ŠTÍTEK: orchestr

Velký akordeonový orchestr Základní umělecké školy Frederika Chopina v Mariánských Lázních slavil 60 let v sále hotelu Lesní mlýn.
/FOTO, VIDEO/ Mariánské Lázně mají o jednoho rekordmana více. Stal se jím dirigent a zakladatel Velkého akordeonového orchestru Základní umělecké školy Frederika Chopina Alexandr Smutný. V sobotu měl velikou radost spolu s celým orchestrem, který v sále hotelu Lesní mlýn oslavil v lázeňském městě šedesátileté výročí. A protože nikdo jiný tak dlouho v republice nevedl akordeonový orchestr, získal Alexandr Smutný od Agentury Dobrý den Pelhřimov certifikát o vytvoření českého rekordu, který byl zaregistrován 24. května 2023.
50 fotografií

Alexandr Smutný vede akordeonový orchestr šedesát let, jde o republikový rekord

Chebsko
Houslový virtuos Pavel Šporcl pořádá od 26. června do 8. července druhý ročník hudebního festivalu Hvězdy nad Vltavou.
/VIDEO, FOTO/ Houslový virtuos a českobudějovický rodák Pavel Šporcl, který oslavil padesáté narozeniny, chystá společně s českobudějovickým magistrátem druhý ročník festivalu krásné hudby Hvězdy nad Vltavou. Koncerty legendárních ensemblů, orchestrů i začínajících hudebníků se uskuteční od 26. června do 8. července napříč Jihočeským krajem.
59 fotografií

Pavel Šporcl přivede na jih Čech legendy. Hvězdy nad Vltavou zazáří podruhé

Českobudějovicko
Dům hudby v Pardubicích.
Český akademický orchestr uvádí koncertní program s hudbou legendární britské kapely Pink Floyd, Benjamina Brittena a originální tvorbou Antona Aslamase. Koncerty pod názvem "Mind Floyd" se uskuteční 23. května v kostele sv. Šimona a Judy v Praze a 25. května v Sukově síni v Pardubicích.

V Sukově síni zazní hudba Pink Floyd v symfonických úpravách

Volný čas
Vyškovský Bigband má už čtyřicet let.
/VIDEO/ Čtyřicet let od prvního vystoupení slaví letos Vyškovský Bigband, který při té příležitosti pětadvacátého května vystoupí se slavnostním koncertem v Besedním domě. Zatímco vstupenky v předprodeji postupně ubývají, vedoucí orchestru Lukáš Krejsa hledí do budoucna. „Snažíme se zaučovat i mladé. Mezi zkušenější hráče zapadnou a dále se zdokonalují,“ říká Krejsa v rozhovoru pro Vyškovský deník.
13 fotografií

Vyškovský Bigband slaví čtyřicet let. Zaučujeme mladé, říká vedoucí Krejsa

Volný čas
Hrajeme déle než Olympic, říká kapelník Horalky Josef Novotný
Kraslická dechovka Horalka baví lidi neuvěřitelných 65 let. Její kapelník, osmašedesátiletý Josef Novotný říká, že u nich se vždycky všude hrálo a všude zpívalo. On sám hraje na klarinet a saxofon. V kapele jsou muzikanti, kteří prošli fabrikou na výrobu hudebních nástrojů Amati. To byla značka, díky níž znal Kraslice celý svět. Letošní výročí hodlají muzikanti s Horalkou a posluchači i tanečníky oslavit v městských sadech, kde mají svou domovskou základnu.
23 fotografií

Hrajeme déle než Olympic, říká kapelník Horalky Josef Novotný

Sokolovsko
Orchestr ZUŠ Vimperk si na mezinárodním festivalu v Praze vedl na výbornou.
Dechový orchestr ZUŠ Vimperk pod vedením Pavla Vališe a Petra Staňka se před několika dny zúčastnil mezinárodního soutěžního festivalu Young Bohemia v Praze. Festival má mnohaletou tradici a účastní se ho pěvecké sbory, soubory a orchestry z celého světa. V rámci soutěžního programu je zařazen každý do své kategorie podle obsazení.
6 fotografií

Vimperský dechový orchestr je třikrát zlatý

Prachaticko
Houslová virtuoska Shizuka Ishikawa.
Festivalový orchestr Petra Macka se připravuje na jarní část koncertní sezóny. Na zahajovací koncert v Mostě přijede renomovaná japonská houslová virtuoska Shizuka Ishikawa. Na prvním hudebním večeru v tomto roce vystoupí v pondělí 6. března také další sólisté a městské divadlo by se mělo zaplnit posluchači. „Po zimní pouze se v Mostě opět rozezní krásná hudba,“ řekl kapelník a kontrabasista Petr Macek z Mostu.

