ŠTÍTEK: Ovce

Lamy potřebují připravené chovatele. Pak jsou radostí
Pocházejí z drsné části světa, povahu ale mají vlídnou. České chovy stádových zvířat, která spásají traviny, se mimo ovcí a koz rozšiřují také o lamy. Chovatele zaujaly vzhledem, zpeněžitelnou a žádanou vlnou, zároveň oceňují i malou náročnost lam pro chov. Zkušení chovatelé přesto upozorňují, že lamy dokáží překvapit a zařazení do chovu by měla předcházet důkladná příprava.  
3 fotografie

Lamy si příznivce získávají povahou i vlnou. Potřebují však připravené chovatele

Zvířecí deník a chovatelství
Snímky z krátkého přímého pozorování vlčat v Beskydech.
Vlčí pár, který se před několika lety usadil v Beskydech, přivedl letošní jaro na svět vlčata. Potřetí v řadě se narodila vlčata taky ve smečce v Javorníkách na moravsko-slovenském pomezí. Úspěšné rozmnožování se podařilo potvrdit terénním pracovníkům a zoologům z Hnutí DUHA Olomouc a Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně.
4 fotografie

VIDEO: Vlkům se v Beskydech daří. Letos na jaře přivedli na svět mláďata

Zvířecí deník a chovatelství
Skupina ČEZ díky živým sekačkám i letos napomáhá k zachování populace kriticky ohroženého druhu motýla okáče metlicového.
Živé sekačky“ v rámci travní údržby dnes již plně zrekultivovaného odkaliště T využívá Elektrárna Tušimice i v letošním roce. Stádo 350 ovcí a 30 koz tak spásáním trávy a tím i narušováním terénu pomáhá Skupině ČEZ k naplňování jednoho z mnoha záchovných programů ohrožené fauny v jejích lokalitách. V tomto případě se jedná o kriticky ohrožený druh motýla okáče metlicového, jehož populaci zde ještě v průběhu rekultivace objevili entomologové.
6 fotografií

Skupina ČEZ díky živým sekačkám napomáhá k zachování motýla okáče metlicového

Čtenář reportér
Vlci na hranicích ukazují dění na Broumovsku, kam se v roce 2016 po dvou stech letech vrátila první smečka. Zatímco pro jedny znamenají naději na ozdravení české krajiny, pro jiné ztělesňují nepřítele vraždícího bezbranná zvířata chovatelů.
Návrat vlků do české přírody rozděluje společnost Návratu vlků do české přírody a rozdílné reakce, které s sebou tato skutečnost přinesla, se věnuje dokumentární film Martina Páva Vlci na hranicích. Ten je zasazen do krajiny Broumovska, kde již několik let vlčí smečky žijí a občasnými útoky páchají škody na hospodářských zvířatech. A právě v zaplněném konferenčním sále broumovského infocentra představili divákům snímek, který získal Zvláštní uznání poroty na MFDF Ji.hlava, přímo jeho tvůrci i tři z pětice hlavních protagonistů.
15 fotografií

Vlci na hranicích: film nabídli pohled na návrat šelem rozdělujících společnost

Náchodsko
Ivan Pavelek
Také v Novém Jičíně se ve čtvrtek 27. května na Masarykově náměstí sešli lidé, aby dali najevo svou nespokojenost s tím, jak se v České republice chová její vláda i prezident republiky. Nebylo jich moc a vesměs šlo o tváře, které se objevovaly i na jiných protivládních demonstracích.

Ovce se nebojí ukázat

Názory z regionu
Prodejna Kary Trutnov v obchodním centru Futurum v Hradci Králové.
/ROZHOVOR/ Impuls pro mě bylo to, že firma je v katastrofálním stavu. To mě nemohlo nechat v klidu. Chvíli jsem přemýšlel, jestli do toho vstoupím, nakonec jsem se tak rozhodl. To říká v rozhovoru pro Deník trutnovský podnikatel Zdeněk Rinth, který od úterý znovu šéfuje ve fabrice Kara Trutnov v Bohuslavicích. Před třemi lety firmu v sedmašedesáti letech prodal. Teď se vrací zpět, aby odvrátil její krach. Obklopil se bývalými kolegyněmi, které povolal do bitvy o záchranu slavné oděvní značky.
5 fotografií

Zdeněk Rinth o záchraně Kary: Nevydržel jsem se na to jen dívat a nadávat

Příběhy a rozhovory
Prodejna Kary Trutnov v obchodním centru Futurum v Hradci Králové.
/ROZHOVOR/ Impuls pro mě bylo to, že firma je v katastrofálním stavu. To mě nemohlo nechat v klidu. Chvíli jsem přemýšlel, jestli do toho vstoupím, nakonec jsem se tak rozhodl. To říká v rozhovoru pro Deník trutnovský podnikatel Zdeněk Rinth, který od úterý znovu šéfuje ve fabrice Kara Trutnov v Bohuslavicích. Před třemi lety firmu v sedmašedesáti letech prodal. Teď se vrací zpět, aby odvrátil její krach. Obklopil se bývalými kolegyněmi, které povolal do bitvy o záchranu slavné oděvní značky.
5 fotografií

