ČlánkyVědci varují před alarmující rychlostí vymírání. Největší živé organismy planety začaly masově vymírat. Proč k tomu dochází? Můžeme s tím něco dělat?
10 fotografií
ČlánkyPravidelně vám přinášíme informace o nejrůznějších fotografických soutěžích, které nějakým způsobem souvisí s vědou. A soutěž Olympus BioScapes mezi taková klání rozhodně patří. Navíc vítězné fotografie jsou opravdu výjimečné. Kochejte se s námi…
12 fotografií
ČlánkyPlaneta se chová jako živý organismus. Její proměny jsou nevyhnutelné. Částečně jsou součástí vývoje, přirozeného procesu, ale za mnohé ze změn jsme zodpovědní my, lidé. Z vesmíru na ně není moc hezký pohled.
SPECIÁL: Antarktický projektNajít si vyhovujícího partnera může být někdy tvrdý oříšek. A také pořádně nebezpečný. Někteří tvorové však mají o starost míň – partner je po ruce, kdykoli se setkají s jedincem vlastního druhu. Jsou totiž samečky i samičkami současně, nebo dokážou měnit své pohlaví podle potřeby.
ČlánkyStředoamerický korálový útes je jen z poloviny tak dlouhý jako jeho slavnější australský protějšek, v mnoha ohledech je však pozoruhodnější.
18 fotografií
ČlánkyHouby jsou fascinující organismy – dají se jíst, rostou téměř všude a mají obrovskou odolnost vůči nepříznivým vlivům. Ale věděli jste, že se z nich také dá stavět?
ČlánkyZářivě bílá Antarktida ukrývá opravdový unikát. Z Taylorova ledovce do jezera Bonney vytéká děsivě vypadající krvavý vodopád. Co stojí za jeho vznikem?
5 fotografií
SPECIÁL: Antarktický projektAntarktida byla v dávných dobách tak teplý kontinent, že zde dokonce rostly palmy. Vyplývá to z analýzy zrníček pylu starých asi 53 milionů let, které byla nalezena při nedávných hloubkových vrtech.
SPECIÁL: Antarktický projektV říjnu 2012 vyvrtá tým britských vědců 3 000 metrů hlubokou sondu k jezeru Ellsworth, jež se nachází hluboko pod antarktickým ledem.
SPECIÁL: Antarktický projektKomáři nás trápí především teď v létě. Chtěli byste vidět, jak to vypadá, když nám sají krev? Podívejte se na HD video pořízené makro kamerou.
9 fotografií
ČlánkySvět kolem nás je plný čísel. Obrovských čísel – někdy i neskutečně obrovských čísel. Tušíte třeba, kolik je na Zemi hmyzu, nebo ve vesmíru atomů?
ČlánkyPřijeli jsme na jedno z nejchladnějších míst na Zemi, abychom pátrali po tvorech, kteří přežívají ve žhnoucím horku. Tam, kde je čtyři měsíců neustálý den plný světla, hledáme živé tvory přebývající v naprosté temnotě. Vítejte ve světě naruby na antarktické hoře Mt. Erebus
16 fotografií
SPECIÁL: Antarktický projektNenechte se mýlit jeho blýskavým vzhledem – červ na obrázku je nebezpečný predátor s čelistmi, které připomínají filmového Vetřelce.
14 fotografií
ČlánkyDavid Storch s česko-americkým týmem přírodovědců objevili univerzální matematický vztah, který popisuje, jak se mění počet druhů organismů na studované ploše.
ČlánkyČeští vědci umí matematicky vyjádřit, jak se mění počet druhů organismů na dané ploše. A umí tak předpovědět, kolik druhů by vymřelo, pokud zničíme prostředí, ve kterém žijí.
ČlánkyLidské tělo není ostrov – mohli bychom parafrázovat slavný výrok Johna Donneho. V každém z nás totiž žije asi 5 milionů mikrobiotických organismů.
ČlánkyPodívejte se na desítku toho nejzajímavějšího, co nám příroda ze svého tajemství poodhalila. Přinášíme vám fotografie i videa těchto úžasných organismů.
ČlánkyFenomén placeba dokazuje, že lidé mají v sobě skrytou moc samoléčby. Neumíme ji však aktivovat silou vůle, kdykoliv potřebujeme, musíme se spoléhat na sugestivní oklamání někým jiným.
ČlánkyMetafory prostupují celý náš život – v jazyce, v myšlení i dennodenní činnosti. U nás v Česku nešťastná láska zlomí srdce, ale třeba v Laosu "umí" lámat játra…
ČlánkyUž před 2400 lety se řecký filosof Aristoteles zajímal o "věci, které nejsou viditelné za denního světla, ale jen ve tmě". Svítící organismy jsou totiž opravdu fascinující.
9 fotografií
ČlánkyPravěký muž Ötzi, jehož mimořádně dobře zachované tělo bylo nalezeno před 20 lety v alpském ledovci na pomezí Rakouska a Itálie, trpěl nesnášenlivostí mléčného cukru, laktózy, a měl problémy s krevním oběhem.
ČlánkyŽivot na Zemi vznikl díky vodní páře, která pronikla ven z hlubin planety. Na povrchu se pak pára přetvořila ve vodu, která tu zůstala v malých nádržkách, kde vytvořila ideální podmínky pro vznik života.
ČlánkyMyši jsou malé a sloni obrovští. Tahle myšlenka vypadá jako velmi banální. Ale sloni bývali i trpasličí a velikost některých pravěkých myší by vás zaskočila. Jak dlouho trvá proměna obra v trpaslíka a naopak?
ČlánkyMalí savci mají dva velké nepřátele - velkou zimu a extrémní chlad. Zima se dá zvládnout - savci ji zpravidla prospí. Ale co dělat, když je horko?
8 fotografií
ČlánkyS novou teorií možné příčiny vyhynutí dinosaurů i dalších živočišných druhů v oceánech v důsledku dopadu asteroidu před více než 65 miliony let přišli vědci z univerzity v severošpanělské Zaragoze.
SPECIÁL: DinosauřiČeští vědci vyvinuli unikátní metodu úpravy prostředku proti stárnutí glutathionu (GSH), která zrychlí a zlevní jeho výrobu ve formě lépe využitelné v organismu.
ČlánkyGenetikům se podařilo nastartovat samoopravující proces v infarktem poškozeném srdci laboratorní myši. Přitom vlastní technika spočívala v podání svým způsobem obyčejné proteinové pilulky.
ČlánkyUměle naprogramované bakterie produkující levná biopaliva nebo pohlcující skleníkové plyny – to jsou přísliby výzkumu Craiga Ventera, který stvořil buňku se syntetickou DNA, která se začala množit.
ČlánkySmělé plány má český projekt "7 vrcholů světa". Jak už název napovídá, jeho tři aktéři by chtěli zdolat sedm nejvyšších vrcholů světa. K nejbližším plánům patří expedice na Mount Everest, nejvyšší horu světa.