ŠTÍTEK: organismus

Ovesné vločky jsou neprávem opomíjenou potravinou.
Venku svítí sluníčko, všude kolem svěží zeleň, rozkvetlé stromy i květiny a vám je přesto mizerně? Cítíte se unavení, vyčerpaní a máte chuť zalézt zpátky do postele, místo abyste radostně vyrazili někam na výlet? Nejste v tom sami. Jarní únavou a vyčerpáním organismu po zimě trpí hodně lidí. Způsobů, jak vrátit ztracenou vitalitu, je celá řada. Pomoct vám s tím mohou i úplně obyčejné ovesné vločky, které máte ve spíži. Přečtěte si, co obsahují a proč byste je měli právě na jaře zařadit do svého jídelníčku.
6 fotografií

Bojujete s jarní únavou? S restartem organismu pomůže obyčejná levná obilovina

Za jídlem
Unikátní mořský červ objevený u ostrova nedaleko italské Neapole.
Drobní červi s obříma očima vyskytující se v Itálii u ostrova Ponza nedaeko Neapole upoutali pozornost mořských biologů. Mají neobvykle vyvinutý zrak, který jim umožňuje podobně jako u savců vidět svět v detailech. Zároveň jej používají pro tajnou komunikaci, jež je první svého druhu. Vědci se nadále snaží pochopit, jak a proč k jedinečnému evolučnímu vývoji došlo.

U italského pobřeží žijí unikátní mořští červi. Jejich obří oči jsou záhadou

Objevy
Káva oddálí nástup únavy a dostaví se po ní pocit přívalu energie.
Káva je sice postradatelným nápojem, ale jen málokdo se bez ní obejde. Obvykle po ní saháme, abychom potlačili únavu či spánek. Přitom bychom kávu mohli vnímat i jako příspěvek v péči o zdraví. Snižuje totiž rizika řady chronických nemocí, včetně rakoviny. Máme se jí ale bát kvůli odvodňování organismu, nebo kvůli zvyšování krevního tlaku? A je pravda, že pití kávy oddaluje stárnutí? Zeptali jsme se nutriční specialistky Kateřiny Šimkové.

S dlouhodobou únavou si kofein neporadí, zato chrání před rakovinou či diabetem

Zdraví
Opravdu potřebujete multivitaminové infuze? Otestovat to moc nelze.
Cesta k rychlému a efektivnímu posílení imunity vede podle nabídky některých klinik přes koktejl vitaminů, který je poslaný přímo do žíly. Multivitaminové infuze mají být mnohem účinnější než podávání vitaminů a minerálů ústy. Trend, který začal před lety v Americe, už dorazil i k nám. A stejně jako v USA, i tady rozdělil odborníky na dva tábory – propagátory a odpůrce. Pro koho jsou tyto infuze vhodné a jak zjistit, které vitaminy či minerály daný člověk potřebuje doplnit? A existují důkazy, že na zlepšení zdraví opravdu zafungují? Zeptali jsme se odborníků.

Superkoktejl přímo do žíly slibuje divy. Trend z Ameriky už dorazil i k nám

Zdraví
Nedostatek hořčíku se projevuje únavou, nedostatkem energie a špatným soustředěním.
Dvě třetiny lidí na světě nemají v organismu dost hořčíku, a možná i kvůli tomu padají takzvanou jarní únavou. Na co je hořčík dobrý a jak se projevuje jeho nedostatek v organismu? Hodně se mluví o svalových křečích, které nedostatek hořčíku v těle signalizují. Únava je ale dalším významným příznakem. Jak zjistit, jestli právě nám hořčík chybí? A jak to docela jednoduše napravit několika změnami v jídelníčku?

Jarní únavu způsobuje nedostatek jedné minerální látky: Jak ji do těla doplnit

Zdraví
V uzavřené zóně Černobylské jaderné elektrárny žijí vysoce odolné organismy.
Drobní živočichové žijící v blízkosti Černobylu překvapili vědce. Téměř nijak je nezasáhla radiace, což je v rozporu s tím, co by se dalo očekávat u organismů přežívajících v Černobylské zóně. Výsledky nové studie chtějí odborníci využít pro větší pochopení, proč jsou někteří lidé náchylnější vůči karcinogenům.

