu zúčastnilo postupové přehlídky ve hře dechových, jazzových a tanečních orchestrů. Hudební maraton se konal od od brzkých ranních hodin až do pozdního odpoledne na dvou místech - v sále Základní umělecké školy B. Kozánka a v Městském domě v Přerově. Mladí hudebníci se představili s pestrým repertoárem, který posluchače bavil.
18 fotografií

Nejnašlapanější konkurence v republice: Orchestry ZUŠ soutěžily v Přerově

Přerovsko
Až pět set žáků základních uměleckých škol z Olomouckého kraje se v sobotu zúčastnilo postupové přehlídky ve hře dechových, jazzových a tanečních orchestrů. Postup do ústředního kola si zajistil Velký dechový orchestr při ZUŠ Hranice (na snímku).
Až pět set žáků základních uměleckých škol z celého Olomouckého kraje se v sobotu zúčastnilo postupové přehlídky ve hře dechových, jazzových a tanečních orchestrů. Hudební maraton se konal od od brzkých ranních hodin až do pozdního odpoledne na dvou místech - v sále Základní umělecké školy B. Kozánka a v Městském domě v Přerově. Mladí hudebníci se představili s pestrým repertoárem, který posluchače bavil.
18 fotografií

V nejnašlapanější konkurenci v republice uspěl orchestr z Hranic

Hranicko
Hold Bedřichu Smetanovi u příležitosti oslav 200.výročí jeho narození vzdala 11. března Základní umělecká škola v Plzni-Lobzích, která byla založena v roce 1920 a od roku 1924 nese skladatelovo jméno.
Hold Bedřichu Smetanovi u příležitosti oslav 200.výročí jeho narození vzdala 11. března Základní umělecká škola v Plzni-Lobzích, která byla založena v roce 1920 a od roku 1924 nese skladatelovo jméno. Slavnostní koncert v Měšťanské besedě v Plzni, který se konal v rámci 44. ročníku multioborového festivalu Smetanovské dny, byl sestaven výlučně z děl Bedřicha Smetany.
5 fotografií

Základní umělecká škola vzdala hold Bedřichu Smetanovi

Čtenář reportér
Na pozvání tří orchestrů ze ZUŠ Střezina a Smíšeného pěveckého sboru Smetana vystoupí v hradeckém Aldisu studentský WCA Tour Choir & Orchestra ze Saint Louis.
Česko-americké hudební setkání. I tak je možné charakterizovat koncert Mezi světy, který se chystá na úterý 12. března do Malého sálu královéhradeckého Aldisu. Na pozvání tří orchestrů ze Základní umělecké školy Střezina a Smíšeného pěveckého sboru Smetana zde vystoupí studentský WCA Tour Choir & Orchestra ze Saint Louis ve Spojených státech.

Mezi světy zahrají hudebníci z Čech i USA na koncertě v hradeckém Aldisu

Volný čas
Umělecký šéf a kontrabasista Festivalového orchestru Petr Macek z Mostu.
/FOTO/ Umělecký šéf a kontrabasista Festivalového orchestru Petr Macek ve svých 77 letech zahájí 33. jarní sezónu koncertů tohoto ojedinělého regionálního tělesa, které hraje v Podkrušnohoří evergreeny světoznámých klasiků s pozvanými špičkovými sólisty a mladými talenty. První letošní hudební večery budou v pondělí 11. března od 19 hodin v Městském divadle v Mostě a ve středu 13. března od 19 hodin v Městském divadle v Chomutově. Patriot Petr Macek se s novým programem zároveň připojil k celostátní oslavě Roku české hudby.
9 fotografií

