ŠTÍTEK: orchestr

Radek Baborák a Aleš Bárta.
5. ročník Českolipského komorního cyklu bude pokračovat v úterý 26. dubna v kostele Mistra Jana Husa v České Lípě ve společnosti světově proslulého hráče na lesní roh Radka Baboráka. Ten se v České Lípě představí tentokrát společně s uznávaným varhaníkem Alešem Bártou, který nahradí původně avizované Trio Jadin, jež ze zdravotních důvodů nemůže v rámci cyklu vystoupit.

Českolipský komorní cyklus přivítá uznávané hudebníky

Čtenář reportér
Při finálovém koncertu se představí také sopranistka Michaela Katráková, která spolupracuje se slavnými hvězdami jako je Gabriela Beňačková či Eva Urbanová.
V pořadí 31. sezona Festivalového orchestru Petra Macka se přiblížila svému vrcholu. Finálový koncert, který se uskuteční v Městském divadle v Chomutově, má název Romantické hudební okamžiky. V úterý 26. dubna od 19 hodin při něm zazní skladby P. De Sarasateho, A. Dvořáka, B. Smetany, G. Pucciniho a dalších proslulých autorů. Budou virtuózní skladby pro housle, árie a dueta ze známých oper.

Finále bude ve znamení romantických hudebních okamžiků

Čtenář reportér
Při finálovém koncertu se představí také sopranistka Michaela Katráková, která spolupracuje se slavnými hvězdami jako je Gabriela Beňačková či Eva Urbanová.
V pořadí 31. sezona Festivalového orchestru Petra Macka se přiblížila svému vrcholu. Finálový koncert, který se uskuteční v Městském divadle v Mostě, má název Romantické hudební okamžiky. V pondělí 25. dubna od 19 hodin při něm zazní skladby P. De Sarasateho, A. Dvořáka, B. Smetany, G. Pucciniho a dalších proslulých autorů. Budou virtuózní skladby pro housle, árie a dueta ze známých oper.

Finále bude ve znamení romantických hudebních okamžiků

Čtenář reportér
Z výroční schůze Klubu přátel Františka Kmocha spojené s taneční zábavou s dechovým orchestrem Suchdolanka v sále na Zámecké v Kolíně.
Měsíc květen bude v prvním pololetí posledním, kdy se uskuteční nedělní taneční odpoledne na Zámecké tradičně organizované Klubem přátel Františka Kmocha (KPFK). „Hned v první květnový den se bude hrát, zpívat a tančit přímo prvomájově. Hudební produkci obstará kapela, která si říká Záhoranka. V ní se na Zámeckou vrátí členové bývalého Akordu Josefa Vance a doplní je muzikanti z dalších hudebních seskupení. Kapelníkem je Jiří Chára, zpěvačkou Týna Pokorná,“ zve tajemnice klubu Hana Zrůstová.
45 fotografií

OBRAZEM: Na Zámeckou přijede Záhoranka a Kolíňanka, nyní bavila Suchdolanka

Volný čas
V Českém muzeu hudby na vás ve středu čeká tradiční koncert dětského smyčcového orchestru Nadačního fondu Harmonie.
Kam vyrazíte? Kino? Koncert? Výstava? Pokud si chcete zpříjemnit dnešní odpoledne či večer, přičemž ještě nejste rozhodnutí, kam vyrazit, podívejte se na pár našich tipů na dnešní den.

Tipy na středu 6. dubna

Volný čas
Koncertuje Duo Bárka
Po velmi úspěšném koncertu dvou excelentních a známých hudebníků – virtuózního hobojisty Viléma Veverky a klavíristy Zdenka Merty z podzimu roku 2019 připravilo českobudějovické studio Českého rozhlasu v rámci živé edice pořadu Vlídné tóny další podobně atraktivní koncert na středu 6. dubna od 19 hodin ve studiovém sále, a to velmi interesantní dvojice jménem Bárka, sestávající ze špičkových muzikantů - harfenistky orchestru Národního divadla Ivany Pokorné a violoncellisty Symfonického orchestru Českého rozhlasu Pavla Barnáše. Děkujeme Jiřímu Kasalovi za příspěvek. 

Bárka s magickou souhrou keltské harfy a violoncella připluje ke Třem lvům

Čtenář reportér
Dobroměřický trenér David Holeček mužstvo v zimě skvěle nastartoval. Foto: archiv D. Holečka
Nebýt podzimních kolapsů, bušili by v Dobroměřicích už na brány krajského fotbalového přeboru. Mančaft pod v dobrém smyslu pedantem Davidem Holečkem totiž v zimě doplnil baterky a v jarní části vyhrává jako orchestr. "Jsme spokojení, i když ne všechno je ideální," říká v rozhovoru pro Deník dirigent rozehrané party David Holeček. Pochválil i předsedu klubu, který narychlo sehnal brankáře, neboť trenér o oba přišel…

Dobroměřice vyhrávají jako orchestr. Pomohl i brankář zn.: last minute, ví kouč

Kraje
Ilustrační snímek.
Od března do května se ve Dvoře Králové nad Labem uskuteční 27. ročník hudebního festivalu Dny R. A. Dvorského. Tradiční akci pořádá městské kulturní zařízení Hankův dům, a to na počest významného rodáka, českého skladatele, kapelníka, klavíristy, zpěváka, herce a nakladatele, významné osobnosti v dějinách české taneční hudby, který si své jméno zvolil podle svého rodného města. Během několika týdnů se tak uskuteční pět koncertních večerů a chybět nebude ani Královédvorská tančírna.

Dny R. A. Dvorského potěší milovníky swingové a jazzové hudby

Čtenář reportér
Ve věku 96 let odešel Jan Maria Dobrodinský.
V pátek se v kostele sv. Vojtěcha v Praze uskutečnilo poslední rozloučení s Janem Mariou Dobrodinským. Před zahájením církevního obřadu vystoupil Ing. Josef Svoboda, PhD., místostarosta Prahy 4, a pohovořil o soukromém i profesním životě zesnulého. Významný český sbormistr, dirigent a pedagog Jan Maria Dobrodinský se svou manželkou Jaromírou pravidelně navštěvovali Dolní Roveň, odkud maminka paní Jaromíry pocházela. Vzpomínku na pana Dobrodinského a fotografie z posledního rozloučení nám zaslal pan Jaromír Pýcha. 
14 fotografií

Odešel Jan Maria Dobrodinský. Muž, který svůj čas nepromarnil

Čtenář reportér
Starosta Štětí Tomáš Ryšánek.
/ROZHOVOR/ Někdy se mu přezdívá město papíren. To proto, že tu stojí největší papírenský kombinát v Česku. Město s přibližně devíti tisíci obyvateli však proslavila také jedna velká kulturní akce. Jednou za dva roky se tu koná mezinárodní Festival dechových orchestrů (FEDO), který je druhou největší akcí svého druhu v republice. Nejen o festivalu, jehož konání v posledních dvou letech znemožnila pandemie koronaviru, hovoří v rozhovoru starosta města Tomáš Ryšánek.
16 fotografií

FEDO plánujeme letos se vší parádou. Bude to třicátý ročník, říká starosta Štětí

Litoměřicko