Hlístice u Černobylu mají superschopnost. Experty nález překvapil

Objevy
Infuze vitaminu C provádějí svým klientům na vyžádání mnohé soukromé kliniky.
Zastánci podávání velkých dávek vitaminu C infuzí přímo do krve jsou přesvědčeni o jejich velkém významu pro naši obranyschopnost. Pacienti je vyhledávali v minulosti třeba kvůli podpoře onkologické léčby, nyní je o ně velký zájem i kvůli prevenci nemocí z nachlazení, kvůli covidu či chronické únavě. Na internetu se lidé shánějí po informacích, kde infuze vitaminu C koupit. Proti lékařům, kteří infuze vitaminu C doporučují, ale stojí jiní lékaři, lékárníci či vědci, kteří je považují za neúčinné nebo dokonce nebezpečné. Kde je pravda? A co funguje spolehlivěji než infuze vitaminu C?

Ochrání nás infuze vitaminu C před nemocemi? Odborník radí, co zabírá ještě lépe

Zdraví
Pokud se plísně v organismu přemnoží, nezahálejí: začnou postupně bujet a mohou se ze střeva šířit krevní, lymfatickou nebo přímou cestou.
Od nepaměti žijeme v prostředí, kde je množství plísní. Pomocí přirozené imunity se můžeme většině z nich bránit a díky naší vnitřní mikroflóře s nimi žijeme ve vzájemné symbióze. Někdy se však vnitřní mikroflóra naruší, plísně a kvasinky se ve střevech přemnoží, a to může vyvolat vážné zdravotní problémy. Jak se projevuje plíseň ve střevech? A jak můžeme plíseň ze střev odstranit?

Plíseň ve střevech je pro tělo nebezpečná. Jak ji poznat a jak se jí zbavit

Zdraví
Když správně načasujete pití kávy, pomůže vám to lépe hubnout.
Káva je skvělý nápoj, který miluje většina lidí. Podle současných vědeckých poznatků má její konzumace navíc řadu zdravotních výhod. A patří i mezi podpůrné prostředky při hubnutí. Kdy kávu pít, aby pomáhala hubnout? Lze kávu pít na lačný žaludek? A je pravda, že čím víc kofeinu vypijeme, tím víc energie máme? Rady odborníků nám pomohou si kávu opravdu užít se všemi jejími výhodami.

Jak pít kávu, aby pomáhala hubnout? Odbornice radí i to, kdy ji nepít vůbec

Zdraví
První krok k méně slanému jídelníčku: přestaňte dosolovat jídla, která konzumujete.
Sůl a tuk jsou dvě ingredience, které činí jídlo atraktivním a chutným. Bez soli žít nelze, to víme i ze známé pohádky. Jenže české jazýčky si bohužel zvykly spíš na jídlo přesolené, a tomu se těžko odvyká. Proč bychom odvykat měli? Čím nám sůl škodí? Kolik soli je už pro nás v jídle nebezpečné a existuje zdravější varianta soli? Zeptali jsme se lékařů, jak sůl v našem jídelníčku omezit tak, abychom byli zdravější, ale jídlo nám nepřestalo chutnat.

Pět známek toho, že jíte mnoho soli. Lékař radí, jak sůl bezbolestně omezit

Zdraví
Ledviny samy o sobě nebolí, protože nejsou inervovány.
Ledviny by si měl opatrovat každý, ale moc se nám to nedaří. Podle statistik v Česku trpí jejich chronickým onemocněním každý desátý člověk, což je zhruba milion Čechů. Jak poznat, že ledviny nefungují dobře a jaká bolest nás na to upozorní? Zachrání ledviny speciální odvodňovací přípravky, nošení ledvinových pásů, nebo užívání vitaminů? Otázky zodpověděl náš přední nefrolog Ondřej Viklický.

Ani čaj na odvodnění, ani ledvinový pás. Nefrolog dává tipy, jak ledviny chránit

Zdraví
Kopřivový čaj pomáhá při léčbě mnoha neduhů, a navíc brání přejídání a ukládání tuku.
Když se s touto rostlinou setkáte v přírodě, moc radosti vám to nepřinese. Kopřiva je žahavá a místo, kde se dotkla kůže, nepříjemně pálí. To všechno však vyvažují její neobyčejné léčivé schopnosti. Mimo jiné podporuje přirozenou imunitu organismu, prospívá kloubům, zmírňuje únavu a má detoxikační schopnosti. A k tomu je i velkým pomocníkem při hubnutí. Jak připravit kopřivový čaj? Jak často pít čaj z kopřivy? A jak kopřiva funguje při hubnutí?