Most a Chomutov spojí nový hudební program vymyšlený seniorem Petrem Mackem

Mostecko
Jiří Šlitr a Jiří Suchý na obálce německého časopisu (rok 1964).
Sto let po narození skladatele a komika Jiřího Šlitra vychází obsáhlá kniha Doktor Klavír, kterou o spoluzakladateli pražského divadla Semafor napsal Lukáš Berný. Nová publikace je důkazem, že o klasikovi české písničky toho mnohem víc nevíme, než víme. Sám Šlitr o sobě prozradil jen málo. Tragická smrt přeťala jeho dráhu dříve, než mohl bilancovat, a na jeho životopisce proto čeká nejedno překvapení. Tak například fakt, že měl autor melodií k písním Malé kotě, Ach, ta láska nebeská, Co jsem měl dnes k obědu či Tereza ještě minimálně dvě utajené děti.
11 fotografií

Jiří Šlitr chtěl uspět v Americe, říká jeho životopisec Lukáš Berný

Hudba
Písecký komorní orchestr. Ilustrační foto.
Písecký komorní orchestr vstupuje do dalšího roku svého působení na písecké kulturní scéně. Díky dramaturgickému plánu svého současného dirigenta Jakuba Waldmanna připravuje pod jeho vedením pro své posluchače řadu čtyř abonentních koncertů s velice zajímavým programem. Za příspěvek děkujeme Miladě Klátilové.

Písecký komorní orchestr připravuje abonentní koncerty

Čtenář reportér
Ilustrační foto
Únorový program Komorní filharmonie Pardubice pokračuje. Po úspěšných abonentních koncertech s klavíristou Janem Jiraským se v Sukově síni příští týden představí mladí umělci z Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze. Jako sólisté v doprovodu pardubické filharmonie vystoupí klavírista Matyáš Novák, houslistka Terézia Hledíková a dirigent Zdeněk Červinka. Všichni tři už na sebe upozornili nejen v naší zemi, ale také ve světě. Tuto jedinečnou oslavu mladých talentů můžete navštívit ve středu 21. února 2024.

Oslava jedinečných talentů z HAMU. Zahrají s Pardubickou komorní filharmonií

Volný čas
Pěvkyně Eva Urbanová
Pod názvem Grande finale vystoupí 29. února v pražské O2 areně operní pěvkyně Eva Urbanová. Neznamená to ale, že půjde o její poslední koncert vůbec. „Ještě vás tady budu chvilku dusit,“ usmívá se umělkyně, která v největší české hale oslaví opožděně – vinou covidu - své šedesátiny. Posluchačům se představí v popoperní i rockové poloze, která je jí odjakživa blízká.

Eva Urbanová: Jsem typ člověka, který rád chodí do velkého rizika

Hudba
Nástrojová obsazenost
Jeho mnoho dechových hudeb, které drží tradici lidové hudby, ale potýkají se s problémy, že stále hledají nové hráče na dechové nástroje (trubky, tenory, trombony, ale i klarinety aj.). A vždy jen každý slyší: „To dnes mladé lidi nebaví. Dechové nástroje jsou pro ně moc náročné a téměř je nevyhledávají.“
10 fotografií

FOTO: ZUŠ Trutnov vychovává nové „dechaře“

Čtenář reportér
Moravské divadlo a Moravská filharmonie Olomouc. Ilustrační foto
Vážení přátelé olomoucké kultury, milí signatáři petice „Proti sloučení MFO a MDO“! Rozhovor, který proběhl na téma „Slučování MFO a MDO“ v Českém rozhlase Olomouc ve středu 10. ledna za účasti náměstka kultury V.Ticháka a mojí, trval pouze 10 minut.