Zdeněk Rinth o záchraně Kary: Nevydržel jsem se na to jen dívat a nadávat

Krkonoše
Na Stolové hoře se po mnoha letech opět pasou ovce a kozy na volno.
Po dlouhých letech se na hůře přístupných svazích Stolové hory na Pálavě u Klentnice na Břeclavsku opět pase stádo ovcí a koz. „V dnešní době není mnoho pastevců, kteří jsou schopní pást ovce a kozy bez ohradníku na volno, jen s pomocí pasteveckých psů. Proto jsme rádi, že se nám podařilo domluvit právě takovou pastvu v jedné z našich nejvýznamnějších rezervací - na Stolové hoře,“ informoval vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Kmet.
11 fotografií

FOTO: Návrat ovcí a koz na Stolovou horu. Pasou se tam na volno

Břeclavsko
Ilustrační foto.
Kromě několika desítek běžných případů v oblasti veřejného pořádku, občanského soužití, asistencí zdravotnické záchranné služby, dopravních přestupků či odchytů zvířat řešili českobudějovičtí strážníci během sobotního dne i několik neobvyklých případů. Byly jimi například dítě v nastartovaném uzamčeném vozidle, ovce na silnici nebo táborák na sídlišti.

Na lince 156: Dítě v uzamčeném autě, ovce na silnici nebo táborák na sídlišti

Zločiny a soudy
Jabloncem projela jízda za svobodu. Už třetí. Podle organizátorů se jí zúčastnilo přibližně sto lidí a padesát aut. Kdo zahlédl ve městě houkající kolonu aut ozdobených českými vlajkami, koukal na jízdu za svobodu. Jablonec v tom nebyl sám, těch jízd bylo po celé republice nespočet.

O svobodě, ovcích a hrdinech

Názory
Vlci napadli ovce na Náchodsku...
V minulém roce po útocích vlků zahynulo 183 kusů hospodářských zvířat, z nichž bylo 148 ovcí. Počet ohlášených vlčích útoků se zastavil na 72 případech, což je zhruba stejně jako ve dvou předchozích letech dohromady. Vlčí chuť na chovaná zvířata způsobuje zvyšování napětí mezi chovateli a zastánci vlků, kteří jeho návrat vítají.

Jak zabránit škodám na zardoušených zvířatech? Řešení má najít vlčí komise

Zvířecí deník a chovatelství
Ilustrační foto.
Když lidé o víkendu víceméně dodržovali velikonoční lockdown a nikam moc nejezdili, tak silnice v celém Pardubickém kraji místo nich obsadila zvířata. A to skutečně rozličného druhu. Policisté uplynulý víkend sami označili za "zvířecí". Z policejní svodky nicméně není zřejmé, zda zaběhlá zvířata alespoň dodržovala hranice okresů. 

Labutě, koně, pes, ovce a kráva. Zvířat bylo na silnicích skoro víc než aut

Nehody
Sto svatohorských milostí: obraz číslo 31.
V seriálu Deníku vám postupně představíme všech sto svatohorských milostí, s konkrétním popisem událostí na nich zobrazených. V popisu jednotlivých událostí je využit text pátera Václava Smolíka, který v knize „Milosti Panny Marie Svatohorské v obrazech“ z roku 1948 stovku zázraků vyobrazených na stropech ambitů Svaté Hory vylíčil a doprovodil zápisy ze svatohorských kronik.

Stovka zázraků vyobrazených na stropech ambitů Svaté Hory - 4. část

Příbramsko
O stádo oveček v kladenské elektrárně pečuje Stanislav Beránek.
/FOTOGALERIE/ V kladenské teplárně se spokojeně pasou ovečky. A to nejen o Velikonocích. Ačkoli to málokdo ví, čerstvou trávu zde spásají celé stádo už dvaačtyřicet let. Posledním přírůstkem do početné ovčí rodiny jsou dvojčátka, která se narodila koncem února. O ovečky pečuje již několik let Stanislav Beránek. Aktuálně se stará o jedenáct zvířat.
21 fotografií

Nomen omen. O stádo oveček v kladenské elektrárně pečuje Stanislav Beránek

Kladensko
Za odvoz Pavel Svoboda mladší nabídl všechny rohaté „kamarádky bez výjimky“. „Neměl jsem na ně už náladu. Naposledy podkousaly komínek balíků sena a ten se zřítil na traktor,“ zmínil další neplechu.
Autentický inzerát na stádo dvanácti koz zafungoval, vtipný příběh dokonce oslovil širokou veřejnost. Z nápadu založit si minizoo na farmě v Omlenici na Českokrumlovsku sice kvůli nezbedným přežvýkavcům rychle sešlo, ale syn majitele zemědělského podniku Agro Svoboda Pavel Svoboda mladší nového majitele získal rychle a účelně. Stačila mu pravda podaná s nadsázkou a humorem.
6 fotografií

Chcete moje kozy? Inzerát Pavla Svobody je hitem internetu. Pobavte se také

Českokrumlovsko