Na dotyk je nepříjemná. Léčí však řadu neduhů, detoxikuje a podporuje hubnutí

Zdraví
Dobrým prostředkem proti nadměrnému zadržování vody v těle je březový čaj, který má příznivé diuretické účinky
Chcete začít letošní rok dobrým předsevzetím a zhubnout? Zkuste tento proces odstartovat odvodněním a detoxikací organismu. Je řada metod, jak odvodnit organismus, ale pokud se chcete spolehnout na přírodní produkty, zvolte březový čaj, který má příznivé diuretické účinky. Jak zbavit tělo přebytečné vody? Jak uvařit březový čaj? A jak bříza prospívá zdraví?

Jak zahájit hubnutí? Začněte léčivým čajem na odvodnění a detoxikaci

Zdravý život
Už konzumace 50 gramů uzenin denně zvyšuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva o 18 procent
Milujete párky, klobásy, anglickou slaninu, salámy či voňavou šunku? Lékař vám sice možná řekl, že není pro zdraví ideální je jíst, ale volání chuťových pohárků na jazyku se těžko odolává. Co vlastně v podobě konzumovaných uzenin posíláte do svého těla? Odbornice vysvětluje, co se s organismem stane, když takto zpracované maso z jídelníčku vyřadíte.

Jeden karcinogen jíme mnozí denně. Jeho vyřazením se zlepší trávení a zhubneme

Zdravý život
Karla Mráčková
Svou váhu nemusela bývalá rosnička Karla Mráčková nikdy řešit. Přesto se snaží jíst zdravě a nezatěžovat příliš svůj organismus. Otevřeně přiznává, že sladké si dopřává maximálně jednou za čtrnáct dní, a i ohledně vánoční tabule bude přísnější. Na Štědrý den si dá jen lehkou polévku, rybu bez zahuštění a salát v podobě zeleniny a jogurtu.
7 fotografií

Karla Mráčková se v padesáti vrhla na gymnastiku. Na Vánoce chce jíst zdravě

Společnost
Bolesti břicha, zažívací potíže, časté pálení žáhy, únava a bolesti hlavy jsou jen některé z příznaků, které s překyselením organismu souvisí.
Za překyselení organismu si můžeme svým nezdravým jídelníčkem, pitím slazených nápojů a stresem, ve velké míře sami. Zažívací potíže, časté pálení žáhy, únava a bolesti hlavy jsou jen některé z příznaků, které s acidózou, tedy stavem překyselení organismu, souvisí. Co všechno ho způsobuje a co na překyselení organismu pomáhá? Které potraviny jsou zásadité a jak nám mohou pomoci bylinky?

Jak odkyselit svůj organismus a zbavit se potíží? Pomůže vám běžný bylinkový čaj

Zdraví
Vyšší teplota se v organismu vytvoří, když tělo bojuje proti virům či bakteriím. Horečka je tedy důležitým přirozeným obranným mechanismem organismu.
Se začátkem nového školního roku a aktuálně s příchodem chladnějšího počasí se především menší děti začnou potýkat s onemocněním dýchacích cest. A s tím často přichází zvýšená teplota či horečka. Jak mohou rodiče svým dětem pomoci? Co radí pediatři a kdy má smysl teplotu snižovat?

Kdy srážet u dětí teplotu? Při 37,1 °C to postrádá smysl

Rady, tipy
Svítidlo.
Tajemný svět hub přitahoval Matěje Rótha od dětství a fascinuje ho stále. „Jsou impozantní tím, co všechno se z nich dá vyrobit, k čemu se dají využít. Prostě zázračný materiál pro udržitelné zítřky,“ říká. Ve firmě Mykilio se zaměřuje na využití podhoubí v interiérovém designu, s výzkumníky z ČVUT pak zkoumá jeho uplatnění jakožto ekologického materiálu ve stavebnictví.
17 fotografií

