ŠTÍTEK: orchestr

Průkopník jazzu u nás Karel Krautgartner (1922-1982), dirigent, jeden z nejlepších československých saxofonistů 20. století. Pocházel z jihomoravského Mikulova.
Mezi prvními rozpoznal umělecký talent elektromontéra Karla Gotta. Jeden z pionýrů a propagátorů jazzové hudby v době socialistického Československa Karel Krautgartner by se 20. července dožil 99 let. Patřil k umělcům, na něž měl minulý režim políčeno. Sledovali ho estébáci, donášet na něj měli i lidé z jeho okolí. Ihned po vpádu invazních vojsk do republiky 21. srpna 1968 odjel do rodného jihomoravského Mikulova a na hranicích pomáhal lidem při přechodu do Rakouska.
8 fotografií

V tom Gottovi něco je. Průkopník jazzu Krautgartner hrál s hvězdami, odmítl StB

Hudba
Hudebnice z Osvětimi zemřela v 96 letech
V 96 letech zemřela v jedné z hamburských nemocnic Esther Béjaranová, která hrávala na akordeon v orchestru působícím v nacistickém vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Dnes o tom informovali zástupci Mezinárodního osvětimského výboru, jehož byla spoluzakladatelkou. Za velkou ztrátu označil úmrtí Béjaranové německý prezident Frank-Walter Steinmeier.
9 fotografií

Hrála v osvětimském orchestru, nyní zemřela. Löwyové bylo 96 let

Státy EU
Závěrečný monstrkoncert festivalu Kmochův Kolín.
Za normálních okolností by v těchto dnech v Kolíně finišovaly příprav na největší kolínskou kulturní událost, mezinárodní festival s více než půl století dlouhou tradicí Kmochův Kolín. Ten je tradičně pořádaný v první polovině června – letos to teoreticky mělo být 11. až 13. Jenže festival, který neuskutečnil už vloni, ani letošní ročník nebude. Důvodem jsou koronavirové restrikce.
50 fotografií

Festival dechových hudeb jinak! Náhradu za Kmochův Kolín obstará sedm orchestrů

Volný čas
Hudební skladatel, producent a autor povídek Zdenek Merta je autorem knihy Pražská svatba a jiné erotické povídky.
Respektovaný skladatel a producent hudebního divadla Zdenek Merta se narodil v Hranicích na Moravě a své dětství trávil například u své tety ve Veselíčku u Lipníka nad Bečvou, prožil ale také čtyři roky v Bejrútu, kde byl jeho otec diplomatem. Vystudoval Státní konzervatoř v Praze (varhany a dirigování), kde studoval společně například s Michaelem Kocábem, Milanem Svobodou či Ondřejem Soukupem.
9 fotografií

Čerstvý sedmdesátník Zdeněk Merta. Gratulujeme k dnešním narozenínám

Čtenář reportér
Ilustrační foto
Koronaviru navzdory Komorní filharmonie Pardubice nezahálí. Kvůli zákazu veřejných koncertů se orchestr udržuje v činnosti díky nahrávání vlastního CD nebo audiovizuálním projektům ve spolupráci s regionální televizí.

Pardubická filharmonie hostí dirigentské kurzy

Volný čas
Koncert v Rabasově galerii
Posluchači v Rabasově galerii zažili v únoru roku 2011 změnu oproti klasickému vážnému tónu koncertních večerů, ale podle sílícího potlesku zaplněné Heroldovy síně soudě, byla přijata s nadšením. A pětice šikovných mládenců, tvořících těleso Bona Fide Tango, zahrála božsky. Můžete si tuto akci připomenout s archivem Deníku.
7 fotografií

PŘED 10 LETY: Těleso Bona Fide Tango zahrálo božsky

Rakovnicko