V Mostě zahraje houslová virtuoska Shizuka Ishikawa. Pozval ji místní kapelník

Volný čas
Základní umělecká škola J. V. Stamice zorganizovala v koncertním sále v Havlíčkově Brodě okresní kolo soutěže ZUŠ ve hře na akordeon.
Ve čtvrtek 16. února 2023 organizovala ZUŠ J. V. Stamice v koncertním sále v Havlíčkově Brodě okresní kolo soutěže ZUŠ ve hře na akordeon. Samotná soutěž byla podpořena MŠMT ČR a Krajem Vysočina.  Klání se účastnilo celkem 24 akordeonistů v sólové hře, 4 komorní soubory a jeden orchestr. Ti nejlepší postoupili do krajského kola, které se uskuteční 25. března 2023.

Soutěž akordeonistů měla vysokou úroveň. Nejlepší postoupili do krajského kola

Čtenář reportér
Ondřej Ruml si na nedostatek práce nemůže stěžovat. Loni velmi často koncertoval, objevoval se v televizních pořadech a natáčel. V nových epizodách seriálu Iveta si zahrál Karla Gotta.
V roce 2008 byl Ondřej Ruml stříbrným finalistou pěvecké soutěže X Factor a příležitost k uměleckému růstu chytil za pačesy. Zpíval, co mu hrdlo stačilo, a vyzpíval se k šansonům, muzikálům i nominaci na Cenu Thálie. Respektovaný hudebník má úspěšný život profesní i soukromý: je starostlivým otcem dcery Rozálie. V časopisu Story se rozpovídal o tom, jak rodičovské povinnosti zvládá a čím uvádí ženy do rozpaků. 
23 fotografií

Ondřej Ruml je stará škola. Ženy se v mé společnosti někdy cítí nesvé, říká

Společnost
Radnice a magistrát v Liberci
Liberecká městská rada na svém letošním třetím jednání odsouhlasila návrh na udělení šesti Medailí města Liberce a udělení Čestného občanství města Liberce. Kandidáty na ocenění v letošním roce schválil výbor pro kulturu a cestovní ruch. Sedm jmen významných osobností bude ještě schvalovat Zastupitelstvo města Liberce, a to na svém zasedání ve čtvrtek 16. února.

Medaile města i čestné občanství. V Liberci vybrali sedm kandidátů na ocenění

Liberecko
Filharmonie Brno.
Kulturní událost století. Filharmonie Brno odehrála v noci ze středy na čtvrtek nejzásadnější koncert své novodobé historie. V newyorské Carnegie Hall představila netradiční program kombinující českou a americkou hudbu: Martinů, Janáčka a Glasse. Symfonie č. 12 „Lodger“ se stala událostí večera, zazněla totiž v newyorské premiéře, a navíc za osobní účasti autora Philipa Glasse.
12 fotografií

Filharmonie Brno v New Yorku. Carnegie Hall rozezněl jásot i dlouhý potlesk

Brněnsko
O5 a Radeček. Zleva Radek Sekyra (kytara), Přemysl Ptáček (housle), Tomino Polák (zpěv), Ondřej Polák (basa) a Milan Lečko (bicí)
Kvůli velkému zájmu o vstupenky přesunula kapela O5 a Radeček koncerty valentýnského turné do větších sálů. V Šumperku však ani stěhování z divadla do prostornějšího kina nepomohlo a koncert byl měsíc a půl dopředu vyprodaný. Radečci se proto rozhodli přidat další vystoupení.

Kapela O5 a Radeček: Láska se má slavit častěji než jednou za rok

Hudba
Přátelé Františka Kmocha se sešli na výroční schůzi.
/FOTOGALERIE/ Na své výroční členské schůzi se v neděli po obědě v kolínském sále Na Zámecké sešli členové zapsaného spolku Klubu přátel Františka Kmocha. Tajemnice klubu Hana Zrůstová omluvila ze zdravotních důvodů neúčast předsedkyně Ludmily Bílé i několika dalších hostů včetně Václava Hlaváčka, kapelníka orchestru Krajanka a šéfredaktora časopisu Dechovka, to je naše.
61 fotografií

Přátelé Františka Kmocha se ohlédli za minulým rokem, muzika u toho nechyběla

Volný čas
David Stypka.
Dobré ráno, milá, Vrány taky, Nebolelo, Mňam, Lodivod a mnohé další. Ojedinělý a originální hudebník a zpěvák David Stypka z Dobré u Frýdku-Místku napsal spousty silných a hitových písní a nezapomíná se na něj ani dva roky po jeho odchodu. V nových úpravách zazní jeho songy na speciálních koncertech Janáčkovy filharmonie Ostrava, kde spolu s ní zahraje i Davidova kapela Bandejeez a zazpívají je třeba Ewa Farna, Kateřina Marie Tichá a další. 
13 fotografií

Farna, Janáčkova filharmonie, Mirai. Koncert připomene písně Davida Stypky

Volný čas
Májovák v kostele sv. Petra z Alkantary v Karviné-Dolech.
Po mnoha letech poruší Symfonický dechový orchestr Májovák tradici a neodehraje 1. ledna před publikem svůj Novoroční koncert. Milovníci tohoto hudebního tělesa si budou muset počkat až do března, kdy se Májovák představí v Městském domě kultury v Karviné.

Novoroční koncert Májováku letos opět nebude

Karvinsko