Houby jako zázračné organismy. Neuvěříte, co vše z nich Češi už dokážou vyrobit

Bydlení
Popraskaným rtům pomůže pravidelná hydratace.
Vysušené, popraskané se šupinkami, koutky zanícené a mnohé navíc bolavé od oparů. Tak podle odbornice na krásu Pavly Skolil vypadají čtyři z pěti rtů českých žen. Přesto ženy neváhají schovat své vady pod silným nánosem rtěnky a jsou takto se sebou spokojené. Za katastrofální stav ženských rtů nemohou ani podvýživa, ani vysoké letní teploty, ale prostý nedostatek správné péče. Jak taková nejlepší péče o rty vypadá? Jaký balzám či jiné kosmetické prostředky na rty použít? A co jim ještě může pomoci získat zpátky zdravý vzhled?
7 fotografií

Rty českých žen? Katastrofa, tak je zakrývají rtěnkou. Řešení ale existuje

Zdraví
Úžeh a úpal není radno podceňovat. Při závažném průběhu hrozí i smrt.
Kdo měl někdy v životě úžeh nebo úpal, potvrdí, že během zlomku vteřiny může nastoupit prudká bolest hlavy, závratě, horečka a člověk je znenadání odkázán na péči druhých. Zvracení, mdloby a bolest hlavy však nejsou u úžehu či úpalu tím nejhorším, co vás může potkat. V některých případech se mohou objevit i křeče či slabost a bez péče lékaře může dojít k nevratnému ohrožení zdraví či dokonce k smrti.
4 fotografie

Nepodceňujete úžeh nebo úpal? Při těžkém průběhu lidem hrozí dokonce i smrt

Zdraví
Proti horku pomáhá třeba osvěžení u vody. Co ale dělat v rozpáleném bytě?
První vlna letních veder přišla už v červnu a naši touhu po krásném letním počasí vrátila zpět do reality. Rozpálené ulice, domy a byty jsou nejen nepříjemné, ale pro starší a nemocné lidi i nebezpečné. Hlavním cílem se stalo co nejúčinnější ochlazení vlastního organismu i okolního prostředí. Jak s vedrem bojovat? Sázka na ledové nápoje a co největší chlad z klimatizace může skončit urputnou angínou. Proti vedru uspějí jen rozumná opatření.

Jak zvládnout úmorná vedra? Na led a klimu pozor, boj s horkem musí být lišácký

Zdraví
V katastru obce Šonov byla na začátku května nalezena mrtvá březí vlčice, která zahynula obzvláště trýznivým způsobem
V katastru obce Šonov na Broumovsku byla na začátku května nalezená mrtvá březí vlčice. Z pitevního protokolu vyplývá, že smrt s největší pravděpodobností nastala kvůli celkovému vyčerpání organismu. Zvíře se zřejmě zachytilo levou nohou do pytláckého oka či smyčky a nedařilo se mu vyprostit. To vedlo k dehydrataci a hladovění. Jak se ocitlo na místě nálezu, není zřejmé. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR proto podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Mrtvá vlčice na Broumovsku byla březí. Zahynula obzvláště trýznivým způsobem

Zvířecí deník a chovatelství
Káva má i mnoho pozitivních účinků. Ve velkém množství ale může být nebezpečná.
Celosvětově je káva po vodě dalším nejčastěji přijímaným a oblíbeným nápojem. Poslední dobou se však jeví jako velice kontroverzní téma, se kterým si někteří neví rady. Zatímco jedna strana tvrdí, že je káva pomalu nejhorším nápojem lidstva, jejímž popíjením zatloukáte pomyslné hřebíky do rakve, jiní tvrdí, že je zdraví prospěšná. Jak to tedy doopravdy je?
13 fotografií

Jaké množství kávy už může být smrtelné? Většina lidí zůstane v šoku

Zdraví
Jak na jarní detox? Do jídelníčku zařaďte hodně ovoce a zeleniny
Držet přísný půst, nebo prolévat tělo ovocnými a zeleninovými šťávami, a k tomu nasadit zázračné pročišťující preparáty… Takové pojetí jarního detoxu je podle odborníků naprosto zbytečné. Stačí se ke svému tělu chovat šetrně během celého roku a organismus se pročistí sám i bez drastických metod. Ale pokud jsme péči o sebe zanedbávali, nějakou tu jarní vzpruhu organismu určitě dopřát můžeme.
8 fotografií