Milan Ludvík: Co jsem nestihl v rozhlase říct

Čtenář reportér
Z adventního koncertu Podnikového dechového orchestru Škoda Auto ve Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Škoda Muzeum v Mladé Boleslavi nastavilo ve čtvrtek 14. prosince v podvečerních hodinách krásnou vánoční náladu těm, kteří přišli na adventní koncert Podnikového dechového orchestru Škoda Auto. Průvodní slovo Martina Herrmanna otevřelo srdce všech přítomných. Překvapení však nastalo, když se na scéně objevilo téměř 150 účinkujících, protože hosty byly liberecký pěvecký sbor Ještěd a místní dětský pěvecký sbor Jiřičky.
25 fotografií

Podnikový dechový orchestr Škoda Auto dal posluchačům koncertu krásný dárek

Čtenář reportér
Budova Moravského divadla a Moravské filharmonie na Horním náměstí v Olomouci. Ilustrační foto
Vážení přátelé olomoucké kultury, signatáři petice proti spojení Moravské filharmonie (MFO) a Moravského divadla (MDO). Doporučuji Vám, máte-li chuť a čas, abyste se podívali na záznam z jednání zastupitelstva města Olomouc (ZMO) ze dne 15.12.2023 (bod č.16). Čtyři hodiny debaty o slučování MFO a MDO jsou tragikomickou ukázkou politické kultury v podání koaličních zastupitelů Města Olomouce.

Černý pátek pro olomouckou kulturu

Čtenář reportér
Glenn Miller na snímku z roku 1942. Slavný skladatel a kapelník byl zosobněním swingu_elegance i dokonalé profesionality.
Nešťastný pád letadla do moře způsobený pumou odhozenou britskými bombardéry při návratu do vlasti, tajná poprava německými jednotkami na okupovaném území nebo smrt v pařížském nevěstinci? Teorií o tom, co ukončilo život slavného swingového skladatele Glenna Millera se po jeho záhadném zmizení vyrojilo mnoho. Jisté je jen to, že 15. prosince roku 1944 Miller spolu s ostatními pasažéry nasedl v Británii do malého letounu, aby se vydal přes kanál La Manche do Francie. A pak ho už nikdo nikdy nespatřil.
6 fotografií

Po 80 letech od záhadného zmizení Glenna Millera zazní jeho hudba v Ústí

Čtenář reportér
Žáci ze ZUŠ J. V. Stamice Havlíčkův Brod a SZUŠ Havlíčkův Brod uspěli v mezinárodní akordeonové soutěži.
V listopadu se konalo mezinárodní kolo celosvětové soutěže Trophée mondial de l’accordéon. Kvalifikační kolo pro tuto prestižní soutěž se konalo v červnu 2023 na Celostátní akordeonové soutěži v Dobřanech, avšak někteří soutěžící získali nominaci na Mezinárodní akordeonové soutěži v chorvatské Pule.

Mezinárodní akordeonová soutěž. Žáci z Brodu opět uspěli

Čtenář reportér
Benefiční koncert pro kutnohorskou charitu.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Benefiční koncert pro charitu se uskuteční v neděli 3. prosince v 18 hodin v kostele sv. Jana Nepomuckého v Kutné Hoře. Účinkuje Velký dechový orchestr Kolín se svými velkými i malými sólisty. Výtěžek benefice bude věnován klientům se zdravotním handicapem charitního Centra Přístav a podpoří je v úsilí zůstat doma a neskončit v ústavní péči po odchodu rodičů.
38 fotografií

Koncert pomůže zdravotně znevýhodněným klientům charity na cestě k samostatnosti

Volný čas
Do Ústí v listopadu dorazí jazzová legenda i klávesista Karla Gotta Pavel Větrovec (na snímku).
Ve středu 29. listopadu se příznivci kvalitní jazzové hudby mají na co těšit. Do Ústí přijede trio rodáka Pavla Větrovce. Pavel začínal v bývalém vynikajícím orchestru Domu kultury, kde se stal po emigraci legendárního kapelníka Šímy ve svých dvaceti létech kapelníkem. Jeho kvality však přesahovaly přes hranice našeho města a tak se na výzvu Jiřího Suchého vydal „do světa“. 

Do Ústí přijede trio rodáka Pavla Větrovce, který hrál s Pilarovou a Gottem

Čtenář reportér