Jak na nejlepší jarní detox? Zapomeňte na hladovění a pečujte o sebe

Zdravý život
Vědec Joseph Dituri (na snímku) se snaží pokořit rekord v délce pobytu stráveného pod vodou.
Americký vědec Joseph Dituri se pokouší zlomit světový rekord v nejdelším pobytu pod vodou. Ve své podvodní laboratoři chce otestovat, jak lidské tělo reaguje na vystavení extrémnímu tlaku. Může tím mimo jiné pomoct astronautům ve vesmíru. Muž zároveň před několika dny oznámil, že objevil úplně nového živočicha, jednobuněčného nálevníka.

Sto dní pod vodou. Vědec chce pokořit rekord, našel při tom nový druh živočicha

Objevy
Ordinace pediatrů i ORL praskají ve švech, léky chybí.
„Neznám snad nikoho, kdo by neměl před Vánocemi nebo teď nemocné děti,“ zaslechla jsem maminku před pár dny telefonovat na autobusové zastávce. Je pravda, že se musím k jejímu tvrzení přidat, protože to mám ve svém okolí velice podobně. A všichni řešíme totéž: jak snížit dítěti horečku, když nám zásoby léků došly a v lékárnách jsou prázdné regály?
4 fotografie

Nemocných dětí přibývá, léky na horečku chybí. Účinné jsou zábaly i těsto

Zdraví
Otužilci z Nivnice objevili kouzlo ledové vody už před několika lety.
Dřív bývali otužilci spolkem, který většina lidí znala jen díky zprávám o vánočním plavání ve Vltavě. Ty doby jsou pryč. Informace o prospěšnosti otužování začali Češi konečně brát vážně a plavců, kteří se v zimě neohroženě noří do ledové vody, stále přibývá. Dělají dobře, protože tím podporují svůj imunitní systém, odplavují z těla toxiny, zlepšuje se vzhled jejich pokožky, lépe tráví a cítí víc radosti ze života. Důvodů proč se v zimě koupat venku je samozřejmě víc, jednu věc však odborníci rozhodně nedoporučují: lézt do vody jen kvůli selfíčku.
17 fotografií

Euforie z ledové vody, zdravé tělo a svěží vzhled. Objevte kouzlo otužování

Hobby
Gregor Johann Mendel, pastel podle fotografie
Sestavení posledních osmi procent DNA lidského genomu kvůli jejich složitosti trvalo vědcům skoro dvacet let. Teď ale existují kompletní informace, které umožní lépe pochopit, jak se lidé formují jako individuální organismy a jak se člověk liší nejen jeden od druhého, ale i od jiných druhů. Prakticky ve stejný okamžik se českým vědcům podařilo přečíst genom zakladatele genetiky.
15 fotografií

Dvě stě let od narození otce genetiky Mendela: Vědci zkoumají jeho DNA

Věda
Sportovní aplikace jsou při tréninku velkým pomocníkem
Sportovní aplikace jsou pro spoustu běžců neodmyslitelnou součástí tréninku. Vzájemně se ale hodně liší v tom, co vám můžou nabídnout. Právě teď běžeckým světem nejvíc hýbe mySASY, která je výjimečná v tom, že vám trénink dokáže perfektně dávkovat. A to i v případě, že s běháním začínáte. Vyzkoušeli ji časopis Kondice.
4 fotografie

MySASY je horkou novinku nadšenců z běhu

Počítače a mobily
Ilustrační foto.
K prvním známkám přicházejícího jara patří nalévající se pupeny stromů a květin. Každý rok putuje míza plná živin od kořenů až ke konečkům každé větve a stonku a vytváří zárodky nových listů a květů. Životní síla skrytá v každém pupenu může velmi dobře posloužit i na léčbu celé řady obtíží. Například tinktura z pupenů vrby má antivirové účinky, bříza pomáhá detoxikovat organismus a kaštan příznivě působí na trávení při poruchách metabolismu. Nauce o léčivých účincích pupenů, rostlinných výhonků a kořínků se říká gemmoterapie.

Léčivá síla ukrytá v pupenech – poznejte gemmoterapii

Čtenář reportér